robienie kanapki z wieloma składnikami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak sobie poradzić z jedzeniem w nocy?

Wpływ na nawyk nocnego podjadania może mieć zarówno sposób odżywiania się w ciągu dnia, jak i stres, dlatego dobrze zaplanowany jadłospis i relaksacja mogą pomóc.

Wpływ na nawyk nocnego podjadania może mieć zarówno sposób odżywiania się w ciągu dnia, jak i stres, dlatego dobrze zaplanowany jadłospis i relaksacja mogą pomóc.

 

Nocne podjadanie to problem wielu osób. Nie tylko niekorzystnie wpływa na sylwetkę, ale również zaburza rytm snu, co powoduje, że jest bardzo uciążliwym nawykiem.

Regularne posiłki w ciągu dnia

Pierwsza zmiana w nawykach żywieniowych osób, które podjadają w nocy powinna dotyczyć posiłków w ciągu dnia. Jeśli będą one urozmaicone i regularne – pięć do sześciu posiłków co około 3 godziny, organizm otrzyma w ciągu dnia niezbędną porcję energii i wartości odżywczych. Na nocne podjadanie może mieć wpływ brak właściwego, wartościowego śniadania – ten posiłek nie tylko pozwala na „obudzenie” metabolizmu, ale wpływa też na całodzienne funkcjonowanie. Zatem pierwszym krokiem powinno być zadbanie o pożywne śniadanie i przestrzeganie pory kolejnych posiłków. W ciągu dnia trzy posiłki powinny być obfite i dostarczać organizmowi porcji energii. Ostatni posiłek można zjeść około trzech godzin przed planowanym zaśnięciem i powinien on być bogaty w białko. Zatem nie trzeba obawiać się kolacji złożonej na przykład z kurczaka.

Zaopatrzenie się w zdrowe, nieprzetworzone produkty

Okazja czyni złodzieja i podobnie może być z nocnym podjadaniem. Łatwo dostępne smakołyki i przekąski są kuszące, można szybko po nie sięgnąć i ulec pokusie podjadania. Dlatego osoby, które mają problem z nocnym podjadaniem nie powinny przechowywać w domu zapasów tego typu niezdrowych produktów. Jeśli nie znajdzie się pod ręką nic łatwego do zjedzenia istnieje większe prawdopodobieństwo, że kilka łyków wody mineralnej wystarczy, by zaspokoić potrzebę sięgnięcia po przekąskę. A jeśli nie wystarczy woda, to chrupiąca marchewka będzie pochłonięta nocą z mniejszą szkodą dla zdrowia, niż wysokoprzetworzony, pełen cukru batonik.

Zadbanie o relaks i zniwelowanie skutków stresu

Nocne podjadanie może wiązać się również z nieumiejętnym radzeniem sobie ze stresem. W tej sytuacji jest (złudną) metodą na ukojenie nerwów lub oderwaniem uwagi od bieżących problemów. Dlatego przed snem dobrze zadbać o wyciszenie i relaksację, aby napięcie i stres odczuwalne również w ciele, nocą nie domagały się ukojenia.

 

Jeśli problem nocnego podjadania się nasila, dobrze zgłosić się po poradę do specjalisty – dietetyka, a jeśli jego wskazówki nadal nie pomogą w pozbyciu się złego nawyku, wówczas można skierować się po poradę psychologiczną.

Niemowlę leży w łóżku i pije mleko z butelki.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Nocne karmienie niemowląt: skuteczny sposób na to jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy
Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.   Nocne karmienie pełni ważną funkcję w trakcie rozwoju malucha, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które powoli przybierają na wadze. Nocą mleko jest bardziej tłuste i kaloryczne. Zawiera też więcej potasu, żelaza i sodu. Próchnica efektem nocnego podjadania Oduczenie dziecka jedzenia w nocy jest kolejnym etapem rozwoju malucha. Jeśli karmimy piersią , maluch będzie domagał się nocnego podjadania. Warto oduczać dziecko tego nawyku, gdy dziecku wyrosną pierwsze zęby, które przez nocne podjadanie mogą być zaatakowane przez próchnicę. Obfita kolacja i ciepła woda zamiast jedzenia w nocy Jeżeli chcemy oduczyć dziecko nocnego jedzenia powinniśmy podawać mu kaloryczną kolację, np. kaszkę z owocami lub płatki zbożowe. Taki posiłek zaspokoi głód niemowlaka na całą noc i zapobiegnie nocnym pobudkom. Jeżeli dziecko obudzi się w nocy, pomimo sytej kolacji nie należy podawać mu piersi. Zamiast mleka można mu podać wodę do picia lub zmniejszyć ilość zjadanego pokarmu, karmiąc mlekiem z jednej tylko piersi. Często nocne pobudki motywowane są chęcią przytulenia się . Wystarczy wziąć malucha na ręce, utulić i ukołysać lub pomasować po pleckach, aby poczuło bliskość rodzica. Z czasem dziecko przyzwyczai się do tego, że nie dostaje piersi i przestanie się budzić na nocne podjadanie.   Zielona herbata zawiera pobudzającą teinę.  Czy karmiąc piersią można pić zieloną herbatę ?  Kofeina w dużych ilościach może pobudzać dziecko. Sprawdź,  czy można pić kawę karmiąc piersią .  Kakao to jeden z najsilniejszych alergenów. ...

Kobieta mierzy własne udo
© djile/Fotolia.com
Styl życia
Czy istnieje dieta odchudzająca uda?
Nie istnieje dieta odchudzająca, która odchudzi wyłącznie uda. Natomiast przestrzeganie kilku zasad racjonalnego odżywiania i wyeliminowanie z diety artykułów sprzyjających powstawaniu cellulitu w połączeniu z aktywnością fizyczną pomogą osiągnąć zamierzony efekt.

Nie istnieje dieta odchudzająca, która odchudzi wyłącznie uda. Natomiast przestrzeganie kilku zasad racjonalnego odżywiania i wyeliminowanie z diety artykułów sprzyjających powstawaniu cellulitu w połączeniu z aktywnością fizyczną pomogą osiągnąć zamierzony efekt. Zasady racjonalnego żywienia w walce o szczupłe uda Przede wszystkim posiłki powinny być regularne. W ciągu dnia należy dostarczyć organizmowi porcję energii od pięciu do sześciu razy w odstępach mniej więcej trzygodzinnych. Wszelkie diety-głodówki lub te tworzone w oparciu o znaczne obniżenie zawartości kalorycznej zjadanych posiłków powodują spowolnienie metabolizmu, a w efekcie organizm przestawia się na chomikowanie dostarczonej energii , zamiast na spalanie jej. Równie istotne, aby dieta bogata była w błonnik (który jest m.in. w owocach i warzywach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych), który usprawni procesy trawienne i pozwoli pozbyć się toksyn z organizmu . Należy również zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Cukier i nasycone kwasy tłuszczowe należy ograniczyć do minimum. Zatem wszelkie kroki podjęte w staraniach o szczuplejsze uda, przysłużą się również całemu organizmowi. Ruch jako niezastąpiony element drogi do szczupłych ud Proste ćwiczenia angażujące mięśnie ud są niezbędne, aby uzyskać ich wymarzony kształt. Zatem przydatna może okazać się skakanka . Podczas skakania, aby zamortyzować wstrząsy, dobrze mieć lekko ugięte kolana. Jeśli mowa o ugiętych kolanach, to serie przysiadów również pomogą uzyskać zgrabne uda , podobnie jak pływanie (które angażuje wszystkie mięśnie ciała i jest jednym z bezpieczniejszych sportów), czy bieganie (należy pamiętać o odpowiednim obuwiu i biegać po powierzchni amortyzującej wstrząsy). Kiedy walka o zgrabne uda może być bezowocna Dobrze jest pamiętać również o tym, że każdy wyposażony jest...

siedzący zamyślony mężczyzna
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Jak sobie radzić z moczeniem nocnym u dorosłych?
Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne.

Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne. Moczenie nocne to niezależne od woli oddawanie moczu w trakcie snu u tych, którzy osiągnęli już zdolność świadomego kontrolowania tej czynności. Pełna kontrola nad czynnościami pęcherza moczowego osiągana jest w wieku 5 lat. Jakie są przyczyny moczenia nocnego u dorosłych? Istnieje wiele możliwych przyczyn moczenia nocnego u dorosłych. Może świadczyć o zaburzeniach czynności pęcherza moczowego, zakażeniach dróg moczowych, sromu lub pochwy, cukrzycy, chorobach nerek, chorób układu nerwowego, napadów padaczkowych. Wpływ na występowanie moczenia nocnego ma także genetyka – jeśli rodzice mieli problem moczenia nocnego, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że problem będzie również dotyczył ich dzieci. Przyczyną może być także głęboki sen , podczas którego nie odczuwa się potrzeby oddawania moczu. Wpływ na tę dolegliwość mogą mieć również czynniki psychogenne. Jak leczyć moczenie nocne u dorosłych? Przy wystąpieniu moczenia nocnego należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który wykryje źródło problemu i pacjenta na badania specjalistyczne. Gdy występuje ten problem, warto zmierzyć poziom cukru , kreatyniny, elektrolitów we krwi, wykonać ogólne badanie moczu z posiewem i USG jamy brzusznej. Lekarz pierwszego kontaktu zwykle skieruje pacjenta do poradni urologicznej. Metoda leczenia zależna jest od przyczyny moczenia nocnego.   Aby samodzielnie zminimalizować ryzyko moczenia nocnego, warto zmienić styl życia – unikać picia dużej ilości płynów przed snem, a także...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner