Niemowlę ze smoczkiem leży w zielonym kocu.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Spokój i opanowanie, czyli sposoby na kolki u niemowlaka

Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.

Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.

Przyczyny kolki u niemowląt

Główną przyczyną kolki u niemowlaka jest nierozwinięty układ pokarmowy powodujący zaburzenia czynności trawienia. Kolkę powodują także:

  • łapczywe jedzenie oraz równoczesne połykanie dużych ilości powietrza,
  • stany lękowe i niepokój,
  • napięcie nerwowe u rodziców,
  • nietolerancja laktozy,
  • zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych,
  • alergia na białko mleka krowiego.

Sposoby na kolki u niemowlaka

Kolka jest dolegliwością przejściową. Można próbować łagodzić objawy kolki. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie, ponieważ dziecko odczuwa stres oraz poddenerwowanie rodziców i reaguje w podobny sposób. Do najpopularniejszych sposób łagodzenia objawów kolki należą:

Kasia gotuje z Polki.pl: faworki

  • noszenie na rękach – noszenie dziecka na rękach, tak aby brzuszek malucha opierał się na brzuchu rodzica uspokoi malucha i usprawni pracę jelit.
  • masaż brzuszka – w trakcie ataku kolki można pomóc dziecku masując brzuszek. Masaż należy wykonywać ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Innym sposobem masażu, który pomoże przy objawach kolki u niemowlaka, jest ułożenie malucha na brzuszku i masowanie pleców dziecka kolistymi ruchami. Masaż ułatwi wydalanie gazów.
  • herbatki ziołowe – w godzinach występowania dolegliwości związanych z kolką można podać dziecku herbatkę ziołową np. z kopru włoskiego, która złagodzi ból i pomoże pozbyć się zalegających gazów. Należy jednak podawać herbatki ostrożnie, ponieważ u niektórych dzieci mogą one potęgować ból i zwiększać ilość gazów.
  • ciepłe okłady lub kąpiel – kolkę oraz wzdęcia złagodzą ciepłe okłady i kąpiele w ciepłej wodzie. Na brzuszku niemowlaka można położyć pieluchę tetrową zagrzaną żelazkiem lub na ciepłym grzejniku. W trakcie kąpieli dziecko rozluźni mięśnie, uspokoi się i łatwiej pozbędzie się gazów.
  • dieta mamy – w przypadku dzieci, które są karmione piersią, ważną rolę odgrywa także dieta mamy. Kobiety karmiące piersią powinny zrezygnować z picia mocnych kaw, herbat i jedzenia pikantnego jedzenia. Należy odstawić także produkty zawierające kakao, dania smażone oraz wszystkie produkty wzdymające takie jak kapusta lub groch.
  • dźwięki otoczenia – w przypadku niektórych dzieci uspokajająco działa jednostajny dźwięk z otoczenia np. odgłos odkurzacza, samochodu lub suszarki do włosów.
  • właściwa technika karmienia – istotną kwestią jest także ułożenie dziecka w trakcie karmienia. Łapczywe, niespokojne jedzenie i połykanie dużych ilości powietrza potęguje dolegliwości kolki u niemowląt. W trakcie karmienia mama powinna ułożyć dziecko w takiej pozycji, aby jego główka znajdowała się powyżej reszty ciała.
  • leki rozkurczowe – w przypadku, gdy domowe sposoby na złagodzenie kolki u dziecka nie pomagają, można podać maluchowi leki rozkurczowe na bazie symetykonu, które poprawią czynności układu pokarmowego. Leki należy podawać po konsultacji z lekarzem.

Zobacz także: krople na kolkę dla niemowląt

 

 

Niemowlę w białej, małej wannie
©poplasen/Fotolia
Styl życia
Na zaparcia u niemowląt może mieć wpływ zarówno dieta dziecka, jak i matki
Zaparciom u niemowląt towarzyszą wzdęcia, kolki i biegunki. Przyczyną problemów z wypróżnianiem jest między innymi alergia pokarmowa.

Zaparciom u niemowląt towarzyszą wzdęcia, kolki i biegunki. Przyczyną problemów z wypróżnianiem jest między innymi alergia pokarmowa.   Jeśli dziecko wypróżnia się raz w tygodniu, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące obawy, rodzice mogą być spokojni – dziecko jest zdrowe. Przyczyny zaparć u noworodków i niemowląt Częstotliwość pojawienia się problemów z wypróżnianiem zależy m. in. od tego, czy dziecko karmione jest piersią . 1. Zaparcia u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym Mleko modyfikowane jest gorzej przyswajalne i dłużej trawione niż mleko matki. Zaparcia pojawiają się często, gdy dochodzi do przestawienia dziecka z mleka matki na mleko w proszku . 2. Zaparcia u niemowląt karmionych piersią Zaparcia u niemowląt karmionych piersią zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ mleko mamy doskonale nawadnia organizm malucha. Problemy z wypróżnianiem mogą wystąpić, kiedy do diety niemowlaka wprowadza się nowe, niemleczne produkty, np. marchewkę, jabłko czy kaszkę ryżową. Czasami dziecko jest uczulone na jeden ze składników, który je mama. Objawy zaparć u noworodków i niemowląt Zaparcia u noworodków i niemowląt nie diagnozuje się po częstości wypróżnień, lecz strukturze stolca. Powodem do niepokoju jest nadmiernie zbity kał, który powoduje u dziecka duży wysiłek lub ból przy wypróżnianiu. Jeśli dziecko nie oddało stolca przed kilka dni, ale nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, nie ma powodów do obaw. O pomoc do specjalisty należy się zwrócić, gdy dziecko stało się nadzwyczaj drażliwe, straciło apetyt, przestało przybierać na wadze. Zaparcia u niemowląt można podejrzewać, kiedy dziecko płacze przy wypróżnianiu, a jego brzuch jest twardy i nabrzmiały. Niemowlę może celowo powstrzymywać się przed oddaniem stolca, cierpieć na wzdęcia. Domowe sposoby na zaparcia u niemowlaka Jeśli...

mama z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czkawka u noworodka – zapobieganie i sposoby zlikwidowania
Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem.

Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem. Zapobieganie czkawce u niemowlaka W przypadku niemowląt karmionych piersią zapobieganie czkawce polega na ułożeniu malucha i piersi matki w takiej pozycji, aby powietrze nie dostawało się do ust dziecka i mogło ono miarowo ssać pokarm. U niemowląt karmionych butelką należy zwrócić uwagę na to, aby cały smoczek był wypełniony pokarmem. Kolejną czynnością zapobiegającą powstawaniu czkawki jest dopilnowanie, aby maluchowi odbiło się po jedzeniu. Sposoby zlikwidowania czkawki u niemowlaka Czkawka może wystąpić pomimo przestrzegania czynności zapobiegawczych. Można wówczas spróbować ponownie nakarmić dziecko lub dać mu do picia ciepłą przegotowaną wodę, ponieważ regularny oddech i odruchy połykania rozluźnią przeponę.   Przyczyną czkawki może być także powiększenie napełnionego żołądka . Czkawka ustąpi samoistnie, gdy treść przedostanie się do jelit. Proces ten ułatwi noszenie dziecka w pozycji pionowej, jego brzuszek warto oprzeć o własną pierś, a główkę o ramię. Jeżeli czkawka powstała przez wychłodzenie organizmu malucha, np. po kąpieli, należy ogrzać niemowlę otulając je kocykiem. Ulgę w uporczywej czkawce może przynieść zmiana pozycji, np. przekręcenie dziecka na bok lub na brzuch. Spowoduje to zmianę rytmu oddechu i może zatrzymać odruch czkania.  Palenie nie jest zdrowe w żadnym wypadku. A jaki jest  wpływ palenia na dziecko karmione piersią ?  Marzysz o przespanych nocach? Sprawdź,  jak odstawić dziecko od nocnego karmienia piersią .  Chcesz urozmaicić jadłospis niemowlaka? Zobacz,  co i kiedy wprowadzać do diety...

Liść i olejek z melisy.
©Comugnero Silvana/Fotolia
Styl życia
Herbatka z melisy dla niemowląt. Uspokaja i łagodzi kolkę
Melisa działa na dziecko uspokajająco i łagodzi dolegliwości kolki. Herbatka z melisy koi pragnienie i pomaga zasnąć niemowlakowi. Herbatki z melisy można podawać dziecku już od czwartego miesiąca życia.

Melisa działa na dziecko uspokajająco i łagodzi dolegliwości kolki. Herbatka z melisy koi pragnienie i pomaga zasnąć niemowlakowi. Herbatki z melisy można podawać dziecku już od czwartego miesiąca życia. Melisa dla dzieci po czwartym miesiącu Melisa lekarska to jedno z najbardziej popularnych ziół. Melisa ma działanie wyciszające i uspokajające. Działa moczopędnie i przyspiesza metabolizm. Pomaga na bezsenność i ból głowy. Oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga pracę żołądka. Ziołowe kuracje sprawdzają się nie tylko w przypadku dorosłych, ale i u dzieci. Melisa zadziała rozkurczowo i złagodzi ból brzucha u niemowlaka. Nie należy jednak podawać dzieciom ziół w sposób bezkrytyczny i bez uprzedniej konsultacji z lekarzem . W wielu wypadkach zioła mogą być przyczyną alergii. Ziołowe herbatki należy podawać dzieciom nie wcześniej niż po czwartym miesiącu życia. Do najpopularniejszych herbatek dla niemowląt, oprócz kopru włoskiego, należy herbatka z melisy, która uspokoi i pomoże zasnąć maluszkowi, a dodatkowo może zwalczyć bolesne napady kolki. Jak przygotować herbatkę z melisy dla dziecka? Najlepiej podawać letnią herbatkę bez dodatku cukru . Herbatki z melisy należy przyrządzać w małych porcjach Nie jest wskazane, aby dziecko w ciągu dnia piło ciągle tę samą porcję herbatki, ponieważ mogą się na niej zgromadzić bakterie. Herbatkę z melisą dla dziecka można kupić w każdej aptece lub w sprawdzonym sklepie zielarskim. Należy wybierać tylko te herbatki, które mają na opakowaniu datę ważności, informacje o producencie, sposobie przegotowania i dawkowaniu. Lepiej zrezygnować z gotowych herbatek dla dzieci z melisą typu instant, ponieważ w składzie większości z nich znajdują się produkty niezdrowe dla dzieci, np. duża ilość cukrów lub ekstrakt z mięty pieprzowej.  

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik