kobieta czyta dziecku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Bajkoterapia oswaja lęki, relaksuje

Bajka terapeutyczna to jedna z metod terapeutycznych i profilaktycznych. Ma zastosowanie przede wszystkim w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Bajka terapeutyczna to jedna z metod terapeutycznych i profilaktycznych. Ma zastosowanie przede wszystkim w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

Bajka terapeutyczna pomaga dzieciom w bezpieczny sposób oswoić lęk, nauczyć się nowych zachowań, a także po prostu się zrelaksować. Ogólnie zastosowanie bajek w procesie terapeutycznym nazywa się bajkoterapią.

 

Źródła bajkoterapii należy szukać w tezach Brunona Bettelheima, który zwrócił uwagę na to, jak ważne są baśnie w wychowaniu i rozwoju dziecka. Doszedł do wniosku, że baśnie konfrontują czytelnika z podstawowymi problemami życia, pomagają rozpoznać trudności i proponują rozwiązania problemu. Jednocześnie wspierają rozwój osobowości i pomagają dziecku w samopoznaniu.

 

W Polsce popularyzatorką i najbardziej znaną twórczynią bajek terapeutycznych jest Maria Molicka, psycholog pracująca od lat z dziećmi. Podkreśla wagę, jaką ma praca dzieci z literaturą, która oprócz wartości stricte edukacyjnej czy rozrywkowej, może także być pomocna w procesie terapeutycznym.

Dlaczego bajki terapeutyczne pomagają dziecku?

Bajka terapeutyczna powinna być starannie dobrana do problemu dziecka. Sytuacją idealną jest napisanie takiej bajki specjalnie dla dziecka, jednak nie każdy może pochwalić się talentem pani Molickiej. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z gotowych zbiorów bajek terapeutycznych, które często są opatrzone dodatkowymi informacjami, np. w jakiej sytuacji można ją wykorzystać.

 

Bohater bajki terapeutycznej najczęściej jest niepodobny do dziecka, może być zabawką lub zwierzątkiem. Znajduje się jednak w podobnej sytuacji do czytelnika, a w związku z tym przeżywa podobne emocje. Dziecko czyta o kimś, kto ma podobny problem, ale nie o sobie – dzięki temu nie czuje się zagrożone. Bajki nie narzucają wzorów zachowania – pokazują możliwości rozwiązania problemu, pomagają zrozumieć uczucia, ale nie moralizują wprost. Działają, wykorzystując chęć naśladowania bohatera, z którym dzieci się przeważnie utożsamiają.


Bajka psychoterapeutyczna pozwala także na zaspokojenie, chociaż częściowo, takich potrzeb jak potrzeba miłości, bezpieczeństwa, uznania. Dzięki użyciu różnych metafor i symboli, dziecko może samodzielnie odkryć ich różne znaczenia.

Bajki terapeutyczne w profilaktyce

Bajki terapeutyczne mają także zastosowanie w profilaktyce, by w pewien sposób przygotować dziecko na różne życiowe sytuacje, z którymi może się spotkać. Mogą pokazać, jak poradzić sobie w trudnych okolicznościach, np. rozwód rodziców, rozpoczęcie nauki w przedszkolu, pojawienie się rodzeństwa.

dzieci oglądające kolorową książkę
©nskfoto/Fotolia.com
Styl życia
Dobre książki dla dzieci - jakie wybrać ciekawe książki dziecięce?
Dobre książki dla dzieci przekazują wartości, jak dobro, odwaga i poświęcenie. Takimi lekturami są „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” i „Zebra”. Ciekawe książki dziecięce to takie, które zwiększają wiedzę o świecie, np. „Jak tata pokazał mi wszechświat” oraz „O Grzesiu, chłopczyku, który nie przestawał zadawać pytań”.

Dobre książki dla dzieci przekazują wartości, jak dobro, odwaga i poświęcenie. Takimi lekturami są „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” i „Zebra”. Ciekawe książki dziecięce to takie, które zwiększają wiedzę o świecie, np. „Jak tata pokazał mi wszechświat” oraz „O Grzesiu, chłopczyku, który nie przestawał zadawać pytań”. Książki dla dzieci powinny skłaniać do refleksji i pobudzać ciekawość świata. Dobre książki dziecięce to takie, które pokazują wartości, takie jak mądrość, odwaga i dobro. „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” - terapeutyczna książka dla dzieci Książka „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” to zbiór bajek terapeutycznych z dziecięcego życia. Opowieści te są oparte na znanych historiach, np. o kopciuszku. Bohaterka tej przygody to współczesna mama, która opiekuje się dwiema wymagającymi córkami. W książce jest też historia małego koziołka, który nie może dojść do porozumienia z wilkiem z VI klasy. Lektura zawiera bajki terapeutyczne , które opowiadają o współczesnych problemach w prosty, dziecięcy sposób. Takie książki dodają otuchy, uczą wartości, takich jak dobro, miłość i poświęcenie oraz rozwijają empatię. Historie są przeznaczone do wspólnego czytania z rodzicami. Książkę polecają również terapeuci zajmujący się psychologią rozwojową dziecka. „Jak tata pokazał mi wszechświat” - książka przygodowa dla najmłodszych Głównym bohaterem książki dla dzieci „Jak tata pokazał mi wszechświat” jest Ulf, który wyrusza z tatą na spacer na łąkę za miasto. Jest to mądra lektura nasycona poczuciem humoru i prostymi lekcjami życia....

Rodzina
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dziecko nie chce zostać w przedszkolu – jakie są sposoby na przełamanie tej niechęci?
Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy szczerze z nim porozmawiać. Jeżeli nie potrafi wyjaśnić, dlaczego nie lubi przebywać w placówce, być może potrzebuje jedynie czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto wypróbować metodę zegara adaptacyjnego oraz bajki terapeutyczne.

Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy szczerze z nim porozmawiać. Jeżeli nie potrafi wyjaśnić, dlaczego nie lubi przebywać w placówce, być może potrzebuje jedynie czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto wypróbować metodę zegara adaptacyjnego oraz bajki terapeutyczne. Niechęć do przedszkola – jak pomóc dziecku? Ważne jest, żeby nastroić dziecko pozytywnie , zanim dziecko będzie uczęszczało do przedszkola – opowiedzieć o rówieśnikach, zabawkach i zabawach grupowych. Szczera rozmowa – klucz do poradzenia sobie z niechęcią do przedszkola Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy zacząć od rozmowy z nim i wychowawcą. Zdiagnozowanie przyczyny jest podstawą do wyeliminowania problemu. Być może dziecko nie lubi którejś osoby, boi się nauczyciela, innego przedszkolaka lub rozłąki z rodzicem. Czasami przyczyną niechęci do przedszkola jest jednorazowa sytuacja, np. kłótnia z kolegą lub koleżanką. Co robić by zachęcić dziecko do przedszkola? Zdarza się, że dziecko zniechęca się do przedszkola , ponieważ nie ma tam swojej ulubionej zabawki. W takiej sytuacji można zapytać pedagoga, czy możliwe jest przynoszenie rzeczy z domu. Jeśli tak, nie ma przeciwwskazań, by umożliwić dziecku zabranie ze sobą ulubionej zabawki. Jeżeli nie, należy wytłumaczyć dziecku, że takie są zasady i zilustrować to przykładem (można zapytać, jakby się czuło, gdyby koleżanka przyniosła piękną lalkę i nie pozwoliła jej nikomu dotykać, albo ktoś by niechcący zniszczył zabawkę). Niektóre dzieci nie chcą chodzić do przedszkola, ponieważ nie potrafią znieść rozłąki z rodzicem. W wielu placówkach jest tzw. okres adaptacyjny – rodzic przebywa wówczas w przedszkolu razem z dzieckiem, najpierw cały dzień, później coraz krócej. Dobrym sposobem na pokonanie niechęci do przedszkola jest tzw. zegar adaptacyjny – warto...

Kobieta czyta swoim dzieciom bajkę.
©DeeMPhotography/Fotolia.com
Styl życia
Sekrety świadomego rodzicielstwa. Dlaczego warto czytać dzieciom bajki na dobranoc?
Opowiadanie bajek to nie tylko sposób na uśpienie dziecka. Te uniwersalne historie – znane każdemu pokoleniu – pomagają w wielostronnym rozwoju i kształtowaniu postaw malucha, przyczyniają się też do wzmacniania więzi pomiędzy nim a rodzicami.

Opowiadanie bajek to nie tylko sposób na uśpienie dziecka. Te uniwersalne historie – znane każdemu pokoleniu – pomagają w wielostronnym rozwoju i kształtowaniu postaw malucha, przyczyniają się też do wzmacniania więzi pomiędzy nim a rodzicami.   Jak dowodzą badania z 2007 roku , systematycznie wzrasta odsetek dorosłych, którzy czytają najmłodszym członkom rodziny. Ta budująca tendencja utrzymuje się do dziś, a ponad 50% uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej deklaruje, że opowiadano im bajki na dobranoc.   W czym bajki z książki są lepsze od animacji?   W telewizji coraz częściej można obejrzeć filmy animowane , które są adaptacjami znanych bajek. Nikt jednak nie powinien mieć wątpliwości, że seans filmowy nie zastąpi przeczytania dziecku książki . Telewizja bombarduje obrazami i dźwiękami, przez co zamiast angażować wyobraźnię, skłania jedynie do reakcji na bodźce wysyłane przez medium. Efektami spędzania czasu przed ekranem są rozkojarzenie i zatracenie umiejętności skupiania uwagi na szczególe, a w efekcie – niezdolność do analitycznej interpretacji świata. Czytanie, podobnie jak opowiadanie bajek dzieciom , daje wprost przeciwne skutki. Pobudza do myślenia, bo fantastyczny świat nie jest podany w formie gotowej, lecz trzeba go stworzyć siłą własnego intelektu. Tym samym wyzwala kreatywność i pomaga lepiej zrozumieć zależności przyczynowo-skutkowe zachodzące w świecie. Dziecko, słuchając bajek, utożsamia się z ich bohaterami, dzięki czemu nabywa wrażliwość i empatię oraz uczy się, jak rozwiązywać problemy. Historie te są przekazicielami uniwersalnych zasad moralnych i mają moc wpływania na postawy najmłodszych. Co więcej, ich poznawanie wzbogaca słownictwo, sprzyja szybszemu uczeniu się czytania oraz pisania, a także kształtuje nawyk sięgania po książkę. Opowiadanie bajek dzieciom, choć ma przede wszystkim działanie...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner