Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Para ubrana na biało odczytuje z testu ciążowego wynik pozytywny
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia

Monitorowanie cyklu menstruacyjnego: kiedy są największe szanse na ciążę?

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją).

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją).

Każda kobieta, która chce zajść w ciążę powinna uważnie obserwować swój cykl miesiączkowy. Wzorcowo trwa on średnio 28 dni, ale w normie mieszczą się cykle od 21 do 35 dni.

Faza krwawienia miesięcznego – bardzo niskie szanse na zajście w ciążę

Cykl menstruacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Dochodzi wówczas do złuszczania błony śluzowej macicy i następuje krwawienie. Kobieta w fazie menstruacyjnej może odczuwać bóle brzucha i spadek nastroju. Szanse na zajście w ciążę podczas krwawienia miesięcznego są bardzo niskie, bliskie zeru. Zdarza się to tylko w przypadku nieregularnych lub bardzo krótkich cykli.

Faza pęcherzykowa (folikularna, proliferacyjna) – dobre szanse na poczęcie

Druga faza cyklu miesiączkowego to faza pęcherzykowa zwana również folikularną lub proliferacyjną. Trwa około 9-11 dni. Jest to okres, w którym błona śluzowa macicy odbudowuje się i przygotowuje na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa wtedy pęcherzyk Graffa wydzielający estrogeny. Hormony pobudzają do produkcji płodny śluz szyjkowy. W fazie pęcherzykowej śluz staje się gęsty i rozciągliwy. Plemniki mają możliwość przeżyć w nim aż do momentu owulacji. Szanse na zajście w ciążę w fazie folikularnej są więc dobre w drugiej części tej fazy – na 2-3 dni przed owulacją.

Faza owulacyjna – najlepszy czas na zajście w ciążę

Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego to czas, kiedy pęcherzy Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. W przypadku książkowego, 28-dniowego cyklu, owulacja następuje 14. dnia. Przy dłuższych i krótszych cyklach dzieje się to na około 10-16 dni przed zakończeniem cyklu. Faza owulacyjna to najlepszy moment na poczęcie dziecka, ale trwa zaledwie jeden dzień. Komórka jajowa uwalnia się przez około 12 godzin. Możliwe jest także zajście w ciążę przez 24 godziny po uwolnieniu jajeczka – tyle czasu obumiera dojrzała komórka.

Faza lutealna (progesteronowa, ciałka żółtego) – dni niepłodne

Ostatnim etapem cyklu menstruacyjnego jest faza lutealna, znana też jako progesteronowa lub faza ciałka żółtego – uaktywnia się wówczas progesteron, a ciałko żółte stopniowo zanika. Faza lutealna trwa zwykle od 10 do 16 dni. W czasie jej trwania występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zajście w ciążę podczas fazy progesteronowej jest bardzo trudne. Ten okres cyklu określa się jako dni niepłodne.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
uśmiechnięta kobieta
Flickr/Josef Seibel/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Prosty sposób na obliczenie dni płodnych
Dni niepłodne to stała faza cyklu, która zwykle przypada na 14 dzień po jego zakończeniu. Rozdrażnienie i brak ochoty na seks to symptomy oznaczające, że zaczęły się dni niepłodne

Dni niepłodne to stała faza cyklu, która zwykle przypada na 14 dzień po jego zakończeniu. Rozdrażnienie i brak ochoty na seks to symptomy oznaczające, że zaczęły się dni niepłodne   Dni niepłodne to okres, w trakcie którego nie ma fizjologicznej możliwości, aby kobieta zaszła w ciążę. W każdym cyklu menstruacyjnym – niezależnie od długości jego trwania – jest 14 dni niepłodnych. Obliczenie tego czasu jest możliwe w przypadku regularnych cykli. U kobiet, których cykle są nieregularne, takie wyliczenie jest możliwe jedynie po dłuższej obserwacji cykli (ok. 6 miesięcy). Jak obliczyć dni niepłodne? Cykl menstruacyjny kobiet ma trzy fazy: względnej bezpłodności, płodności i ponownie względnej bezpłodności . Kobieta w swoim życiu jest płodna tylko przez 4% czasu.   Pierwsza faza bezpłodności to czas przed owulacją. Jej długość jest uzależniona od czasu, w którym dojrzewa pęcherzyk Graafa. Przy krótkich cyklach, dni płodne mogą rozpocząć się już podczas miesiączki, w przypadku cykli 28 dniowych, czas krwawienia jest zwykle okresem niepłodnym.   Trzecia faza cyklu, czyli druga faza niepłodności u kobiet, rozpoczyna się w chwili obumarcia komórki jajowej. Początek jej wystąpienia przypada na 14 dzień przed zakończeniem cyklu (a więc 14 dzień przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki) i trwa do końca cyklu, czyli do końca trwania menstruacji.   Wraz z pierwszym dniem miesiączki rozpoczyna się kolejny cykl, to znaczy, że należy rozpocząć liczenie od początku. Występowanie dni niepłodnych jest uzależnione od długości cyklu, im dłuższy cykl, tym później występują dni niepłodne. Jest to stała faza cyklu. Jeśli przyjmiemy, że krwawienie rozpoczyna się 25 września, to według obliczeń 11 września miało nastąpić jajeczkowanie. Objawy dni...

piersi-w-biustonoszu
Pixabay/WerbeFabrik/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Estrogeny – szkodzi zarówno nadmiar, jak i niedobór
Estrogeny i progesteron to główne żeńskie hormony. Estrogeny mają wpływ nie tylko na sferę biologiczną regulują również procesy psychiczne.

Estrogeny i progesteron to główne żeńskie hormony. Estrogeny mają wpływ nie tylko na sferę biologiczną regulują również procesy psychiczne.   Hormony są to związki chemiczne wytwarzane przede wszystkim przez gruczoły dokrewne. Organizm ludzki wytwarza ponad 100 rodzajów hormonów – tych wyłącznie kobiecych jest zaledwie kilka. Estrogeny – hormony piękności Estrogeny, do których zaliczamy estradiol, estron i estriol, produkowane są przez jajniki. Główne zadania estrogenów: regulacja cyklu menstruacyjnego: ich stężenie jest najwyższe w pierwszej fazie cyklu, wraz z nastaniem owulacji spada, a najniższe jest tuż przed okresem; wykształcenie żeńskich narządów płciowych oraz piersi – przemiany płciowe w okresie dojrzewania, dzięki nim stajemy się kobietami; regulacja libido oraz nastroju; odpowiedzialność za nawodnienie oraz napięcie skóry poprzez wpływ na produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu; nawilżenie błon śluzowych organizmu, przygotowanie endometrium (błony śluzowej macicy) do zagnieżdżenia się w nim zarodka; wzrost krzepliwości krwi; hamowanie procesów miażdżycowych poprzez uwalnianie tlenku azotu powodującego rozkurczanie się naczyń krwionośnych; zapobieganie osteoporozie za pomocą zwiększenia poziomu wapnia w kościach.   Stężenie hormonów płciowych u kobiet zależy od dnia cyklu. Dlatego też badania należy wykonać w każdej jego fazie (faza folikularna 3-5 dzień cyklu; owulacja 12-14 dzień cyklu – przy cyklu 28 dniowym lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach; faza lutealna ok. 21 dzień cyklu), aby otrzymać pełny obraz zmian hormonalnych w cyklu menstruacyjnym. Stężenie estrogenów jest najwyższe podczas owulacji. Za dużo lub mało estrogenów...

uśmiechnięta nastolatka
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Burza hormonalna – wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu
Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.   Cykl menstruacyjny kobiety może trwać od 21 do 35 dni i dzielimy go na dwie fazy: przedowulacyjną (estrogenową) – związaną z dojrzewaniem komórki jajowej. W tej fazie mają miejsce wszelkie zmiany w długości cyklu; fazę ciałka żółtego (progesteronową) – od owulacji (czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej). Faza przedowulacyjna Faza przedowulacyjna, nazywana inaczej estrogenową lub folikularną. Jej długość ma charakter zmienny, różny u każdej kobiety oraz zmienia się wraz z wiekiem. Dzieli się ona na dwa okresy: niepłodności względnej oraz płodności .   Pierwszy dzień miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) jest okresem niepłodności względnej. Nie wydziela się wówczas śluz szyjkowy a szyjka macicy jest twarda, nisko położona i zamknięta. Środowisko w drogach rodnych kobiety ma kwaśny odczyń uniemożliwiający przedostanie się chorobotwórczych ustrojów co również oznacza, że zabójczo działa na plemniki.   Po tej fazie następuje okres płodności, w którym wzrost estrogenów powoduje ponowne rozrastanie się błony śluzowej, dzięki czemu zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie środowisko do rozwoju. Szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi ku górze. Wysoki poziom estrogenów stwarza przyjazne (zasadowe) środowisko dla plemników poprzez wydzielanie śluzu – co fachowo nazywane jest płodnym śluzem szyjkowym, dzięki któremu mogą one przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Pęcherzyki jajnikowe pierwotne zostają pobudzone do dojrzewania wraz ze wzrostem TSH we krwi. Dalsza produkcja estrogenów powoduje, że na pęcherzyk dominujący (tylko on ulegnie jajeczkowaniu i w nim...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner