Kobieta siedzi w towarzystwie palaczy
©Picture Factory/Fotolia
Styl życia

Bierne palenie jest bardzo szkodliwe

Palenie bierne polega na wdychaniu dymu tytoniowego, zarówno tego, który pochodzi z palącego się papierosa (tzw. dym poboczny) oraz tego który jest wydychany przez osoby palące w otoczeniu (tzw. dym główny).

Palenie bierne polega na wdychaniu dymu tytoniowego, zarówno tego, który pochodzi z palącego się papierosa (tzw. dym poboczny) oraz tego który jest wydychany przez osoby palące w otoczeniu (tzw. dym główny).

Dym tytoniowy – zabójcza chemiczna mieszanina

W dymie tytoniowym znajduje się około 4 tysięcy związków, wśród których znajdują się toksyny oraz ponad 40 związków rakotwórczych. Z powodu tylko samego jego wdychania w Polsce rocznie umiera około 2 tysięcy osób. Najbardziej szkodliwy jest tzw. dym boczny, który wydobywa się z palącego się papierosa. Szkodliwość tego dymu jest kilkakrotnie razy wyższa niż tego, który jest wydychany przez palacza ponieważ nie jest przepuszczony przez filtr papierosowy. Zawiera on aż pięciokrotnie więcej tlenku węgla, czterokrotnie więcej nikotyny i około cztery razy więcej substancji rakotwórczych niż w dymie głównym (powstającym podczas zaciągania).Wdychanie dymu z kopcącego się papierosa jest dużo bardziej szkodliwe niż jego wypalenie.

Szkodliwość biernego palenia

W wyniku wieloletnich badań nad szkodliwością palenia tytoniu udowodniono, że osoby długotrwale wdychające dym papierosowy są narażone na raka płuc, astmę czy choroby układu krążenia w takim samym stopniu co palacze. Ponadto dym tytoniowy jest szczególnie groźny dla niemowląt i dzieci. Palenie przy dzieciach może skutkować zwiększeniem ryzyka wywołania zespołu nagłej śmierci niemowląt (śmierć łóżeczkowa), alergii, chorób dróg oddechowych, zaburzeń zachowania a nawet trudności w nauce.

 

Dym tytoniowy to alergen, przez co przede wszystkim alergikom podczas nawet krótkotrwałego kontaktu z nim mogą dokuczać objawy takie jak: cieknący nos, załzawione oczy, kichanie, kaszel oraz uczucie duszności. Osoby, które nie są na nic uczulone również mogą odczuwać krótkotrwałe skutki wdychania tej toksyny, takie jak nudności, bóle głowy czy kaszel. Efekty te ustępują kilkanaście minut po zakończeniu ekspozycji na dym. Jednak powtarzana ekspozycja może powodować poważniejsze skutki, takie jak zwiększenie ryzyka: chorób serca, zachorowania na astmę, infekcji płucnych, infekcji ucha, wystąpienia u dzieci astmy i alergii, problemów z psychiką, (takich jak np. depresja, niepokój, nadpobudliwość). Bierne palenie jest czynnikiem rakotwórczym zaliczanym do grupy 1 – czyli najgroźniejszej. Oprócz tego może być też przyczyną poronień i wad wrodzonych u dzieci. 


Kobieta łamie papierosa na pół
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Nieprzyjemne wychodzenie z nałogu – objawy odstawienia nikotyny
Zerwanie z nałogiem palenia papierosów wymaga silnej woli m.in. dlatego, że objawy odstawienia nikotyny są nieprzyjemne. Złe samopoczucie, problemy z koncentracją, drażliwość i chwiejność nastrojów i podjadanie to najczęstsze skutki tuż po rzuceniu palenia.

Zerwanie z nałogiem palenia papierosów wymaga silnej woli m.in. dlatego, że objawy odstawienia nikotyny są nieprzyjemne. Złe samopoczucie, problemy z koncentracją, drażliwość i chwiejność nastrojów i podjadanie to najczęstsze skutki tuż po rzuceniu palenia. Dolegliwości fizyczne po rzuceniu palenia Organizm, zwłaszcza zatruwany przez wiele lat, musi się oczyścić po rzuceniu palenia. Dlatego jednym z objawów odstawienia nikotyny jest uporczywy kaszel, tzw. kaszel palacza. Powoduje go drapanie w gardle i wydzielina próbująca wydostać się na zewnątrz. W związku z odtruwaniem skutkiem ubocznym zerwania z nałogiem nikotynowym są też zawroty i bóle głowy. Organizm musi nauczyć się funkcjonować bez przeszkód takich jak substancje smoliste czy sama nikotyna, której ciało domaga się po odstawieniu. Psychiczny dyskomfort i zmiany w psychice po rzuceniu palenia Oprócz namacalnych, fizycznych objawów odstawienia nikotyny, były palacz musi radzić sobie z bardzo trudnymi i uciążliwymi dolegliwościami związanymi ze sferą psychiki. Najczęstszym i trudnym do zwalczenia objawem jest drażliwość. Osoba rzucająca palenie jest rozdrażniona, miewa huśtawki nastrojów, bywa nadpobudliwa i agresywna. Objawy odstawienia nikotyny to też problemy z koncentracją, a czasem bezsenność. Kłopoty ze snem potęgują uczucie rezygnacji i zły nastrój , zwiększają drażliwość. Symptomem i fizycznym, i psychicznym, jest zaburzenie żywienia polegające na bardzo częstym podjadaniu. Z jednej strony po odstawieniu papierosów zostają odblokowane receptory odpowiedzialne m.in. za smak, a więc jedzenie smakuje lepiej i dlatego częściej się po nie sięga. Z drugiej strony zwłaszcza na początku bardzo trudno jest pozbyć się nawyku trzymania papierosa w ustach, dlatego przekąski pełnią rolę rzekomo mniej szkodliwego zamiennika . W konsekwencji podjadanie i zwiększenie posiłków powoduje wzrost...

palące towarzystwo
Flickr/Alessandra/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Twój nałóg szkodzi też innym! Poznaj 7 nieoczywistych skutków ubocznych palenia
Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?   Wszyscy wiemy, że „palenie jest złe”. Lekarze nieustannie nas przestrzegają przed konsekwencjami. Jeśli względy zdrowotne nie są w stanie nas przekonać, może zrobią to inne skutki uboczne?   Koszt – palenie nie jest tanią rozrywką, niezależnie od tego, jaki rodzaj papierosów jest naszym ulubionym. Paczka papierosów to wydatek rzędu 14 złotych. Jeśli ktoś wypala jedną paczkę dziennie, oznacza to, że w ciągu roku wydaje ponad 5 000 złotych na nikotynę . Mamy do czynienia jeszcze z ukrytymi kosztami palenia – oprócz ceny, jaką płaci się za same papierosy, musimy liczyć się z licznymi konsekwencjami wywołanymi samym przyjmowaniem nikotyny – wzrostem ceny ubezpieczenia zdrowotnego, kosztami za leczenie, zmniejszenie wartości domu i samochodu (ze względu na zapach).   Negatywny wpływ na urodę i zdrowie – palacze mają statystycznie więcej problemów ze zdrowiem niż osoby niepalące. Nikotyna wywołuje między innymi nowotwory i problemy z krążeniem . Dodatkowo odkryto wpływ palenia papierosów na mutację DNA. Do tego dochodzą problemy czysto estetyczne – łamliwe paznokcie, matowe włosy, szara cera, nieświeży oddech i żółte zęby. Domowe sposoby na rozjaśnianie zębów, a nawet profesjonalne wybielanie u dentysty działają tylko chwilowo, gdy od razu po wyjściu z gabinetu wracamy do starych przyzwyczajeń.   Bierne palenie – jest jeszcze bardziej szkodliwe! Osoby dorosłe przebywające w towarzystwie palaczy także są bardziej narażone na nowotwory płuc, choroby serca i problemy z krążeniem. U dzieci dym tytoniowy wzmaga ataki astmy, wywołuje infekcje uszu, wywołuje problemy z układem oddechowym, zwiększa także ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.   Wpływ na zwierzęta – właściciel...

Kobieta karmi piersią
© juan_aunion/Fotolia.com
Styl życia
Palenie podczas karmienia piersią zatruwa dziecko
Palenie podczas karmienia piersią wpływa na dziecko pobudzająco, wywołując u niego problemy ze snem, a także zwiększając ryzyko na wystąpienie zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dziecko ssące pokarm matki palącej papierosy rozwija się wolniej i częściej zapada na infekcje, alergie i astmę.

Palenie podczas karmienia piersią wpływa na dziecko pobudzająco, wywołując u niego problemy ze snem, a także zwiększając ryzyko na wystąpienie zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dziecko ssące pokarm matki palącej papierosy rozwija się wolniej i częściej zapada na infekcje, alergie i astmę.   Palenie przy małym dziecku jest niedozwolone, ponieważ dym i zawarte w nim substancje mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu i rozwojowi dziecka. Ale nie tylko bierne palenie jest szkodliwe. Nikotyna i inne toksyczne substancje przenikają do dziecka również z mlekiem matki. Palenie podczas karmienia piersią rujnuje zdrowie fizyczne dziecka Narażanie dziecka na dym papierosowy i robienie z niego biernego palacza znacznie zanieczyszcza i drażni delikatny układ oddechowy przyczyniając się do wielu poważnych chorób w tym astmy i alergii , a także zwiększa podatność na infekcje bakteryjne, w tym zapalenie ucha środkowego i dróg oddechowych. Może też być przyczyną obniżenia dobrego cholesterolu HDL, a zatem negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych i serca.   Ale nie tylko dym szkodzi . Dziecko karmione piersią przez matkę palącą otrzymuje wraz z mlekiem część toksycznych substancji znajdujących się w papierosach. Wpływa to negatywnie na jego odporność, rozwój i stan zdrowia. Mleko matki palącej może przyczyniać się do nagłej śmierci łóżeczkowej lub spowodować u malucha zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.   Ból i odwodnienie to kolejne możliwe skutki dla dziecka, którego matka pali podczas karmienia piersią. Substancje toksyczne zawarte w papierosach wchłaniane przez dziecko z mlekiem matki oddziałują bowiem na układ pokarmowy malca. Powodują one kolki i bóle brzucha , a nawet biegunki i wymioty.   Na nałogu matki cierpi także rozwój fizyczny malucha, powodując ograniczenie wzrostu. Palenie w okresie karmienia dziecka...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner