Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
dojrzała kobieta w okularach
Flikr/Rennett Stowe/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Sprawdzone sposoby na zespół napięcia przedmiesiączkowego

Na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi co druga kobieta. PMS objawia się m. in. przyrostem wagi, zmęczeniem, a także huśtawkami nastrojów i trudnościami ze skoncentrowaniem się. Można sobie z nim radzić, wprowadzając do diety produkty bogate w wapń, witaminy i błonnik.

Na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi co druga kobieta. PMS objawia się m. in. przyrostem wagi, zmęczeniem, a także huśtawkami nastrojów i trudnościami ze skoncentrowaniem się. Można sobie z nim radzić, wprowadzając do diety produkty bogate w wapń, witaminy i błonnik.

Jakie są objawy PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego charakteryzuje się wieloma objawami. Można wśród nich wyróżnić:

  • zmiany nastroju,
  • problemy z koncentracją,
  • wzrost wagi
  • nudności,
  • wypryski na twarzy i dekolcie,
  • nadwrażliwość piersi,
  • uczucie zmęczenia, a nawet agresji.

 

PMS dotyczy połowy populacji kobiet w wieku od 20. do 30. roku życia, różni się objawami i nasileniem. Może trwać do menopauzy (z przerwami na czas ciąży). Złe samopoczucie zaczyna się na kilka do 10 dni przed menstruacją i mija dzień lub dwa po jej pojawieniu się.

 

Przyczyn PMS upatruje się w zmianach hormonalnych, czyli zachwianiu równowagi poziomu estrogenu i progesteronu. Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia i dieta.

 

Kobiety cierpiące z powodu PMS powinny zgłosić się do ginekologa, który (wykonując cytologię hormonalną lub badanie krwi) ustali jego przyczynę i zaleci odpowiedni sposób leczenia. Zazwyczaj lekarz przepisuje leki na receptę, takie jak leki moczopędne, antydepresanty i pigułki antykoncepcyjne, które wyrównują poziom hormonów.

Dieta na PMS

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy PMS, można wprowadzić zmiany do jadłospisu. Należy włączyć produkty bogate w wapń i tryptofan, takie jak mleko i jego przetwory. Pomogą one kobiecie uspokoić się. Ryby, drób i produkty pełnoziarniste wpłyną na zredukowanie uczucia stresu, natomiast banany, bogate w witaminy z grupy B, na pracę układu nerwowego. Pomogą też napary z mięty, melisy i rumianku. Kobiety, które w czasie PMS częściej sięgają po słodycze, powinny zadbać o włączenie do diety produktów bogatych w błonnik, na przykład warzyw, kasz czy owsianki. Posiłki w niedużych porcjach powinny być spożywane regularnie, co 3-4 godziny. To pozwoli uniknąć napadu wilczego głosu i skoków poziomu glukozy we krwi.

 

W przypadku nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie, należy ograniczyć picie napojów gazowanych, jedzenie słodkich i słonych przekąsek. Warto zrezygnować z kawy i herbaty na rzecz picia 2 litrów wody każdego dnia. Palenie papierosów, picie alkoholu i zjadanie tłustych potraw jest niewskazane w trakcie PMS.

Ruch łagodzi objawy PMS

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w łagodzeniu objawów PMS. Powinna być dopasowana do stanu psychicznego i kondycji fizycznej kobiety. Można zdecydować się na bieganie, jazdę na rowerze lub zajęcia fitness. Aby uspokoić się, warto wybrać jogę albo spacer.

 

Jeśli dolegliwości są bardzo uciążliwe, należy sięgnąć po łagodne leki przeciwbólowe bez recepty i leki rozkurczowe.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zdenerwowana kobieta
©olly/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia związane z cyklem miesiączkowym – PMS, PMDD
Główne zaburzenia emocjonalne w czasie cyklu miesiączkowego to PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne). Główne objawy tych stanów to wahania nastroju, stany depresyjne, bóle głowy, mięśni i stawów oraz nieregularne miesiączki. Zaburzenia mają podłoże hormonalne. Leczenie PMS i PMDD polega na odstawieniu używek, relaksacji i unikaniu stresu.

Główne zaburzenia emocjonalne w czasie cyklu miesiączkowego to PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne). Główne objawy tych stanów to wahania nastroju, stany depresyjne, bóle głowy, mięśni i stawów oraz nieregularne miesiączki. Zaburzenia mają podłoże hormonalne. Leczenie PMS i PMDD polega na odstawieniu używek, relaksacji i unikaniu stresu.   Cykl miesiączkowy wiąże ze sobą liczne problemy emocjonalne, które wpływają na nastrój kobiety. Ich konsekwencją mogą być problemy z relacjami i zachowaniem, co często przekłada się na problemy w pracy i rodzinie. Zaburzenia emocjonalne w czasie cyklu miesiączkowego – PMS, PMDD PMS ( zespół napięcia przedmiesiączkowego ) rozpoczyna się na kilka dni przed krwawieniem i przechodzi zwykle na początku miesiączki. Jest to zespół zaburzeń emocjonalnych , które utrudniają życie. Średnio co trzecia kobieta doświadcza znaczących objawów PMS. Aby rozpoznać zaburzenie, należy zbadać, czy problemy mają związek z cyklem oraz na ile dolegliwości te są problematyczne dla kobiety i wymagają leczenia. Trzeba również wykluczyć inne zaburzenia psychiczne, np. depresję czy zaburzenia osobowości . Najczęstsze objawy PMS to: wahania nastroju, rozdrażnienie, stany depresyjne , nabrzmienie piersi, trądzik menstruacyjny, bóle głowy, mięśni i stawów, wzdęty brzuch, przemęczenie, osłabienie koncentracji. PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne) to również rodzaj napięcia przedmiesiączkowego, jednak z dużo silniejszymi objawami. Zaburzenie stwierdza się, gdy w dwóch kolejnych cyklach pojawiają się podobne problemy psychiczne i fizyczne. Cierpi na nie od 2 do 9% kobiet. W tym przypadku objawy pojawiają się również...

Rozdrażniona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Napięcie przedmiesiączkowe: hormony i tryb życia wpływają na PMS
PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe, może mieć nawet 150 różnych objawów. Przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wahania hormonalne i niezdrowy tryb życia – na przykład używanie zbyt dużych ilości soli.

PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe, może mieć nawet 150 różnych objawów. Przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wahania hormonalne i niezdrowy tryb życia – na przykład używanie zbyt dużych ilości soli.   Hormony mogą zrobić z miłej kobiety jędzę, powodując napięcie przedmiesiączkowe (PMS) – sprawiają ból i dają huśtawkę nastrojów. Za intensywność dolegliwości opisywanych jako zespół napięcia przedmiesiączkowego odpowiada także tryb życia. PMS pojawia się około połowy cyklu miesiączkowego i trwa aż do menstruacji. Przyczyny PMS: hormony, niehigieniczny tryb życia Za przyczynę napięcia przedmiesiączkowego uważane są przede wszystkim zaburzenia hormonalne , ale prawdopodobnie wpływ na występowanie dolegliwości PSM ma też prowadzony tryb życia. Jeśli z jakiegoś powodu organizm produkuje zbyt mało progesteronu w drugiej fazie cyklu, pojawiają się przykre dolegliwości. Przypuszczalnie napięcie przedmiesiączkowe może wynikać też z anormalnego wzrostu prolaktyny . Potęgować objawy PMS może także niehigieniczny tryb życia, a zwłaszcza nieprawidłowe odżywianie. Zbyt dużo soli i słonych produktów zatrzymuje wodę w organizmie, co sprawia, że pojawiają się obrzęki, może też rosnąć bolesność piersi. Na huśtawkę nastrojów oddziałują też używki, takie jak alkohol i kofeina, a także słodycze – wszystkie te substancje zmieniają poziom energii i mają wpływ na humor. Objawy napięcia przedmiesiączkowego mogą być za każdym razem inne Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego wiąże się 150 różnych objawów. Występują one nie jednocześnie, mogą być inne u różnych osób, ale też co miesiąc PMS może objawiać się trochę inaczej. Najczęstsze dolegliwości to zmiany trądzikowe, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i płaczliwość, a także wzdęcia, zaparcia lub biegunki, obrzęki i bolesność piersi...

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?
Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.   Bóle przed miesiączką mogą zdarzać się w różnym wieku, a najczęściej skarżą się na nie kobiety młode oraz te po 40. roku życia. Bóle podbrzusza przed okresem jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.   PMS jako przyczyna bólu brzucha przed okresem   Bóle przed miesiączką najczęściej są objawem PSM (z angielskiego premenstrual syndrome), czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego . Mogą pojawiać się nawet na tydzień przed okresem i mają różne natężenie. To, ile dni przed okresem boli brzuch, jest kwestią indywidualną i zależy od wahania poziomu hormonów w organizmie.   Ból podbrzusza przed okresem to nie jedyny objaw PMS , mogą towarzyszyć mu inne przykre dolegliwości, których nasilenie może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie kobiecie w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej). Czasem w PMS-ie występują: bóle głowy , zmęczenie, obrzęki nóg, wzdęcia, bolesność piersi w reakcji na dotyk.   Oprócz dolegliwości fizycznych często pojawiają się też objawy związane ze sferą psychiczną, w tym: drażliwość, wahania nastroju, osłabienie koncentracji, napięcie, zaburzenia snu, wzrost apetytu , lęk, niepokój.   Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli bóle brzucha nasilają się...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner