Cukrzyca

Opóźnione dojrzewanie płciowe
anoreksja
anemia
hormony

Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek – przyczyny, rozpoznanie i sposoby leczenia

Opóźnione dojrzewanie płciowe najczęściej spowodowane jest zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. Jego przyczyną mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i chorobowe. Za opóźnione dojrzewanie płciowe może odpowiadać: cukrzyca, mukowiscydoza, astma oraz nadczynność i niedoczynność tarczycy.
Ewa Zwolak
Co może jeść osoba z cukrzycą w święta?
odchudzanie
zdrowe produkty
zdrowe diety

Święta u diabetyka, czyli co można jeść przy cukrzycy. Wskazane i przeciwwskazane potrawy świąteczne

Dieta przy cukrzycy wiąże się z koniecznością ograniczenia lub wyeliminowania produktów zawierających cukry proste oraz tłustych potraw. Mając cukrzyka w rodzinie, należy zastąpić biały cukier dodawany do ciast słodzikami, a smażoną rybę w panierce – gotowaną lub pieczoną.
Natalia Szubiela
Hipoglikemia
Choroby
cukrzyca

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie: objawy, przyczyny i leczenie oraz dieta

Pocenie się, osłabienie, niepokój czy kołatanie serca to niektóre objawy hipoglikemii. Niedocukrzenie jest skutkiem m.in. spożycia zbyt małej ilości cukrów lub przyjęcia za dużej dawki insuliny lub leków od cukrzycy. Leczenie hipoglikemii polega na podaniu glukozy i wezwaniu pogotowia.
Anna Harasymiuk
Lekarz mierzy ciśnienie pacjentowi.
Choroby
cukrzyca

Hipotonia ortostatyczna – niedociśnienie tętnicze, pojawiające się przy zmianie pozycji ciała: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Hipotonia ortostatyczna jest jednym z objawów chorobowych, polegającym na znacznym spadku ciśnienia tętniczego – zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego – przy zmianie pozycji na stojącą. Najczęściej przyczyną hipotonii ortostatycznej jest ciąża, podeszły wiek oraz długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej. Podstawą w leczeniu tej dolegliwości jest profilaktyka, która opiera się na piciu dużej ilości wody, ograniczeniu spożywania soli kuchennej oraz rezygnacji z używek – alkoholu i papierosów.
Ewa Zwolak
masaż stóp
Choroby
cukrzyca

Zespół stopy cukrzycowej, czyli niebezpieczne powikłanie niewyrównanej cukrzycy. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Stopa cukrzycowa może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Jest wynikiem zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, wskutek którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Leczenie wymaga kompleksowego postępowania prowadzonego przez zespół specjalistów.
Natalia Szubiela
Dieta Dukana
odchudzanie
dieta
składniki odżywcze

Zagrożenia powodowane dietą Dukana – cholesterol, osteoporoza

Dieta Dukana (dieta białkowa) polega na pozbyciu się nadwagi za pomocą przyjmowania wysokoproteinowych pokarmów. Jednak nadmierne przyjmowanie białka prowadzi do chorób, takich jak nadciśnienie, obrzęki i kamienie nerkowe. Ponadto zwiększa się zawartość cholesterolu, kwasów tłuszczowych i soli w organizmie.
Tomasz Delmaczyński
Pobieranie próbki krwi.
zdrowie
Choroby
cukrzyca

Hemoglobina glikowana – kontroluj cukrzycę

Hemoglobina glikowana jest związkiem powstającym wskutek przyłączenia się do hemoglobiny glukozy. Zbyt wysokie wartości tego wskaźnika zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy: retinopatii, chorób nerek, a w przypadku cukrzycy typu 2 – niewydolności serca czy katarakty.
Natalia Szubiela
Mierzenie poziomu cukru
badania diagnostyczne
Choroby
cukrzyca

Cukrzyca typu 3: przyczyny oraz objawy cukrzycy typu LADA i MODY

Jedną z przyczyn cukrzycy typu 3 jest zaburzenie wydzielania insuliny, którego następstwem może być śpiączka cukrzycowa. Śpiączka hiperglikemiczna występuje w przypadku wzrostu poziomu glukozy we krwi, natomiast hipoglikemiczna, gdy poziom glukozy raptownie spada.
Magdalena Bytys
Badania na cukrzycę
badania diagnostyczne
Choroby
cukrzyca

Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.
Anna Harasymiuk
Arbuzy w kawakach
zdrowe diety
arbuz
Choroby

Arbuzy a cukrzyca – owoce dozwolone w małej ilości

Cukrzycy mogą jeść arbuzy w niewielkich ilościach. Owoce te składają się w ponad 90% z wody, ale zawierają dużo cukrów prostych (7,55 grama na 100 gramów) i mają wysoki indeks glikemiczny. Powodują duży i gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i pobudzają organizm do wytwarzania insuliny.
Anna Harasymiuk
Dukrzyca
depresja
Choroby
cukrzyca

Cukrzyca utajona może rozwijać się latami. Jak ją szybko rozpoznać?

W początkowej fazie cukrzycy często określa się ją jako cukrzycę ukrytą lub utajoną. Jest tak dlatego, że choroba nie od razu daje wyraźne objawy, ale stopniowo niszczy organizm w niewidoczny sposób. Średni czas wykrycia cukrzycy to aż 8 lat od momentu zachorowania.
Magdalena Ładuniuk
Glukometr
Choroby
cukrzyca

Cukrzyca – jakie są jej objawy?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, zapada na nią coraz więcej osób. Dlatego tak ważne jest, by każdy znał objawy cukrzycy pierwszego i drugiego typu. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala na uniknięcie groźnych powikłań.
Justyna Dąbrowska
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner