Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta śpi w łóżku.
©leszekglasner/Fotolia.com
Styl życia

Sennik. 10 najczęściej występujących snów i ich znaczenie według badań psychologicznych

10 najczęściej występujących snów u ludzi wyłonił Ian Wallace. Psycholog przeanalizował ponad 180 tysięcy marzeń sennych swoich pacjentów. Wnioski z badań pozwoliły mu utworzyć listę dziesięciu snów, które pojawiały się najczęściej Sny dotyczyły latania, wypadania zębów, ucieczki i spadania.

10 najczęściej występujących snów u ludzi wyłonił  Ian Wallace. Psycholog przeanalizował ponad 180 tysięcy marzeń sennych swoich pacjentów. Wnioski z badań pozwoliły mu utworzyć listę dziesięciu snów, które pojawiały się najczęściej Sny dotyczyły latania, wypadania zębów, ucieczki i spadania.

 

To, czym są marzenia senne wyjaśniają naukowe teorie. Według Zygmunta Freuda sen jest dosłownym przedstawieniem pragnień człowieka, z kolei Jie Zhang twierdzi, że sen to odzwierciedlenie wspomnień „magazynowanych” przez mózg.

1. Sen o wypadających zębach

Zęby według Iana Wallaca (zobacz badania) oznaczają pewność siebie. Gdy wypadają, mogą być oznaką utraty wiary we własne możliwości.

2. Sen o lataniu

Latanie utożsamiane jest z poczuciem wolności. Sen o swobodnym wznoszeniu się, świadczyć może o tym, że na jawie udało się rozwiązać jakiś problem lub pozbyć się czegoś, co do tej pory ograniczało lub stanowiło przeszkodę.

3. Sen o byciu nago w miejscu publicznym

Nagość we śnie może sugerować, że na jawie jest z kimś lub czymś niewygodnie. Psycholog radzi, aby po takim śnie spróbować otworzyć się na sytuacje lub ludzi, z którymi do tej pory czuło się niekomfortowo.

4. Sen o uciecze przed prześladowcą

Bycie ściganym we śnie może oznaczać, że ucieka się od jakiegoś problemu lub konfrontacji. Prześladowca utożsamiany jest z niezrealizowanymi planami, których, być może, osoba śniąca, boi się podjąć.

5. Sen o przyjściu na egzamin nieprzygotowanym

Egzamin interpretowany jest jako zdolność do działania. Sen o tym, że przychodzi się na niego nieprzygotowanym, może sugerować, że śniący podchodzi do siebie zbyt krytycznie. 

6. Sen o spadaniu

Spadanie może świadczyć o tym, że na jawie śniący zbyt kurczowo trzyma się kogoś lub jakiejś sytuacji. Psycholog sugeruje, aby zamiast martwić się o utratę kontroli, spróbować uspokoić się i pozwolić codziennym sprawom toczyć się swoim naturalnym rytmem.

7. Sen o szukaniu toalety

Toaleta we śnie to metafora zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych człowieka. Sen o szukaniu toalety może sugerować problemy z zaspokajaniem ich na jawie.

8. Sen o pustym pokoju

Znalezienie we śnie nieużywanego pokoju może być sugestią, że śniący posiada talenty, istnienia których nie był wcześniej świadomy. Psycholog radzi, aby spróbować poszukać nowego hobby, które może dać dużo radości i satysfakcji w życiu.

9. Sen o prowadzeniu pojazdu bez kontroli nad nim

Samochód we śnie symbolizuje dążenie do konkretnego celu. Jazda bez możliwości kontroli, oznaczać może, że na jawie nie panuje się nad czymś lub komplikuje się drogę do określonych zamiarów.

10. Sen o spóźnieniu

Spóźnienie we śnie świadczyć może o tym, że na jawie traci się możliwość doświadczenia spełnienia. Może to być spowodowane tym, że jest się czymś tak bardzo zajętym, że przestaje się dostrzegać inne możliwości. 


dziecko roczne u lekarza
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sen u dziecka – wyznacznik samopoczucia i zdrowia
Zapotrzebowanie na sen jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli dziecko sypia krótko, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym – być może jest to jego indywidualna norma, ale może to być również objaw problemów zdrowotnych.

Zapotrzebowanie na sen jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli dziecko sypia krótko, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym – być może jest to jego indywidualna norma, ale może to być również objaw problemów zdrowotnych. Ile powinno spać dziecko – normy książkowe a rzeczywistość Istnieją normy, które podają optymalny czas snu dziecka. Uzależniają one czas snu od wieku dziecka: noworodek – od 17 do 20 godzin na dobę. Sen pozwala dziecku oswoić się z nową rzeczywistością : niższą temperaturą, bodźcami dźwiękowymi i wzrokowymi, trawieniem; dziecko 6-9-miesięczne – 14 godzin na dobę; dziecko roczne – 14 godzin na dobę (12 w nocy, 2 w dzień).   Roczne dziecko warto uczyć regularnego snu, aby organizm przyzwyczaił się, kiedy jest czas na sen, kiedy na posiłek, a kiedy na zabawę. Mama może wreszcie przespać całą noc, ponieważ nie ma już potrzeby wstawania i karmienia dziecka nocą (należy jednak odzwyczajać dziecko od karmienia nocą stopniowo). Konfrontacja z rzeczywistością niejednokrotnie podważa normy książkowe. Jeśli weźmie się pod uwagę pięcioro rocznych dzieci, to każde z nich może przesypiać inną liczbę godzin i każde będzie zdrowe. Najważniejsza jest obserwacja dziecka – jeśli ma dużo energii i apetyt, to nie masz powodów do niepokoju. Najlepiej wszelkie obawy skonsultować z lekarzem. Sny o uciekaniu i lataniu to jedne z najczęściej występujących marzeń sennych.  Sny i ich znaczenie . Koszulki nocne powinny być przewiewne i luźne.  W czym może spać kobieta ? Pozycja do snu powinna pomagać na dolegliwości z kręgosłupem.  Idealna pozycja do snu . Ciągła senność może być oznaką choroby.  Dlaczego ciągle chce mi się spać ?

Śpiąca kobieta
©Ana Blazic Pavlovic/Fotolia
Styl życia
Zdrowe i niezdrowe pozycje do snu, czyli dlaczego nie należy spać na brzuchu
Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę.

Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę. Najlepszym wyborem dla zdrowia jest spanie w pozycji na plecach Doktor Hooman Melamed, chirurg-ortopeda pracujący w the DISC Sports & Spine Center w Los Angeles, uważa, że pozycje do snu mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia ( zobacz badania ). Gdy śpimy na plecach, nasz kręgosłup nie jest dodatkowo obciążony. Ponadto prawidłowo dobrana poduszka sprawia, że kręgosłup na całej długości może przybrać naturalną pozycję. Dzięki temu sen jest lepszej jakości. Pozycja do snu na plecach sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z bólem żuchwy czy bólem karku, a także z bólem biodra. Kluczowy w takich wypadkach jest dobór poduszki o właściwej wysokości. Aby zlikwidować ból żuchwy, czasem wystarczy spać na plecach z poduszką pod karkiem. Pozycja do snu na plecach zmniejsza tempo powstawania zmarszczek, ponieważ skóra nie odciska się od poduszki ani nie odkształca ( zobacz badania ). Wadą spania na plecach jest chrapanie, które w tej pozycji pojawia się najczęściej, podobnie jak bezdech senny ( zobacz więcej ). Pozycja do snu na boku – przy zgadze, bólu pleców, zatok i dla osób perfekcyjnie zdrowych Idealna, gdy nic nam nie dolega, jest pozycja do snu na boku. Spanie na lewym boku jest też zalecane kobietom w ciąży, aby przepływ krwi był przez cały czas wystarczający, by dziecku nie zabrakło tlenu ani substancji odżywczych. Pozycja do snu na lewym boku pomaga osobom cierpiącym na zgagę. Na boku można spać także w przypadku bólu kręgosłupa, gdy leżenie na plecach nie pomaga. Wówczas między nogami powinny się znaleźć poduszki, tak by żadne biodro...

Roczne dziecko obudziło się w nocy i płacze
©candy1812/Fotolia
Styl życia
Jeśli roczne dziecko budzi się w nocy, trzeba unormować jego cykl dobowy
To, kiedy dziecko zacznie wreszcie przesypiać całą noc, jest kwestią indywidualną. Roczne dziecko budzi się w nocy np. gdy je coś boli, jest mu za gorąco czy za zimno albo gdy potrzebuje bliskości matki. Gdy maluch budzi się w nocy i ma ochotę na zabawę, trzeba wyciszyć jego emocje i skłonić go do ponownego zaśnięcia.

To, kiedy dziecko zacznie wreszcie przesypiać całą noc, jest kwestią indywidualną. Roczne dziecko budzi się w nocy np. gdy je coś boli, jest mu za gorąco czy za zimno albo gdy potrzebuje bliskości matki. Gdy maluch budzi się w nocy i ma ochotę na zabawę, trzeba wyciszyć jego emocje i skłonić go do ponownego zaśnięcia. Roczne dziecko budzi się w nocy, gdy chce ssać W przypadku 12-miesięcznego dziecka nie ma konieczności karmienia go w nocy, malec w tym wieku powinien umieć przespać całą noc. Tym bardziej, że rozszerzenie diety pozwala mu zgromadzić energię potrzebną do wytrzymania 6 lub więcej godzin bez jedzenia w trakcie nocy. Zachcianką może być pokarm matki, tym bardziej jeśli maluch zasypia na piersi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmić dziecko piersią do drugiego roku życia. Nie oznacza to jednak, że pierś ma być podawana w tym czasie na zawołanie. Roczne dziecko budzi się w nocy także wtedy, gdy zasypia ze smoczkiem i wypluje go wkrótce po zaśnięciu. Ząbkowanie sprawia, że roczne dziecko budzi się w nocy Ząbkowanie to proces bolesny i dlatego może sprawiać, że roczne dziecko budzi się w nocy. Rośnięcie zębów często wybudza dzieci ze snu i doprowadza do płaczu. Aby ulżyć dziecku, na noc można zaaplikować mu preparat łagodzący ból. Ból i choroby wybudzają dziecko w nocy Nie tylko bolesne ząbkowanie wybudza dziecko w nocy. Także ból brzucha , gardła albo ucha czy gorączka mogą zakłócić sen malca. Tym bardziej jeśli są to objawy infekcji. Również zatkany nos może powodować, że roczne dziecko budzi się w nocy. Roczne dziecko budzi się w nocy z powodu nieodpowiedniej temperatury Jeśli dziecku jest za gorąco albo za zimno, nie będzie w stanie spokojnie spać. Przegrzewanie malucha jest szczególnie groźne do 6 miesiąca życia, ale i starsze dzieci będą niespokojne i marudne, gdy będzie im zbyt gorąco. Podobnie w...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner