mężczyzna zastanawiający się za biurkiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Praca – przyjemność czy obowiązek, czyli jaki zawód wybrać?

O tym, czy praca będzie przykrym obowiązkiem, czy przyjemnością decyduje wybór zawodu, który będzie spójny z zainteresowaniami i predyspozycjami.

O tym, czy praca będzie przykrym obowiązkiem, czy przyjemnością decyduje wybór zawodu, który będzie spójny z zainteresowaniami i predyspozycjami.

 

Zakładając optymistycznie, że pracujemy wyłącznie przez osiem godzin w ciągu dnia, przez pięć dni w tygodniu, w skali roku w pracy spędzamy około dwóch tysięcy godzin. Jest to wystarczający argument, aby dobrze zastanowić się nad tym, jaki zawód wybrać. Dwa tysiące godzin w roku może być albo męczarnią albo przyjemnością dającą satysfakcję.

Predyspozycje osobowościowe

Ważne, aby wybrany przez ciebie zawód, zgodny był z twoimi predyspozycjami osobowościowymi. Jeśli czujesz się w towarzystwie ludzi jak ryba w wodzie, poszukaj stanowiska, które umożliwi ci nawiązywanie relacji. I odwrotnie – jeśli to spędzanie czasu z rzeczami czy danymi daje ci więcej satysfakcji, zgiełk tłumnej sali i licznych rozmów szybko cię zmęczy, poszukaj więc zawodu, który umożliwi ci skupienie się na danych lub rzeczach, bez konieczności licznych interakcji.

 

Na pewno wiesz, które działania są dla ciebie bardziej komfortowe – te wymagające planowania i dokładności, czy raczej spontaniczności i umiejętności szybkiego adaptowania się do zmian, weź to również pod uwagę.

 

Przy wyborze zawodu zastanów się także, czy wolisz, aby ktoś określał jasno twoje zadania i obowiązki, czy może chcesz mieć dużą swobodę działania.

 

Tutaj nie ma dobrych i złych odpowiedzi. A im lepiej przyjrzysz się swoim predyspozycjom i potrzebom, tym łatwiej będzie ci ocenić, czy zawód, nad którego wyborem się zastanawiasz jest dla ciebie.

Zainteresowania

Wiele prawdy jest w zdaniu, że jeśli robi się to, co się lubi, nigdy nie będzie trzeba pracować. Pasja w połączeniu z zaangażowaniem i poświęconym na rozwój czasem to przepis na sukces wielu osób, które szczęśliwie realizują się w swoim zawodzie.

Miejsce pracy

Miejsce pracy jest również istotne przy wyborze zawodu. Zastanów się, gdzie będziesz czuć się najlepiej: mając swoje stałe miejsce pracy w jednym budynku, w ciągłym ruchu, w otoczeniu innych ludzi czy raczej w samotności, a może wybierzesz pracę zdalną, którą można wykonać z dowolnego miejsca.

Wyznawane wartości

Wybierz taki zawód, który będzie zgodny z wyznawanymi przez ciebie wartościami. Zastanów się zatem, co jest dla ciebie ważne i na realizowanie jakiej misji chcesz poświęcić dwa tysiące godzin w ciągu roku.para młodych ludzi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wybór zawodu, czyli na jakie błędy uważać
Na wybór zawodu powinny mieć wpływ takie czynniki, jak dopasowanie do potrzeb rynku i własnych predyspozycji oraz obszerna wiedza na temat wybranego zawodu.

Na wybór zawodu powinny mieć wpływ takie czynniki, jak dopasowanie do potrzeb rynku i własnych predyspozycji oraz obszerna wiedza na temat wybranego zawodu.   Dla niektórych szczęśliwców wybór zawodu jest dziecinnie prosty, dla innych jest trudną decyzją. Można albo uczyć się na błędach osób z większym doświadczeniem, albo samodzielnie na własnej skórze przekonać się, jakich błędów powinno się unikać podczas wybierania zawodu. Niedopasowanie do potrzeb rynku pracy Dużym błędem naszego systemu edukacji jest to, że nadal świetnie funkcjonują kierunki, gdzie kształci się specjalistów, na których nie ma zapotrzebowania na rynku pracy. I jest to również błędem kandydata, że decyduje się na wybór zawodu, którego zdobycie daje znikome szanse na odnalezienie się na rynku pracy. W licznych publikacjach można znaleźć statystyki mówiące o stopie bezrobocia wśród absolwentów konkretnych kierunków studiów . I jeśli nie jest się zdeterminowanym i przekonanym, co do wyboru właśnie tego kierunku (bo jest to życiowa pasja i największe marzenie) może należałoby rozważyć inne możliwości. Niedopasowanie do predyspozycji Częstym błędem jest również wybór zawodu bez uwzględnienia własnych predyspozycji (czy to zdrowotnych, czy osobowościowych). A w każdej branży i w każdej specjalności pewne cechy czy predyspozycje są niezbędne. Jeśli kandydat ma wątpliwości, jakie cechy wymagane są w konkretnych zawodach i czy on sam takie cechy ma, może skorzystać z doradztwa zawodowego . Spotkanie z doradcą to okazja do zweryfikowania własnego pomysłu, lepszego poznania siebie i specyfiki zawodu. Błędne wyobrażenie o zawodzie Osoba, która zastanawia się na wyborem konkretnego zawodu, powinna poznać realia pracy na tym stanowisku. Okazuje się bowiem, że często wyobrażenie o wybranym zawodzie mija się z rzeczywistością i realnymi wymogami i...

pan za biurkiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Znaki, które wskazują, że czas na zmianę pracy
Dobry moment na zmianę pracy nadchodzi, gdy po prostu nie lubisz tego, co robisz. Oczywiście, zmiana pracy nie zawsze jest łatwa, warto jednak zacząć szukać czegoś nowego, jeśli widzisz, że nie będziesz w stanie długo wytrzymać w obecnej firmie.

Dobry moment na zmianę pracy nadchodzi, gdy po prostu nie lubisz tego, co robisz. Oczywiście, zmiana pracy nie zawsze jest łatwa, warto jednak zacząć szukać czegoś nowego, jeśli widzisz, że nie będziesz w stanie długo wytrzymać w obecnej firmie.   Rok ma w sumie 8 760 godzin. Z tego – średnio – jedną trzecią przesypiamy, pozostaje więc 5 840 godzin świadomego życia. Po odliczeniu świąt i dni wolnych w 2015 roku zostaje 2016, roboczogodzin czyli jedną trzecią życia spędzamy w pracy . I to w optymistycznej wersji – bez nadgodzin i pracy w domu.   To najlepszy argument za tym, by wybrać pracę tak, by nie marnować sobie w niej życia, lub pomyśleć o zmianie, gdy czujemy, że tym razem trafiliśmy źle.   Jedna praca od ukończenia szkoły aż do emerytury – to podejście, które już dawno przestało się sprawdzać . Dla pokolenia dorastającego w PRL zmiana pracy była czymś nietypowym. Dziś dziwi człowiek, który w jednej firmie pracuje dłużej niż pięć lat.   Oznaki, które powinny zaalarmować nas, że czas pomyśleć o zmianie pracy, to przede wszystkim: Brak rozwoju zawodowego Przychodząc do pracy w nowej firmie zwykle słyszysz dużo o szkoleniach, rozwoju, nowych wyzwaniach i ścieżce awansu. Tymczasem w praktyce dzień w dzień wpisujesz kolejne liczby w excela lub przekładasz papiery z lewej strony biurka na prawą.   Na awans nie ma szans, bo twój szef jest szwagrem dyrektora, a w ramach rozwoju zawodowego możesz co najwyżej posłuchać kierowniczki, która poucza cię, jaki jest najbardziej ergonomiczny sposób trzymania długopisu.   Nie warto czekać – zacznij rozglądać się za nową pracą. Nie ma wielkiego pośpiechu, nie warto podejmować pochopnych decyzji, ale pamiętaj – jeśli się nie rozwijasz, to znaczy, że się cofasz . Za jakiś czas praca, w której nie zdobyłeś żadnych nowych umiejętności i...

młody student
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacji w swoim CV może umieścić student?
Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.

Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.   Jesteś studentem i właśnie postanawiasz zrobić pierwsze kroki na rynku pracy, może nawet od razu w wymarzonym zawodzie. Zasiadasz do napisania CV i… nie masz pomysłu, co możesz w nim umieścić. Oto kilka propozycji. Określ gdzie jesteś obecnie i dokąd zmierzasz Napisz, czym zajmujesz się teraz i czym chcesz zajmować się w przyszłości, a także co pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel. Na przykład: „Jestem studentką III roku geografii. Lubię pracę z ludźmi, a wiedza na temat podróży jest moją pasją, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku doradcy klienta w biurze podróży”. Opisz swoje sukcesy Pochwal się osiągnięciami: wygranymi konkursami, zrealizowanymi projektami, wynikami w działalności sportowej, a także osiągnięciami w działalności pozaedukacyjnej. Opisz konkretnie i rzeczowo te ze swoich sukcesów, które będą istotne dla potencjalnego pracodawcy. Pochwal się działalnością w organizacjach studenckich Opisz zadania i obowiązki, które były Ci powierzone w ramach działalności w organizacji studenckiej. Posługuj się liczbami (liczba współorganizowanych konferencji, wystąpień publicznych, wysokość budżetu, jaki miałeś do dyspozycji itp.). Opisz również efekty swoich działań – sukcesy i osiągnięcia. Podziel się swoją pasją Wybierając konkretną ofertę pracy zastanów się, które z Twoich zainteresowań i pasji mogą być w tej dziedzinie przydatne . Może znasz tajniki określonego programu komputerowego, może znasz na pamięć wszystkie numery specjalistycznego czasopisma, a może hodujesz w terrarium rzadki okaz pająka – jeśli któreś z Twoich hobby pasują do wybranej oferty pracy – wspomnij o tym. Zdobądź referencje...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner