Lustro oświetlone kinkietami.
©photographmd/fotolia
Styl życia

4 rodzaje oświetlenia nad lustro: kinkiety, podświetlone ramy, lampki choinkowe oraz lampiony

Oświetlenie nad lustro powinno pasować do rodzaju i wystroju wnętrza. Do łazienki sprawdzą się kinkiety, do salonu ramy podświetlone diodami LED. Nad lustrem w sypialni można powiesić lampion lub kolorowe lampki choinkowe.

Oświetlenie nad lustro powinno pasować do rodzaju i wystroju wnętrza. Do łazienki sprawdzą się kinkiety, do salonu ramy podświetlone diodami LED. Nad lustrem w sypialni można powiesić lampion lub kolorowe lampki choinkowe.

 

Lustro pomaga optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeśli zostanie odpowiednio oświetlone, ozdobi i rozjaśni niemal każde wnętrze.

Kinkiety, czyli lampy ścienne nad lustro

Kinkiety są specjalnymi lampami, przeznaczonymi do wieszania przy ścianie. Mogą mieć dowolny kształt, na przykład kuli, kwadratu, prostokąta, podłużnego walca lub półwalca albo inny, nieregularny. Tego typu oświetlenie świetnie sprawdzi się nad lustra w każdym pomieszczeniu. Nad lustro lepiej nie dawać kinkietów mocnym światłem, niczym reflektor, ponieważ takie światło oślepia, a na twarzy rzuca cienie. Do łazienki lub toaletki dobre są lampy z półkolistym kloszem szklanym lub kilka punktów świetlnych z mleczną osłoną rozpraszającą światło. Wówczas twarz będzie dobrze oświetlona, ale bez ostrych cieni. Do sypialni, przedpokoju i salonu lepiej dać lampy z abażurem lub podłużne kinkiety z kilkoma kapsułkami ledowymi lub halogenowymi w mlecznej osłonie. Kinkiety, które imitują świeczniki, doskonale komponują się z lustrami o bogato rzeźbionej ramie.

Podświetlona rama lustra wygląda efektownie

Lustro z podświetloną ramą wygląda efektownie i nowocześnie. W sklepach meblowych można kupić gotowy egzemplarz lub samodzielnie zamontować lampki typu LED. Te ostatnie składają się z niewielkich diod i przykleja się je na taśmę dwustronną. Oświetlenie otacza całe lustro bądź jego część, na przykład górną ramę, boki czy dół. Lampki mogą mieć różny kształt i być umieszczone pod taflą szkła albo na zewnątrz. Światło nie musi być mocne, gdyż lustro skutecznie odbije jego wiązki. Oświetlone ramy pasują do luster w sypialni, przy toaletce oraz w garderobie. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas robienia makijażu bądź czytania książki.

Jak powiesić lampki choinkowe nad lustrem?

Lampki choinkowe nad lustrem to dobry pomysł na urozmaicenie wnętrza i nadanie mu uroku. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sypialni dziecka i młodej osoby. Ważne jest, by kolor i kształt lampek pasował do wystroju pokoju. Na aukcjach internetowych oraz w supermarketach, sklepach meblowych i z dekoracjami można kupić lampki już za kilka złotych. Warto jednak pamiętać, by dawały mocne światło i były solidnie zbudowane. Dzięki temu posłużą bezpiecznie nawet przez wiele lat. Lampki choinkowe można powiesić na górnej ramie lustra, wokół niego lub nad nim. Do przymocowania posłuży plaster, ozdobne klamry na pranie, a także taśma bezbarwna. Ta ostatnia może oderwać tynk, ale skutecznie przykleja się do szkła. Lustro z lampkami choinkowymi jest uroczą ozdobą, często jednak nie stanowi wystarczającego źródła światła w pomieszczeniu.

Lampion świetnie komponuje się z lustrem

Lampion jest zamkniętą osłoną na żarówkę, lampę i świecę. Zazwyczaj jest szklany lub metalowy, kolorowy albo bezbarwny oraz przykryty specjalną pokrywką (często w kształcie dachu). Lampiony mają uchwyty, na których można je powiesić. Ten rodzaj oświetlenia nadaje aury tajemniczości i doskonale sprawdza się nad lustro albo do postawienia na komodzie lub stoliku pod lustrem w korytarzu, przedpokoju, salonie lub sypialni. Lampiony zazwyczaj dają nikłe, przytłumione światło, więc nie powinny być jedynym oświetleniem pomieszczenia. 


 

drewniana kuchnia
Flickr/williamskitchenbath/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak w sposób funkcjonalny oświetlić kuchnię
Oświetlenie w kuchni to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobranym światłem można oszukać przestrzeń, zmienić jej kształt, proporcję i stworzyć odpowiedni nastrój. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać określone funkcje, dlatego należy je dobrze rozplanować.

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobranym światłem można oszukać przestrzeń, zmienić jej kształt, proporcję i stworzyć odpowiedni nastrój. Oświetlenie w kuchni powinno spełniać określone funkcje, dlatego należy je dobrze rozplanować.   Prawidłowe oświetlenie powinno być dostosowane barwą do pomieszczenia. Ważne jest też jego równomierne rozmieszczenie, dzięki któremu zapewniona jest odpowiednia ilość światła. Należy też ograniczyć do minimum liczbę zacienionych miejsc w kuchni. Osiągnięcie w kuchni efektu równomiernego oświetlenia jest znacznie utrudnione przez dużą liczbę sprzętów i mebli, które się w niej znajdują. Dobrze jest wydzielić kilka obwodów oświetleniowych w kuchni (trzy-cztery), dzięki czemu możliwe będzie włączanie oświetlenia zależnie od potrzeb. Oświetlenie meblowe w kuchni Dobrze jest zainstalować oświetlenie we wnętrzu szafek, szczególnie, gdy nie dociera do nich światło z żadnego innego źródła. Takie rozwiązanie jest stosowane coraz częściej przez producentów mebli. Szafki z przeszklonymi frontami dodatkowo, dzięki oświetleniu wewnętrznemu, będą spełniały rolę dekoracyjną. Szafki bez fabrycznie zainstalowanego oświetlenia można samodzielnie wyposażyć w lampki, np. lampy ledowe lub halogeny o mocy 12W. Oświetlenie robocze w kuchni – oświetlenie blatu, kuchenki, zlewozmywaka Dobrze oświetlone kuchenka i blat w kuchni gwarantują komfort podczas przygotowywania posiłków. Funkcjonalność osiąga się poprzez montowanie lampek, halogenów lub długich świetlówek liniowych pod szafkami zawieszonymi nad blatem, jest to tzw. oświetlenie podszafkowe. Powinny dawać one jasne, skupione światło. Optymalna odległość pomiędzy świetlnymi punktami to 40-60 cm. Oświetlenie sufitowe i oświetlenie nad stołem w...

©Kenishirotie/Fotolia
Styl życia
Lampki nocne, sufitowe, kinkiety – jakie oświetlenie do sypialni wybrać, aby było jednocześnie funkcjonalne i nastrojowe
Oświetlenie do sypialni przede wszystkim ma tworzyć atmosferę intymności i sprzyjać wypoczynkowi. Ciepłe, rozproszone światło dadzą lampki nocne ze światłem skierowanym w dół, kinkiety lub lampy podłogowe. W sypialni nie może zabraknąć mocniejszego źródła światła, np. lampy wiszącej, które przyda się chociażby do sprzątania lub pracy przy komputerze.

Oświetlenie do sypialni przede wszystkim ma tworzyć atmosferę intymności i sprzyjać wypoczynkowi. Ciepłe, rozproszone światło dadzą lampki nocne ze światłem skierowanym w dół, kinkiety lub lampy podłogowe. W sypialni nie może zabraknąć mocniejszego źródła światła, np. lampy wiszącej, które przyda się chociażby do sprzątania lub pracy przy komputerze.   Okna w sypialni warto osłonić zasłonką, żaluzją lub roletą. To pozwoli na dowolne kontrolowanie naturalnego światła w pokoju w ciągu dnia. Lampy sufitowe w sypialni Lampy sufitowe stosowane są praktycznie w każdej sypialni. Oświetlenie całego pokoju zapewnią lampy wiszące, zamontowane na suficie diody LED lub plafony, czyli płaskie lampy o najczęściej kwadratowym lub owalnym kształcie. Chcąc zapewnić sobie pełen komfort wypoczynku, lampy sufitowej nie wiesza się nad łóżkiem . Lepszą lokalizacją jest środek sufitu lub kilka punktów na suficie. Oświetlenie jest przydatne szczególnie w czasie porządków oraz przygotowań do snu. Funkcjonalne lampki nocne po obu stronach łóżka lub kinkiety Mniejsze i cieplejsze światło w sypialni zapewnią nocne lampki. Najczęściej ustawia się je po obu stronach łóżka. Symetryczne rozmieszczenie oświetlenia potęguje wrażenie porządku i ładu. Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, można ustawić dodatkową lampkę np. na komodzie lub biurku. Spod abażurów światło kierowane jest w dół – pozwala to na swobodne czytanie w łóżku. Maksymalny komfort w czasie lektury zapewni ustawienie lampy tak, aby dolna krawędź klosza znajdowała się nie wyżej niż 50 centymetrów nad poziomem materaca. Jeśli sypialnia jest mała, warto pomyśleć o kinkietach nad łóżkiem. Oświetlenie skierowane do góry optycznie powiększa przestrzeń pomieszczenia . Nowoczesne lampy...

Na środku łazienki stoi wanna, nad nią wiszą trzy lampy.
©ALDECAstudio/Fotolia.com
Styl życia
Zasady dobierania oświetlenia do łazienki: główne źródło światła i lampy nad lustrem
Lampy łazienkowe nad lustro powinny dawać jasne światło. Najlepiej, aby nie zmieniało ono koloru twarzy. Przydaje się szczególnie przy wykonywaniu makijażu.

Lampy łazienkowe nad lustro powinny dawać jasne światło. Najlepiej, aby nie zmieniało ono koloru twarzy. Przydaje się szczególnie przy wykonywaniu makijażu.   Projektując łazienkę, warto zamontować dwa niezależne obwody elektryczne . Jeden powinien włączać oświetlenie główne, a drugi lampę nad lustrem . Dzięki temu światła można włączać osobno i oszczędzać energię. Zasady dobierania oświetlenia do łazienki Podstawowe zasady, którymi warto kierować się, dobierając oświetlenie główne do łazienki: W łazience najważniejsze jest oświetlenie ogólne . Powinno jednolicie oświetlać całość pomieszczenia. Łazienka o powierzchni 6 metrów kwadratowych powinna być oświetlona odpowiednikiem światła żarówki o mocy 75 W. Lampa może znajdować się pod sufitem. Klosz powinien przepuszczać dużą ilość światła. Może być przezroczysty lub matowy. Kolorowe klosze przyciemniają światło i zmieniają jego barwę, dlatego nie warto ich kupować do łazienki, gdzie ważne jest wyraźne światło. Zamiast plafonu sufitowego można też wybrać opcję sufitu podwieszanego, w którym zostaną umieszczone zwykłe, halogenowe lub LEDowe żarówki . To dobry sposób na oświetlenie w małej łazience. Pozwala wykorzystać przestrzeń, z której i tak z reguły nie korzystamy. W łazience, szczególnie niewielkiej, nie sprawdzi się lampa wisząca. Zabiera niepotrzebnie miejsce i krępuje swobodę ruchów osób korzystających z łazienki. Lampa stojąca to złe rozwiązanie. W związku z możliwością jej zamoczenia, może porazić prądem. Źródło światła zainstalowane naprzeciw lustra to także nie najlepszy pomysł. Światło będzie odbijało się w tafli i oślepiało patrzącego w nią. W łazience należy zastosować chłodną temperaturę barwową . Im...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner