kobieta zestresowana
Flickr/Mary/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Lęk i nerwica lękowa – jak je odróżnić od siebie?

Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią?

Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią?

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to zespół uogólnionego lęku, objawiający się szczególnie silną obawą przed różnym sytuacjami, stanami czy rzeczami. Może być też niezwiązana z niczym konkretnym. Uczucie ma charakter chroniczny i nawracający, często trudny do opisania przez osobę, która go doświadcza. Im bardziej nieokreślony jest lęk, tym silnie oddziałuje na osobę, która żyje w ciągłym napięciu i poczuciu zagrożenia. Nerwica lękowa zatrzymuje osoby w domu, wycofuje z życia społecznego i może okazać się podwaliną dla innych chorób psychicznych – np. depresji.

Jak odróżnić lęk od nerwicy lękowej?

Lęk jest to naturalny odruch człowieka, który chroni go przed niebezpieczeństwami. Jest racjonalny, opierający się na wiedzy i doświadczeniu człowieka. Charakteryzuje się krótkotrwałymi stanami lękowymi, które po jakimś czasie ustępują i nie nawracają. W przypadku nerwicy lękowej działania człowieka są całkowicie irracjonalne – najbardziej przekonywujące argumenty stają się dla niego nieważne. Zakodowany lęk w psychice ma duży wpływ również na funkcjonowanie organizmu – kołatanie serca, krótki i płytki oddech, poszerzenie źrenic, ból głowy, nudności czy nawet utrata przytomności.

Jak zachowuje się człowiek cierpiący na nerwicę lękową?

Przy nerwicy lękowej również zachowanie człowieka się zmienia – osoba, która cierpi na nerwicę może dostać ataku paniki czy szału, jest podrażniona i agresywna. Wydaje się, że cierpiący na to schorzenie są zawsze poirytowani i zniecierpliwieni. Bardzo trudno porozumieć się taką osobą, na czym cierpi także jej otoczenie. Ze względu na nieokreśloność i chroniczność lęku choremu trudno jest w zrozumiały sposób przekazać informację o swoim problemie. Bliscy, którzy dopytują się, czego właściwie boi się osoba cierpiąca na nerwicę, nie rozumieją często, w czym właściwie tkwi problem. Z racjonalnego punktu widzenia nie ma przecież teoretycznie powodów do tak silnej reakcji lękowej.

To niezrozumienie pogłębia często problem, z którym zmaga się chory. Czuje się on osamotniony w swoim cierpieniu, obwinia się za irracjonalne reakcje, które utrudniają mu funkcjonowanie. Kluczową rzeczą jest przyjęcie do wiadomości, że jest to stan chorobowy – tylko wtedy cierpiący na nerwicę uzna, że potrzebuje pomocy lekarza lub psychoterapeuty.

 

Największą różnicą pomiędzy zwykłym lękiem, a nerwicą lękową jest wytłumaczenie przedmiotu strachu. Gdy jesteśmy w stanie racjonalnie powiedzieć, czego się dokładnie boimy i dlaczego – wtedy oznacza, że mamy racjonalne powody lęku. Gdy strach towarzyszy nam przez większość czasu i nie jesteśmy w stanie określić, co nas dręczy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty po pomoc.


Depresja maskowana
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Stany lękowe to przypadłość, która coraz częściej dotyka miliony osób na całym świecie. Schorzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a jego powodem najczęściej są nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Rozpoznanie nerwicy lękowej jest niezwykle trudne. Jak rozpoznać objawy nerwicy i ją leczyć ? Nerwica lękowa - co to jest? Nerwica jest zespół lęku uogólnionego , który najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Problem pojawia się gdy lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, utrzymuje się przez długi czas i negatywnie wpływa na życie rodzinne i zawodowe. Osoby chore na nerwice są świadome, że lęk wynika z podłoża psychicznego, mimo to ciągle go odczuwają. Negatywne uczucia i emocje wpływają na siebie i bezustannie potęgują uczucie niepokoju. Bardzo trudno jest ocenić czy odczuwany lęk jest objawem nerwicy czy reakcją somatyczną ciała. Nerwica - charakterystyczne objawy Osób ze zdiagnozowaną nerwicą jest coraz więcej. Często ciężko jest stwierdzić czy chory ma objawy nerwicy czy innej choroby psychicznej lub fizycznej. Wiele osób w dzisiejszych czasach jest znerwicowanych, ale nie ma nerwicy. Charakterystyczne symptomy nerwicy : ciągły, nieuzasadniony lęk, koszmary, niepokój dotyczący codziennych czynności, bezsenność , zmęczenie, zaburzenia pamięci, fobie, ataki paniki, natręctwa. Często towarzyszą im również objawy fizyczne , takie jak: ból głowy, nadmierne pocenie się , mdłości, tiki nerwowe, suchość w ustach, problemy skórne, impotencja. Przyczyny zaburzeń lękowych Nerwica lękowa może mieć różnorodne podłoże. Specjaliście poszukują przyczyn choroby w: braku zaspokojeniu podstawowych potrzeb,...

banan i mleko migdałowe
© sola_sola/Fotolia.com
Styl życia
Skuteczne sposoby na podniesienie poziomu dopaminy w organizmie - jak naturalnie zwiększyć jej stężenie?
Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.

Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w komórkach nerwowych, które są umiejscowione w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego: ośrodkowego oraz obwodowego. Dopamina – działanie Dopamina wpływa na: koordynację oraz napięcie mięśni, układ limbiczny, wpływając na reakcje emocjonalne i zachowanie – wywołuje euforię i działa korzystnie na motywację, wydzielanie prolaktyny , gonadotropiny oraz hormonu wzrostu, przyspieszenie tętna, zwiększenie szybkości przepływu krwi.   Niedobór dopaminy może skutkować pogorszeniem nastroju, a nawet pojawieniem się stanów depresyjnych. Zbyt słabe działanie receptorów dopaminowych wywołuje apatię. Osoby z niskim poziomem tego neuroprzekaźnika odczuwają lęk i nie mają motywacji do działania.   Dopamina jest stosowana w leczeniu ostrej niewydolności nerek, ponieważ rozszerzając naczynia nerkowe, zwiększa przepływ nerkowy i ułatwia wydalanie moczu. Bywa też podawana pacjentom ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. Źródła dopaminy Dawkę dopaminy możemy zapewnić sobie w sposób naturalny. Jej źródłem są tłuszcze nienasycone , bardzo korzystne dla zdrowia. Dopaminę znajdziemy w następujących produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe: migdały, słonecznik, banany, oliwa z oliwek , olej palmowy lub rzepakowy, sezam, truskawki, żurawina, jagody, śliwki, czerwona fasola.   Warto zaznaczyć, że banany mają w swoim składzie chininę...

smutna kobieta idąca ulicą
Flickr/Henry Hemming/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kiedy chroniczne zmęczenie zamienia się w chorobę
Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się z sennością, zniechęceniem i ogólnym złym nastrojem. Chroniczne zmęczenie to choroba i wymaga pomocy specjalisty. Wstajesz zmęczony, kładziesz się zmęczony, a w ciągu dnia myślisz tylko o tym, aby znów wrócić do łóżka i spać? Nie bagatelizuj tego – to może być chroniczne zmęczenie.

Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się z sennością, zniechęceniem i ogólnym złym nastrojem. Chroniczne zmęczenie to choroba i wymaga pomocy specjalisty. Wstajesz zmęczony, kładziesz się zmęczony, a w ciągu dnia myślisz tylko o tym, aby znów wrócić do łóżka i spać? Nie bagatelizuj tego – to może być chroniczne zmęczenie.   Odczuwasz ciągłe zmęczenie. Masz obniżony nastrój i najchętniej cały dzień spędziłbyś w łóżku smacznie śpiąc. Niestety są to najczęstsze objawy chronicznego zmęczenia, który jest dotkliwym schorzeniem natury psychologicznej. Uważaj, to poważna choroba jak każde inne zaburzenie psychiczne i może doprowadzić do poważnych problemów.   Chroniczne zmęczenie omyłkowo przypisujemy przepracowaniu i przemęczeniu . Niestety obniżony nastrój i ogólne zniechęcenie to naturalna reakcja naszego organizmu, a zespół przewlekłego zmęczenia to jednostka chorobowa, z którą człowiek musi się uporać z pomocą specjalisty. Zespół przewlekłego zmęczenia – co to? Zespół przewlekłego zmęczenia to choroba typowo psychosomatyczna (oznacza to, że ujawnia się poprzez objawy psychiczne, jak i fizjologiczne). Na to schorzenie cierpi coraz więcej osób, które z racji aktywnego trybu życia przeżywają ciągłe napięcie. Warto podkreślić, że głównym objawem tego zespołu jest uczucie zmęczenia – należy tutaj uważać ze zbyt pochopną diagnozą, ponieważ to może być również oznaka innej choroby, jak cukrzyca, niewydolność nerek czy wirusowe zapalenie wątroby typu C. Gdy jednak wykluczymy możliwość występowania tych schorzeń, a uczucie zmęczenia utrzymuje się około pół roku, to z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że cierpmy na zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ)....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner