Test ciążowy
Flickr/Johannes Jander/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Ceny testów ciążowych

Ile kosztuje test ciążowy? Średnia cena wynosi 13 zł. Sprawdzamy, które firmy są najpopularniejsze i ile możesz zapłacić za ich produkty.

Ile kosztuje test ciążowy? Średnia cena wynosi 13 zł. Sprawdzamy, które firmy są najpopularniejsze i ile możesz zapłacić za ich produkty.

Rodzaje testów

Na rynku są dostępne trzy rodzaje testów – paskowe, płytkowe i strumieniowe. Dwa pierwsze wymagają zebrania moczu w specjalnym pojemniku. Test paskowy należy na krótką chwilę zamoczyć w naczyniu, natomiast na test płytkowy aplikuje się pobraną z pojemnika kroplę moczu za pomocą pipety. Inaczej działają testy strumieniowe i są one przez to wygodniejsze oraz szybsze w użyciu. Umieszcza się po prostu ich końcówkę w strumieniu moczu, którego nie trzeba już nigdzie gromadzić. Stąd też te ostatnie są najdroższe.

Od czego zależy cena?

Na cenę testu wpływa nie tylko jego rodzaj, ale również marka i miejsce zakupu. Dostać je można nie tylko w aptekach, ale i większych supermarketach czy drogeriach, a nawet w sprzedaży internetowej, stąd bardzo duże wahania cenowe. Można przyjąć, że średnio jest to wydatek rzędu 7–13 zł, choć zdarzają się produkty, które znacznie przekraczają tę cenę.

Ceny najpopularniejszych testów ciążowych

Testy paskowe najczęściej są dostępne w zestawach po kilka sztuk. Najpopularniejsze są produkty firmy LH Test. Opakowanie zawierające 5 pasków kosztuje od 25 do 27 zł. Jeśli chodzi o testy płytkowe, wybór jest bardzo szeroki. Bobo-test można kupić za średnio 8,5 zł. Blue Cross Bio-Medical, Amil i Genexo Quixx Duo są w podobnej cenie. Cena Phamatech Pre-Testu zbliża się natomiast do 12 zł. Test strumieniowy firmy Komfort kosztuje ok. 5,5 zł, natomiast za tego samego typu produkt z serii Bobo-test trzeba zapłacić 16 zł. Pink Express Test w najtańszych aptekach można nabyć już za 4,5 zł, ale taki sam w tych droższych sprzedawany jest już w cenie 14 zł. 


Test ciążowy
© Georgiy Pashin/Fotolia.com
Styl życia
Jaki test ciążowy wybrać?
Ciążowe testy domowe przeprowadzisz na podstawie badania moczu. Możesz zrobić to ok. 14 dni po stosunku, a ich skuteczność wynosi ok. 90%. Testy laboratoryjne są dużo bardziej wiarygodne, a wykonasz je z krwi lub moczu.

Ciążowe testy domowe przeprowadzisz na podstawie badania moczu. Możesz zrobić to ok. 14 dni po stosunku, a ich skuteczność wynosi ok. 90%. Testy laboratoryjne są dużo bardziej wiarygodne, a wykonasz je z krwi lub moczu.   Testy ciążowe są dobrą metodą, by szybko przekonać się o zapłodnieniu. Niektóre z nich wykonasz w laboratorium (kontrola krwi i moczu), inne przeprowadzisz samodzielnie w domu. Wiarygodność testów domowych oscyluje w granicach 90%, zatem nigdy nie możesz być pewna wyniku. Stuprocentową gwarancję zajścia w ciążę lub jej wykluczenia może dać ci tylko test laboratoryjny, pełny wywiad lekarski oraz badanie USG. Jednak testy ciążowe są dobrym rozwiązaniem w podróży, gdy chcesz szybko sprawdzić wynik lub gdy nie masz zaplanowanej wizyty u ginekologa. Kiedy wykonać test ciążowy i jak on działa Test ciążowy najlepiej wykonać ok. dwóch tygodni po stosunku. Twoją czujność powinien wzbudzić brak miesiączki oraz gorsze samopoczucie (np. bóle głowy i brzucha, nudności, zmęczenie, brak apetytu). Testy ciążowe wykrywają istnienie hormonów wyprodukowanych przez zarodek, czyli HCG (gonadotropina kosmówkowa). Badanie najlepiej przeprowadzić rano, przy pierwszym moczu na czczo. W przypadku testów domowego użytku dokładnie zastosuj się do wskazówek producenta, by nie popełnić błędu. Test ciążowy nie może być używany dwukrotnie ani po zakończeniu terminu ważności. Laboratoryjny test krwi Laboratoryjny test krwi możesz wykonać już po tygodniu od stosunku. Jest wiarygodny i bardzo czuły, a wystarczy zwykłe pobranie krwi. Test daje niemal 100% pewność co do wyniku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, powtórz badanie po tygodniu. Przy zdrowym zarodku poziom HCG będzie rósł. Test krwi pomoże monitorować rozwój ciąży. Jest to...

Kobieta z krótkimi włosami
Flickr/CGehlen/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Test na owulację – kiedy płodność jest najwyższa
Testy owulacyjne wspomagają proces monitorowania jajeczkowania. W ten sposób łatwo określisz, kiedy rozpoczyna się owulacja i zaplanujesz optymalny termin zapłodnienia.

Testy owulacyjne wspomagają proces monitorowania jajeczkowania. W ten sposób łatwo określisz, kiedy rozpoczyna się owulacja i zaplanujesz optymalny termin zapłodnienia. Działanie testów owulacyjnych Sposób działania testów jest prosty – mają wykryć w moczu kobiety hormon luteinizujący LH, którego stężenie wzrasta na 24-36 godzin przed rozpoczęciem owulacji . Dokładne określenie dnia rozpoczynającego się jajeczkowania jest bardzo przydatne dla kobiet, które planują zajść w ciążę. Najbardziej miarodajny wynik otrzymamy, gdy test wykonamy wieczorem, ponieważ poziom hormonu LH jest wtedy najwyższy.   Testy przeprowadza się podobnie jak test ciążowy, nanosząc niewielką ilość moczu na specjalne płytki lub paski nasączone substancją aktywną. Testy należy przeprowadzać przez kilka kolejnych dni, przypadających na tę część cyklu, gdy powinno wystąpić jajeczkowanie. Owulacja, czyli właśnie jajeczkowanie, występuje między 12 a 18 dniem cyklu menstruacyjnego. Jako pierwszy dzień cyklu przyjmujemy pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesiączkowego. Rodzaje testów owulacyjnych: Na rynku farmaceutycznym bez recepty dostępne są trzy rodzaje testów: strumieniowe – (pałeczki), w których końcówkę testu utrzymujemy kilka sekund pod strumieniem moczu; płytkowe – łatwe w wykonaniu i higieniczne, przy pomocy specjalnej pipety na płytce testowej należy umieścić kilka kropel moczu; wynik testu płytkowego pojawia się błyskawicznie; paskowe – najtańszy rodzaj testów, pasek testowy zostaje zanurzony w sterylnym pojemniku z moczem.   Ceny testów wahają się od 20 do 80 zł. Standardowe opakowanie zawiera 5 jednorazowych testów. Użycie testów owulacyjnych rozpoczynamy w połowie cyklu i trwa ono do pojawienia się dwóch...

Para sprawdza test ciążowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Test ciążowy, aby był wiarygodny, należy zrobić po minimum 10 dniach od współżycia
Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test.

Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test. Testy ciążowe wykonywane przed upływem 10 dni od współżycia są niewiarygodne Po około 9-10 dniach zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i organizm zaczyna wydzielać większe ilości gonadotropiny kosmówkowej. Dlatego wcześniej wykonany test może być niewiarygodny i dać wynik fałszywie negatywny . Test ciążowy alarmuje o stężeniu hCG powyżej 10 mIU/ml, natomiast u zdrowych kobiet poza ciążą poziom tego hormonu nie przekracza 5 mIU/ml. Po jakim czasie test ciążowy da miarodajny wynik? Można go wykonać kilka dni po spodziewanej miesiączce , w zależności od tego, jak bardzo jest czuły. Dostępne na rynku testy płytkowe wykrywają ciążę już w drugim tygodniu, po minimum 10 dniach od zapłodnienia. Wynik testu może być fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny Jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie po zapłodnieniu, może dać wynik fałszywie negatywny . Także test wykonany po 10 dniach od współżycia czasem może nie być wiarygodny, jeśli są wątpliwości co do tego, należy badanie powtórzyć po 14 dniach od stosunku. Fałszywie negatywny wynik daje także ciąża pozamaciczna na wczesnym etapie. Wynik testu ciążowego może być też fałszywie pozytywny. Czasem powodują to przyjmowane leki przeciwdepresyjne, choroby tarczycy albo nerek, jak również zaburzenia hormonalne związane z przekwitaniem. Fałszywie pozytywny test może wskazywać także na patologiczny rozrost w macicy zapłodnionych nieprawidłowych komórek – zaśniad groniasty. W takim wypadku stężenie hCG jest bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w przypadku ciąży na jej początku. Gonadotropina...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik