dziewczynka polewa się wodą
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Wpływ odwodnienia na kondycję organizmu

Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.

Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.

 

Kobiety powinny przyjmować 2,7 litra płynów dziennie, natomiast mężczyźni 3,7 litra wody (zarówno z napojów, jak i z pożywienia). Należy zadbać, aby dziecko codziennie wypijało 100 mililitrów wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 mililitrów na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 mililitrów na każdy kilogram powyżej 20 kilogramów.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciastka dyniowe

 

Jeśli pijesz wodę dopiero w momencie, kiedy odczuwasz pragnienie, popełniasz błąd. Problemy z koncentracją, zawał, zaparcia, a nawet śmierć – do tego może prowadzić odwodnienie organizmu. Oto 8 najczęstszych oznak odwodnienia u dorosłych:

 • Ból i zawroty głowy;
 • Suchość w ustach – sygnał, aby jak najszybciej uzupełnić płyny;
 • Silne odczuwanie pragnienia;
 • Bardzo sucha skóra to także oznaka odwodnienia organizmu;
 • Nudności mogą być oznaką wielu chorób, w tym sygnałem, że Twoje ciało prosi o wodę;
 • Rzadkie oddawanie moczu, który ma ciemną barwę i specyficzny, intensywny zapach;
 • Zaparcia. W tym przypadku oprócz wody pomocne mogą być także herbatki z mięty;
 • Omdlenia.

O ile dorosły sam może zadbać o nawodnienie organizmu, tak dziecko – zwłaszcza to, które nie potrafi jeszcze mówić – jest bezradne. To na rodzicu spoczywa obowiązek niedopuszczenia do sytuacji, w której dochodzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia u dzieci i niemowląt należą:

 • senność;
 • mniejsza aktywność ruchowa;
 • podenerwowanie;
 • płacz bez łez lub z mniejszą ich ilością;
 • gęsta ślina;
 • zapadnięte oczy i brzuch;
 • zapadnięte ciemiączko;
 • silne łaknienie;
 • przesuszona skóra;
 • spadek wagi;
 • rzadkie oddawanie moczu w niewielkiej ilości;
 • drgawki.

Ze względu na to, że właściwe nawadnianie organizmu powinno przebiegać jeszcze zanim odczuwalne stanie się pragnienie, należy zadbać, by napoje podawane dziecku były smaczne. Oczywiście, nie należy podawać napojów mocno słodzonych. Trudno jednak oczekiwać, że małe dziecko będzie bez oporów piło czystą wodę.

 

Odwodnienie groźne jest szczególnie latem. Dużo wody odparowuje wtedy z organizmu, wzmożone jest także pocenie się. Niewskazane przy nawadnianiu jest podawanie napojów silnie schłodzonych, ponieważ są one szybciej odparowywane.

 

szklanki z napojami owocowymi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu. Odwodnienie - objawy i zagrożenia
Najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu. Odwodnienie - objawy i zagrożenia

Woda jest jednym z głównym składowych ciała, stanowi od 50% do 70% naszej masy. Ma wiele ważnych funkcji w organizmie : transportuje składniki odżywcze, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje temperaturę ciała, zabezpiecza narządy i tworzy wydzieliny ochronne.  Tylko odpowiednio nawodniony organizm może prawidłowo funkcjonować. Skutki odwodnienia mogą być bardzo groźne, dlatego koniecznie trzeba przyjmować odpowiednią ilość płynów. Ile płynów dziennie powinno się pić i jak rozpoznać skutki odwodnienia?   Najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu   Picie odpowiedniej ilości wody i innych napojów.  Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, szczególnie tych które mają w sobie dużo wody jak: arbuz czy ogórek. Na ciepłe posiłki wybieraj przede wszystkim zupy, które nawodnią organizm. Najlepszą alternatywą dla wody jest mleko, które według naukowców nawadnia lepiej niż sama woda. Dla osób aktywnych fizycznie dobrym wyborem będą napoje izotoniczne, które uzupełnią braki minerałów. Pij napoje małymi łyczkami w krótkich odstępach czasu. Przygotuj wodę z cytryną w 1,5 litrowym dzbanku i postaw go pod ręką. Nawet nie zauważysz jak często będziesz sięgać po orzeźwiający napój .   Ile wody trzeba pić żeby się nie odwodnić?   Zapotrzebowanie na wodę zależy od kilku czynników - masy ciała, wieku, płci, stanu organizmu oraz aktywności fizycznej, a także warunków klimatycznych. Zakłada się, że dorosły człowiek o prawidłowej masie ciała powinien przyjmować około 2 - 2,5 litrów wody dziennie . Czym więcej ważymy, tym więcej wody powinniśmy wypijać - przyjęta skala to około 40 ml na każdy kilogram ciała....

Niemowlę leży na łóżku.
©famveldman/Fotolia
Styl życia
Zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina, czyli objawy odwodnienia u dzieci
Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.

Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.   Zapotrzebowanie na wodę w organizmie niemowląt i dzieci jest dwukrotnie większe niż u osób dorosłych . Niedobór wody w organizmie zaburza pracę układu mięśniowego, krążenia, układu nerwowego, pokarmowego i wydalniczego. Przyczyny odwodnienia u dzieci Do najczęstszych przyczyn odwodnienia u dzieci należą biegunki . Często są one spowodowane chorobami zakaźnymi lub bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego. Innymi przyczynami odwodnienia są: wymioty, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, gorączka , pocenie się i hipertermia. Sprawiają, że woda nie dostaje się do jelit i nie może być wchłonięta przez organizm. Woda jest wówczas zwracana z treścią żołądkową lub wydalana przez skórę w celu ochrony organizmu przed przegrzaniem. Stopnie odwodnienia u dzieci Rozróżniamy trzy rodzaje odwodnienia : odwodnienie lekkie - polega na utracie 5% wody w stosunku do masy ciała. odwodnienie umiarkowane – utrata 10% wody. odwodnienie ciężkie – utrata 15% wody. Ciężkie odwodnienie powoduje uszkodzenie organów wewnętrznych i może prowadzić do zgonu. Objawy odwodnienia u dzieci Do najczęstszych objawów należą rozdrażnienie, senność i osłabienie . Szczególnym objawem odwodnienia u dzieci jest zapadnięte ciemiączko i brzuch. Maluchy wydalają mniejszą ilość moczu. Mocz jest ciemnożółty i ma intensywny zapach. Dzieci płaczą bez łez i łapczywie piją. Odczuwają wzmożone pragnienie. Mają suche wargi, błonę śluzową jamy ustnej i język. Przy odwodnieniu skóra staje się nieelastyczna, a ślina gęsta. Mogą wystąpić drgawki lub może dojść do utraty...

mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik