Pixabay/ werner22brigitte/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Wykonanie stołu z palety krok po kroku

Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).

Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).

 

Meble z palet to sposób na stylowe urządzenie wnętrza niskim kosztem. Z palet można wykonać stoły, łóżka, regały, siedziska, meble ogrodowe, podesty i wiele innych mebli.

Kasia gotuje z Polki.pl: lasagne ze szpinakiem

Materiały do wykonania stołu z palet

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania stołu z palety znajdziesz w markecie budowlanym.

 

Potrzebujesz:

 

 • 1 europalety – typowe wymiary to 80x120 cm i 100x120 (wybór wielkości według uznania),
 • 4 kółek obrotowych (dobrze, aby przynajmniej w 2 kółkach był hamulec; dzięki temu stół będzie mógł stabilnie stać),
 • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty,
 • kitu do drewna,
 • wkrętarki,
 • grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki,
 • młotka,
 • szpachelki,
 • pędzla do malowania,
 • impregnatu do drewna,
 • lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania),
 • szyby o pow. równej palecie (80x120 lub 100x120).

Instrukcja wykonania stołu z palet krok po kroku

1. Paletę oczyść z zabrudzeń. Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.

 

2. Zaimpregnuj drewno. Dzięki temu stół będzie odporny na wilgoć i będzie mógł stać wewnątrz i na zewnątrz (np. na balkonie lub tarasie).

 

3. Następnie pomaluj paletę według uznania. Możesz użyć do tego tylko lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną.

 

4. Kiedy warstwa wykończenia palety wyschnie należy przykręcić kółka.

 

5. Ustaw wszystkie cztery kółka symetrycznie i upewnij się, że żadne nie trafia na gwóźdź (palety są zbijane w narożnikach gwoździami). Przykręcając koła omijaj miejsce z gwoździem. Nawierć otwory (na każde koło po 4) i przymocuj koła.

 

6. Na powierzchnię stolika możesz położyć szybę o identycznych wymiarach jak paleta. W ten sposób powierzchnia stołu będzie gładka i trwała.

 

Stolik jest już gotowy. Jeżeli stół z pojedynczej palety jest zbyt niski, możesz dołączyć do niego drugą paletę, którą przygotujesz i zabezpieczysz podobnie jak pierwszą. Palety skręć lub sklej je ze sobą klejem do drewna.

Całkowity koszt stołu z palety

Europalety często są dostępne na skupach lub w hurtowniach budowlanych. Można je dostać także w internecie. Koszt palety to ok. 20-40 zł. Do tego trzeba dodać koszt drobnych elementów takich jak: kółka (ok. 20-35 zł), impregnat do drewna (10-20 zł/l), wkręty i podkładki (ok. 2 zł), papier ścierny (1-2 zł za arkusz). Średni koszt materiałów potrzebnych do zbudowania stołu z palet to ok. 50-100 zł. Do tego należy dodać ceny ewentualnych materiałów, których potrzebujemy do wykończenia mebli, np. farbę (ok. 8-12 zł/l) oraz taflę szkła (w zależności od grubości i rodzaju ok. 200-400 zł).  


Drewniane łóżko
Flickr/Boa-Franc/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Wykonanie łóżka z palet krok po kroku
Łóżko z palet to pomysł na ręcznie zrobiony, ekologiczny mebel. Palety posłużą jako gotowa podstawa pod materac, jednak należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć.

Łóżko z palet to pomysł na ręcznie zrobiony, ekologiczny mebel. Palety posłużą jako gotowa podstawa pod materac, jednak należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć. Materiały do wykonania łóżka z palet Wszystkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania łóżka z palet znajdziesz w markecie budowlanym. Materac na łóżko możesz kupić w sklepach internetowych.   Potrzebujesz:   3 europalet o wymiarach 80x120, impregnatu do drewna, lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania), grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki, kitu do drewna, szpachelki,  wałka do malowania, pędzla do malowania, wysokiego materaca, względnie kołków lub kleju do drewna. Instrukcja wykonania łóżka z palet 1. Palety oczyść z zabrudzeń . Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Przetrzyj palety wilgotną ściereczką, aby usunąć pył po oczyszczaniu. Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.   2. Pomaluj palety impregnatem do drewna. W ten sposób zabezpieczysz je przed pochłanianiem wilgoci.   3. Pomaluj palety według uznania. Możesz użyć do tego wyłącznie lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną o intensywnym kolorze, który będzie współgrał ze stylizacją sypialni.   4. Kiedy warstwa farby wyschnie ustaw palety w sypialni jedna obok drugiej tak, aby utworzyły podest dla łóżka. Możesz też połączyć je ze sobą kołkami do drewna (nawierć po bokach palet symetryczne otwory – o głębokości równej połowie kołka; do otworu włóż kołek i wsuń na niego...

Fotele z europalet
© markobe/Fotolia.com
Styl życia
Fotel z europalet – prosty i wygodny mebel do ogrodu i mieszkania
Fotel z europalet to dobre rozwiązanie do grodów, na działki, na balkony oraz do salonu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy kupić i przyciąć palety o odpowiednim wymiarze.

Fotel z europalet to dobre rozwiązanie do grodów, na działki, na balkony oraz do salonu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy kupić i przyciąć palety o odpowiednim wymiarze.   Meble z europalet zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Są niedrogie, proste w wykonaniu i oryginalne, a przy tym ładnie się prezentują. Nie dostaniesz ich w sklepach meblowych, dzięki czemu są niepowtarzalne. Gdzie kupić europalety Europalety możesz kupić w składach palet, niektórych sklepach budowlanych oraz na aukcjach internetowych. Ich cena nie jest wysoka. Za jedną używaną paletę zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych (im więcej palet, tym taniej). Nieużywane materiały mają wyższe ceny, które wahają się w granicach 50 zł. Wymiary europalet Istnieją 4 podstawowe wymiary europalet. Każda z nich ma inaczej ułożone deski i płozy. Dlatego przed zakupem europalet, warto zapoznać się z ich wysokością i szerokością. Dzięki temu łatwiej ci będzie zaplanować wykonanie fotela i dopasować go do wielkości pomieszczenia. EUR 1 – 800 mm szerokości (krótszy bok) na 1200 mm długości (dłuższy bok), deski ułożone wzdłużnie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety; EUR 2 – 1000 mm szerokości na 1200 mm długości, deski ułożone poprzecznie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety, dwie płozy na krótszych bokach. EUR 3 – 1000 mm szerokości na 1200 mm długości, deski ułożone wzdłużnie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety, EUR 6 – 600 mm szerokości na 800 mm długości, deski ułożone poprzecznie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety. Wykonanie fotela z europalet Zrobienie mebli z europalet nie jest trudne. Co prawda należy poświęcić temu sporo pracy, ale efekty zachwycą . Do ich wykonania nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu.   W najprostszej...

Stolik z europalet
© cortino/Fotolia.com
Styl życia
Jak samodzielne zrobić meble z europalet - stolik kawowy
Stolik z europalet jest łatwy do wykonania. Można go wykończyć według własnego pomysłu. Ceny europalet nie są wysokie, inne potrzebne materiały także nie będą kosztowały zbyt wiele.

Stolik z europalet jest łatwy do wykonania. Można go wykończyć według własnego pomysłu. Ceny europalet nie są wysokie, inne potrzebne materiały także nie będą kosztowały zbyt wiele.   Koszt europalet będzie jeszcze niższy, jeśli poszukamy ich w hurtowniach, sklepach lub marketach budowlanych. Zaproponujmy odkupienie ich. Może się zdarzyć, że dostaniemy je za darmo. Na aukcjach lub skupach za paletę zapłacimy od 20 do 40 zł. Zalety mebli z europalet Z palet można wykonać wiele mebli, które nadadzą charakter wnętrzu. Meble z palet ozdobimy dowolnie , według własnego uznania i możliwości finansowych. Meble z europalet będą się bardzo dobrze prezentowały na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Tak zrobione meble są ekonomicznym wariantem wyposażenia . Meble z europalet są uniwersalne. Będą pasowały zarówno do studenckiego pokoju, jak również mieszkania dla rodziny. Dzieci będą zachwycone łóżkiem lub regałem „własnej roboty”. Samodzielnie można wykonać np.: łóżko, regał, ławę, fotel, sofę lub inne siedzisko czy stolik. Czego potrzebujemy do wykonania stolika z europalet? Aby zrobić stolik kawowy z europalet należy przygotować: 2-3 palety, 4 obrotowe kółka, 2 powinny mieć hamulec, by stolik stał stabilnie, 16 wkrętów oraz podkładek pod nie, szkło o wymiarach palety i grubości 1,5 cm do wykorzystania jako blat, papier ścierny lub szlifierkę , młotek, wkrętarkę, pędzel, gwoździe, impregnat do drewna , lakier, bejcę lub farbę. Jak zrobić stolik z europalet? Aby zrobić stolik z europalet, najpierw należy usunąć zanieczyszczenia z palet , a potem wysuszyć je w razie potrzeby.   Suche i czyste palety należy wyrównać. Można do tego użyć szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego.   Wygładzone drewno trzeba...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik