palce na klawiaturze
Flickr/the Italian voice/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Praca po godzinach – czy to się opłaca?

Godziny nadliczbowe w pracy czasem są nieuniknione. Jeśli jednak zostajesz w pracy po godzinach, przysługuje ci za to dodatkowe wynagrodzenie albo wolne. Prawo pracy reguluje sposób rozliczania godzin nadliczbowych.

Godziny nadliczbowe w pracy czasem są nieuniknione. Jeśli jednak zostajesz w pracy po godzinach, przysługuje ci za to dodatkowe wynagrodzenie albo wolne. Prawo pracy reguluje sposób rozliczania godzin nadliczbowych.

Czym są godziny nadliczbowe?

Przez godziny nadliczbowe należy rozumieć pracę ponad obowiązujące pracownika normy czasowe. Jeśli więc jesteś zatrudniona na pełen etat i pracujesz przez 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo, to każda dodatkowa godzina twojej pracy każdego dnia jest traktowana jako godzina nadliczbowa. Zgodnie z kodeksem liczba godzin pracy wraz z nadgodzinami nie może przekraczać 48 godzin w tygodniu. Za każdą godzinę nadliczbową przysługuje dodatek do pensji lub rekompensata w formie czasu wolnego. Decyzję dotyczącą formy rekompensaty podejmuje pracodawca.

Stuprocentowy dodatek do wynagrodzenia

Być może pracujesz dodatkowo w nocy, w niedziele i święta albo w dniu wolnym Jeśli tak, to za każdą godzinę pracy przysługuje ci podwójne wynagrodzenie. Jeśli więc normalnie za godzinę otrzymujesz 15 zł, to w tym przypadku należy ci się 30 zł.

Pięćdziesięcioprocentowy dodatek do wynagrodzenia

Jeśli pracujesz dodatkowo w dni, które są dla ciebie normalnymi dniami pracy, np. w poniedziałki, to za każdą nadliczbową godzinę pracy otrzymujesz dodatkowo 50% normalnego wynagrodzenia. Jeśli więc twoja normalna stawka to 15 zł za godzinę, w tym przypadku otrzymasz 22,5 zł.

Czas wolny w zamian za godziny nadliczbowe

Tutaj możliwe są dwa przypadki: czas wolny, który zostanie udzielony na twój pisemny wniosek oraz czas wolny, który zostanie ci udzielony bez wniosku. W pierwszym przypadku przysługuje ci on w tym samym wymiarze, co liczba godzin nadliczbowych. Za 6 przepracowanych godzin ponad normę możesz liczyć na 6 godzin wolnego. Jeśli nie złożysz wniosku, a pracodawca zadecydował o takiej formie rozliczenia, powinien udzielić ci go w wymiarze o połowę wyższym niż liczba godzin, które przepracowałaś. Jeśli więc masz 6 godzin nadliczbowych , to przysługuje ci 9 godzin wolnego.

mężczyzna naprawia samochód
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak odzyskać przepracowane nadgodziny?
Odbiór nadgodzin następuje poprzez ustalenie dodatkowych dni wolnych od pracy, lub poprzez wypłatę dodatku do wynagrodzenia za ten czas. Dodatkowy dzień wolny otrzymuje pracownik na swój wniosek, ale również może zostać mu przydzielony odgórnie, bez jego zgody. Wówczas jednak dostaje wolne w wymiarze 150% przepracowanych godzin nadliczbowych.

Odbiór nadgodzin następuje poprzez ustalenie dodatkowych dni wolnych od pracy, lub poprzez wypłatę dodatku do wynagrodzenia za ten czas. Dodatkowy dzień wolny otrzymuje pracownik na swój wniosek, ale również może zostać mu przydzielony odgórnie, bez jego zgody. Wówczas jednak dostaje wolne w wymiarze 150% przepracowanych godzin nadliczbowych. Jak odebrać nadgodziny: regulacje prawne Regulacje dotyczące czasu pracy znajdują się w kodeksie pracy ( tutaj dostępny tekst ustawy). Jest to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy – w zakładzie pracy, ewentualnie w innym miejscu – na delegacji czy podczas dyżuru w innym miejscu. Zasadniczo praca powinna być wykonywana, w pełnym wymiarze czasu pracy, do 8 h dziennie i 40 h tygodniowo. Możliwe jest jednak inne określenie tego czasu w regulaminie pracy – wówczas czas ujęty w tym rozkładzie nie jest pracą w nadgodzinach . Konieczne jest jednak przestrzeganie dziennych i dobowych norm odpoczynku – 35 h nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu, obejmującego co najmniej 11 h nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Przepracowany w nadgodzinach czas można odzyskać biorąc dodatkowy dzień wolnego. Można również odebrać za ten czas wynagrodzenie, odpowiednio powiększone. Jak odebrać nadgodziny: dodatkowe dni wolne Za przepracowane godziny nadliczbowe pracodawca , na wniosek pracownika, może mu udzielić dodatkowych dni wolnych – w tym samym wymiarze, czyli godzina za godzinę. Nie przysługuje więc dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.   Termin udzielenia dodatkowych dni wolnych nie jest ustalony prawnie, najlepiej więc, gdy pracownik i pracodawca dojdą w tej kwestii do porozumienia. Jeśli jednak brak takiego porozumienia, odebranie dni wolnych powinno nastąpić w ciągu okresu rozliczeniowego lub ewentualnie w ciągu danego roku kalendarzowego. Może więc nastąpić w okresie rozliczeniowym późniejszym niż...

kobieta późną nocą pracuje przed komputerem
©contrastwerkstatt/fotolia
Styl życia
Jak są płatne nadgodziny?
Za pracę w nadgodzinach, czyli powyżej ustalonego w umowie o pracę czasu, należy się wynagrodzenie powiększone o dodatek. Wynosi on, w zależności od sytuacji, 100% lub 50% stawki godzinowej pracownika, doliczonej do podstawowej stawki godzinowej.

Za pracę w nadgodzinach, czyli powyżej ustalonego w umowie o pracę czasu, należy się wynagrodzenie powiększone o dodatek. Wynosi on, w zależności od sytuacji, 100% lub 50% stawki godzinowej pracownika, doliczonej do podstawowej stawki godzinowej. Nadgodziny: kiedy dodatkowy czas pracy stanowi godziny nadliczbowe To, czym są nadgodziny, określa kodeks pracy . Zgodnie z nim nadgodziny stanowi czas przepracowany ponad normę czasu pracy, czyli praca ponad ustaloną liczbę godzin pracy w tygodniu. W razie wykonywania pracy na niepełny etat, w umowie określa się, jaka liczba godzin dodatkowych uprawnia do pobrania dodatku do wynagrodzenia . Nie stanowi natomiast godzin nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia z pracy, udzielony na wniosek pracownika w celu załatwienia przez niego spraw osobistych.   Czas spędzony na dyżurze, czyli pozostawania w gotowości do pracy, jeśli jednak pracownik jej wówczas nie wykonywał, nie jest wliczany do liczby godzin pracy, od której przekroczenia zależy naliczenie dodatkowej stawki za nadgodziny. Jeśli jednak dyżur nie jest wykonywany w domu, a w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu, wówczas za czas spędzony na dyżurze przysługuje dodatkowy czas wolny od pracy . W razie braku możliwości udzielenia dodatkowego czasu wolnego przysługuje ustalone z pracodawcą wynagrodzenie za czas spędzony na dyżurze. Jeśli takiej stawki nie ustalono – jest to 60%. Godziny nadliczbowe: ile wynosi dodatek W sytuacji pracy w nadgodzinach do wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości: 100% za pracę w nocy, pracę w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, oraz w dniu wolnym dla niego od pracy, jeśli został przydzielony zamiast pracy w niedzielę lub święto, 50% - jeśli praca w nadgodzinach nie spełnia warunków dla płatności dodatku w wysokości 100%. Kiedy więc pracownik ustalił z pracodawcą,...

Kalkulator i długopis leżą na kartce papieru.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dodatek za pracę w porze nocnej – kiedy i ile można otrzymać?
Dodatek za godziny nocne przysługuje każdemu pracownikowi, który wykonuje pracę w nocy. Dodatek nocny wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodatek za godziny nocne przysługuje każdemu pracownikowi, który wykonuje pracę w nocy. Dodatek nocny wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.   Wysokość dodatku za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach jest różna. Stawka za dodatek do każdej godziny pracy w nocy jest zależy od normatywnego czasu pracy , czyli od łącznej liczby godzin roboczych w danym miesiącu. Komu przysługuje dodatek za pracę w nocy? Dodatek nocny przysługuje pracownikowi, który wykonuje swoją pracę w godzinach pomiędzy 21.00 a 7.00 . Dodatek za pracę w nocy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Dodatek nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie , o ile umowa nie go przewiduje lub jej charakter nie odpowiada kryteriom stosunku pracy. Jak wyliczyć dodatek za pracę w nocy? Dodatek za pracę w godzinach nocnych stanowi 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia . Aby obliczyć dodatek nocny za godzinę pracy należy wysokość minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w bieżącym roku kalendarzowym (w 2015 r. minimalne wynagrodzenie brutto wynosi 1750 zł) podzielić przez liczbę godzin pracy dla danego miesiąca. Otrzymaną stawkę dodatku za pracę w nocy należy pomnożyć przez 20%. Iloczyn pomnożony przez liczbę przepracowanych godzin nocnych da kwotę, jaka przysługuje pracownikowi za przepracowane godziny nocne.   1750 zł : 160 h = 10,96 10,96 x 20% = 2,19 2,19 x 10 h = 219   Dla miesiąca listopada w 2015 roku dodatek nocy za godzinę pracy wynosi 2,19 zł. Jeżeli pracownik przepracował w porze nocnej 10 h dodatek nocny wynosi 219 zł.   Dodatek za pracę w nocy przysługuje także tym pracownikom, którzy nocą wykonywali pracę pozaplanową, stanowiącą godziny nadliczbowe. 

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner