Osłuchiwanie brzucha kobiety ciężarnej.
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia

Naturalny poród polega na wykorzystaniu sił natury do wydania dziecka na świat

Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne.

Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne.

Pierwsze znaki, że rozpoczął się poród

Kiedy zaczyna się poród, od szyjki macicy odchodzi czop śluzowy, który zatykał szyjkę i chronił płód przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Łatwo zauważyć ten symptom – na bieliźnie znajdowała się będzie spora ilość śluzu, który może być bezbarwny albo żółty czy nawet brunatny. To znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Odczuwalne są regularne skurcze, najpierw mało bolesne, z czasem przybierające na sile i zwiększające częstotliwość. Ból skurczów porodowych pojawia się w dole brzucha i rozchodzi się na cały brzuch i na dolną część pleców. Na początku porodu odchodzą wody płodowe. Może stać się to w jednej chwili, ale częściej płyn wypływa wolno i przez dłuższy czas. Wszystkim tym znakom towarzyszy również biegunka, a czasem też wymioty. Trudno jednak przewidzieć, czy wszystkie objawy wystąpią w danej kolejności i w tym samym czasie, ponieważ to, jak wygląda poród, zależy od organizmu kobiety.

Przybycie do szpitala i przygotowanie do wydania dziecka na świat

Szyjka macicy rozwiera się, a skurcze porodowe przybierają na sile i częstotliwości. Po przybyciu do szpitala należy przekazać personelowi kartę ciąży i aktualne wyniki badań. Do tego dowód tożsamości, a czasem także skierowanie, chociaż to ostatnie nie jest konieczne. Wykonane zostanie badanie, na jakim etapie porodu jest kobieta, a następnie zostanie ona umieszczona na sali porodowej. Przy rozwarciu około 5-7 centymetrów przyszła matka może mieć mdłości i biegunkę, odczuwać suchość w ustach i mieć problemy z zapanowaniem nad oddechem. Skurcze są bardzo silne, zazwyczaj na tym etapie porodu przychodzi kryzys spowodowany zmęczeniem. W trakcie porodu stan dziecka powinien być oceniony podczas padania KTG. Gdy szyjka rozewrze się na około 10 centymetrów, główka dziecka przesuwa się w dół i zaczynają się skurcze parte.

Kasia gotuje z Polki.pl: farsz do świątecznych pierogów

Drugi etap porodu – wydanie dziecka na świat

Kiedy szyjka jest rozwarta, a dziecko gotowe do wyjścia, położna pomoże zsynchronizować naturalne skurcze parte z wysiłkiem rodzącej. Dzięki temu z każdym skurczem, malec będzie przemieszczał się w dół. Bardzo ważne na tym etapie porodu jest oddychanie – po skurczach szybkie i coraz wolniejsze, aż do kolejnego skurczu. Z czasem w kanale rodnym będzie widać główkę. To, jak wygląda poród na tym etapie, zależy m.in. od tego, jak do niego przygotowana jest matka i od umiejętności położnej. Gdy główka dziecka jest już na zewnątrz, reszta ciała przechodzi z łatwością.

Etap trzeci – bliskość i odcinanie pępowiny, rodzenie łożyska

Tuż po urodzeniu, dziecko powinno zostać położone na piersiach matki. Tak nawiązana więź jest bardzo ważna dla obu stron. Pępowinę odcina się albo zaraz po urodzeniu, albo po chwili. Dziecko powinno być zbadane przez lekarza, zważone, zmierzone i wykąpane. Jeśli stan malca jest dobry, można rozpocząć pierwsze karmienie piersią. Zaraz po porodzie, często w ciągu kilku minut, rodzi się łożysko. Po tym można zszyć pęknięte lub rozcięte krocze, jeśli jest taka potrzeba. Matka i dziecko zostają na sali porodowej przez kolejne dwie godziny pod okiem położnej. Jeśli kobieta czuje się na siłach, może wziąć prysznic i zjeść posiłek, ale przede wszystkim powinna odpoczywać.


Skurcze macicy w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
3 rodzaje skurczów macicy w ciąży
W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się trzy rodzaje skurczów macicy. Skurcze Alvareza są delikatne, nieregularne i krótkie, Braxtona-Hicksa nieco bardziej bolesne i częste, natomiast skurcze porodowe mogą trwać wiele godzin.

W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się trzy rodzaje skurczów macicy. Skurcze Alvareza są delikatne, nieregularne i krótkie, Braxtona-Hicksa nieco bardziej bolesne i częste, natomiast skurcze porodowe mogą trwać wiele godzin.   Skurcze macicy podczas ciąży są objawem jej prawidłowego rozwoju. Oznaczają, że włókna mięśniowe macicy trenują przed rozwiązaniem. Warto poznać każdy z typów skurczów, by znać ich odpowiedni przebieg. Niepokój mogą wzbudzić plamienia z narządów rodnych lub silne bóle brzucha. Przyczyny skurczów macicy Skurcze macicy pojawiają się w połowie trwania ciąży, a nie tylko przed porodem. Dzięki nim organizm kobiety przygotowuje się do rozwiązania. Skurcze pojawiają się po 20. tygodniu ciąży i świadczą o jej prawidłowym przebiegu. Napięcia mięśni mogą być jednak bolesne i promieniować w okolice lędźwi oraz innych narządów. Niekiedy przypominają bóle miesiączkowe. W tej sytuacji warto sobie radzić głębokimi oddechami lub znalezieniem dogodnej dla siebie pozycji. Pomocna może okazać się również ciepła kąpiel , delikatne masowanie brzucha oraz regularna gimnastyka , skonsultowana z lekarzem (np. joga dla ciężarnych). Jeśli skurcze bardzo ci doskwierają lub niepokoją, skonsultuj się z lekarzem. Gdy dodatkowo zauważysz plamienie lub krwawienie z narządów rodnych oraz będziesz odczuwała bóle brzucha, może to oznaczać poronienie bądź inne powikłania. Odejście wód płodowych oraz silne, częste i długotrwałe skurcze zwiastują rozpoczęcie akcji porodowej. Skurcze Alvareza Skurcze Alvareza to pierwsze skurcze, które pojawiają się ok. 5 miesiąca ciąży, choć nie każda kobieta musi je odczuwać . Mięśnie macicy stają się napięte, skutkiem czego jest twardy brzuch.   Ten typ skurczów...

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie
©nenetus/Fotolia
Styl życia
Skurcze porodowe można rozpoznać po tym, że nie przechodzą po ciepłej kąpieli ani w ruchu
Skurcze przepowiadające mogą występować nawet kilka tygodni przed porodem. Oznaczają one, że dziecko przyjmuje pozycję, która ułatwi mu przyjście na świat. Natomiast skurcze porodowe rozpoczynają poród, są coraz częstsze i nie ustępują. Kobieta odczuwająca skurcze porodowe powinna szybko znaleźć się w szpitalu.

Skurcze przepowiadające mogą występować nawet kilka tygodni przed porodem. Oznaczają one, że dziecko przyjmuje pozycję, która ułatwi mu przyjście na świat. Natomiast skurcze porodowe rozpoczynają poród, są coraz częstsze i nie ustępują. Kobieta odczuwająca skurcze porodowe powinna szybko znaleźć się w szpitalu. Skurcze przepowiadające odróżnić od skurczów porodowych można na podstawie ich częstotliwości Skurcze mogą pojawiać się pod koniec ciąży i nie muszą oznaczać, że rozpoczyna się poród. Na kilka tygodni przed przyjściem dziecka na świat matka doświadcza skurczów przepowiadających. Są one naturalne i jeśli nie towarzyszy im plamienie, nie ma powodów do obaw. Od skurczów porodowych odróżnia je przede wszystkim to, że są nieregularne i krótkie. Ponadto mijają po ciepłej, około 35 minutowej kąpieli i gdy kobieta trochę się porusza, np. pochodzi. Skurcze przepowiadające powstają na skutek tego, że dziecko przybiera w łonie matki pozycję, w której będzie mogło przyjść na świat . Skąd wiadomo, że to już i jak rozpoznać skurcze porodowe? Młode matki, które rodzą po raz pierwszy, z paniką zadają sobie pytanie: „jak rozpoznać skurcze porodowe?”. W rzeczywistości trudno je pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Skurcze porodowe występują z regularną częstotliwością – najpierw co 15-20 minut, a potem coraz częściej. Są krótkie, a ból narasta z upływem czasu i postępem porodu. Tego rodzaju skurczów nie zatrzyma ani ciepła kąpiel, ani spacer po mieszkaniu, ani położenie się, ani wypicie dużej ilości wody (wypełniony pęcherz moczowy może działać łagodząco na skurcze przepowiadające). Skurcze porodowe rozpoznać można także po objawach towarzyszących. Jeśli rozpoczął się poród , z pochwy powinien wydobywać się śluz albo śluz z krwią. A towarzyszący, narastający ból obejmuje wówczas dół brzucha i promieniuje...

kobieta po porodzie leży z dzieckiem na łóżku
©freepeoplea/fotolia
Styl życia
Ułożenie miednicowe a poród naturalny
Ułożenie miednicowe dziecka polega na tym, że niemowlę wychodzi z kanału rodnego pupą. Przy ułożeniu pośladkowym lekarz zwykle zaleca cesarskie cięcie, jednak w niektórych przypadkach istnieje ewentualność porodu naturalnego.

Ułożenie miednicowe dziecka polega na tym, że niemowlę wychodzi z kanału rodnego pupą. Przy ułożeniu pośladkowym lekarz zwykle zaleca cesarskie cięcie , jednak w niektórych przypadkach istnieje ewentualność porodu naturalnego.   Większość niemowląt (9 na 10) układa się prawidłowo w łonie matki – główką do dołu. Jeżeli dziecko do 34 tygodnia nie przyjmie właściwego ułożenia, potem będzie mu coraz trudniej zmienić pozycję . Niektóre dzieci zostają w ułożeniu miednicowym (pośladkowym). Ułożenie pośladkowe polega na tym, że niemowlę zwrócone jest pupą w kierunku szyjki macicy. Z ułożeniem miednicowym wiążą się komplikacje porodowe. W tradycyjnym porodzie z łona matki pierwsza wychodzi głowa, która toruje drogę reszcie ciała. Dziecko ułożone pośladkowo jest zagrożone utknięciem w kanale rodnym, niedotlenieniem lub urazami okołoporodowymi, dlatego często zamiast porodu naturalnego (siłami natury) często zalecane jest wykonanie cesarskiego cięcia. Przyczyny ułożenia miednicowego Zwykle ułożenie miednicowe wynika z jakiejś nieprawidłowości. Najczęściej dziecko ułożone jest pośladkowo, gdy poród odbywa się przed 35 tygodniem ciąży . Jest to znak, że niemowlę nie mogło jeszcze przyjąć prawidłowego ułożenia ciała. Ułożenie miednicowe dotyczy także bliźniąt i dzieci bardzo małych. Nieprawidłowemu ułożeniu dziecka sprzyja duża ilość wód płodowych oraz słabe mięśnie powłok brzusznych i macicy u matki. Ułożenie pośladkowe przyjmują także te maluchy, których mamy mają problemy z mięśniakami macicy, wrodzonymi wadami budowy macicy lub nieprawidłowo umieszczonym łożyskiem. Ułożenie miednicowe zupełne i niezupełne Niewłaściwie ułożone dziecko może być w pozycji miednicowej niezupełnej lub ułożeniu miednicowym zupełnym. położenie miednicowe niezupełne – polega na tym, że dziecko w łonie matki...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik