niemowlę śpi z rudym kotkiem
©aynur_sh/Fotolia
Styl życia

Sposoby na to, jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku

Dziecko można zacząć uczyć samodzielnego zasypiania już wtedy, kiedy przestaje domagać się nocnego karmienia. Należy jednak wybrać moment, kiedy jest ono zdrowe i nie przechodzi skoku rozwojowego. Dziecko musi poczuć, że spanie w łóżeczku z daleka od mamy jest bezpieczne.

Dziecko można zacząć uczyć samodzielnego zasypiania już wtedy, kiedy przestaje domagać się nocnego karmienia. Należy jednak wybrać moment, kiedy jest ono zdrowe i nie przechodzi skoku rozwojowego. Dziecko musi poczuć, że spanie w łóżeczku z daleka od mamy jest bezpieczne.

Nauka samodzielnego zasypiania: kiedy zacząć uczyć niemowlę samodzielnego zasypiania?

Spanie z dzieckiem jest wygodne, kiedy trzeba karmić je w nocy. W momencie, kiedy dziecko przestaje dopominać się o karmienie w nocy, można zacząć uczyć je spania we własnym łóżeczku. Najczęściej dziecko przestaje domagać się w nocy posiłków pomiędzy 5. a 8. miesiącem życia. Należy wziąć jednak pod uwagę „skoki rozwojowe” w życiu dziecka, które mogą być przyczyną problemów z zasypianiem i nie fundować dziecku wtedy żadnych dodatkowych zmian.

 

Pomiędzy 7. a 11. miesiącem życia u dzieci pojawia się tzw. lęk separacyjny, który sprawia, że dziecko zaczyna płakać, kiedy mama znika mu z oczu. Uczenie samodzielnego zasypiania dziecka, które jest w tym wieku, może być szczególnie trudne. Warto więc rozpocząć je wcześniej.

Nauka zasypiania bez mamy: jak powinna przebiegać nauka samodzielnego zasypiania?

Do nauki samodzielnego spania należy podchodzić jako do czegoś najzupełniej normalnego. Nie zmieniaj wieczornych rytuałów. Wykąp dziecko, jak zawsze, przebierz w ubranko do spania, tylko zamiast do swojego łóżka, zanieś je do łóżeczka dziecięcego. Usiądź w pobliżu dziecka. Możesz zaśpiewać mu kołysankę lub mówić do niego usypiającym, spokojnym głosem. Nie zamykaj drzwi do pokoju dziecka. Szum rozmów, cichej pracy sprzętu gospodarstwa domowego może ułatwić dziecku zasypianie. Da mu to też poczucie obecności bliskich osób. Poczekaj w pokoju, aż dziecko zaśnie. Potem wyjdź.

 

Stopniowo zwiększaj dystans między sobą a dzieckiem. Z każdym dniem siadaj coraz dalej od jego łóżeczka. Jeszcze zanim zaśnie zajmij się swoimi sprawami, np. czytaj przy nim książkę. Niech dziecko poczuje, że zasypianie w łóżeczku jest bezpieczne, podobnie jak brak stałej obecności mamy w pobliżu i to, że jej uwaga nie jest przez cały czas skupiona na dziecku.

 

Jeśli dziecko będzie budziło się w nocy, nie przychodź do niego od razu, kiedy usłyszysz, że wzdycha albo popłakuje. Odczekaj chwilę, być może znowu zaśnie. Jeśli płacz staje się głośniejszy, przyjdź do dziecka, żeby sprawdzić, co się stało, uspokoić je i ponownie ułożyć do snu.

 

Kobieta usypia niemowlaka
©Studio Romantic/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, kiedy niemowlę budzi się w nocy: zasypianie w łóżeczku, kołysanki i stały rytm dnia
Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.

Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.   Cykl snu i czuwania zaczyna się stabilizować u dziecka dopiero w drugim lub trzecim miesiącu życia. Do tego czasu rodzice nie są w stanie przewidzieć, ile będzie spało dziecko i kiedy się obudzi. Starsze niemowlęta można przyzwyczajać do określonego rytmu dnia. Dlaczego niemowlę nie chce spać? Powody nocnego budzenia się niemowląt mogą być różne, chociaż zazwyczaj wymienia się głód. Rzadziej budzą się dzieci, które jedzą duże porcje, ale z mniejszą częstotliwością. Do innych przyczyn zaburzeń ze snem można zaliczyć: ból brzucha, kolkę , katar utrudniający oddychanie , pełną pieluszkę, tęsknotę za mamą, gumki pieluszki wpijające się w ciało dziecka, niewygodne ubranka, na przykład metka drapiąca skórę, zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w pokoju, niewygodną pozycję w łóżeczku. Niespokojny sen może być także wynikiem zbyt wielu wrażeń i emocji, które towarzyszyły niemowlęciu w ciągu dnia. Sposoby na uśpienie dziecka: piosenki i kołysanie Kiedy dziecko nie chce zasnąć, warto wziąć je na ręce i zaśpiewać kołysankę. Spokojne i miarowe dźwięki piosenki uspokoją niemowlaka, a kołysanie zapewni uczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo można otulić maleństwo kocykiem, dzięki czemu poczuje jeszcze większą bliskość. Kiedy wkładać niemowlaka do łóżeczka, aby nie budził się w nocy? Dzieci przenoszone do łóżeczka, kiedy już śpią mogą częściej płakać w nocy, ponieważ po przebudzeniu nie wiedzą, gdzie są. Niemowlęta usypiane w swoim łóżeczku również budzą się w nocy, ale są spokojniejsze i potrafią same zapaść w ponowny...

Roczne dziecko obudziło się w nocy i płacze
©candy1812/Fotolia
Styl życia
Jeśli roczne dziecko budzi się w nocy, trzeba unormować jego cykl dobowy
To, kiedy dziecko zacznie wreszcie przesypiać całą noc, jest kwestią indywidualną. Roczne dziecko budzi się w nocy np. gdy je coś boli, jest mu za gorąco czy za zimno albo gdy potrzebuje bliskości matki. Gdy maluch budzi się w nocy i ma ochotę na zabawę, trzeba wyciszyć jego emocje i skłonić go do ponownego zaśnięcia.

To, kiedy dziecko zacznie wreszcie przesypiać całą noc, jest kwestią indywidualną. Roczne dziecko budzi się w nocy np. gdy je coś boli, jest mu za gorąco czy za zimno albo gdy potrzebuje bliskości matki. Gdy maluch budzi się w nocy i ma ochotę na zabawę, trzeba wyciszyć jego emocje i skłonić go do ponownego zaśnięcia. Roczne dziecko budzi się w nocy, gdy chce ssać W przypadku 12-miesięcznego dziecka nie ma konieczności karmienia go w nocy, malec w tym wieku powinien umieć przespać całą noc. Tym bardziej, że rozszerzenie diety pozwala mu zgromadzić energię potrzebną do wytrzymania 6 lub więcej godzin bez jedzenia w trakcie nocy. Zachcianką może być pokarm matki, tym bardziej jeśli maluch zasypia na piersi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmić dziecko piersią do drugiego roku życia. Nie oznacza to jednak, że pierś ma być podawana w tym czasie na zawołanie. Roczne dziecko budzi się w nocy także wtedy, gdy zasypia ze smoczkiem i wypluje go wkrótce po zaśnięciu. Ząbkowanie sprawia, że roczne dziecko budzi się w nocy Ząbkowanie to proces bolesny i dlatego może sprawiać, że roczne dziecko budzi się w nocy. Rośnięcie zębów często wybudza dzieci ze snu i doprowadza do płaczu. Aby ulżyć dziecku, na noc można zaaplikować mu preparat łagodzący ból. Ból i choroby wybudzają dziecko w nocy Nie tylko bolesne ząbkowanie wybudza dziecko w nocy. Także ból brzucha , gardła albo ucha czy gorączka mogą zakłócić sen malca. Tym bardziej jeśli są to objawy infekcji. Również zatkany nos może powodować, że roczne dziecko budzi się w nocy. Roczne dziecko budzi się w nocy z powodu nieodpowiedniej temperatury Jeśli dziecku jest za gorąco albo za zimno, nie będzie w stanie spokojnie spać. Przegrzewanie malucha jest szczególnie groźne do 6 miesiąca życia, ale i starsze dzieci będą niespokojne i marudne, gdy będzie im zbyt gorąco. Podobnie w...

Pusty biały pokój dziecka.
©matrairenata/Fotolia
Styl życia
Sposoby zmniejszania ryzyka śmierci łóżeczkowej
Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to nagły zgon dziecka w trakcie snu. Przyczyny SIDS nie są jednoznacznie poznane. Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W grupie największego ryzyka (20-30% zgonów) znajdują się wcześniaki, których waga po urodzeniu była niższa niż 2500 g.

Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to nagły zgon dziecka w trakcie snu. Przyczyny SIDS nie są jednoznacznie poznane. Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W grupie największego ryzyka (20-30% zgonów) znajdują się wcześniaki, których waga po urodzeniu była niższa niż 2500 g. Spanie na plecach i twardy materac, czyli jak zapobiegać śmierci łóżeczkowej Zapobieganie SIDS polega na przeciwdziałaniu czynnikom, które mogą być sprzyjające śmierci łóżeczkowej . Niemowlę powinno spać na plecach (pozycja, która zwiększa ryzyko SIDS to ułożenie dziecka na brzuszku – dziecko, które śpi na brzuchu może podnieść główkę do góry, jednocześnie uciskając tętnicę i hamując dopływ krwi do mózgu). Wyjątkiem są zalecenia lekarza, np. przy przepuklinie pępkowej. Dziecko powinno mieć z góry ustalony regularny rytm dnia . Należy pilnować godzin snu i karmienia. W ten sposób zapewniamy maluchowi stabilizację i unikamy sytuacji, które mogą być dla niego stresujące. Materac , na którym śpi niemowlę powinien być twardy. Niewskazane jest, aby dziecko spało na miękkiej poduszce. W pokoju, w którym przebywa maluch nie należy palić papierosów, ani trzymać zwierząt. Dziecko musi mieć swobodę poruszania się . Do łóżeczka nie należy wkładać zabawek, kocyków, ani innych przedmiotów, które mogłyby krępować ruchy niemowlęcia. Pomieszczenie, gdzie śpi niemowlę trzeba regularnie wietrzyć. Nie należy przegrzewać malucha. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20ºC . Dziecko powinno spać we własnym łóżeczku, a nie w łóżku rodziców.  

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner