mężczyzna z laptopem na podłodze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Gdy książki i wykłady nie wchodzą do głowy. Jak uczy się kinestetyk?

Kinestetycy najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zmysł dotyku. Najwięcej informacji zapamiętują samodzielnie realizując projekty wymagające od nich zaangażowania. Kinestetycy najczęściej wykonują zawody takie jak aktor, sportowiec czy tancerz.

Kinestetycy najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zmysł dotyku. Najwięcej informacji zapamiętują samodzielnie realizując projekty wymagające od nich zaangażowania. Kinestetycy najczęściej wykonują zawody takie jak aktor, sportowiec czy tancerz.

Czym charakteryzuje się kinestetyk?

Kinestetyk najlepiej pamięta to, co sam zrobił, nie zaś to, co zobaczył czy usłyszał. Aby zdobyć wiedzę, używa ciała i zmysłu dotyku. Kinestetyk lubi ruch i emocje. Ponadto preferuje aktywność fizyczną, często uprawia jakąś dyscyplinę sportu, lubi tańczyć. Rozmawiając z drugą osobą gestykuluje i uaktywnia różne części ciała. Kinestetyk nie lubi słuchać i czytać, dlatego uczeń o tych cechach nie będzie mógł usiedzieć na miejscu w czasie lekcji. Ponadto ma dobre poczucie ruchu ciała i czasu, a jego wyobraźnia uruchamiana jest przez ruch. Kinestetyk lubi porównywać rzeczy i ma zdolności dekoracyjne, aczkolwiek jego żywiołem jest nieporządek. Kinestetyk jest nieodporny na wpływy otoczenia.

Typy kinestetyków

Wśród kinestetyków można wskazać osoby, które są czuciowcami i dotykowcami. Do grupy pierwszej należą osoby, które wyróżniają się empatią. Czuciowcy mają bogate życie wewnętrzne , a ich charakter wpływa na język, jakim się posługują, ton głosu i gestykulację. Zazwyczaj mówią niezbyt głośno, a ich gesty są subtelne. Często używają czasowników odnoszących się do sfery emocji, na przykład „czuję”, „mam wrażenie”. Dotykowcy są przeciwieństwem czuciowców: gestykulują żywiołowo, są bardziej energiczni. Ich temperament ma odzwierciedlenie w sposobie pisania, ponieważ ich pismo jest trudne do oczytania.

W jaki sposób zachęcić kinestetyka do nauki?

Kinestetyk najłatwiej przyswaja wiedzę, samodzielnie wykonując czynności, w które się zaangażuje. Może uczyć się nawet w czasie aktywności fizycznej takiej jak bieganie czy jazda na rowerze. W edukacji warto wykorzystywać fiszki, których kinestetyk może dotknąć, co ułatwi mu naukę. W edukacji wczesnoszkolnej zaleca się wykorzystywanie modeliny, globusów i puzzli. Można także odgrywać scenki w czasie lekcji i zachęcać dzieci do udziału w grach. Kinestetyk lubi przeprowadzać eksperymenty i uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych i wycieczkach edukacyjnych. Warto zachęcać kinestetyka do przygotowywania samodzielnych projektów. W czasie nauki trzeba robić częste przerwy. 

Dziecko uczy się w książkach.
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Pierwszoklasista w szkole nie chce się uczyć: porady dla rodziców, jak motywować dziecko do nauki
Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.

Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.   Odrabianie prac domowych to dla pierwszoklasisty nowość i żmudny obowiązek. Zanim dziecko przyzwyczai się to nauki w domu potrzebuje wskazówek od rodziców . Ważne, aby rodzice nie odrabiali lekcji za dziecko , a jedynie podpowiadali gdzie i jak szukać informacji lub motywowali do pracy. Pierwszoklasista w szkole uczy się dla siebie, nie ocen Gdy dziecko nie chce się uczyć, warto porozmawiać z nim o tym po co w ogóle ludzie zdobywają wiedzę. Zamiast powtarzać: Musisz się uczyć, bo jak nie to będziesz kopać rowowy w przyszłości , lepiej uświadomić dziecku, że uczy się dla siebie. Jeżeli będziesz dobry w tym co cię interesuje, w przyszłości będziesz odnosić sukcesy . Nie ma osoby, która jest najlepsza we wszystkim. Jeśli dziecko lubi pisać opowiadania i dobrze mu to wychodzi, lepiej skupić się na rozwijaniu tych umiejętności, niż np. matematyce, która go nie interesuje. Rodzice jako przykład dla dziecka Dzieci obserwują swoich rodziców i naśladują ich . Warto więc dawać dobry przykład w domu. Dobrze jest pokazywać dziecku, że nauka może być przyjemna i że w każdym wieku człowiek się uczy, np. mama kupiła sobie poradnik „ Jak dbać o ogródek ”. Warto czytać pierwszakowi o czymś co go interesuje. Jeżeli dziecko lubi psy, można sięgnąć po literaturę, w której główny bohater ma psa i przeżywa z nim przygody. Być może to zaciekawi malucha. Koncentracja na silnych stronach dziecka Jeżeli dziecko nie jest wybitne z jakiegoś przedmiotu i nie interesuje się daną dziedziną – nie warto go karcić...

pokój dla nastolatka
Flickr/home space/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Zasady urządzania pokoju dla ucznia
Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany.

Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany. 1. Kolorystyka pokoi dla dzieci Pokój dla dziecka , które rozpoczęło edukację szkolną jest zarówno miejscem do zabawy, relaksu jak i nauki i pracy umysłowej. Dlatego kolory ścian nie powinny być zbyt intensywne. Lepiej sprawdzą się neutralne, pastelowe kolory, przy których dziecko będzie mogło się wyciszyć i skoncentrować. Jaskrawe odcienie mogą dekoncentrować i nadmiernie pobudzać umysły dzieci. Dobrze sprawdzą się np. pistacjowa zieleń, delikatny róż, błękit, subtelna szarość, czekoladowy brąz lub biel. Kolory ścian można urozmaicić dodatkami, np. zasłonami, akcesoriami szkolnymi, dywanikami, ramkami na zdjęcia lub obrazkami. 2. Strefa nauki, snu i zabawy Dziecko nadal powinno mieć w swoim pokoju ulubione zabawki i gry edukacyjne, jednak większość miejsca zaczynają już zajmować książki, zeszyty i akcesoria szkolne. Jeżeli każda z tych stref będzie wyraźnie zaznaczona w pokoju, dziecko nie będzie miało kłopotu z porządkowaniem rzeczy. W strefie edukacji powinny znaleźć się wszystkie przybory szkolne oraz biurko i regał na książki. Planując układ pokoju zwróć uwagę na ścianę z oknem, najlepiej jeśli biurko do nauki będzie znajdowało się przy oknie (dziecko nie powinno siedzieć tyłem do okna). Miejsce do nauki powinno być dobrze oświetlone, lepiej unikać kątów i zaciemnionych miejsc. Biurko musi być dostatecznie duże i odpowiadać wzrostowi dziecka. Blat biurka służy przygotowaniu do lekcji, odrabianiu zadań domowych i wykonywaniu innych prac manualnych, dlatego dobrze, aby był maksymalnie wygodny i nie ograniczał ruchów dziecka. Przy biurku jest miejsce dla wygodnego krzesła z oparciem i zagłówkiem....

Grupa taneczna
© Mat Hayward/Fotolia.com
Styl życia
Instruktor zumby – kwalifikacje
Jak zostać instruktorem zumby? Bardzo prosto. Wystarczy 2-dniowy kurs, do którego nie trzeba mieć żadnego przygotowania, ani doświadczenia jako trener fitnessu czy instruktor tańca. Niestety, dokument potwierdzający kwalifikacje, a rzeczywiście posiadane umiejętności to często dwie różne kwestie.

Jak zostać instruktorem zumby? Bardzo prosto. Wystarczy 2-dniowy kurs, do którego nie trzeba mieć żadnego przygotowania, ani doświadczenia jako trener fitnessu czy instruktor tańca. Niestety, dokument potwierdzający kwalifikacje, a rzeczywiście posiadane umiejętności to często dwie różne kwestie. Jak zostać instruktorem zumby – kursy Kursy zumby często są bardzo kosztowne, a ich cena nie jest adekwatna do zapewnionych kursantom warunków. Dlatego najlepiej najpierw dowiedzieć się czy organizator szkolenia ma doświadczenie, zapewnia materiały szkoleniowe oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę. Miejsce i czas trwania zajęć są również bardzo ważne oraz to, czy zapewnione są odpowiednie warunki lokalowe. Kurs powinien trwać przynajmniej kilkanaście godzin - nawet wykwalifikowany trener fitness lub instruktor tańca nie przyswoi całej wiedzy podczas 2-3 godzin nauki. Warto przed podjęciem nauki zrobić rozeznanie, poszukać w internecie opinii, aby mieć pewność, że będą to dobrze wydane pieniądze a nauki nie utrudni np. nieogrzewana/nieklimatyzowana sala treningowa. Najpopularniejsze są dwudniowe kursy podczas których można zdobyć podstawową teoretyczną wiedzę. Po ukończeniu takiego kursu zostaje się Licencjonowanym Instruktorem Zumby. Niezbędna jest rejestracja i opłacanie składek w ZIN (Zumba Instructor Network) , bez tego instruktor może jedynie prowadzić zajęcia. Nie może organizować i prowadzić maratonów, eventów, tworzyć plakatów czy banerów. Jak zostać instruktorem zumby – profesjonalizm i etyka zawodowa Instruktorem zumby może zostać każdy, kto ma na to ochotę. Ale do osoby, która nie ma umiejętności nie będą ustawiały się kolejki na zajęcia, dlatego warto o tym pomyśleć przed rozpoczęciem szkolenia. Poza tym niezbędna jest elementarna, co najmniej teoretyczna wiedza z zakresu fizjologii człowieka , planów treningowych, aby w bezpieczny sposób...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner