stos książek
©monticellllo/Fotolia.com
Styl życia

Czytanie książek znacznie poprawia jakość naszego życia

Czytanie książek w znacznym stopniu poprawia inteligencję, pamięć i koncentrację. Sprawia, że lepiej potrafimy wejść w rolę innej osoby, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć się w społeczeństwie. Czytanie książek usprawnia pracę mózgu nawet do pięciu dni po skończonej lekturze.

Czytanie książek w znacznym stopniu poprawia inteligencję, pamięć i koncentrację. Sprawia, że lepiej potrafimy wejść w rolę innej osoby, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć się w społeczeństwie. Czytanie książek usprawnia pracę mózgu nawet do pięciu dni po skończonej lekturze.

 

Nie ma wątpliwości, że czytanie książek rozwija nas na wielu poziomach. Naukowcy potwierdzają, że zawarte w nich treści mają zbawienne działanie na nasz mózg.

Poziom czytania książek w Polsce

Z roku na rok czytamy coraz mniej książek. Z badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że 63,1% Polaków w 2015 roku nie przeczytało ani jednej książki! To najgorszy wynik od czasów PRL. Jest zatrważający, zwłaszcza dlatego, że czytanie pobudza wiele obszarów w mózgu. Szczególnie mowa tu o korze skroniowej odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji słownych. Zamiast tego wybieramy telewizor lub komputer, jednak te formy rozrywki nie zastępują rozwoju, który gwarantuje nam dobra książka.

Dlaczego warto czytać?

Słowa są podstawą naszego myślenia. Dzięki nim wyrażamy uczucia, ale też opisujemy fakty i sytuacje z życia. Badania pokazują, że czytanie poprawia intelekt oraz procesy poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Oglądanie telewizji nie daje takich efektów. Dzieci, które od małego były oswojone z czytaniem, w przyszłości wyciągają lepsze wnioski i szybciej się uczą. Co więcej, gdy analizuje się sytuację bohaterów, wciela się w ich role. Uczy to odmiennych punktów widzenia. Ta umiejętność pozwala zrozumieć innych ludzi, a to z kolei poprawia relacje, jakie tworzymy w społeczeństwie. Regularne czytanie książek wpływa bowiem na wydajność pracy mózgu. Proces starzenia można więc spowolnić, sięgając po książki. Angażowanie umysłu w czytanie lektury zmniejsza ryzyko Alzheimera 2,5-krotnie w stosunku do osób nieczytających, ponieważ brak aktywności osłabia działanie mózgu.

Jak zachowuje się mózg podczas czytania?

Książka nie tylko pobudza konkretne obszary w mózgu podczas jej czytania, ale też w czasie odpoczynku. Na czas zagłębiania się w lekturę, mamy okazję wejść w rolę bohatera, przez co zwiększa się liczba połączeń nerwowych. W dodatku liczne metafory zawarte w książkach pobudzają obszary odpowiedzialne za zmysły, takie jak słuch, dotyk czy wzrok. Aktywna jest też pierwotna kora ruchowa odpowiedzialna za dotyk. Pobudzenie tego obszaru świadczy o wyobrażonym poruszaniu się ciała. Mózg bowiem interpretuje wydarzenia w książce, jakby faktycznie miały miejsce. Stan ten może utrzymywać się nawet pięć dni po skończonej lekturze!

 

Ojciec czyta książkę dzieciom
©Monkey Business/fotolia
Styl życia
Książka a wiek dziecka – rady dla rodziców
Chcąc kupić książkę dziecku, powinniśmy poznać jego zainteresowania, hobby, to co lubi, i jakie ma marzenia.

Chcąc kupić książkę dziecku , powinniśmy poznać jego zainteresowania, hobby, to co lubi, i jakie ma marzenia.   Dzięki regule „stop” czytanie może okazać się przyjemną nauką. Jeśli dziecko zaczytując się w ulubionej lekturze, trafi na nieznane dla siebie słowo, powinno wstrzymać czytanie i poprosić rodzica o jego wyjaśnienie. Jaką książkę wybrać dla dziecka? Dobra książka dla dziecka nie musi być światowym bestsellerem i zdobywcą wielu nagród . Dobra książka to taka, która zainteresuje dziecko. Przed zakupem warto więc poznać zainteresowania malucha, czego chce się nauczyć, a także w jakim kierunku chce się rozwijać. Nie zawsze to, co dorosłym podobało się w dzieciństwie, przypadnie do gustu dziecku. Książka, którą kupimy, powinna być napisana przede wszystkim przystępnym językiem . Książki a wiek dziecka Dla maluchów poniżej drugiego roku życia książka powinna być duża, wydrukowana na grubych, tekturowych kartkach, pełna ilustracji i kontrastujących ze sobą kolorów . Na rynku coraz częściej pojawiają się pozycje pobudzające dziecięce zmysły – strony o zróżnicowanej fakturze, zapachowe, a nawet udźwiękowione.   Przedszkolak jest już na tyle duży, że można zaproponować mu książki, w których występuje tekst pisany dużą czcionką, ilustrowany obrazkami. Tematyką powinny nawiązywać do otoczenia i zachęcać do jego odkrywania . Warte uwagi są pozycje edukacyjne – uczące liter, cyfr, gatunków zwierząt czy roślin. Starszakom warto zaproponować tytuły, w których prezentowane są różne sytuacje i problemy międzyludzkie. Pozwoli rozwinąć to w dzieciach umiejętności społeczne i komunikacyjne.   Dla uczniów podstawówki warto kupować książki z większą ilością tekstu, niekoniecznie obfitujące w...

Ojciec z dziećmi
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Starsze dziecko zazdrosne o młodsze. Co robić, by starszak nie poczuł się odrzucony
Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.   Kiedy pojawia się drugie dziecko, rodzice nie poświęcają już starszemu tyle czasu, co wcześniej. Malec buntuje się, obraża i chce na siłę zwrócić na siebie uwagę w bardzo natarczywy sposób. To najczęstsze objawy zazdrości o młodsze rodzeństwo. Wspólne spędzanie czasu ze starszym dzieckiem Kiedy tata zajmuje się młodszą córeczką, wtedy mama może spędzić czas tylko ze starszym synkiem. Wspólne malowanie, układanie klocków, gotowanie czy spacer uspokoi malca. Dziecko poczuje się ważne , bo będzie miało mamę tylko dla siebie. Czas spędzony razem to też dobra okazja, żeby porozmawiać np. o ulubionej bajce oraz czasie spędzonym w przedszkolu lub szkole. Angażowanie starszego dziecka w opiekę nad młodszym Aby starsze dziecko nie poczuło się odepchnięte, warto angażować je w opiekę nad młodszym. Wystarczy poprosić o podanie pieluszki czy zasypki w czasie przewijania. Warto też pytać o opinię , np. „W jaki kolor śpioszków ubierzemy dzisiaj twoją siostrzyczkę?”. Czytanie książek razem z dzieckiem Kiedy pojawia się zazdrość o rodzeństwo, być może problem rozwiąże książka. Czytanie maluchowi bajki np. o chłopczyku, który czeka na siostrzyczkę , pomoże dziecku zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazło. Po lekturze warto porozmawiać z dzieckiem o przeczytanej historii , o tym co zmieniło się w życiu bohatera bajki i jak się wtedy czuł.

Dzieci czytające książki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nauka czytania dla dzieci metodą całowyrazową
Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.   Glenn Doman to lekarz, który początkowo zajmował się tylko dziećmi z uszkodzonym mózgiem. Ucząc je mówić i pisać w sposób niekonwencjonalny, zdał sobie sprawę, że innowacyjne metody nauki można zastosować także u dzieci zdrowych. Jego książka „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” stała się światowym bestsellerem. Rewolucja w czytaniu, czyli metoda Domana Nauka czytania metodą Domana opiera się na pokazywaniu dziecku kart o długości 107 mm i szerokości 600 mm z określonym zestawem słów w jednej tematyce, np. zwierzęta. Na każdej karcie powinno znajdować się jedno słowo, napisane drukowanymi literami. Karty do czytania metodą wyrazową można kupić lub wykonać samemu. Warto przeczytać książkę „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” oraz/lub poprosić o pomoc placówkę, która uczy dzieci czytać metodą całowyrazową. Zadaniem rodzica jest ekspozycja (krótkie demonstrowanie) kart dziecku. Słowa należy czytać wyraźnie i głośno, maksymalnie skupiając uwagę malucha.   Ekspozycja jednej karty powinna trwać zaledwie ułamek sekundy. Dziecko zapamiętuje wyrazy wzrokowo i słuchowo. Im częściej ćwiczenie będzie powtarzane, tym lepiej, należy natomiast pilnować, aby dziecko nie było zniechęcone, np. nie przerywać mu zabawy w celu ekspozycji, czy nie pokazywać kart, kiedy jest głodne. Nauka czytania metodą Domana opiera się na ważnej zasadzie – skończ zabawę, zanim zechce skończyć ją dziecko. Systematyczność jest gwarancją powodzenia metody. Jeżeli rodzic nie jest w stanie regularnie pokazywać dziecku kart z napisami, to i tak jest duża szansa, że maluch po jednym roku nauki opanuje około 250 słów. Umiesz liczyć na palcach? Naucz dziecko tabliczki...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak