bombka zrobiona ze styropianu
©abrada/Fotolia
Styl życia

Choinka karczochowa krok po kroku, czyli jak zrobić ozdobę świąteczną ze styropianu i wstążki

Ozdoby świąteczne można łatwo wykonać samodzielnie, np. ozdabiając tasiemkami i cekinami styropianowe figury. W ten sposób można zrobić chociażby piękną, małą świąteczną choinkę, która będzie doskonałą ozdobą na przykład na biurko w pracy.

Ozdoby świąteczne można łatwo wykonać samodzielnie, np. ozdabiając tasiemkami i cekinami styropianowe figury. W ten sposób można zrobić chociażby piękną, małą świąteczną choinkę, która będzie doskonałą ozdobą na przykład na biurko w pracy.

Czego potrzebujesz do wykonania choinki karczochowej?

Do wykonania choinki karczochowej będą ci potrzebne:

 • styropianowy stożek, który możesz kupić w sklepach z artykułami do rękodzieła i pasmanteriach (także przez internet) o wysokości 25-30 cm;
 • zielona wstążka o szerokości 2,5 cm;
 • szpilki krawieckie (ok. 0,25 kg);
 • ostre nożyczki do cięcia materiału;
 • ozdoby (kolorowe cekiny, koraliki, małe kokardki, 3 suszone plastry cytryny).

Jak wykonać choinkę karczochową?

 • Zacznij od opasania stożka na dole wstążką. Przypnij wstążkę szpilkami. Zrób małe zakładki, żeby wstążka lepiej przylegała do styropianu.
 • Potnij wstążkę na paski o długości ok. 6 cm.
 • Połóż pasek wstążki poziomo przed sobą. Jego prawy koniec zawiń do góry i zaprasuj paznokciem miejsce zagięcia. To samo zrób z lewym końcem. Wstążka powinna przypominać pięciokąt złożony z trójkąta równoramiennego postawionego na dwóch poziomo ułożonych prostokątach.
 • Przyłóż figurę ze wstążki do choinki, najszerszy wierzchołek trójkąta powinien być skierowany do dołu. Przypnij go tuż nad pasem utworzonym przez tasiemkę, którą na początku opasałeś choinką. Dwie szpilki wkłuj u góry figury w oba kąty utworzone przez ramiona trójkąta.
 • W ten samo sposób przypnij tyle trójkątów ze wstążek, ile potrzeba, aby dokładnie zakryć styropianowy stożek. Trójkąty przypinaj blisko siebie poziomymi pasami, kierując się w górę stożka. Trójkąty na każdym kolejnym pasie powinny mieć wierzchołki ułożone naprzemiennie.
 • Zanim dojdziesz do czubka choinki, opleć go wstążką tak samo, jak jej dół.
 • Tak wykonane „drzewko” możesz przyozdobić cekinami, koralikami, wstążeczkami lub suszonymi plastrami cytryny. Przypinaj je szpilkami do choinki.

 

Gotowe!


ozdoby z różnych materiałów
©Sergey Chayko/Fotolia
Styl życia
Ozdoby na Święta Bożego Narodzenia: choinka ze sznurka, pinezek czy wstążki
Ozdoby na Święta Bożego Narodzenia można odnaleźć w prawie każdym większym supermarkecie. Warto jednak przygotować pokusić się o własnoręczne wykonanie dekoracji świątecznych. Nie potrzeba do tego dużego nakładu pracy i pieniędzy.

Ozdoby na Święta Bożego Narodzenia można odnaleźć w prawie każdym większym supermarkecie. Warto jednak przygotować pokusić się o własnoręczne wykonanie dekoracji świątecznych. Nie potrzeba do tego dużego nakładu pracy i pieniędzy. Choinka ze sznurka Aby wykonać choinkę ze sznurka potrzebujesz: stożka ze styropianu, brązowego lub szarego sznurka (musi być grubszy, podobny do włóczki, ale nie może to być włóczka), utrwalacza do tkanin, lakieru do włosów lub sprayu z brokatem. Sposób wykonania: 1. Namocz sznurek w utrwalaczu do tkanin. 2. Nakręć gęsto mokry sznurek wokół stożka zaczynając od góry (sznurek nie może być wciśnięty w styropian, a dla pewności przyczep na chwilę jego początek pinezką na czubku stożka). 3. Pamiętaj, że dół sznurka musi być równy, ponieważ po wyschnięciu sznurka usuniesz stożek. 4. Choinkę ze sznurka dla utrwalenia można spryskać delikatnie lakierem do włosów lub sprayem z brokatem. Dla lepszego efektu można na choince powiesić również ozdoby (muszą być małe i lekkie). Choinka z pinezek Aby wykonać choinkę z pinezek potrzebujesz: stożka ze styropianu, pudełka pinezek. Sposób wykonania: 1. Przypnij pinezki na stożek styropianu zaczynając od dołu. 2. Rób to liniowo, aby uzyskać kompozycję na powierzchni. 3. Przypnij je aż do samego czubka stożka, gdzie na samej górze możesz przypiąć (oczywiście pinezką) czerwoną dużą kokardę. Choinka ze wstążki Aby wykonać choinkę ze wstążki potrzebujesz: stożka ze styropianu , wstążki ozdobnej z materiału (najlepiej świąteczną i kolorową), kleju. Sposób wykonania: 1. Przypnij początek wstążki na samym czubku stożka szpilką i owijaj wokół wstążką ,...

Bombki z cekinami
© Przemek Klos/Fotolia.com
Styl życia
Jak samodzielnie wykonać bombkę choinkową z cekinami?
Bombka choinkowa z cekinami to prosty sposób na efektowny element świątecznej dekoracji. Taką bombkę można zarówno powiesić na choince, jak i użyć jej do dekoracji świątecznego stroika. Do wykonania bombki będziesz potrzebować styropianowej kuli, dużo cekinów, najlepiej w kilku kolorach, i tyle samo szpilek krawieckich.

Bombka choinkowa z cekinami to prosty sposób na efektowny element świątecznej dekoracji. Taką bombkę można zarówno powiesić na choince, jak i użyć jej do dekoracji świątecznego stroika. Do wykonania bombki będziesz potrzebować styropianowej kuli, dużo cekinów, najlepiej w kilku kolorach, i tyle samo szpilek krawieckich. Gdzie kupić styropianowe kule, cekiny i szpilki? Styropianowe kule i cekiny możesz kupić w pasmanteriach i w sklepach z artykułami do rękodzieła , także tych internetowych. Szpilki dostaniesz w pasmanteriach, kioskach i sklepach papierniczych. Kule dostępne są w różnych rozmiarach, mogą np. mieć średnicę 2,5, 6, 7,5 i 10 cm. Za 10 kul o średnicy 2,5 cm zapłacisz ok. 10 zł, za 10 kul o średnicy 10 cm – 13-15 zł. Duża paczka (15 g), zawierająca 700 cekinów kosztuje ok. 1,5-2 zł. Szpilki do robienia bombki najlepiej kupić na wagę, ponieważ będzie potrzeba ich tyle, ile cekinów. Pół kg szpilek kosztuje ok. 15 zł. Jak przypinać cekiny do styropianowej kuli? Jeśli wiesz już, jaki wzór z cekinów ma się znaleźć na bombce, możesz zacząć od przypinania ich szpilkami do styropianowej kuli. Najpierw zrób z cekinów jedną linię, w najszerszym miejscu kuli. Przypinaj cekiny tak, żeby trochę na siebie zachodziły. Po obu stronach tak utworzonej linii przypinaj cekiny rzędami. Jeśli masz cekiny w kilku kolorach, możesz układać z nich rozmaite wzory: pasy, zygzaki, gwiazdki, kwiaty. Jak zrobić zawieszkę do bombki choinkowej z cekinami? Na końcu przyczep do styropianowej bombki zawieszkę. Możesz ją wykonać z kawałka wstążki. Utnij wstążkę i złóż ją tak, żeby oba końce się stykały. Przebij je szpilką i przypnij do bombki. Możesz wzmocnić zawieszkę jeszcze jedną lub dwiema szpilkami. Styropianowa kula z cekinami jest lekka, więc zawieszka raczej nie...

Choinki wykonane z włóczki
©noemosu/Fotolia
Styl życia
Choinka stożek: wykonanie ozdoby świątecznej krok po kroku
Materiałów, z których można wykonać choinkę stożek, jest wiele. Można użyć do tego włóczki, sznurka albo miękkiego drutu. Poniżej kilka sposobów na utworzenie choinki stożka przy użyciu wybranych surowców.

Materiałów, z których można wykonać choinkę stożek, jest wiele. Można użyć do tego włóczki, sznurka albo miękkiego drutu. Poniżej kilka sposobów na utworzenie choinki stożka przy użyciu wybranych surowców. Choinka stożek z włóczki Do przygotowania choinki stożka potrzebna będzie włóczka, papier brystol albo stożkowy styropian oraz wybrane dekoracje. Nie ma znaczenia, jakiego koloru będzie włóczka – jej wybór zależy od upodobań wykonującego choinkę.   Na stożek z brystolu albo ze styropianu należy nawinąć przygotowaną włóczkę. Nie trzeba się starać, aby włóczka była nawinięta równomiernie – im bardziej fantazyjnie, tym lepiej. Kiedy włóczka zostanie nawinięta, trzeba ją utwardzić klejem. Najlepiej nada się do tego klej w płynie. Jeszcze zanim klej wyschnie, można udekorować choinkę, przyczepiając niewielkie dekoracje. Następnie trzeba odczekać, aż klej całkowicie wyschnie, po czym należy zdjąć powstałą choinkę ze styropianowego albo papierowego szkieletu i ustawić w widocznym miejscu. Tak powstaje włóczkowa choinka w kształcie stożka. Choinka stożek ze sznurka Aby stworzyć choinkę stożek ze sznurka, potrzebny jest dłuższy kawałek sznurka, klej, styropianowy gotowy stożek oraz cekiny bądź suszone owoce do dekoracji.   Na przygotowany i nasmarowany klejem stożek należy równomiernie nawijać sznurek. Trzeba robić to dokładnie, pamiętając, aby zza sznurka nie był widoczny styropian. Sznurek należy nawijać od góry ku dołowi stożka.   Kiedy sznurek zostanie nawinięty, choinka jest właściwie gotowa. Aby ją jednak jeszcze upiększyć, należy ozdobić ją przygotowanymi ozdobami. Mogą to być suszone owoce albo cekiny imitujące bombki. Choinka stożek z szyszek Do przygotowania choinki stożka z szyszek potrzebne będą: gotowy stożek wykonany ze styropianu lub brystolu, szyszki, klej na...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner