
Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.
Przyczyny kolki u niemowląt
Główną przyczyną kolki u niemowlaka jest nierozwinięty układ pokarmowy powodujący zaburzenia czynności trawienia. Kolkę powodują także:
- łapczywe jedzenie oraz równoczesne połykanie dużych ilości powietrza,
- stany lękowe i niepokój,
- napięcie nerwowe u rodziców,
- nietolerancja laktozy,
- zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych,
- alergia na białko mleka krowiego.
Sposoby na kolki u niemowlaka
Kolka jest dolegliwością przejściową. Można próbować łagodzić objawy kolki. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie, ponieważ dziecko odczuwa stres oraz poddenerwowanie rodziców i reaguje w podobny sposób. Do najpopularniejszych sposób łagodzenia objawów kolki należą:
Kasia gotuje z Polki.pl: faworki
- noszenie na rękach – noszenie dziecka na rękach, tak aby brzuszek malucha opierał się na brzuchu rodzica uspokoi malucha i usprawni pracę jelit.
- masaż brzuszka – w trakcie ataku kolki można pomóc dziecku masując brzuszek. Masaż należy wykonywać ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Innym sposobem masażu, który pomoże przy objawach kolki u niemowlaka, jest ułożenie malucha na brzuszku i masowanie pleców dziecka kolistymi ruchami. Masaż ułatwi wydalanie gazów.
- herbatki ziołowe – w godzinach występowania dolegliwości związanych z kolką można podać dziecku herbatkę ziołową np. z kopru włoskiego, która złagodzi ból i pomoże pozbyć się zalegających gazów. Należy jednak podawać herbatki ostrożnie, ponieważ u niektórych dzieci mogą one potęgować ból i zwiększać ilość gazów.
- ciepłe okłady lub kąpiel – kolkę oraz wzdęcia złagodzą ciepłe okłady i kąpiele w ciepłej wodzie. Na brzuszku niemowlaka można położyć pieluchę tetrową zagrzaną żelazkiem lub na ciepłym grzejniku. W trakcie kąpieli dziecko rozluźni mięśnie, uspokoi się i łatwiej pozbędzie się gazów.
- dieta mamy – w przypadku dzieci, które są karmione piersią, ważną rolę odgrywa także dieta mamy. Kobiety karmiące piersią powinny zrezygnować z picia mocnych kaw, herbat i jedzenia pikantnego jedzenia. Należy odstawić także produkty zawierające kakao, dania smażone oraz wszystkie produkty wzdymające takie jak kapusta lub groch.
- dźwięki otoczenia – w przypadku niektórych dzieci uspokajająco działa jednostajny dźwięk z otoczenia np. odgłos odkurzacza, samochodu lub suszarki do włosów.
- właściwa technika karmienia – istotną kwestią jest także ułożenie dziecka w trakcie karmienia. Łapczywe, niespokojne jedzenie i połykanie dużych ilości powietrza potęguje dolegliwości kolki u niemowląt. W trakcie karmienia mama powinna ułożyć dziecko w takiej pozycji, aby jego główka znajdowała się powyżej reszty ciała.
- leki rozkurczowe – w przypadku, gdy domowe sposoby na złagodzenie kolki u dziecka nie pomagają, można podać maluchowi leki rozkurczowe na bazie symetykonu, które poprawią czynności układu pokarmowego. Leki należy podawać po konsultacji z lekarzem.
Zobacz także: krople na kolkę dla niemowląt
- Jeśli maleństwo nie chce spać we własnym łóżeczku, musisz je tego nauczyć. Zobacz, jak.
- Czy wiesz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez pierwsze pół roku?
- U dzieci często pojawiają się wysypki. Zobacz, czy powinnaś się nimi martwić.