Niemowlę
© Nelly Kovalchuk/Fotolia
Styl życia

Wysypka na pośladkach – pieluszkowe zapalenie skóry, plamica alergiczna, niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji

U małych dzieci wysypka na pośladkach pojawia się najczęściej w okresie, kiedy noszą one pieluszki. Zazwyczaj przyczyną wysypki jest pieluszkowe zapalenie skóry i podrażnienie jej niewłaściwie dobranymi do wieku dziecka kosmetykami.

U małych dzieci wysypka na pośladkach pojawia się najczęściej w okresie, kiedy noszą one pieluszki. Zazwyczaj przyczyną wysypki jest pieluszkowe zapalenie skóry i podrażnienie jej niewłaściwie dobranymi do wieku dziecka kosmetykami.

 

Jednak nie można wykluczyć, że dziwne plamki na dziecięcych pośladkach to wynik autoimmunologicznej choroby Schönleina-Henocha.

Wysypka na pośladkach w wyniku niewłaściwej pielęgnacji

Wrażliwa i cienka skóra dziecka ostro reaguje na drażniące substancje w niektórych kosmetykach. Dlatego malec powinien być pielęgnowany odpowiednimi dla jego wieku produktami, które nie zawierają surfaktantów czy sztucznych barwników.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Wysypka na pośladkach u dziecka może pojawić się też na skutek nieprzestrzegania zasad higieny. Skóra ulega podrażnieniu i mogą pojawić się na niej krosty, gdy ma długo kontakt z kałem i moczem lub jest niedokładnie oczyszczona podczas przewijania. Wówczas pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry. Choroba ta dotyka także dzieci, które noszą zbyt ciasne pieluszki i są przegrzewane. Wysypka na pośladkach i towarzyszący jej rumień mogą przerodzić się z czasem w nadżerki i wtedy jest to bardzo ostre zapalenie. Aby temu zapobiec, skórę należy dokładnie oczyszczać, a także natłuszczać ją i stosować kremy przeciwodparzeniowe. Wskazane jest też podczas przewijania pozostawienie dziecka na kilka minut bez pieluszki, to pozwoli skórze pooddychać i złagodzi ewentualne podrażnienia.

Wysypka na pośladkach może być objawem choroby

Wysypka na pośladkach może przybierać formę drobnych wybroczyn. Jeśli wygląda w ten sposób, może być objawem zapalenia naczyń związanego z immunoglobuliną A – choroby Schönleina-Henocha. Dotyka ona dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Choć jej przyczyny nie są znane, zaobserwowano, że pojawia się w trakcie lub tuż po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych, a także w przypadku zapalenia żołądka, po ospie wietrznej, odrze, różyczce bądź żółtaczce typu B i w kilku innych przypadkach. Małe wybroczyny przypominające wysypkę pojawiają się nie tylko na pośladkach, ale obejmują nogi i stopy. W większości przypadków towarzyszy im ból i opuchlizna stawów i bóle brzucha. Leczenie polega przede wszystkim na likwidacji objawów.

 

dziecko na poduszce
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia
Półpasiec – objawy ospy, która pojawia się nie tylko raz
Półpasiec u dzieci zwykle ma łagodny przebieg. Wysypka, która jest objawem półpaśca pojawia się tylko po jednej stronie ciała.

Półpasiec u dzieci zwykle ma łagodny przebieg. Wysypka, która jest objawem półpaśca pojawia się tylko po jednej stronie ciała.   Półpasiec, czyli ziarnica to choroba, której przyczyną jest wirus Herpesvirus varicella zoster. Inaczej niż w przypadku ospy – wirus może atakować wielokrotnie, a organizm nie uodparnia się na niego. Objawy półpaśca u dzieci Inaczej niż w przypadku dorosłych, półpasiec jest stosunkowo niegroźny u dzieci. Choroba zwykle przebiega łagodnie. Pojawia się zwykle stan zapalny nerwu czuciowego oraz unerwionej skóry. Prowadzi to do pojawienia się silnego, kłującego i piekącego bólu , co jest najbardziej uciążliwym objawem dla malucha. Po kilku dniach na skórze dziecka można zauważyć charakterystyczną wysypkę, której towarzyszą pęcherzyki o różnych rozmiarach. Półpasiec łatwo rozpoznać, ponieważ zmiany skórne obejmują zwykle tylko jedną część ciała – prawą lub lewą. Wysypka może pojawić się zarówno na plecach, jak i na boku czy klatce piersiowej dziecka.   Wysypka , która jest charakterystycznym objawem półpaśca, przybiera postać pęcherzy, które są wypełnione płynem. Właśnie one powodują swędzenie, przez co dziecko się drapie. Należy malucha pilnować, aby nie doprowadzał do nadkażeń.   Oprócz zmian skórnych, dziecko może cierpieć na bóle głowy, bóle brzucha, ogólne rozbicie przypominające przeziębienie. Takie objawy mogą się utrzymywać nawet 4 tygodnie.

chore dziecko
©slavomir pancevac/Fotolia
Styl życia
Szkarlatyna, czyli zakaźna choroba u dzieci
Szkarlatyna (płonica) to rzadka ostra choroba zakaźna. Najczęściej szkarlatyna występuje u dzieci. Powoduje wysypkę w kolorze różowo-czerwonym i biały nalot na języku. Nieleczona szkarlatyna u dzieci może prowadzić do poważnych powikłań.

Szkarlatyna (płonica) to rzadka ostra choroba zakaźna. Najczęściej szkarlatyna występuje u dzieci. Powoduje wysypkę w kolorze różowo-czerwonym i biały nalot na języku. Nieleczona szkarlatyna u dzieci może prowadzić do poważnych powikłań. Przyczyny szkarlatyny u dzieci - paciorkowiec Szkarlatynę powoduje paciorkowiec z grupy A (streptococcus pyogenes). Choroba jest przenoszona przez: bezpośredni kontakt np. podanie dłoni osobie, która jest nosicielem paciorkowca (nosiciel jest zakażony paciorkowcem, zaraża innych lecz sam nie choruje) lub sama choruje na szkarlatynę, drogą kropelkową (kichanie, kaszel), przez dotyk zakażonych przedmiotów np. ręcznika, ubrań, pościeli.   Źródłem szkarlatyny może być także osoba, która choruje na anginę (tę chorobę również wywołują paciorkowce). Pierwsze objawy choroby zaczynają być zauważalne po upływie około trzech dni od wniknięcia drobnoustroju do organizmu. Objawy szkarlatyny u dzieci – nalot na języku i wysypka Szkarlatyna objawia się zwykle wysoką temperaturą (ponad 38 °C) oraz silnym bólem gardła. Gardło staje się mocno zaczerwienione, a na migdałkach może pojawić się nalot. Przy szkarlatynie u dzieci białym nalotem obłożony jest także język, który wraz z rozwojem choroby staje się mocno czerwony i uwidaczniają się na nim brodawki smakowe. Dziecko może też skarżyć się na ból mięśni i brzucha. Pojawiają się wymioty i powiększone węzły chłonne. Typowym objawem szkarlatyny u dzieci jest różowo-czerwona wysypka o szorstkiej fakturze . Wysypka pojawia się zwykle wraz z gorączką lub następnego dnia. Charakterystyczne plamki występują się na twarzy (poza skórą wokół nosa i ust, tworząc biały trójkąt, tzw. trójkąt Fiłatowa), na szyi, pośladkach, plecach i piersiach oraz w miejscach zgięć kończyn. Po kilku dniach (2-3) wysypka ustępuje, a skóra zaczyna łuszczyć się...

Wymioty u dziecka
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Najczęstsze przyczyny wymiotów nocnych u dzieci: choroba refluksowa, wirusowe zapalenie żołądka i jelit
Kiedy dziecko wymiotuje tylko w nocy, może to być objawem choroby refluksowej. Są też inne przyczyny – nietolerancje pokarmowe lub występowanie pasożytów. U dzieci do lat 5. może pojawić się też zespół cyklicznych wymiotów.

Kiedy dziecko wymiotuje tylko w nocy, może to być objawem choroby refluksowej. Są też inne przyczyny – nietolerancje pokarmowe lub występowanie pasożytów. U dzieci do lat 5. może pojawić się też zespół cyklicznych wymiotów.   Wymioty prowadzą do zaburzenia równowagi elektrolitowej i odwodnienia. Przedłużające się wymioty wpływają na spadek masy ciała , wywołują zaburzenia metaboliczne i objawy niedożywienia. Przyczyny wymiotów u niemowląt oraz noworodków U małych dzieci refluks, tzn. zarzucanie treści znajdującej się w żołądku z powrotem do przełyku, występuje dosyć często. Dziecko wymiotujące tylko w nocy, może mieć zaburzenia refluksowe , które naturalnie występują u maluchów. Przedłużające się, przewlekłe wymioty są sygnałem pojawienia się choroby.   Inne niż refluks przyczyny częste występowania wymiotów u małych dzieci to: wirusowe zapalenie jelit i żołądka, któremu z reguły towarzyszą gorączka i biegunka , niedrożność jelit – żółciowe wymioty pojawiające się w pierwszej lub drugiej dobie życia, występujące wraz z wzdęciami brzucha , w późniejszym okresie pojawia się żółtaczka, zwężenie odźwiernika – objawia się chlustnymi wymiotami, której pojawiają się u dzieci w wieku 3-6 tygodni od razu po karmieniu, czasem można wyczuć zgrubienie o kształcie oliwki w prawej górnej części brzucha; towarzyszy temu zmniejszona objętość stolców, wgłobienie jelita – charakteryzują go bóle brzucha przypominające kolkę – dziecko przyciąga nóżki do brzucha, mogą też pojawić się krwawe stolce; symptomy znikają zazwyczaj między 3 a 36 miesiącem życia dziecka.   Wymioty u dzieci rzadziej wywołują: nietolerancja pokarmowa,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner