Stroik ze świerku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Świerkowy stroik na wigilijny stół – jak go zrobić?

Stroik na Boże Narodzenie można wykonać samodzielnie z gałązek świerku. Będzie on stanowił piękną, pachnącą lasem ozdobę wigilijnego stołu.

Stroik na Boże Narodzenie można wykonać samodzielnie z gałązek świerku. Będzie on stanowił piękną, pachnącą lasem ozdobę wigilijnego stołu.

Co jest potrzebne do wykonania stroika na Boże Narodzenie?

Do wykonania stroika wigilijnego ze świerku będziesz potrzebować:

  • okrągłego stelaża, ok. 25 cm średnicy (lub pięciu gałązek wierzby, jeśli chcesz wykonać go samodzielnie),
  • długiego, najlepiej zielonego, miękkiego drutu,
  • kombinerek albo szczypców do cięcia drutu,
  • kawałka gąbki florystycznej,
  • gałązek świerku (może też być kilka gałązek jodły i tui),
  • szypułek rośliny z czerwonymi owocami, np. głogu,
  • innych elementów dekoracyjnych, np. perełek, małych bombek, czerwonych kokardek, szyszek,
  • świecy w kolorze pasującym do pozostałych ozdób.

Jak samodzielnie wykonać stelaż stroika na Boże Narodzenie?

Do wykonania okrągłego stelaża potrzebujesz 5 długich, cienkich i giętkich gałązek wierzby i drutu. Zwiń gałązki tak, żeby utworzyły koło, przeplataj gałązki pod sobą. Żeby konstrukcja była bardziej stabilna, możesz dodatkowo oplatać je drutem. Gotowe.

Jak na stelażu umieścić gałązki świerku?

Jeśli masz już podstawkę, możesz przystąpić do oplatania jej gałązkami świerku. Zacznij od najdłuższych gałązek (ok. 30 cm) świerku. Przyłóż gałązkę do stelaża i owiń ją drutem, w ten sposób przymocujesz ją do stelaża. Owijaj stelaż gałązkami tak, żeby całkowicie go zasłoniły. Kiedy w ten sposób zrobisz pierwszą warstwę, możesz przywiązywać do stroika coraz krótsze gałązki świerku. Rób to do momentu, kiedy wieniec ze świerku uzyska pożądaną grubość. Włóż do środka wieńca gąbkę florystyczną i sprawdź, czy gałęzie już ją zakrywają. Jeśli nie, dołóż ich więcej lub przytnij gąbkę. Pamiętaj jednak, że musi ona być na tyle wysoka, żeby ustabilizować świecę. Przebij gąbkę na dole w 5 miejscach i przewlecz przez otwory drut. Końcówki drutu przymocuj do stelaża tak, żeby nie były widoczne spod gałęzi świerku.

Jak udekorować świerkowy wieniec ?

Pomiędzy świerkowe gałązki włóż symetrycznie gałązki jodły i tui, a następnie gałązki głogu. Krótkimi kawałkami drutu przypnij pozostałe ozdoby. Na koniec w znajdującą się pośrodku wieńca gąbkę florystyczną włóż świecę. Świąteczny stroik jest gotowy.


Stroik z szyszek
© Africa Studio/Fotolia.com
Styl życia
DIY – stroik bożonarodzeniowy z szyszek
Jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie? Szyszki są idealnym surowcem, który nadaje się do tworzenia stroików, wieńców oraz ozdób choinkowych. To miły akcent na wigilijnym stole, bardzo prosty w wykonaniu i niedrogi.

Jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie? Szyszki są idealnym surowcem, który nadaje się do tworzenia stroików, wieńców oraz ozdób choinkowych. To miły akcent na wigilijnym stole, bardzo prosty w wykonaniu i niedrogi. Stroik na boże narodzenie – jak zrobić stroik świąteczny z szyszek Aby pozbierać szyszki wcale nie musimy jechać do lasu. Bardzo często w miejskich parkach znajdziemy kilka drzew iglastych. Podczas jesiennych spacerów warto zbierać też jemiołę, gałązki jarzębiny, kasztany i kolorowe liście, które później wykorzystamy do tworzenia niepowtarzalnych ozdób . Wykonanie stroika świątecznego z szyszek wymaga wcześniejszego zaopatrzenia się w kilka niezbędnych akcesoriów.   Potrzebne nam będą: klej w pistolecie (na przezroczyste sztyfty – do kupienia w każdym dużym supermarkecie), kawałek pianki - gąbki zdobniczej (wytniemy z niej koło o średnicy 30-45 cm) , wykałaczka, patyczek do szaszłyków lub metalowy szpikulec do robienia dziurek, kokarda, gałązki jarzębiny, jemioły , średniej wielkości świeca, kawałek sztywnego drutu (około 5 cm – będzie potrzebny do zainstalowania świecy w stroiku), zapalniczka, ołówek, nożyk introligatorski lub nożyczki. Atrakcyjne Home and You promocje to świetna okazja, aby sprawić sobie piękny stroik świąteczny wykonany z szyszek! Jak zrobić stroik świąteczny – sposób wykonania Odrysuj na piance koło, np. od małego talerzyka – średnica powinna odpowiadać liczbie szyszek, które masz (będziesz je mocować po zewnętrznej stronie koła z pianki) oraz ich wielkości, ważne by nie było ich za mało .   Przymocuj szyszki za pomocą kleju blisko siebie po obwodzie, tak aby na zewnątrz nie wystawało zbyt dużo gąbki. Podgrzej koniec drucika i wtop go równolegle w...

©defpics/Fotolia
Styl życia
Jak zrobić adwentowy wieniec, stroik i lampion - krok po kroku
Ozdoby adwentowe, którymi najczęściej przystraja się dom, to stoik świąteczny w postaci małego wieńca lub lampion. Popularne stroiki są okrągłe i robione z gałązek świerku. Lampiony ze słoika, papieru lub puszki to ładna dekoracja np. parapetu.

Ozdoby adwentowe, którymi najczęściej przystraja się dom, to stoik świąteczny w postaci małego wieńca lub lampion. Popularne stroiki są okrągłe i robione z gałązek świerku. Lampiony ze słoika, papieru lub puszki to ładna dekoracja np. parapetu.   Przystrajanie domu to dla wielu osób, jedna z najprzyjemniejszych czynności przed Bożym Narodzeniem. Ozdoby adwentowe nadają wnętrzom wyjątkowo świąteczny klimat , a niektóre z nich, np. stroiki, ładnie pachną, ponieważ robi się je ze świeżych gałązek świerku lub innego drzewa iglastego . Wieniec adwentowy na stół świąteczny, krok po kroku Koło na podstawę wieńca można kupić, np. w kwiaciarni, albo zrobić ze słomy. Układa się ją ciasno przy sobie, formułując koło i związuje sznurkiem lub wytrzymałą żyłką. Stroik najładniej wygląda postawiony na stole lub innym widocznym miejscu.   Potrzebujesz: słomianego, wiklinowego lub plastikowego koła, 4 świeczek, 4 metalowych podstawek (mogą to być kapsle lub monety), mocnego kleju, 1 dużej gałązki świerku, 1 gałązki tui, czerwonej wstążki lub tasiemki, kawałka łańcucha choinkowego , sekatora (do podcinania gałęzi), cienkiego drutu.   Sposób wykonania: W 4 miejscach na kole przyklej metalowe podstawki (posłużą później do umocowania świec). Do koła przymocuj drutem gałązki świerku , pamiętając, by układać je w tym samym kierunku. Dodaj gałęzie tui. Stroik obwiąż łańcuchem. Z tasiemki zrób dużą kokardę i przywiąż ją do stroika. Na metalowe podstawki postaw świece (przyklej je klejem lub gorącym woskiem).   Gotowe! Nastrojowy lampion adwentowy, krok po kroku Adwentowe lampiony można zrobić z kartonu, słoika albo puszki. Do środka lampionu papierowego zazwyczaj...

©tcsaba/Fotolia
Styl życia
Jak przygotować wieniec adwentowy z dzieckiem
Przygotowanie wieńca adwentowego z dzieckiem, oprócz dobrej zabawy może być doskonałą okazją, żeby wyjaśnić mu znaczenie adwentowych symboli. Wspólna praca nad wieńcem wprowadzi całą rodzinę w nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.

Przygotowanie wieńca adwentowego z dzieckiem, oprócz dobrej zabawy może być doskonałą okazją, żeby wyjaśnić mu znaczenie adwentowych symboli. Wspólna praca nad wieńcem wprowadzi całą rodzinę w nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.   Głównym elementem wieńca adwentowego są 4 świece. Zapala się je kolejno, w kolejne niedziele adwentu. Jak zaplanować robienie wieńca adwentowego Aby współpraca z dzieckiem była bezpieczna, warto rozdzielić poszczególne zadania tak, żeby nie miało ono do czynienia z ostrymi narzędziami. Można uzgodnić, że dorosły przygotowuje stelaż i wieniec , a dziecko ozdabia go. Żeby jednak nie znudziło się czekaniem na swoją kolej, można zaproponować, żeby malowało szyszki lub orzechy brokatem, robiło małe kokardki ze wstążek lub wymyśliło inne ozdoby (np. figurki aniołów) z papieru, masy solnej lub ciastoliny. Jak przygotować stelaż do wieńca adwentowego Do wykonania obręczy, która stanie się stelażem wieńca, potrzebne są długie i giętkie gałązki wierzby , mocny sznurek albo drucik w kolorze zielonym. Z kilku gałązek zaplata się obręcz. Końce gałązek powinny na siebie nachodzić. Końcówki należy związać mocno sznurkiem albo drucikiem. Do tak przygotowanej obręczy przytwierdza się gałązki sosny lub świerku . Każdą z nich trzeba przyłożyć do stelażu i opleść nicią lub drucikiem. Należy robić to na tyle gęsto, żeby dokładnie przykryły gałązki wierzby. Następnie można przystąpić do przyozdabiania wieńca. Czym ozdobić wieniec adwentowy W środku wieńca powinno znaleźć się miejsce na 4 świece, mogą to być tzw. tealighty, czyli płaskie świeczki w metalowej oprawie lub grubsze i wyższe świece. Każda z czterech świeczek symbolizuje jeden tydzień oczekiwania na Boże Narodzenie. W pierwszym tygodniu adwentu należy zapalić...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner