Kobieta łamie papierosa na pół
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia

Nieprzyjemne wychodzenie z nałogu – objawy odstawienia nikotyny

Zerwanie z nałogiem palenia papierosów wymaga silnej woli m.in. dlatego, że objawy odstawienia nikotyny są nieprzyjemne. Złe samopoczucie, problemy z koncentracją, drażliwość i chwiejność nastrojów i podjadanie to najczęstsze skutki tuż po rzuceniu palenia.

Zerwanie z nałogiem palenia papierosów wymaga silnej woli m.in. dlatego, że objawy odstawienia nikotyny są nieprzyjemne. Złe samopoczucie, problemy z koncentracją, drażliwość i chwiejność nastrojów i podjadanie to najczęstsze skutki tuż po rzuceniu palenia.

Dolegliwości fizyczne po rzuceniu palenia

Organizm, zwłaszcza zatruwany przez wiele lat, musi się oczyścić po rzuceniu palenia. Dlatego jednym z objawów odstawienia nikotyny jest uporczywy kaszel, tzw. kaszel palacza. Powoduje go drapanie w gardle i wydzielina próbująca wydostać się na zewnątrz. W związku z odtruwaniem skutkiem ubocznym zerwania z nałogiem nikotynowym są też zawroty i bóle głowy. Organizm musi nauczyć się funkcjonować bez przeszkód takich jak substancje smoliste czy sama nikotyna, której ciało domaga się po odstawieniu.

Psychiczny dyskomfort i zmiany w psychice po rzuceniu palenia

Oprócz namacalnych, fizycznych objawów odstawienia nikotyny, były palacz musi radzić sobie z bardzo trudnymi i uciążliwymi dolegliwościami związanymi ze sferą psychiki. Najczęstszym i trudnym do zwalczenia objawem jest drażliwość. Osoba rzucająca palenie jest rozdrażniona, miewa huśtawki nastrojów, bywa nadpobudliwa i agresywna. Objawy odstawienia nikotyny to też problemy z koncentracją, a czasem bezsenność. Kłopoty ze snem potęgują uczucie rezygnacji i zły nastrój, zwiększają drażliwość. Symptomem i fizycznym, i psychicznym, jest zaburzenie żywienia polegające na bardzo częstym podjadaniu. Z jednej strony po odstawieniu papierosów zostają odblokowane receptory odpowiedzialne m.in. za smak, a więc jedzenie smakuje lepiej i dlatego częściej się po nie sięga. Z drugiej strony zwłaszcza na początku bardzo trudno jest pozbyć się nawyku trzymania papierosa w ustach, dlatego przekąski pełnią rolę rzekomo mniej szkodliwego zamiennika. W konsekwencji podjadanie i zwiększenie posiłków powoduje wzrost wagi i przyczynia się przez to do spadku nastroju.

Kasia gotuje z Polki.pl: bananowiec bez pieczenia


 

palące towarzystwo
Flickr/Alessandra/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Twój nałóg szkodzi też innym! Poznaj 7 nieoczywistych skutków ubocznych palenia
Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?   Wszyscy wiemy, że „palenie jest złe”. Lekarze nieustannie nas przestrzegają przed konsekwencjami. Jeśli względy zdrowotne nie są w stanie nas przekonać, może zrobią to inne skutki uboczne?   Koszt – palenie nie jest tanią rozrywką, niezależnie od tego, jaki rodzaj papierosów jest naszym ulubionym. Paczka papierosów to wydatek rzędu 14 złotych. Jeśli ktoś wypala jedną paczkę dziennie, oznacza to, że w ciągu roku wydaje ponad 5 000 złotych na nikotynę . Mamy do czynienia jeszcze z ukrytymi kosztami palenia – oprócz ceny, jaką płaci się za same papierosy, musimy liczyć się z licznymi konsekwencjami wywołanymi samym przyjmowaniem nikotyny – wzrostem ceny ubezpieczenia zdrowotnego, kosztami za leczenie, zmniejszenie wartości domu i samochodu (ze względu na zapach).   Negatywny wpływ na urodę i zdrowie – palacze mają statystycznie więcej problemów ze zdrowiem niż osoby niepalące. Nikotyna wywołuje między innymi nowotwory i problemy z krążeniem . Dodatkowo odkryto wpływ palenia papierosów na mutację DNA. Do tego dochodzą problemy czysto estetyczne – łamliwe paznokcie, matowe włosy, szara cera, nieświeży oddech i żółte zęby. Domowe sposoby na rozjaśnianie zębów, a nawet profesjonalne wybielanie u dentysty działają tylko chwilowo, gdy od razu po wyjściu z gabinetu wracamy do starych przyzwyczajeń.   Bierne palenie – jest jeszcze bardziej szkodliwe! Osoby dorosłe przebywające w towarzystwie palaczy także są bardziej narażone na nowotwory płuc, choroby serca i problemy z krążeniem. U dzieci dym tytoniowy wzmaga ataki astmy, wywołuje infekcje uszu, wywołuje problemy z układem oddechowym, zwiększa także ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.   Wpływ na zwierzęta – właściciel...

Kobieta z e-papierosem
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Papierosy bez nikotyny – zdrowsza alternatywa?
Papierosy bez nikotyny dostępne na rynku to albo niektóre e-papierosy albo ziołowe papierosy niezawierające również tytoniu, zamiast niego w składzie znajdziemy np. papaję, eukaliptus czy miętę.

Papierosy bez nikotyny dostępne na rynku to albo niektóre e-papierosy albo ziołowe papierosy niezawierające również tytoniu, zamiast niego w składzie znajdziemy np. papaję, eukaliptus czy miętę. Czym jest nikotyna? Nikotyna powstaje w korzeniach tytoniu, skąd transportowana jest do liści. Główna funkcja jaką pełni w roślinie polega na odstraszaniu owadów. W ludzkim organizmie w niewielkich dawkach powoduje pobudzenie oraz krótkotrwałe uczucie przyjemności i rozluźnienia. Przyjmowana w dużych dawkach przez długi czas może powodować zakrzepy, częste infekcje układu oddechowego, kataraktę, udary oraz zmiany nowotworowe w wielu narządach. Papierosy bez nikotyny – zdrowsze rzucanie palenia? Papieros bez nikotyny według niektórych palaczy jest jaka kawa bez kofeiny. Pozbawienie papierosa jego podstawowej substancji nie oznacza, że jest on wolny od substancji smolistych i innych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Tak się dzieje w przypadku papierosów ziołowych, które mimo zawartości papai, cynamonu, trawy cytrynowej czy mięty wydzielają przy paleniu tlenek węgla, popiół i smołę, które mogą powodować uszkodzenie płuc. Papierosy bez nikotyny – działanie Istnieje wiele marek produkujących papierosy ziołowe, np. Arkopharma, Guocao, Han Cao, Herbal Gold czy Quism. Papieros nie zawiera tytoniu oraz nikotyny, często zamiast w bibułkę owinięty jest np. liściem eukaliptusa. Paradoksalnie niektóre papierosy ziołowe, np. te zawierające dziewannę mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie np. lecząc płuca uszkodzone dymem tytoniowym. Nie zapominajmy jednak, że w dalszym ciągu jest to wdychanie szkodliwych dla zdrowia substancji. Pozbawiony nikotyny papieros nie spowoduje tych samych reakcji co ten tradycyjny, dlatego osoby uzależnione od nikotyny (wypalające kilka paczek papierosów dziennie) mogą mieć problem z tego typu używką.   Niezawierający nikotyny...

Kobieta łamie papierosa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rzucić palenie i nie przytyć
Rzucanie palenia nie jest łatwe. Często kończy się zastąpieniem papierosa jedzeniem. Można jednak uniknąć podjadania – rzucić palenie i nie tyć.

Rzucanie palenia nie jest łatwe. Często kończy się zastąpieniem papierosa jedzeniem. Można jednak uniknąć podjadania – rzucić palenie i nie tyć. Rzucenie palenia a tycie – jakie są najczęstsze przyczyny przybierania na wadze Palenie jest nawykiem. Można nazwać je nawet rytuałem. Palacz zajmuje ręce papierosem, traktuje go jako przerwę, nagrodę. Gdy ten element zostaje wyeliminowany wówczas szuka się zamiennika, który będzie w równym stopniu absorbował. Papieros często jest zamieniany na jedzenie. Zazwyczaj bywają to przekąski , których podjadanie powoduje przybieranie na wadze. Taka sytuacja nie musi mieć miejsca. Przez pierwszych kilka dni po rzuceniu palenia najlepiej znaleźć sobie zajęcie , unikać sytuacji, w których może dojść do znużenia i nudy. Dzięki temu nawyk zostanie usunięty i nie zostanie zastąpiony innym – np. podjadaniem. Rzucanie palenia a tycie – najczęściej popełniane błędy Po rzuceniu palenia niektórym osobom wyostrza się zmysł smaku i zapachu, dlatego też mają większy apetyt – odczuwają większą niż dotychczas przyjemność z jedzenia. Nie istnieje fizyczne uzależnienie od nikotyny – po kilku godzinach od wypalenia ostatniego papierosa nikotyna jest metabolizowana, nie występuje głód nikotynowy. Palenie jest czynnością nawykową i warunkowaną psychicznie. Zamiast zamieniania niezdrowych czipsów na kawałki warzyw czy owoców nie twórz żadnego substytutu papierosa , ponieważ w ten sposób wpadniesz w pułapkę. Przeczekaj kilka pierwszych dni a wygrasz, w tym wypadku przede wszystkim zdrowie. Pij dużo wody , jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu, bądź stale w ruchu i zajmuj myśli, spotykaj się ze znajomymi, a szybko zapomnisz, że kiedykolwiek papieros znaczył dla ciebie więcej niż własne zdrowie. Rzucanie palenia – racjonalne podejście do problemu Korzyści płynące z rzucenia palenia są ogromne....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik