cera-tradzikowa-vichy
Mat.prasowe
Newsy

Jak wyleczyć trądzik?

Jak wyleczyć trądzik?

Trądzik może występować w każdym wieku, a problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego leczenie nie zawsze jest łatwe, jednak zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji i wprowadzanie zmian w codziennej diecie może w krótkim czasie przynieść oczekiwane rezultaty. Ten artykuł wskaże Ci najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z trądzikiem oraz przedstawi zalecane formy jego leczenia.

Czym jest trądzik?

Pojawiające się na twarzy niedoskonałości i stany zapalne oznaczają najczęściej występowanie choroby przewlekłej znanej jako trądzik. Przyczyn widocznych gołym okiem może być naprawdę wiele – począwszy od nadprodukcji łoju, poprzez bakterię znaną jako Propionibacterium acnes, aż po obecność nieleczonych stanów zapalnych. Trądzik może także pojawić się u osób, których krewni zmagali się w przeszłości z powyższym problemem. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to choroba infekcyjna, dlatego trądzikiem nie możemy się zarazić, natomiast bezwzględnie należy uważać na wspomnianą bakterię Propionibacterium acnes.

Jak rozpoznać trądzik – objawy trądziku

Pierwszą oznaką występowania trądziku może być pojawienie się na twarzy zaskórników. Dzielą się one na tzw. zaskórniki otwarte i zamknięte, ale zarówno jedne, jak i drugie prowadzą często do powstawania poważniejszych problemów skórnych. Otwarte wyróżniają się charakterystyczną, czarną końcówką, która jest wynikiem utleniania keratyny. Są one łatwiejsze w usuwaniu niż zaskórniki zamknięte, ponieważ w przypadku tych drugich mowa o zatkanych przez nadmiar korneocytów gruczołach łojowych.

Kogo najczęściej dotyka trądzik?

Okazuje się, że trądzik nie dotyka tylko osób w wieku dojrzewania, choć w tym okresie jest to najczęściej występującą chorobą przewlekłą skóry. Niedoskonałości niekiedy widoczne są nie tylko na twarzy, ale również na plecach. Oba te miejsca są trudne do leczenia. Dlaczego tak jest?

Cera nieustannie narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, ponieważ wystawiamy ją na słońce, zapominamy o stosowaniu kosmetyków z SPF, a niekiedy nieumyślnie dotykamy jej też rękoma. Natomiast plecy – przez większość roku – ukrywamy pod warstwą ubrań powstałych nierzadko ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin. Młode osoby cierpią na trądzik ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych pobudzanych zazwyczaj przez hormony. U dorosłych ludzi problem może mieć podobne podłoże (szczególnie kobiety zmagają się z niestabilną gospodarką hormonalną), ponadto takie czynniki jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy nieregularny sen także wpływają na częstsze występowanie wyprysków.

cera-tradzikowa-vichy
Adobe Stock

Jak wyleczyć trądzik?

Wiele osób próbuje leczyć trądzik domowymi sposobami. O ile w niektórych przypadkach takie dodatkowe metody mogą być pomocne, to niestety problem może leżeć znacznie głębiej. W rezultacie konieczne jest wsparcie ze strony specjalisty, który przepisze odpowiednie leki. Leczenie trądziku różni się w zależności od rodzaju występujących zmian. Niekiedy wystarczy jedynie wykluczyć z diety nieodpowiednie substancje i zastąpić je zdrowymi zamiennikami. Innym razem powodem złego stanu skóry okazuje się błędnie dobrana pielęgnacja, a niekomedogenne kosmetyki i regularne oczyszczanie przynoszą zaskakujące efekty.

Trądzik – prawidłowa pielęgnacja skóry

Niezależnie od tego, czy mowa o skórze młodej, czy dojrzałej – każda z nich potrzebuje indywidualnie przygotowanego planu codziennej pielęgnacji. Jeżeli dodatkowo cera ta zmaga się z trądzikiem, w takim przypadku do rutyny wprowadzane są składniki aktywne, które mają przede wszystkim pomagać w eliminacji najbardziej uporczywych dolegliwości.

Każda forma trądziku wymaga nieco odmiennego sposobu leczenia, a różnice te odnoszą się niekiedy także do sposobu pielęgnacji skóry. Najczęściej cera z niedoskonałościami wyróżnia się nadprodukcją łoju, dlatego stosowane każdego dnia kosmetyki powinny przede wszystkim pomóc w unormowaniu pracy gruczołów łojowych. Jednocześnie niedopuszczalne jest doprowadzenie do stanu, kiedy cera staje się przesuszona i nie posiada dodatkowej, naturalnej bariery ochronnej, czyli sebum.

Odpowiednia troska o skórę z trądzikiem wymaga stosowania takich samych kroków pielęgnacyjnych, jakie znane są z dbania o inne typy cer – z tą jednak różnicą, że wybrane produkty używane są częściej lub rzadziej oraz posiadają nieco inny skład. Jakie jest więc podobieństwo? Nawet jeżeli posiadamy niedoskonałości, musimy pamiętać o dokładnym demakijażu, tonizacji, złuszczaniu oraz nawilżaniu. Redukcja niedoskonałości nie powinna być jedynym celem. Jeżeli dodatkowo zażywamy leki, cera może potrzebować odbudowy bariery ochronnej, która została naruszona przez preparaty stosowane miejscowo lub przyjmowane doustnie.

Codzienna pielęgnacja powinna rozpocząć się od dokładnego oczyszczenia twarzy. Zastosowany produkt nie może być jednak zbyt agresywny, ponieważ trądzik charakteryzuje się występowaniem stanów zapalnych. NORMADERM Phytosolution Żel głęboko oczyszczający to produkt, który został wzbogacony o minerały i ekstrakt probiotyczny. Posiada neutralne dla skóry pH i sprawdza się nie tylko do zmywania pozostałości po makijażu, ale także do codziennego oczyszczania twarzy.
 
Kosmetykiem uzupełniającym jest NORMADERM Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji, który odświeża cerę, wyraźnie matowi, ale nie wysusza. Skóra jest gładka, przyjemna w dotyku, przywrócone zostaje jej naturalne pH, a to oznacza, że jest gotowa na dalsze kroki pielęgnacyjne.

Przed makijażem należy zastosować produkt nawilżający, dzięki któremu nałożony podkład lub krem BB nie będzie zbytnio wysuszał skóry. Tego rodzaju kosmetyk sprawia, że aż do wieczora nie jest konieczne stosowanie kolejnego produktu nawilżającego. NORMADERM Phytosolution krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej posiada dodatkowe właściwości wpływające pozytywnie na walkę z występującymi stanami zapalnymi i krostkami. Zmniejsza widoczność zaskórników oraz przebarwień, a jego ultralekka formuła nie zatyka porów.

Jakie substancje aktywne działają na trądzik?

Na skuteczność stosowanych produktów pielęgnacyjnych ma wpływ przede wszystkim ich skład. Im więcej silnie działających składników aktywnych, tym lepiej. Niemożliwe jest natomiast stworzenie tylko jednego produktu, który mógłby zastąpić wszystkie inne – każdy kosmetyk ma szczególne przeznaczenie w rutynie pielęgnacyjnej, a jego zastosowanie może okazać się konieczne. Peeling złuszcza skórę, ale nie może być używany zbyt często – odpowiednio dobrane składniki aktywne w delikatny sposób pozbędą się zalegającego, martwego naskórka i łoju. Dla równowagi niezbędny jest krem nawilżający, który przyspieszy regenerację cery.

Z łatwością można natomiast wyszczególnić pewne dodatki, które często pojawiają się w kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej. Są one na tyle uniwersalne, że stosuje się je praktycznie przy każdym rodzaju trądziku. Jest to m.in. kwas salicylowy, kwas hialuronowy, siarka, cynk oraz miedź.

Występowanie kwasu salicylowego sugeruje, że dany produkt oczyszcza i zwęża ujścia gruczołów łojowych. Jest to jeden z najpopularniejszych składników stosowanych przy walce z wypryskami. Można go znaleźć m.in. właśnie w NORMADERM Phytosolution – kremie korygującym niedoskonałości do skóry trądzikowej od marki Vichy.

Cynk i miedź mogą występować razem, a jako minerały często są stosowane przy skórze trądzikowej. Pomagają w leczeniu wyprysków, dlatego oba te składniki znalazły się w NORMADERM Phytosolution Żelu Głęboko Oczyszczającym. Siarka polecana jest do stosowania miejscowo, dlatego NORMADERM S.O.S. Punktową pastę przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej warto nakładać na większe lub mniejsze krostki. Zapobiega to powstawaniu stanów zapalnych.

Jakich substancji unikać, lecząc trądzik?

Problemy z cerą mogą wynikać także z niewłaściwej pielęgnacji. Jeżeli w kosmetykach stosowanych w codziennej rutynie występują składniki uczulające lub komedogenne – należy z nich natychmiast zrezygnować i zastąpić produktami o lżejszej formule i właściwościach bakteriobójczych. Wśród niewskazanych dodatków znajduje się m.in. parafina, która tworzy na skórze nieprzepuszczalny film. Niektóre oleje także mogą być nieodpowiednie przy występowaniu trądziku, ponieważ zatykają pory i nie pozwalają cerze oddychać.

Walka z trądzikiem wymaga przede wszystkim czasu i cierpliwości. Niezbędne jest połączenie kilku kluczowych czynników – pielęgnacji, diety oraz leczenia zaleconego przez specjalistę.

Materiał powstał z udziałem agencji Whitepress

 

Kobieta trzyma w ręku małe lusterko, które pękło.
©Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Trądzik grudkowy, czyli problem okresu dojrzewania. Dlaczego powstaje i jak go skutecznie zwalczać?
Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.

Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.   Trądzik grudkowy jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się obecnością bolesnych grudek, wokół których widoczne jest zaczerwienienie skóry. Podstawowym sposobem na zwalczanie trądziku jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich środków. Trądzik grudkowy – krótka charakterystyka W okresie dojrzewania wiele osób zmaga się z problemem trądziku młodzieńczego . Jedną z jego postaci jest trądzik grudkowy. Polega on na tym, że na skórze twarzy dominują zmiany w postaci grudek , czyli wypukłości skóry. Są one bardzo widoczne, jak również wyczuwalne przy dotykaniu. W większości przypadków wraz z grudkami współistnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) lub zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy). Trądzik grudkowy powstaje na skutek nacieku komórkowego, przerostu tkanki lub nadmiernej ilości łoju i brudu w gruczołach łojowych, które zostają otorbione. Przyczyny powstawania trądziku grudkowego Trądzik grudkowy jest konsekwencją stanu zapalnego, który rozwija się w gruczołach łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Substancja ta w warunkach normalnych stanowi ochronę skóry. Funkcja gruczołów łojowych podlega regulacji przez hormony, dlatego w okresie dojrzewania, w którym dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, może pojawić się wzmożona praca gruczołów. Wskutek tego łój (sebum) wytwarzany jest w nadmiernych ilościach , co może powodować jego utkwienie w porach skóry. W efekcie bakterie atakują skórę (sebum stanowi dla nich...

niezadowolona nastolatka
Flickr/Stefano Montagner/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Cera trądzikowa – oczyszczanie tymiankiem, szałwią i siarką
Codzienne oczyszczanie cery trądzikowej pomaga zachować prawidłowy stan skóry. Do pielęgnacji twarzy z trądzikiem stosuj kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone: bezalkoholowe, o odczynie lekko kwaśnym, z tymiankiem, szałwią lub siarką.

Codzienne oczyszczanie cery trądzikowej pomaga zachować prawidłowy stan skóry. Do pielęgnacji twarzy z trądzikiem stosuj kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone: bezalkoholowe, o odczynie lekko kwaśnym, z tymiankiem, szałwią lub siarką. Czy skórę trądzikową można myć mydłem? Cera trądzikowa wymaga oczyszczania dwa razy dziennie . Dzięki zabiegom oczyszczającym udrażniamy ujścia gruczołów łojowych poprzez usuwanie kurzu, brudu i nadmiaru sebum. Skórę trądzikową delikatnie przemywamy ciepłą wodą, aby nie rozprzestrzenić zmian chorobowych. Nie używamy tradycyjnego mydła, ponieważ substancje w nim zawarte (oraz zasadowy odczyn) mogą nadmiernie przesuszać skórę , co powoduje naruszenie naturalnej warstwy lipidowej. W rezultacie skóra broni się wytwarzając nadmiar sebum i pogłębiając tylko nasz problem. Możemy stosować mydło o kwaśnym odczynie, przeznaczone dla cery trądzikowej. Preparaty do mycia skóry z trądzikiem zawierają często dwutlenek siarki. Jak wybierać kosmetyki do codziennej pielęgnacji zmian trądzikowych? Do codziennej pielęgnacji nadają się również pianki lub żele do mycia twarzy, które w delikatny sposób usuną wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju. Demakijaż możemy wykonać przy pomocy emulsji, mleczka do demakijażu lub płynu micelarnego – ważne by były bezalkoholowe, zawierały zioła na trądzik: cyprys, szałwię, algi lub rozmaryn . Skład kosmetyków dla cery trądzikowej Przy wyborze kosmetyku należy zwrócić uwagę na pH, aby mieściło się w przedziale 5-7 czyli lekko kwaśnym, wówczas tworzy ono naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami i promieniami UV. W składzie nie powinno być parabenów , które zatykają pory oraz alkoholu działającego wysuszająco. Kwas salicylowy, czy dwutlenek siarki jest mile widziany,...

Trzy nastolatki uśmiechają się do obiektywu aparatu.
©Monkey Business/stock.adobe.com
Fleszstyle
Pielęgnacja cery nastolatki - jak prawidłowo dbać o cerę w młodym wieku i jakich kosmetyków używać?
Cera nastolatków najczęściej jest mieszana, tłusta lub trądzikowa. Podstawą pielęgnacji skóry w młodym wieku jest jej regularne oczyszczanie, tonizacja oraz stosowanie odpowiednio dobranego nawilżającego kremu na dzień, a w przypadku dużego nasłonecznienia - ochronnego kremu z filtrem UV.

Cera nastolatków najczęściej jest mieszana, tłusta lub trądzikowa. Podstawą pielęgnacji skóry w młodym wieku jest jej regularne oczyszczanie, tonizacja oraz stosowanie odpowiednio dobranego nawilżającego kremu na dzień, a w przypadku dużego nasłonecznienia - ochronnego kremu z filtrem UV.   Najczęstszym problemy z cerą u nastolatków jest trądzik młodzieńczy . Skóra twarzy ławo zanieczyszcza się i pojawiają się na niej nieestetyczne krostki, wypryski, zaskórniki. Za trądzik u nastolatków zwykle odpowiadają hormony, które poprzez pobudzanie gruczołów łojowych do nadmiernej pracy, powodują ich zatykanie, czego efektem są stany zapalne i wypryski.   Pielęgnacja skóry twarzy u nastolatki a rodzaj cery   Kluczem do prawidłowej pielęgnacji w młodym wieku jest określenie rodzaju cery . Skóra nastolatka najczęściej jest mieszana ze skłonnością do zmian trądzikowych, tłusta lub trądzikowa. Rzadko zdarza się, że cera w młodym wieku jest normalna bądź ma tendencję do przesuszania, za to najczęściej jest ona wrażliwa , ze względu na nieprzespane noce, niedokładny demakijaż lub jego brak, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do określonego rodzaju cery.   Oczyszczanie twarzy i demakijaż   Codzienne oczyszczanie i dokładny demakijaż to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji każdego rodzaju cery, w tym także u nastolatków. Twarz należy oczyszczać 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Bez tej czynności skóra będzie zablokowana przez warstwę brudu lub resztek makijażu i nie będzie w stanie przyjąć substancji aktywnych z kosmetyków leczniczych lub pielęgnacyjnych. Rezygnacja z codziennego oczyszczania twarzy może wręcz zaognić problem i przyczynić się do rozwoju bakterii, a tym samym poważnych...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik