żółty centymetr krawiecki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dziennik odchudzania – skutecznie cię zmotywuje do kontroli posiłków

Dziennik odchudzania jest nie tylko podstawowym narzędziem pracy dietetyka, ale może być wykorzystywany przez każdą osobę, chcącą zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób.

Dziennik odchudzania jest nie tylko podstawowym narzędziem pracy dietetyka, ale może być wykorzystywany przez każdą osobę, chcącą zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób.

Po co prowadzić dziennik odchudzania?

Prowadząc dziennik odchudzania możesz sprawdzić:

  • regularność posiłków – pięć posiłków dziennie z regularnymi odstępami!
  • kaloryczność – możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że niepozorne i teoretycznie zdrowe przekąski mogą mieć całkiem sporo kalorii, np. orzechy;
  • porę jedzenia – np. cukry proste nie powinny być przyjmowane wieczorem, ponieważ nie zostaną spalone przez organizm.

Jeżeli włączysz do dziennika informacje o aktywności fizycznej, będziesz miał lepszy wgląd w:

  • liczbę spalonych kalorii – dzięki temu sprawdzisz bilans kaloryczny, czyli czy nie przyjmujesz więcej kalorii niż spalasz;
  • rodzaj aktywności fizycznej – pozwoli ci to zweryfikować czy wykonywane ćwiczenia są dostatecznie urozmaicone;
  • systematyczność ćwiczeń.

Jak prowadzić dziennik odchudzania?

W internecie znajdziesz gotowe dzienniki odchudzania, które możesz po prostu wydrukować i wypełniać. Jednak równie dobrze możesz taki dziennik założyć sam w kalendarzu, zeszycie lub nawet na luźnych kartkach – tylko ich nie pogub!

Rozpoczynając odchudzanie, zapisz swoje wymiary oraz wagę – dzięki temu będziesz kontrolować postępy.

Możesz podzielić kartkę na dwie kolumny i w jednej zapisywać dziennik posiłków z uwzględnieniem:

  • godziny posiłku,
  • konkretnych produktów, które się składały na posiłek,
  • liczby kalorii.

Jeśli masz problem z regularnością posiłków, od razu podziel tę kolumnę na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. To dodatkowo zmotywuje cię do tego, by pilnować jedzenia pięciu posiłków.

W drugiej kolumnie stwórz dziennik aktywności fizycznej, w którym uwzględnisz rodzaj aktywności, czas oraz orientacyjną liczbę spalonych kalorii. Uwzględnij tu również spacery. Pod koniec dnia podsumuj obie kolumny.

Czy można odchudzać się bez dziennika odchudzania?

Oczywiście bez dziennika odchudzania też można się odchudzać, ale z pewnością będzie ci wtedy trudniej – możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie popełniasz błędy w żywieniu, a analizując dziennik, zobaczysz wszystko czarno na białym. Dodatkowo dziennik będzie cię mobilizował do zmiany nawyków i tego, by przyglądać się temu co i kiedy jesz.

Monitor aktywności fizycznej
© vadymvdrobot/Fotolia.com
Styl życia
Monitor aktywności fizycznej – opaska, która zmotywuje do zmiany stylu życia
Używając monitora aktywności fizycznej, dowiesz się, jaki jest twój dzienny wysiłek fizyczny, przebyty dystans, puls oraz wartość snu. Dzięki temu będziesz mógł wprowadzić zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu.

Używając monitora aktywności fizycznej, dowiesz się, jaki jest twój dzienny wysiłek fizyczny, przebyty dystans, puls oraz wartość snu. Dzięki temu będziesz mógł wprowadzić zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu.   Jeśli uprawiasz sport nigdy do końca nie wiesz, ile spalasz kalorii. Z tego powodu trudno jest zaplanować sobie codzienną aktywność oraz wartość energetyczną posiłków. Monitor aktywności fizycznej pokaże ci informacje o przebytym dystansie , liczbie wykonanych kroków oraz spalonych kalorii. W jaki sposób działa monitor aktywności fizycznej? Monitor to opaska, którą zakładasz na nadgarstek. Wyglądem przypomina gumową bransoletkę, jest jednak nieco grubsza i trwalsza. Wewnątrz monitora aktywności fizycznej znajdują się małe czujniki, które pobierają informacje z twojego ciała, zarówno podczas ruchu, jak i bezczynności. Przy pierwszym użyciu opaski musisz ją skonfigurować, o czym przeczytasz w instrukcji obsługi produktu. Po włączeniu urządzenia należy podać w specjalnej aplikacji swój wiek, wzrost oraz wagę. W niektórych modelach istnieje możliwość wprowadzenia informacji na temat preferowanych celów, np. ile kroków zamierzasz zrobić, albo ile kalorii spalić w danym dniu. Są również monitory z wbudowanym pulsometrem. Nie tylko zbadają puls, ale również pokażą, w jakich sytuacjach się męczysz lub stresujesz . Zalety używania monitora Użytkowanie monitora ma wiele zalet: pokazuje przebyty dystans i spalone kalorie, motywuje do aktywności fizycznej, wyświetla informację o postępach, jakie zrobiłeś, posiada funkcję budzika, analizuje efektywność snu, pokazuje wartość kaloryczną posiłków , daje możliwość pobrania wielu bezpłatnych aplikacji, można go używać w wilgotnych warunkach oraz...

Dłoń, która pisze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy prowadzenie dziennika treningowego wpływa na jakość treningów?
Prowadzenie dziennika treningowego pozwala kontrolować trening i dietę. Jest również formą motywacji do stawiania sobie kolejnych celów treningowych i miejscem do notowania sukcesów.

Prowadzenie dziennika treningowego pozwala kontrolować trening i dietę. Jest również formą motywacji do stawiania sobie kolejnych celów treningowych i miejscem do notowania sukcesów.   Dziennik treningowy polecany jest przede wszystkim, tym, którzy rozpoczynają przygodę ze sportem i zdrowym stylem życia. Prowadzenie dziennika może okazać się lekcją, jak prowadzić trening, co jeść i ile odpoczywać. Gdy wrócisz po jakimś czasie do pierwszych zapisków, zobaczysz błędy, które popełniałeś na początku i będziesz mógł wyciągnąć wnioski na przyszłość. Dziennik treningowy: po co zapisywać trening? Dziennik treningowy to harmonogram dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Rozplanowanie treningu , a nawet posiłków, sprawi, że postawisz sobie konkretne cele treningowe. Możesz również napisać, ile ważysz i jaki masz obwód klatki piersiowej, talii, bioder, ud i ramion. Na tej podstawie możesz prognozować, ile chciałbyś zrzucić i jakie obwody uzyskać np. po miesiącu. Gdy będziesz miał zapisane konkretne cele, łatwiej zweryfikujesz skuteczność ćwiczeń i diety po ustalonym terminie. Dziennik treningowy: dlaczego należy rozpisywać jadłospis? Harmonogram posiłków daje kontrolę nad tym, co jesz i w jakiś ilościach. Zapisując nawet przekąski pomiędzy posiłkami możesz mniej więcej określić wartość energetyczną, którą przyswaja organizm konkretnego dnia i dostosować do niej odpowiedni trening . Nie chodzi tutaj o trzymanie się żelaznych zasad żywieniowych, tylko o kontrolę zjadanego pokarmu, który ma wpływ na wagę i sylwetkę.   Dziennik treningowy dotyczy zatem: teraźniejszości – zapisuj ćwiczenia, które właśnie wykonałeś, co zjadłeś, jak odpoczywałeś, ile spałeś, itp. przyszłości – stawianie sobie celów, ustalenie ogólnego harmonogramu działania, prognozowanie spadku wagi. przeszłości –...

łosoś z cytryną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
5 tygodni, 5 dni, 5 posiłków, 5 czynników, czyli metoda Pasternaka
Harley Pasternak, twórca metody 5 czynników, w diecie stawia na pełnowartościowe produkty, regularność posiłków oraz aktywności fizycznej. Dieta 5 czynników stworzona przez Harleya Pasternaka, trenera osobistego wielu postaci hollywoodzkiego świata, jest dietą bezpieczną, zbilansowaną i nie grozi efektem jojo.

Harley Pasternak, twórca metody 5 czynników, w diecie stawia na pełnowartościowe produkty, regularność posiłków oraz aktywności fizycznej. Dieta 5 czynników stworzona przez Harleya Pasternaka, trenera osobistego wielu postaci hollywoodzkiego świata, jest dietą bezpieczną, zbilansowaną i nie grozi efektem jojo. Magia cyfry 5 w diecie Harleya Pasternaka Wiele aspektów diety Pasternaka łączy się właśnie z cyfrą pięć. W ciągu dnia należy zjeść pięć posiłków. Dostarczyć należy pięciu elementów: błonnika, pełnowartościowego białka, zdrowego tłuszczu, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym i bezcukrowego napoju. Codziennie wystarczy wykonywać pięć pięciominutowych serii ćwiczeń. Dieta powinna trwać pięć tygodni. I nawet jest w niej przyzwolenia na pięć dni tzw. kontrolowanego oszustwa, kiedy można (z umiarem) dodać jakiś produkt z listy niezalecanych. 5 czynników, na których opiera się metoda Pasternaka Metabolizm. Dzięki regularnym posiłkom obfitującym m.in. w błonnik przyspiesza metabolizm , dzięki czemu organizm szybciej spala kalorie. Indeks glikemiczny . Dzięki uwzględnieniu tego wskaźnika dieta zapobiega skokom glukozy we krwi , pozwalając utrzymać poziom cukru we krwi na unormowanym poziomie. Dobre kalorie . Ponieważ posiłki mają być pełne błonnika, pełnowartościowego białka, zdrowego tłuszczu, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym i bezcukrowego napoju, to nie są to puste kalorie, a wartościowe i niezbędne. Aktywność fizyczna . Uwzględnione w metodzie Pasternaka serie krótkich treningów wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Regeneracja i odpoczynek . Również istotne dla procesu odchudzania, pomagają zniwelować hormony stresu, a organizm może sprawniej funkcjonować. Przykład produktów zawartych w dziennym jadłospisie Na śniadanie: tosty francuskie lub jajecznica z białek,...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner