Czerwony papier mache
©Vladimir Prusakov/Fotolia
Styl życia

Dekoracje świąteczne: choinka z papier-mâché

Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób na przygotowanie ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.

Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób wykonania ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.

 

Papier-mâché (papier mache) to delikatnie rozmoczone w kleju kawałki papieru, które nakłada się na siebie, oblepiając formy. Inną wersją papier-mâché jest papierowa pulpa, którą przygotowuje się z mocno rozdrobnionego papieru, wody i kleju.

Świąteczna choinka z papier mache krok po kroku

Do barwienia ozdób z papier-mâché można użyć zwykłych plakatówek, akwareli lub tempery.

 

Do wykonania białej i delikatnej masy użyj papieru toaletowego. Nieco twardszą i trwalszą uzyskasz z gazet (nie lakierowanych) oraz rolek po papierze toaletowym. Warto też wykorzystać paski papierowe z niszczarki.

 

Będą ci potrzebne:

 • stare gazety,
 • klej z mąki,
 • folia np. malarska lub rozcięte duże worki na śmieci do zabezpieczenia stołu i podłogi,
 • rękawiczki np. gumowe,
 • nóż introligatorski,
 • nożyczki,
 • szmatka do wycierania zabrudzeń – najlepiej robić to, gdy jeszcze nie zaschną,
 • plastikowa butelka, najlepiej po wodzie 0,5 l,
 • około 50-70 pasków ze sztywnej tektury, ściętych ostro na jednym końcu – o wymiarach: dł. 10 cm, szer. 1 cm,
 • drobnoziarnisty papier ścierny (np. o granulacji P1000) do wygładzania powierzchni,
 • śnieg w sprayu,
 • szeroki pędzelek,
 • zielona farba.

 

Składniki na klej z mąki:

 • 1 szklanka wody,
 • 2 szklanki mąki pszennej,
 • 1 łyżka soli.

 

Sposób przygotowania:

 • Zabezpiecz miejsce pracy folią i załóż rękawiczki.
 • Przygotuj klej: w szerokiej misce połącz i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, tak by nie było grudek. Masa powinna mieć konsystencję gęstego kremu.
 • Odetnij denko butelki, dzięki temu będzie bardziej stabilna. Zdejmij nakrętkę, w otwór włóż wycięty z tektury stożek – utworzysz czubek choinki.
 • Wykonaj nacięcia w butelce naprzemiennie i gęsto, na wzór rozmieszczenia choinkowych gałązek.
 • W każdym otworze umieść pasek tektury, wkładając go grubszym końcem.
 • Gazety lub inny papier, którego używasz, potnij lub porwij na około 2 cm paski o szerokości 1 cm.
 • Maczaj każdy pasek w kleju i mocuj go do choinkowej formy, zaczynając od góry. Nadmiar kleju oraz nierówności rozcieraj szmatką lub pędzelkiem.
 • Wskazówka: Im więcej warstw nałożysz, tym choinka będzie trwalsza. Dodatkowo wzmocnisz ją, pozwalając warstwie lekko przeschnąć przed nałożeniem kolejnej.
 • Po oklejeniu całości, wyczyść stanowisko pracy i odstaw choinkę w ciepłe miejsce na noc do wyschnięcia. Możesz przyspieszyć proces, susząc ją suszarką.
 • Gdy klej całkowicie wyschnie, zeszlifuj wszelkie nierówności i niedoskonałości papierem ściernym.
 • Pomaluj choinkę na zielono. Czubek oprósz śniegiem w sprayu. Możesz umocować na nim gwiazdkę.

 

Przygotowana w ten sposób choinka jest piękną ozdobą świątecznego stołu lub stroika.

 


Choinki wykonane z włóczki
©noemosu/Fotolia
Styl życia
Choinka stożek: wykonanie ozdoby świątecznej krok po kroku
Materiałów, z których można wykonać choinkę stożek, jest wiele. Można użyć do tego włóczki, sznurka albo miękkiego drutu. Poniżej kilka sposobów na utworzenie choinki stożka przy użyciu wybranych surowców.

Materiałów, z których można wykonać choinkę stożek, jest wiele. Można użyć do tego włóczki, sznurka albo miękkiego drutu. Poniżej kilka sposobów na utworzenie choinki stożka przy użyciu wybranych surowców. Choinka stożek z włóczki Do przygotowania choinki stożka potrzebna będzie włóczka, papier brystol albo stożkowy styropian oraz wybrane dekoracje. Nie ma znaczenia, jakiego koloru będzie włóczka – jej wybór zależy od upodobań wykonującego choinkę.   Na stożek z brystolu albo ze styropianu należy nawinąć przygotowaną włóczkę. Nie trzeba się starać, aby włóczka była nawinięta równomiernie – im bardziej fantazyjnie, tym lepiej. Kiedy włóczka zostanie nawinięta, trzeba ją utwardzić klejem. Najlepiej nada się do tego klej w płynie. Jeszcze zanim klej wyschnie, można udekorować choinkę, przyczepiając niewielkie dekoracje. Następnie trzeba odczekać, aż klej całkowicie wyschnie, po czym należy zdjąć powstałą choinkę ze styropianowego albo papierowego szkieletu i ustawić w widocznym miejscu. Tak powstaje włóczkowa choinka w kształcie stożka. Choinka stożek ze sznurka Aby stworzyć choinkę stożek ze sznurka, potrzebny jest dłuższy kawałek sznurka, klej, styropianowy gotowy stożek oraz cekiny bądź suszone owoce do dekoracji.   Na przygotowany i nasmarowany klejem stożek należy równomiernie nawijać sznurek. Trzeba robić to dokładnie, pamiętając, aby zza sznurka nie był widoczny styropian. Sznurek należy nawijać od góry ku dołowi stożka.   Kiedy sznurek zostanie nawinięty, choinka jest właściwie gotowa. Aby ją jednak jeszcze upiększyć, należy ozdobić ją przygotowanymi ozdobami. Mogą to być suszone owoce albo cekiny imitujące bombki. Choinka stożek z szyszek Do przygotowania choinki stożka z szyszek potrzebne będą: gotowy stożek wykonany ze styropianu lub brystolu, szyszki, klej na...

Stare gazety i magazyny leżące na stosie
©Victoria М/Fotolia
Styl życia
Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie: świąteczna dekoracja z masy papierowej krok po kroku?
Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie z papieru i przy okazji wykorzystać stare gazety? Wystarczy namoczyć papier w wodzie, rozdrobnić go i wymieszać z mącznym klejem, by stworzyć plastyczną masę, która po zastygnięciu jest bardzo trwała. Przygotowywanie ozdób świątecznych to wielka frajda dla najmłodszych, a tego typu surowce są przez nich szczególnie lubiane.

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie z papieru i przy okazji wykorzystać stare gazety? Wystarczy namoczyć papier w wodzie, rozdrobnić go i wymieszać z mącznym klejem, by stworzyć plastyczną masę, która po zastygnięciu jest bardzo trwała. Przygotowywanie ozdób świątecznych to wielka frajda dla najmłodszych, a tego typu surowce są przez nich szczególnie lubiane.   Masa papierowa to jedna z odmian popularnego papier-mâché . Innym sposobem na wykorzystanie makulatury jest nakładanie na wcześniej przygotowany stelaż maczanych w kleju pasków papieru i tworzenie w ten sposób grubej warstwy, która po zaschnięciu jest bardzo trwała. Stroik na Boże Narodzenie z masy papier-mâché Wykonany z masy papierowej stroik jest znakomity jako dekoracja stołu. W środek najlepiej włożyć wykonany ze słoika lub puszki lampion.   Pamiętaj, by zabezpieczyć stanowisko pracy . Stół i podłogę wyłóż folią malarską. Miej w pogotowiu mokrą ściereczkę na wypadek, gdy coś kapnie poza strefę ochronną. Masę trzeba wycierać od razu – zaschnięta jest bardziej problematyczna. Przygotowanie masy papierowej zajmuje niestety dużo czasu i jest pracochłonne, jednak efekt końcowy wynagradza wszystkie trudności.   Do wykonania stroika będą potrzebne: masa papierowa, około 7 rolek po papierze toaletowym, zielona farba w sprayu , czerwone kokardy lub szerokie różnokolorowe wstążki, szyszki, klej na gorąco w pistolecie.   Do przygotowania masy papierowej, potrzebne ci będą: stare gazety, papiery, dokumenty, paski z niszczarki do papieru itp. 2 łyżki mąki ziemniaczanej , 2 łyżki mąki pszennej, woda, 2 łyżki soli, blender ręczny lub mikser, duże sito lub szmatka do odcedzenia nadmiaru wody, duża miska...

Czerwono-złota bombka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Choinka z czerwieni i złota – dekoracja świątecznego drzewka
Ładna choinka wcale nie musi być jednokolorowa, w jej dekorowaniu sprawdzą się połączenia barw jak w ozdabianiu świątecznego stołu, w tym złoto z czerwienią. Na rynku jest dostępnych wiele ozdób, które łączą te dwa kolory. Pasiaste bombki czy czerwone kokardy ze złotym brzegiem znakomicie będą wyglądały na zielonym drzewku i z ciepłym światłem.

Ładna choinka wcale nie musi być jednokolorowa, w jej dekorowaniu sprawdzą się połączenia barw jak w ozdabianiu świątecznego stołu, w tym złoto z czerwienią. Na rynku jest dostępnych wiele ozdób, które łączą te dwa kolory. Pasiaste bombki czy czerwone kokardy ze złotym brzegiem znakomicie będą wyglądały na zielonym drzewku i z ciepłym światłem. Lampki na choinkę Jeśli dysponujemy gęstym drzewkiem, powinniśmy to uwzględnić przy montażu światełek. Lampki można rozmieścić bardzo blisko siebie. Najlepiej żeby miały ciepły odcień, np. żółty. Choinka czerwono-złota dobrze będzie się prezentowała niemal w każdym wnętrzu, od tradycyjnego dizajnu po te o wystroju tradycyjnym. Dzięki temu, że jest dwukolorowa, może stać zarówno na jednolitym tle, jak i barwnym, a i tak będzie się zdecydowanie wyróżniać. Ozdoby na złoto-czerwoną choinkę Ozdoby do dekoracji choinki złoto-czerwonej powinny być dwukolorowe albo część z nich powinna być złota, a część – czerwona. Wszystkie kombinacje są dobre, o ile nie wprowadzają jakichś dodatkowych barw. Bombki dopasowujemy wielkością do drzewka – zbyt małe na pokaźnym drzewku będą wyglądały komicznie, jeśli zostaną źle powieszone. Ozdabiając choinkę, warto trzymać się zasady, że największe ozdoby wiesza się niżej, a wyżej coraz mniejsze. Dzięki temu choinka zachowa proporcje, a nawet można w ten sposób skorygować niedoskonałości iglaka.   Choinka czerwono-złota pięknie będzie wyglądała z bombkami brokatowymi i licznymi połyskującymi elementami. Ciekawym pomysłem jest przypięcie do choinki ozdób w formie kokard. Wykonane np. z satyny albo – wręcz przeciwnie – z grubego materiału będą się kojarzyły z prezentami. Czy masa z papieru może się do czegoś przydać? Poznaj dekoracje świąteczne z...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner