Duże białe łoże małżeńskie w sypialni
©Gioco/Fotolia
Styl życia

Shabby chic – postarzane meble można wykonać samemu

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Drewniane i z płyty – postarzanie mebli z różnych materiałów

Meble prowansalskie to przede wszystkim meble z drewna. Do postarzenia nadają się zarówno stare drewniane meble, jak i nowe meble z surowego drewna, wykonane na przykład na zamówienie przez stolarza.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik piernikowy

Wystylizować można też meble z płyty – kluczowe są odpowiednie zmatowienie i dobór podkładu. Nie powinno się przecierać mebli fornirowanych, czyli takich, które mają z zewnątrz warstwę drewna wysokiej jakości, a całe są zrobione z innego materiału.

Przygotowanie powierzchni do postarzenia mebli

Komodę, szafę, stół czy inny wiekowy mebel należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyszorować. Najlepiej sprawdzą się w tym woda z mydłem i druciak do naczyń. Drewno powinno całkowicie wyschnąć, dlatego kolejne kroki można wykonać dopiero następnego dnia. Następnie mebel przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuwa pył. Jeśli nie można w ten sposób pozbyć się np. wielu warstw farby, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów, które złuszczą stare powłoki.

 

Kolejnym etapem jest malowanie bejcą. Gdy nie udało się pozbyć wszystkich warstw farby aż do surowego drewna, bejcę zastąpić trzeba ciemną farbą akrylową. To pozwoli uniknąć powstawania plam po pomalowaniu. Rezygnacja z bejcy wiąże się z koniecznością położenia podkładu gruntującego na zmatowiony lakier czy farbę przed farbą akrylową. Ostatnim krokiem przed właściwą stylizacją jest zawoskowanie rantów. Krawędzie należy natrzeć świecą. Po tym możemy zabrać się do malowania i przecierania.

Kreowanie mebli prowansalskich przecieraniem i malowaniem

Do malowania mebli prowansalskich używa się farb olejnych albo akrylowych. Olejne o wiele dłużej schną, ale efekt postarzania jest silniejszy. Mebel pokrywa się warstwą ciemniejszej farby, a po wyschnięciu przeciera się zawoskowane wcześniej miejsca drobnoziarnistym papierem ściernym. Do wykonania pierwszej warstwy idealna będzie farba w kolorze jasnoszarym albo białobeżowa. Przed ponownym pomalowaniem mebla ponownie go woskujemy, tym razem większe powierzchnie. Kładziemy drugą warstwę farby (jaśniejszej) i po jej wyschnięciu ponownie przecieramy papierem ściernym. W ten sposób samodzielnie można wykonać meble w stylu prowansalskim.

 

Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia
Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki
Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.   Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic . Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki . Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel. Przygotowanie mebla do bielenia Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego . Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem. Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla , wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.   Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby , pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne. Bielenie drewna Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków. Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz. Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości,...

mebel malowany
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rodzaje farb do mebli: akrylowa, ftalowa, kredowa i kazeinowa
Farby do mebli stosuje się, żeby odnowić mebel lub zmienić jego wygląd. Do malowania mebli stosuje się farby akrylowe, ftalowe, a także naturalne farby kredowe i kazeinowe. Dobór farby zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i przeznaczenia danego mebla.

Farby do mebli stosuje się, żeby odnowić mebel lub zmienić jego wygląd. Do malowania mebli stosuje się farby akrylowe, ftalowe, a także naturalne farby kredowe i kazeinowe. Dobór farby zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i przeznaczenia danego mebla. Czy farba akrylowa nadaje się do malowania mebli? Spoiwem farby akrylowej jest żywica poliakrylowa. W żywicy znajdują się cząstki pigmentu nadającego farbie określony kolor.   Farba akrylowa jest powszechnie dostępna w wielu kolorach i odcieniach. Tworzy na meblu gładką, jedwabistą powłokę, matową lub błyszczącą . Szybko schnie, pomalowana powierzchnia jest sucha już po godzinie, kolejną warstwę farby można położyć już po 4 godzinach od nałożenia poprzedniej. Farbą akrylową oprócz drewna można pomalować też elementy metalowe mebla .   Farba akrylowa najlepiej nadaje się do malowania powierzchni, które nie są narażone na zbyt intensywne użytkowanie. Farbą akrylową można pomalować komodę, regał lub półkę, ale do pomalowania np. siedziska krzesła lepiej wybrać bardziej trwałą farbę olejną.   Wadą tańszych farb akrylowych jest dość intensywny zapach. Farby z wyższej półki cenowej często mają jednak neutralny zapach. Czy farba ftalowa (olejna) nadaje się do malowania mebli? Farba ftalowa to farba, której spoiwem jest żywica alkidowa, a podstawowym składnikiem olej, zazwyczaj roślinny, np. lniany. W oleju zawieszone są cząstki pigmentu. Farba ftalowa jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych . Z tego względu nadaje się do malowania mebli, które są intensywnie używane i których powierzchnia jest narażona na ścieranie, np. blatu biurka, siedziska krzesła. Farba olejna może też być wykorzystywana do malowania mebli ogrodowych . Można pomalować nią także elementy metalowe i...

krzesło drewniane
©Bruce Shippee/Fotolia
Styl życia
Metody postarzania drewna – samodzielna renowacja mebli
Postarzanie drewna obejmuje kilka technik, dzięki którym w łatwy sposób można odświeżyć nieciekawy stolik lub półkę. Paradoksalnie – metody postarzania drewna to doskonały sposób na jego odświeżenie.

Postarzanie drewna obejmuje kilka technik, dzięki którym w łatwy sposób można odświeżyć nieciekawy stolik lub półkę. Paradoksalnie – metody postarzania drewna to doskonały sposób na jego odświeżenie.   Naturalny proces starzenia drewna pod wpływem czynników atmosferycznych w języku zawodowym leśników i drzewiarzy to tzw. zaszarzenie. W procesie sztucznego postarzania drewna najczęściej używa się jasnych, pastelowych naturalnych kolorów , jest to najczęściej tzw. szwedzki błękit czy zgaszona szarością biel. Postarzone meble to nieodłączny element stylu vintage, prowansalskiego czy shabby chic (tzw. zaniedbany luksus). Postarzanie drewna - przygotowanie drewna do postarzania – co warto wiedzieć? Jeżeli chcemy postarzyć stary mebel, najpierw musimy go starannie wyczyścić . Tego typu prace najlepiej wykonywać w garażu, na dworze lub balkonie. Jeśli musimy to robić w domu trzeba rozłożyć pod meblem folię malarską, którą można kupić w każdym sklepie z farbami. Do czyszczenia drewna potrzebne są: rozpuszczalnik (przeznaczony specjalnie do substancji, którą usuwamy), papier ścierny (najlepiej o gradacji 150-200), szpachelka i rękawiczki ochronne. Powierzchnię pokrytą farbą lub lakierem należy zetrzeć aż do surowego drewna . Najpierw smarujemy ją rozpuszczalnikiem, gdy warstwy się rozpulchnią można je usunąć szpachelką. Wykańczamy papierem ściernym. Na koniec myjemy powierzchnię lekko wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelkie pyłki i zabrudzenia. Postarzanie drewna – jaką metodę postarzania drewna wybrać? Jest wiele sposobów na uzyskanie pięknie postarzonego mebla. Popularną metodą jest bielenie drewna i wykonywanie na nim przecierek . Taki sposób jest szczególnie popularny w stylu shabby chic i prowansalskim. Można również wykorzystywać...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik