meble z palet
©alho007/Fotolia
Styl życia

Upcycling mebli – 3 sposoby na meble z odzysku

Upcycling oznacza przerabianie przedmiotów, które są zniszczone lub niepotrzebne, tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję lub aby można było korzystać z nich w innym celu. Po przeróbkach przedmiot zyskuje nowe życie, często całkowicie zmienia się jego zastosowanie.

Upcycling oznacza przerabianie przedmiotów, które są zniszczone lub niepotrzebne, tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję lub aby można było korzystać z nich w innym celu. Po przeróbkach przedmiot zyskuje nowe życie, często całkowicie zmienia się jego zastosowanie.

Od czego zacząć przygodę z upcyclingiem?

Wykonanie wiszących doniczek na zioła ze słoików, półek na książki z niepotrzebnych szuflad czy stolika z drewnianych palet transportowych to tylko kilka pomysłów na to, jak kreatywnie wykorzystać stare rzeczy. To właśnie kreatywne spojrzenie na starą rzecz pozwala odkryć niestandardowe funkcje oraz możliwości wynikające z jej formy.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka ziemniaczana

Zanim wyrzucisz niepotrzebną rzecz, zastanów się, czy nie da się jej przerobić na coś innego, co jest ci potrzebne. Spróbuj w wyobraźni rozmontować przedmiot. Pomyśl, czy powstałych w ten sposób części nie można złożyć w nieco inny sposób, wykorzystać pojedynczo lub połączyć z innymi przedmiotami. Kiedy znajdziesz już nowe zastosowanie dla starej rzeczy, zastanów się, jakie przyrządy i środki będą ci potrzebne, żeby nadać przedmiotowi ostateczną postać.

Jak zrobić doniczki ze słoików?

Do wykonania doniczek na zioła, będziesz potrzebować deski na tyle dużej, żeby zmieściły się na niej trzy duże słoiki, ok. 50 cm długości i 20 cm szerokości, trzech litrowych słoików i trzech metalowych opasek zaciskowych typu „s”. Przygotuj też trzy wkręty do metalu i dwa mocne haki oraz mocny sznur. Deskę możesz pomalować lub polakierować albo zostawić w stanie surowym. Za pomocą wiertarki i wkrętów do metalu przytwierdź do niej trzy obręcze w równych odstępach. Do deski u góry przymocuj dwa haki, każdy w tej samej odległości od brzegu. Do haków przywiąż sznur. W metalowe obręcze możesz włożyć słoiki wypełnione ziemią z zasadzonymi roślinami. Deskę ze słoikami możesz powiesić na ścianie.

Jak zrobić półkę na książki z szuflad?

Jeśli masz kilka niepotrzebnych szuflad, możesz zrobić z nich półkę na książki albo bibeloty. Szuflady nie muszą mieć tej samej wielkości ani głębokości. Oprócz szuflad będziesz potrzebować szlifierki, lakieru lub farby akrylowej albo kredowej (jeśli chcesz pomalować półkę lub polakierować ją) lub tapety samoprzylepnej (jeśli chcesz okleić półkę tapetą), wiertarki, dwóch wkrętów z koszulkami do każdego miejsca, w którym półki zostaną do siebie przytwierdzone, oraz dwóch lub trzech metalowych wieszaków szafkowych.

 

Oczyść szufladę, jeśli półka ma nie mieć tyłu, oderwij z szuflad dno. Odkręć gałki. Jeśli chcesz pomalować lub polakierować szufladę, oszlifuj ją i nałóż dwie warstwy farby lub lakieru, a następnie odczekaj aż całkowicie wyschnie. Jeśli półka ma zostać oklejona tapetą samoprzylepną, wytnij z niej części odpowiadające wielkością każdemu elementowi półki, który chcesz okleić. Ustal położenie półek na ścianie i ich ułożenie względem siebie. Dłuższe boki półek mogą np. stykać się ze sobą połową swojej powierzchni. Jedna półka może zostać umieszczona na ścianie pionowo, a druga poziomo. Sprawdź, w jakiej konfiguracji wyglądają najlepiej, i zaznacz ołówkiem lub mazakiem dwa miejsca, w których przytwierdzisz jedną półkę do drugiej. Wywierć otwory i przytwierdź półki wkrętami. Do brzegu szafki przytwierdź wieszaki metalowe. Półkę możesz już zawiesić na ścianie.

Jak zrobić stolik z palet?

Europalety, które w sklepach służą do transportu towarów, można wykorzystać jako materiał na stolik. Żeby go wykonać, przygotuj:

  •  2 lub 3 palety,
  •  4 kółka obrotowe (najlepiej z hamulcem),
  •  przynajmniej 20 wkrętów z podkładkami,
  •  wkrętarkę, szlifierkę, młotek, pędzel do malowania,
  •  impregnat do drewna,
  •  w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać: lakier, farbę do drewna lub bejcę.

 

Wyczyść i oszlifuj palety, a potem zaimpregnuj je. Następnie polakieruj lub pomaluj drewno. Przytwierdź jedną paletę do drugiej za pomocą wkrętów. Na czterech rogach dolnej palety przytwierdź kółka. Gotowe!


Fotele z europalet
© markobe/Fotolia.com
Styl życia
Fotel z europalet – prosty i wygodny mebel do ogrodu i mieszkania
Fotel z europalet to dobre rozwiązanie do grodów, na działki, na balkony oraz do salonu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy kupić i przyciąć palety o odpowiednim wymiarze.

Fotel z europalet to dobre rozwiązanie do grodów, na działki, na balkony oraz do salonu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy kupić i przyciąć palety o odpowiednim wymiarze.   Meble z europalet zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Są niedrogie, proste w wykonaniu i oryginalne, a przy tym ładnie się prezentują. Nie dostaniesz ich w sklepach meblowych, dzięki czemu są niepowtarzalne. Gdzie kupić europalety Europalety możesz kupić w składach palet, niektórych sklepach budowlanych oraz na aukcjach internetowych. Ich cena nie jest wysoka. Za jedną używaną paletę zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych (im więcej palet, tym taniej). Nieużywane materiały mają wyższe ceny, które wahają się w granicach 50 zł. Wymiary europalet Istnieją 4 podstawowe wymiary europalet. Każda z nich ma inaczej ułożone deski i płozy. Dlatego przed zakupem europalet, warto zapoznać się z ich wysokością i szerokością. Dzięki temu łatwiej ci będzie zaplanować wykonanie fotela i dopasować go do wielkości pomieszczenia. EUR 1 – 800 mm szerokości (krótszy bok) na 1200 mm długości (dłuższy bok), deski ułożone wzdłużnie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety; EUR 2 – 1000 mm szerokości na 1200 mm długości, deski ułożone poprzecznie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety, dwie płozy na krótszych bokach. EUR 3 – 1000 mm szerokości na 1200 mm długości, deski ułożone wzdłużnie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety, EUR 6 – 600 mm szerokości na 800 mm długości, deski ułożone poprzecznie, trzy płozy ułożone od dołu wzdłuż całej palety. Wykonanie fotela z europalet Zrobienie mebli z europalet nie jest trudne. Co prawda należy poświęcić temu sporo pracy, ale efekty zachwycą . Do ich wykonania nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu.   W najprostszej...

doniczki wiszące na ścianie balkonu
©Taiga/Fotolia
Styl życia
Pomysły na zaaranżowanie ściany małego balkonu – oryginalne kwietniki i oświetlenie
Niewielka powierzchnia balkonu sprawia, że zanim umieści się na nim jakikolwiek dekoracyjny element, trzeba dwa razy się zastanowić. Często jedyną przestrzenią małego balkonu, na której można nieco bardziej zaszaleć, jest ściana.

Niewielka powierzchnia balkonu sprawia, że zanim umieści się na nim jakikolwiek dekoracyjny element, trzeba dwa razy się zastanowić. Często jedyną przestrzenią małego balkonu, na której można nieco bardziej zaszaleć, jest ściana.   Ścianę balkonu można zaaranżować tak, aby oprócz funkcji dekoracyjnej pełniła też funkcje praktyczne . Można np. umieścić na niej zioła lub oświetlenie. Doniczki z roślinami na ścianie balkonowej Ściana balkonu będzie oryginalnie wyglądać, jeśli powiesimy na niej kilka rzędów niewielkich doniczek , w których będą rosły zioła albo trawy ozdobne. Doniczki te powinny znaleźć się w jednolitych osłonkach, np. z blachy ocynkowanej, wyposażonych w uchwyty. B ezpośrednio do ściany można przykręcić kilka metalowych szyn, jedna pod drugą. Na te szyny następnie będzie się wieszało doniczki z rosnącymi w nich roślinami.   Zamiast gotowych szyn i osłonek można do aranżacji ściany balkonowej wykorzystać słoiki jednakowej wielkości , deskę oraz metalowe obręcze. Do deski lub kilku desek należy przykręcić metalowe obręcze o średnicy odpowiadającej średnicy słoika. Powinny one zostać przymocowane tak, żeby po pionowym ustawieniu desek słoik nie wyślizgiwał się z obręczy. Deskę z przymocowanymi obręczami należy następnie przymocować do ściany balkonu. Finalnie w obręcze wkładamy słoiki z zasadzonymi w nich roślinami. Półka z palet na balkon Drewniane palety wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu towarów mogą mieć swoje drugie życie. Jednym ze sposób ich powtórnego zastosowania może być półka na balkon. Taką paletę należy oszlifować i polakierować albo pomalować . Następnie do trzech płoz palety należy przybić cienkie deseczki tak, żeby powstały trzy podłużne skrzynie na kwiaty . W te skrzynki, po przymocowaniu palety do ściany, należy wstawić małe doniczki z roślinami o...

Stolik z europalet
© cortino/Fotolia.com
Styl życia
Jak samodzielne zrobić meble z europalet - stolik kawowy
Stolik z europalet jest łatwy do wykonania. Można go wykończyć według własnego pomysłu. Ceny europalet nie są wysokie, inne potrzebne materiały także nie będą kosztowały zbyt wiele.

Stolik z europalet jest łatwy do wykonania. Można go wykończyć według własnego pomysłu. Ceny europalet nie są wysokie, inne potrzebne materiały także nie będą kosztowały zbyt wiele.   Koszt europalet będzie jeszcze niższy, jeśli poszukamy ich w hurtowniach, sklepach lub marketach budowlanych. Zaproponujmy odkupienie ich. Może się zdarzyć, że dostaniemy je za darmo. Na aukcjach lub skupach za paletę zapłacimy od 20 do 40 zł. Zalety mebli z europalet Z palet można wykonać wiele mebli, które nadadzą charakter wnętrzu. Meble z palet ozdobimy dowolnie , według własnego uznania i możliwości finansowych. Meble z europalet będą się bardzo dobrze prezentowały na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Tak zrobione meble są ekonomicznym wariantem wyposażenia . Meble z europalet są uniwersalne. Będą pasowały zarówno do studenckiego pokoju, jak również mieszkania dla rodziny. Dzieci będą zachwycone łóżkiem lub regałem „własnej roboty”. Samodzielnie można wykonać np.: łóżko, regał, ławę, fotel, sofę lub inne siedzisko czy stolik. Czego potrzebujemy do wykonania stolika z europalet? Aby zrobić stolik kawowy z europalet należy przygotować: 2-3 palety, 4 obrotowe kółka, 2 powinny mieć hamulec, by stolik stał stabilnie, 16 wkrętów oraz podkładek pod nie, szkło o wymiarach palety i grubości 1,5 cm do wykorzystania jako blat, papier ścierny lub szlifierkę , młotek, wkrętarkę, pędzel, gwoździe, impregnat do drewna , lakier, bejcę lub farbę. Jak zrobić stolik z europalet? Aby zrobić stolik z europalet, najpierw należy usunąć zanieczyszczenia z palet , a potem wysuszyć je w razie potrzeby.   Suche i czyste palety należy wyrównać. Można do tego użyć szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego.   Wygładzone drewno trzeba...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik