kilkuletni chłopiec pokazuje pięć palców
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jedynacy – ani gorsi, ani lepsi. Jedynak nie musi być egoistą

Postrzeganie jedynaków jako osób pozbawionych altruizmu, to stereotyp, czyli opinia zakorzeniona w społeczeństwie, najczęściej bardzo krzywdząca. Choć oczywiście istnieją „stereotypowi jedynacy”, to uogólnienia i przypisywanie komuś negatywnych cech tylko dlatego, że nie ma rodzeństwa, powinny budzić zastrzeżenia.

Postrzeganie jedynaków jako osób pozbawionych altruizmu, to stereotyp, czyli opinia zakorzeniona w społeczeństwie, najczęściej bardzo krzywdząca. Choć oczywiście istnieją „stereotypowi jedynacy”, to uogólnienia i przypisywanie komuś negatywnych cech tylko dlatego, że nie ma rodzeństwa, powinny budzić zastrzeżenia.

 

Jedynacy postrzegani są bardzo często jako egoiści, ludzie myślący tylko o sobie, niepotrafiący się dzielić, pozbawieni altruizmu. Są osoby, które nie wyobrażają sobie związku z jedynakiem ze względu na wymienione wyżej cechy. Tymczasem jedynak może być o wiele bardziej czuły i dojrzały niż osoba, która ma rodzeństwo.

Jedynacy – szkodliwe stereotypy

Jedynacy mogą być mniej nauczeni komunikowania się z innymi dziećmi, w tym dzielenia np. zabawkami, jedzeniem. Jeśli jednak jedynak ma dużo braci i sióstr ciotecznych, może być bardzo wrażliwy na potrzeby innych. Dużo zależy od wychowania – ważne jest na pewno, żeby rodzice od małego nakładali na dziecko pewne ograniczenia, nie spełniali wszystkich jego zachcianek. Niektórzy psycholodzy twierdzą, że największymi egocentrykami są najstarsi i najmłodsi z rodzeństwa – pierwsi do pewnego czasu byli jedynakami, po czym na zawsze utracili tę możliwość, drugim poświęca się z reguły najwięcej uwagi.

 

Profesor psychologii - Toni Falbo z Uniwersytetu w Teksasie, przeprowadziła w latach 70. XX wieku badania, które jednoznacznie wskazują, że między jedynakami a osobami, które mają rodzeństwo nie ma znaczących różnic – jedynacy nie są bardziej egoistyczni, rozpieszczeni. Przypisywanie im tych negatywnych cech jest więc zatem dużym nadużyciem. Każda „łatka” jest szkodliwa, ponieważ każdy człowiek jest odrębną, wyróżniająca się jednostką, której nie można oceniać, dopóki się jej dobrze nie pozna. Najważniejsze jest wspieranie dziecka przez rodzica (niezależnie od tego czy jest jedynakiem, czy nie), tak, aby wykształciło w sobie samoakceptację, nauczyło radzić sobie z porażką i wiedziało, że jest ktoś, kto w niego bardzo wierzy, a z drugiej strony – nigdy nie zapominało o szacunku względem innych.

 

To, jakim człowiekiem jest dana osoba zależy od charakteru i wychowania, a nie od tego, czy ma rodzeństwo – warto zawsze o tym pamiętać.


ojciec z kilkuletnim synem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rozpoznać syndrom jedynaka?
Jedynak jest postrzegany jako osoba egoistyczna i roszczeniowa. Syndrom jedynaka nie dotyczy wyłącznie osób, które nie mają rodzeństwa.

Jedynak jest postrzegany jako osoba egoistyczna i roszczeniowa. Syndrom jedynaka nie dotyczy wyłącznie osób, które nie mają rodzeństwa.   Postawa roszczeniowa i egoistyczna zdarza się również u osób, które wychowały się w licznej rodzinie. Zachowanie dziecka uzależnione jest przede wszystkim od wychowania. Czym jest syndrom jedynaka? Syndrom jedynaka dotyczy niewielkiego odsetka osób. Nie jest wynikiem życia w pojedynkę, ale predyspozycji genetycznych i temperamentu. Na charakter człowieka nie ma dużego wpływu to, czy ma rodzeństwo.   Uważa się, że jedynacy są egocentryczni , a osoby, które mają rodzeństwo, przyjacielskie, co ma wynikać z tego, że jedynacy mogą skupić się na sobie, nie musząc pomagać braciom czy siostrom. To ma powodować, że są mniej empatyczni . Większą rolę w zachowaniu człowieka odgrywa wychowanie i środowisko, w którym dorasta.   Syndrom jedynaka może dotknąć też jednej osoby z rodzeństwa, i to paradoksalnie, tej, która była przez rodziców traktowana gorzej. W dorosłym życiu będzie ona charakteryzować się cechami typowymi dla syndromu jedynaka: skąpstwem i egoizmem , ponieważ dopiero wówczas będzie miała możliwość skupić się na odkładanych na bok potrzebach. Trzeba zauważyć, że jedynacy mają trudne zadanie do zrealizowania – rodzice stawiają przed nimi duże wymagania, co sprawia, że żyją w stresie . W jego następstwie jedynak może prezentować postawę roszczeniową i trudno znosić porażki. W jaki sposób objawia się syndrom jedynaka? Zjawisku syndromu jedynaka poświęcono uwagę 120 lat temu w Ameryce, gdzie stworzono portret jedynaka . Syndrom jedynaka objawia się brakiem woli dzielenia się swoją własnością z innymi i chęcią przebywania zawsze w centrum uwagi środowiska. Postrzega się taką osobę...

pewna siebie kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Egotyzm – być pępkiem świata
Egotyzm często bywa mylony z egoizmem i egocentryzmem. Mimo że te terminy są do siebie zbliżone, nie do końca oznaczają to samo. O egotyzmie mówi się jako o cesze osobowości, ale także w kontekście różnych błędów poznawczych.

Egotyzm często bywa mylony z egoizmem i egocentryzmem. Mimo że te terminy są do siebie zbliżone, nie do końca oznaczają to samo. O egotyzmie mówi się jako o cesze osobowości, ale także w kontekście różnych błędów poznawczych.   Egocentryzm polega na stawianiu siebie w centrum świata i przypisywanie sobie nadmiernego znaczenia dla świata i innych ludzi. Egocentryk wierzy, że świat kręci się wokół niego.   Egoizm idzie o krok dalej, ponieważ to przedkładanie interesów własnych nad sprawy innych ludzi. Koncepcja zdrowego egoizmu nie uważa, by egoizm był negatywnym zjawiskiem i stawia tezę, że jest to jedyne zdrowe podejście.   Egotyzm w odróżnieniu od pozostałych terminów, oznacza przede wszystkim nadmierne zainteresowanie i myślenie o sobie, swoich sprawach i absorbowanie innych swoją osobą. Współczesna filozofia traktuje egotyzm jako realizację autoanalizy, czyli analizy samego siebie, by pogłębić doznania. Egotyzm a egotyzm atrybucyjny Nie należy mylić egotyzmu z egotyzmem atrybucyjnym, ponieważ dotyczą innych zjawisk. Egotyzm atrybucyjny jest w zasadzie powszechnym błędem poznawczym, podczas gdy sam egotyzm kojarzony jest z rodzajem narcyzmu.   Egotyści mają tendencję do koncentracji na sobie – podkreślaniu swoich zalet, swojej wartości i ważności. Może temu towarzyszyć arogancja i pycha. Nie potrafią uznawać osiągnięć innych osób i nie akceptują krytyki, która, potraktowana jak atak lub poniżenie, może wywołać gniew. W praktyce wygląda to tak, że egotyk oczekuje więcej wyrazów uznania, niż sam ich udziela innym osobom. Jest porównywany do narcyzmu. Egotyzm w związkach partnerskich Istnieje ryzyko, że także w bliskich relacjach egotysta będzie wprowadzał podwójne standardy. Może czuć, że ma prawo do pewnych...

wydrukowane w słowniku słowo 'egoism' definicja
©aga7ta/Fotolia.com
Styl życia
Zdrowy egoizm – najważniejsze to pokochać siebie!
Zdrowy egoizm, czyli przyznanie sobie prawa do realizacji własnych potrzeb, opiera się przede wszystkim na asertywności.

Zdrowy egoizm, czyli przyznanie sobie prawa do realizacji własnych potrzeb, opiera się przede wszystkim na asertywności.   „Zdrowy egoizm” Richarda Hellera proponuje postawę: „Postępuj tak, żebyś czuł się dobrze z tym, kim jesteś i co robisz.” Od dziecka słyszeliśmy od rodziców, że egoizm jest zły. Dziś karierę robi pojęcie „zdrowego egoizmu”, czyli postawy, która zakłada poszanowanie własnych potrzeb, akceptację swoich uczuć – dbanie o własne szczęście. Co to jest zdrowy egoizm? Egoista to osoba, którą cechuje samolubność i która myśli wyłącznie o swoim szczęściu. Jest skupiona wyłącznie na sobie i ignoruje potrzeby innych ludzi. Postawa egoistyczna jest potępiana społecznie, a samo pojęcie egoizmu jest nacechowane pejoratywnie. Zdrowy egoizm to pojęcie, które spopularyzował Josef Kirschner. Charakteryzuje je przyznanie sobie prawa do własnych emocji – to dbanie o własne potrzeby bez odczuwania przy tym poczucia winy. Zdrowy egoizm wynika z poznania siebie Aby móc egzekwować w społeczeństwie swoje potrzeby trzeba przede wszystkim dobrze się poznać. Trzeba odkryć swoje własne uczucia, preferencje, dowiedzieć się czego tak naprawdę chcemy, a nie tylko co jest nam narzucone przez innych. Mnogość ról społecznych w które wchodzimy w swoim życiu (dziecka, ucznia, pracownika, rodzica) sprawia, że wciąż słyszymy o tym co powinniśmy, że czasem trzeba zrezygnować z tego, czego się chce. Zdrowy egoizm zakłada asertywność . Asertywność – podstawa zdrowego egoizmu Zdrowy egoizm jest oparty przede wszystkim na asertywności – sztuce odmawiania . To umiejętność takiego wyrażania swoich uczuć, aby bronić swojego zdania i swoich praw, jednocześnie nie czując się winnym z powodu ignorowania innych. Polega to przede wszystkim na ustaleniu swoich własnych, osobistych granic, których nie wolno przekroczyć nie tylko obcym...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak