Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia
Fleszstyle

Jak prawidłowo myć zęby – 6 technik szczotkowania szczoteczką manualną

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

"Rolnik szuka żony". Elżbieta o sprzedaży domu: "Wspomnienia są niefajne". Gdzie się wyprowadzi?

Metoda okrężna mycia zębów

Metody okrężnej uczy się dzieci, bo jest najprostsza. Polega na tym, że włosie szczoteczki przykłada się pod kątem prostym do zębów i wykonuje nią ruchy okrężne. Dzięki temu płytka nazębna i resztki pokarmu są usuwane z powierzchni gładkich. Wadą tej techniki jest to, że nie oczyszcza ona zębów na częściach stycznych.

Metody pozioma i pionowa – dwa rodzaje ruchu w czyszczeniu zębów

Metoda pozioma, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poziomego poruszania szczoteczką. Włosie powinno poruszać się po powierzchni żującej zębów, czyli poziomo do języka i zębów. Ta technika przydaje się zwłaszcza osobom z mocno wysklepionymi zębami, w których zbierają się resztki pokarmów. A jak prawidłowo myć zęby metodą pionową? Poruszając włosiem szczoteczki pionowo do powierzchni zębów od strony języka. Dzięki temu usuwa się resztki z przednich zębów po ich „wewnętrznej” stronie, czyli od jamy ustnej.

Metoda Chartersa, czyli obrotowa technika mycia zębów

Tej techniki szczotkowania zębów powinny używać osoby borykające się z chorobami przyzębia, np. cofającymi się dziąsłami. Podczas mycia nie tylko usuwa się resztki jedzenia, ale też masuje się dziąsła. Włosie szczoteczki powinno znaleźć się na zębach i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane ku żyjącej powierzchni zębów (czyli w dół na górnych i do góry na dolnych). Lekko dociskając szczoteczkę, wykonuje się ruchy koliste.

Oczyszczanie zębów i masowanie dziąseł metodą Stillmanna

Szczotkowanie metodą Stillmanna zaleca się osobom, które mają problem odsłaniania korzeni zębowych. Włosie szczoteczki powinno przylegać do zębów i części dziąsła pod kątem 45°, ale musi być skierowane do wierzchołka korzenia, czyli na górnych zębach do góry i na dolnych ku do dołu. Jak prawidłowo myć zęby metodą Stillmanna? Należy wykonywać ruchy wymiatające w stronę powierzchni żyjących zębów i delikatnie wprowadzać szczoteczkę w poziome wibracje.

Metoda Bassa – delikatne usuwanie bakterii z miejsc między dziąsłami a zębami

Włosie szczoteczki podczas korzystania z tej metody powinno przylegać do zębów i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane w stronę korzeni zębów. Aby oczyścić kieszonki dziąsłowe, należy wykonywać delikatne poziome ruchy drgająco-wibrujące.

Od dziąseł do zębów, czyli jak prawidłowo myć zęby metodą roll

Metoda roll to technika szczotkowania zębów, która nadaje się szczególnie dla osób z chorobami przyzębia. Włosie szczoteczki przylegające do części dziąsła i zębów pod kątem 45° powinno być skierowane w stronę korzeni. Szczoteczką porusza się wyłącznie od dziąseł ku powierzchni żującej zębów, bez wprawiania jej w drganie czy wibracje. Włosie szczoteczki powinno wymiatać resztki jedzenia i bakterie, ale nie ingerować w miejsca łączenia zębów i dziąseł. Czyszcząc zęby metodą roll, powinno się wykonywać około 5 ruchów na tych samych zębach – dobrze dobrana szczoteczka powinna objąć trzy zęby na raz.

Higiena jamy ustnej przy pomocy nici dentystycznej

Szczoteczka nie zawsze dotrze do przestrzeni międzyzębowych, dlatego te należy oczyścić nicią dentystyczną. Wystarczy użyć około 50 cm nici. Trzeba nawinąć nić na środkowe palce, zostawiając około 3 cm powierzchni roboczej. Nić powinna być napięta, palcem wskazującym i kciukiem należy włożyć ją między dwa sąsiadujące ze sobą zęby, zaczynając od dolnych jedynek. Nić wsuwa się ruchem zygzakowatym, powierzchnie styczne zębów oczyszcza w górę i w dół, a także przy dziąsłach i pod linią dziąseł. Trzeba jednak uważać, by napięta nić nie kaleczyła dziąseł. Do kolejnych par zębów używa się czystego kawałka nici nawiniętej na palce.

 
kobieta przyglądająca się w lustrze
©Lydie/Fotolia.com
Styl życia
Jak dbać o higienę jamy ustnej, by długo cieszyć się pięknym uśmiechem? Odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie
Oprócz zębów należy również czyścić język, masować dziąsła i wewnętrzne strony policzków. Nitkowanie zapobiega próchnicy. Ssanie oleju nie tylko delikatnie wybiela zęby, ale również zabezpiecza przed powstawaniem na nich przebarwień i kamienia. Trzeba również pamiętać o kontrolnych wizytach u stomatologa. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też doskonałe samopoczucie. Próchnica i nieleczone ubytki mogą być przyczyną schorzeń rozwijających się w całym organizmie.

Oprócz zębów należy również czyścić język, masować dziąsła i wewnętrzne strony policzków. Nitkowanie zapobiega próchnicy. Ssanie oleju nie tylko delikatnie wybiela zęby, ale również zabezpiecza przed powstawaniem na nich przebarwień i kamienia. Trzeba również pamiętać o kontrolnych wizytach u stomatologa. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też doskonałe samopoczucie. Próchnica i nieleczone ubytki mogą być przyczyną schorzeń rozwijających się w całym organizmie.   Do szczotkowania zębów najlepiej wybierać zawsze szczoteczki ze średnio twardym włosiem (medium). Zbyt twarde mogą podrażniać dziąsła, powodując ich krwawienie, a nawet stany zapalne oraz nadmiernie zcierać szkliwo. Za miękkie nie będą dostatecznie dokładnie czyściły. Zasady poprawnego szczotkowania zębów – akcesoria do mycia zębów Oprócz szczoteczki, która może być tradycyjna lub elektryczna, warto również wyposażyć się w: nić dentystyczną, skrobaczkę do języka, płyn do płukania jamy ustnej oraz dobrą (najlepiej ziołową) pastę. Warto zastanowić się nad pastą bez fluoru . Pierwiastek ten przyswaja się z wody pitnej, herbaty, produktów zbożowych, serów i ryb, dlatego dodatkowe dostarczanie go z pastą nie jest konieczne. Nadmiar fluoru w organizmie może powodować wypryski skórne (szczególnie wokół ust) oraz odkładanie się go w kościach i ścięgnach (fluoroza), a na zębach mogą pojawiać się nawet kredowe lub brązowe paski. Szczoteczkę lub główkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać maksymalnie co 2-3 miesiące lub od razu po przebytej infekcji czy chorobie. Jest to ważne, ponieważ zużyta szczoteczka to nie tylko mało efektywne czyszczenie, ale również doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczych...

Kobieta siedzi w kuchni, jest skrzywiona, bo swędzą ją zęby i dziąsła
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy zęby swędzą i łaskoczą – co oznacza mrowienie w zębach?
Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.

Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.   Wiele osób uskarża się na swędzenie zębów przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy silny katar. Kiedy choroba ustępuje, mrowienie w zębach również ustaje. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane. Swędzenie dziąseł i zębów – objaw chorób jamy ustnej Swędzenie zębów i mrowienie w okolicy dziąseł to nietypowe objawy, których nie należy lekceważyć. Ta pozornie niegroźna dolegliwość może świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli mrowienie odczuwalne jest wewnątrz zęba, jego przyczyną jest najczęściej stan zapalny . Swędzenie rozszerzone na dziąsła i kieszonki dziąsłowe może świadczyć o infekcji bakteryjnej i chorobach przyzębia. Najczęstsze schorzenia i urazy objawiające się swędzeniem w jamie ustnej to: ropień zęba, ropień okołowierzchołkowy, zapalenie miazgi, choroby przyzębia (np. parodontoza), ubytki w jamie ustnej – ukruszenia, złamania, spękania zębów. Swędzące zęby mogą być objawem alergii Uczucie łaskotania w jamie ustnej może być również spowodowane alergią . Uczulać mogą na przykład przyjmowane pokarmy i substancje wchodzące w skład past do zębów. Właściwości drażniące mają często dodatki smakowe do past (mentol, mięta), substancje pieniące, (cocamidopropyl betaine), granulki ścierające i parabeny . Swędzenie może być także reakcją na świeżo założone plomby – jeśli objawy utrzymują się dłużej...

Szczotkowanie zębów u dzieci
© ruslan_iefremov/Fotolia.com
Styl życia
Mycie pierwszych zębów dziecka
Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.

Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.   Nie możemy zapominać, że to, jak dbamy o dziecięce mleczaki, warunkuje stan zębów stałych. Troska o same dziąsła również zaowocuje w przyszłości. Kiedy wychodzą pierwsze ząbki? Wyżynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie. Część dzieci ząbkuje już w trzecim miesiącu życia, a są przypadki bezzębnych dziąseł nawet u rocznych maluchów. Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne jedynki , a po około 2 tygodniach ich górne odpowiedniki. Zęby mleczne są bardzo słabo zmineralizowane, za czym idzie ich duża podatność na próchnicę. Problem z bakteriami nie znika z wypadnięciem mleczaków, gdyż przenoszą się one na stałe zęby. Początki mycia dziąseł Już od narodzin naszej pociechy powinniśmy co najmniej 2 razy dziennie (zwykle rano i koniecznie wieczorem) przemywać jej dziąsła i język. Co najmniej 20 minut po karmieniu nawijamy na palec wskazujący, wyjałowiony, wilgotny gazik, namoczony w letniej, przegotowanej wodzie i delikatnie przesuwamy nim po dziąsłach na całej ich długości. Używamy osobnych wacików do każdego z dziąseł. Nie ma potrzeby szczotkowania samych dziąseł. W ten sposób przyzwyczajamy bobasa do manipulacji w jego buzi . Zacznie kojarzyć posiłek z koniecznością dbania o uzębienie. Usuwamy z jamy ustnej resztki mleka , kaszki i bakterie.   W trakcie mycia dziąseł i zębów można masować dziecięcą buzię , głaskać ją od czoła w dół twarzy, śpiewać piosenki. Nałożenie zabawnej pacynki na palec i zabawa nią w takt rymowanki czy wierszyka również odwróci uwagę od zabiegu higienicznego. Gryzak Początkowo oswajamy dziecko ze szczotkowaniem ząbków za pomocą pierścieniowatej szczoteczki-gryzaczka...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner