Wątroba potrafi odbudowywać się samodzielnie, ale potrzebuje do tego sporo czasu. Dlatego regeneracja wątroby powinna być wspierana, wszak organ ten pełni bardzo ważną rolę w organizmie.

Reklama

Wątroba odpowiada m.in. za usuwanie toksyn i jest niezbędna w procesie trawienia pokarmów. Odbudowę tego narządu przyspieszy rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych i alkoholu, a także zażywanie wyciągów z niektórych ziół, w tym ostropestu plamistego.

Wspomaganie regeneracji wątroby ziołami i fosfolipidami

Hepatocyty, czyli komórki wątroby, staną się bardziej odporne na działanie toksycznych dla nich substancji dzięki preparatom ziołowym o zawartości cynaryny i sylimaryny. Regeneracja wątroby będzie dzięki temu szybsza, ponieważ komórki nie będą się degradowały w tak szybkim tempie, jak bez wspomagania. Sylimaryna, która jest zawarta w zielu o nazwie ostropest plamisty, uszczelnia błony komórek. Natomiast cynaryna wspomaga wydzielanie żółci i tym samym trawienie, zawarta jest w karczochach – w leczeniu stosuje się wyciąg z tej rośliny. Wzmocnienie hepatocytów i regenerację wątroby wspierają również fosfolipidy sojowe. Związki te są pozyskiwane z nasion soi i wzmacniają komórki wątroby i pobudzają wydzielanie żółci. Do grupy roślin wspomagających odbudowę wątroby należą także: ostrokrzew paragwajski, cykoria i ostryż długi.

Reklama

Regeneracja wątroby a dieta

Aby regeneracja wątroby była skuteczna i szybka, należy wykluczyć z diety tłuszcze zwierzęce i alkohol, a także żywność wysokoprzetworzoną, kofeinę i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – masło, tłuste mleko, ser żółty. Odbudowę wątroby przyspieszy jedzenie chudego mięsa, np. drobiu czy cielęciny. Pozytywny wpływ na proces regeneracji mają też warzywa, wyłączając warzywa strączkowe i kapustne, które powodują wzdęcia. Ważne jest także to, jak się je. Aby regeneracja wątroby przebiegała bez zakłóceń i szybko, należy jeść 5 razy dziennie niezbyt duże porcje, które łatwo będzie strawić. Powinny to być posiłki lekkostrawne, gotowane lub przyrządzane na parze, niewskazane są potrawy smażone.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama