Drewniane łóżko
Flickr/Boa-Franc/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Wykonanie łóżka z palet krok po kroku

Łóżko z palet to pomysł na ręcznie zrobiony, ekologiczny mebel. Palety posłużą jako gotowa podstawa pod materac, jednak należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć.

Łóżko z palet to pomysł na ręcznie zrobiony, ekologiczny mebel. Palety posłużą jako gotowa podstawa pod materac, jednak należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć.

Materiały do wykonania łóżka z palet

Wszystkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania łóżka z palet znajdziesz w markecie budowlanym. Materac na łóżko możesz kupić w sklepach internetowych.

 

Potrzebujesz:

 

  • 3 europalet o wymiarach 80x120,
  • impregnatu do drewna,
  • lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania),
  • grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki,
  • kitu do drewna,
  • szpachelki, 
  • wałka do malowania,
  • pędzla do malowania,
  • wysokiego materaca,
  • względnie kołków lub kleju do drewna.

Instrukcja wykonania łóżka z palet

1. Palety oczyść z zabrudzeń. Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Przetrzyj palety wilgotną ściereczką, aby usunąć pył po oczyszczaniu. Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.

 

2. Pomaluj palety impregnatem do drewna. W ten sposób zabezpieczysz je przed pochłanianiem wilgoci.

 

3. Pomaluj palety według uznania. Możesz użyć do tego wyłącznie lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną o intensywnym kolorze, który będzie współgrał ze stylizacją sypialni.

 

4. Kiedy warstwa farby wyschnie ustaw palety w sypialni jedna obok drugiej tak, aby utworzyły podest dla łóżka. Możesz też połączyć je ze sobą kołkami do drewna (nawierć po bokach palet symetryczne otwory – o głębokości równej połowie kołka; do otworu włóż kołek i wsuń na niego kolejną paletę), skręcić lub skleić klejem do drewna.

 

5. Na palety połóż gruby materac, kołdrę, pled i poduszki.

 

Łóżko z palet gotowe. Nieprzykryta materacem część łóżka może być wykorzystana jako stolik nocny, a w szczelinach można przechowywać czasopisma lub książki. Jeżeli łóżko z jednej warstwy palet jest zbyt niskie można je ułożyć w dwóch lub trzech warstwach. Najważniejszym krokiem w przygotowaniach jest dokładne oczyszczenie palet z drzazg i nierówności, aby łóżko było bezpieczne dla użytkowników. Średni koszt wykonania łóżka z palet to 100-200 zł. Do tej sumy należy dodać koszt materaca (od 200 zł wzwyż).


Pixabay/ werner22brigitte/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wykonanie stołu z palety krok po kroku
Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).

Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).   Meble z palet to sposób na stylowe urządzenie wnętrza niskim kosztem . Z palet można wykonać stoły, łóżka, regały, siedziska, meble ogrodowe, podesty i wiele innych mebli. Materiały do wykonania stołu z palet Wszystkie materiały potrzebne do wykonania stołu z palety znajdziesz w markecie budowlanym.   Potrzebujesz:   1 europalety – typowe wymiary to 80x120 cm i 100x120 (wybór wielkości według uznania), 4 kółek obrotowych (dobrze, aby przynajmniej w 2 kółkach był hamulec; dzięki temu stół będzie mógł stabilnie stać), 16 wkrętów i podkładek pod wkręty, kitu do drewna, wkrętarki, grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki, młotka, szpachelki, pędzla do malowania, impregnatu do drewna, lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania), szyby o pow. równej palecie (80x120 lub 100x120). Instrukcja wykonania stołu z palet krok po kroku 1. Paletę oczyść z zabrudzeń. Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki . Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.   2. Zaimpregnuj drewno . Dzięki temu stół będzie odporny na wilgoć i będzie mógł stać wewnątrz i na zewnątrz (np. na balkonie lub tarasie).   3. Następnie pomaluj paletę według uznania . Możesz użyć do tego tylko lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną.  ...

Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia
Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki
Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.   Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic . Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki . Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel. Przygotowanie mebla do bielenia Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego . Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem. Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla , wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.   Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby , pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne. Bielenie drewna Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków. Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz. Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości,...

Fotele z europalet
© markobe/Fotolia.com
Styl życia
Fotel z europalet – prosty i wygodny mebel do ogrodu i mieszkania
Fotel z europalet to dobre rozwiązanie do grodów, na działki, na balkony oraz do salonu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy kupić i przyciąć palety o odpowiednim wymiarze.

Fotel z europalet to dobre rozwiązanie do grodów, na działki, na balkony oraz do salonu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy kupić i przyciąć palety o odpowiednim wymiarze.   Meble z europalet zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Są niedrogie, proste w wykonaniu i oryginalne, a przy tym ładnie się prezentują. Nie dostaniesz ich w sklepach meblowych, dzięki czemu są niepowtarzalne. Gdzie kupić europalety Europalety możesz kupić w składach palet, niektórych sklepach budowlanych oraz na aukcjach internetowych. Ich cena nie jest wysoka. Za jedną używaną paletę zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych (im więcej palet, tym taniej). Nieużywane materiały mają wyższe ceny, które wahają się w granicach 50 zł. Wymiary europalet Istnieją 4 podstawowe wymiary europalet. Każda z nich ma inaczej ułożone deski i płozy. Dlatego przed zakupem europalet, warto zapoznać się z ich wysokością i szerokością. Dzięki temu łatwiej ci będzie zaplanować wykonanie fotela i dopasować go do wielkości pomieszczenia. EUR 1 – 800 mm szerokości (krótszy bok) na 1200 mm długości (dłuższy bok), deski ułożone wzdłużnie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety; EUR 2 – 1000 mm szerokości na 1200 mm długości, deski ułożone poprzecznie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety, dwie płozy na krótszych bokach. EUR 3 – 1000 mm szerokości na 1200 mm długości, deski ułożone wzdłużnie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety, EUR 6 – 600 mm szerokości na 800 mm długości, deski ułożone poprzecznie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety. Wykonanie fotela z europalet Zrobienie mebli z europalet nie jest trudne. Co prawda należy poświęcić temu sporo pracy, ale efekty zachwycą . Do ich wykonania nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu.   W najprostszej...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner