Gałązka estragonu
© Andrey Starostin/Fotolia.com
Styl życia

Jak stosować i uprawiać estragon?

Uprawa estragonu nie jest trudna, a zioło to ma zastosowanie w kuchni, jak i m.in. w poprawianiu trawienia. Do wzrostu potrzebuje dobrze spulchnionej i nawiezionej ziemi. Estragon sadzi się w nasłonecznionych miejscach i w minimum 40-centymetrowych odstępach.

Uprawa estragonu nie jest trudna, a zioło to ma zastosowanie w kuchni, jak i m.in. w poprawianiu trawienia. Do wzrostu potrzebuje dobrze spulchnionej i nawiezionej ziemi. Estragon sadzi się w nasłonecznionych miejscach i w minimum 40-centymetrowych odstępach.

Estragon jako przyprawa – zastosowanie w kuchni

Silny smak i aromat estragonu sprawiają, że trzeba uważać z jego dozowaniem. Nie należy też poddawać obróbce cieplnej zbyt długo liści tej rośliny, bo staną się gorzkie. Świeże listki nadają się np. do sałatek. Sprawdzą się też jako dodatek do sosów: tatarskiego, remoulade, bearnaise czy sosów francuskich. Nadaje się też do aromatyzowania octu winnego. Estragon ma zastosowanie także w przyrządzaniu ryb, owoców morza i mięs. Dobrze komponuje się z dziczyzną, drobiem, cielęciną i jagnięciną.

 

Estragon pasuje do potraw jajecznych i serów. Podkreśla smak wielu warzyw, np. karczochów, pomidorów, cebuli, cukinii, szparagów, kalafiorów i brokułów oraz marchewki. Choć ma intensywny smak, można go łączyć z innymi ziołami, w tym ze szczypiorkiem, czosnkiem czy cytryną. Najlepiej odda smak, jeśli do zup i gulaszów zostanie dodany kwadrans przed zakończeniem gotowania. Estragon wspomaga trawienie i działa moczopędnie, powinny go używać osoby narażone na miażdżycę.

Słonecznie i bezwietrznie – takie powinno być miejsce sadzenia estragonu

Estragon uprawia się w doniczce albo w ogródku, należy jednak pamiętać, by ziemia była odpowiednio pulchna i z dodatkiem nawozu. Ziele to lubi ziemię próchniczą i bez chwastów. Z tego powodu estragon wymaga pielenia. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Estragon jest rośliną wieloletnią, bardzo łatwo się go rozmnaża – z nasion (odmianę rosyjską) albo z kłączy czy rozłogów (odmianę niemiecką/francuską). Jeśli ma być zasadzony w ogródku, należy pamiętać, by pomiędzy krzaczkami był odstęp minimum 40 centymetrów. Uprawa estragonu nie jest szczególnie trudna, ale trzeba pamiętać o regularnym ścinaniu gałązek jesienią bądź wczesną wiosną i o tym, by zabezpieczyć rośliny na zimę – boją się mrozu.

 

zielony szczaw w ogrodzie
©Denis Gladkiy/Fotolia
Styl życia
Szczaw – uprawiaj go w swoim ogródku!
Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu.

Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu. Szczaw – pielęgnacja i uprawa w ogrodzie Szczaw jest rośliną, której pielęgnacja i uprawa jest bardzo łatwa . Jedynie co 4 lata należy przesadzać roślinę, poza tym wystarczy jej regularne podlewanie i ochrona przed ślimakami. Sadzenie szczawiu w ogrodzie Szczaw jest rośliną, która lubi dużo światła i jest odporna na mróz. Gleba powinna by wilgotna, żyzna, przepuszczalna i bogata w żelazo. Glebę można użyźnić stosując na nią obornik i najlepiej robić to wczesną jesienią, jeszcze przed zasianiem szczawiu .   Szczaw jest odporny na mróz, dlatego też można rozmnażać roślinę przez nasiona, które są siane prosto do gruntu na wiosnę bądź przez podział porą jesienną. Wiosną należy nawieźć ziemię najlepiej fosforem, azotem i potasem. Pielęgnacja szczawiu w ogrodzie Należy odchwaszczać, przerywać i rozsadzać roślinę. Zaleca się też pozbywania się pędów kwiatostanu szczawiu . Odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić około 30 cm. Szczaw należy też ochraniać przed ślimakami, gdyż roślina jest na nie podatna.   Szczaw trzeba podlewać regularnie, a dzięki temu liście będą soczyste. Pierwsze zbiory są już w 12 tygodniu po zasianiu rośliny. Szczaw – właściwości i zastosowanie Szczaw zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy C, A, błonnik, żelazo , potas, czy kwas foliowy . Jest rośliną wykorzystywaną w kuchni, a także jako napar na problemy z nerkami , wątrobą, czyraki i owrzodzenia. W kuchni z liści rośliny latem i jesienią przygotowuje się zupę szczawiową o kwaskowatym smaku. Liście doskonale nadają się też do sosów i sałatek. Należy jednak...

czosnek w ogródku
©Lars Johansson/Fotolia
Styl życia
Czosnek niedźwiedzi – jak go uprawiać w ogródku
Uprawa czosnku niedźwiedziego nie jest rzeczą trudną, dlatego też czosnek niedźwiedzi coraz częściej pojawia się w ogródkach obok kopru i marchewki.

Uprawa czosnku niedźwiedziego nie jest rzeczą trudną, dlatego też czosnek niedźwiedzi coraz częściej pojawia się w ogródkach obok kopru i marchewki. Wygląd czosnku niedźwiedziego Czosnek niedźwiedzi różni się od czosnku, jakiego zwykle używa się w kuchni. Czosnek niedźwiedzi rośnie na wysokość 50 cm, ma małą cebulkę i podłużne liście. Młode liście czosnku niedźwiedziego pojawiają się w kwietniu, a biały kwiat czosnku pojawia się w maju i wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach. Liście czosnku niedźwiedziego kształtem przypominają liście konwalii . Sposoby uprawy czosnku niedźwiedziego Czosnek niedźwiedzi można uprawiać z nasion lub z cebulki. Odpowiedni czas na sadzenie czosnku niedźwiedziego to wrzesień albo październik, ponieważ czosnek jest mrozoodporny . Uprawa czosnku niedźwiedziego powinna mieć miejsce na glebach żyznych, jednak nie powinny to być tereny podmokłe. Jeśli teren, na którym uprawiany jest czosnek niedźwiedzi jest zbyt suchy, należy czosnek podlewać. O podlewaniu należy pamiętać zwłaszcza podczas upałów i suszy.   Czosnek niedźwiedzi lubi cień, można go więc sadzić pod drzewami dającymi jakiekolwiek zaciemnienie. Czosnek niedźwiedzi łatwo się rozmnaża, trzeba więc mieć na uwadze, żeby przy czosnku niedźwiedzim nie sadzić zbyt blisko innych roślin. Czosnek nie będzie miał wtedy wystarczająco dużo miejsca na kiełkowanie. Przy uprawie czosnku niedźwiedziego trzeba także koniecznie pamiętać o jego nawożeniu oraz ściółkowaniu torfem albo kompostem.   Zbiory czosnku niedźwiedziego następują w maju oraz czerwcu. Zbiera się zarówno liście czosnku niedźwiedziego, jak i jego cebulkę . Liście czosnku niedźwiedziego mają szersze zastosowanie –mogą być użyte do sałatek, sosów czy dipów, natomiast cebulki można marynować albo robić z nich nalewki . Chcesz wzmocnić odporność?...

Rośliny w doniczce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak uprawiać zioła wieloletnie na balkonie?
Zioła wieloletnie trudniej uprawia się na balkonie niż w domu na parapecie. Największą trudnością jest przezimowanie ziół w czasie mrozów. Zioła wieloletnie wymagają dużego nakładu pracy – ich pielęgnacja opiera się na nawożeniu, przycinaniu, oczyszczaniu i wspomnianym już wcześniej zimowaniu.

Zioła wieloletnie trudniej uprawia się na balkonie niż w domu na parapecie. Największą trudnością jest przezimowanie ziół w czasie mrozów. Zioła wieloletnie wymagają dużego nakładu pracy – ich pielęgnacja opiera się na nawożeniu, przycinaniu, oczyszczaniu i wspomnianym już wcześniej zimowaniu.   Wieloletnie zioła, czyli tymianek, lubczyk czy lawenda, można uprawiać na balkonie w donicach lub koszykach. Pojemniki, w których mają być zasiane, powinny być głębokie ( ok. 50 cm ), ponieważ korzenie roślin wieloletnich bardziej się rozrastają niż dwuletnich czy rocznych. Uprawa ziół wieloletnich na balkonie Uprawa ziół wieloletnich powinna rozpocząć się oczywiście od zakupu pojemników, podstawek, ziemi i nasion lub wyrośniętych już roślin w sklepach ogrodniczych. Umiejscowienie ich na balkonie jest bardzo ważne – powinny zostać postawione w dobrze nasłonecznionym miejscu. Lepiej gdy są powieszone na poręczy niż jakby miały stać na podłodze. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych należy: Podlewanie – rośliny powinny być podlewane co najmniej raz dziennie, w trakcie upałów nawet dwa razy. Oczyszczanie – od czasu do czasu zioła uprawiane na balkonie wymagają przeglądu – pożółkłe, zasuszone liście zerwij, ziemię oczyść i sprawdź podstawkę. Nie powinna znajdować się w niej przestarzała woda, liście czy ziemia. Nawożenie – jeżeli uprawa ziół wymaga nawożenia, zrezygnuj z nawozów sztucznych, a zainteresuj się ich organicznymi zamiennikami. Najlepszy jest oczywiście obornik, choć często unikany jest przez nieprzyjemny zapach. Przycinanie – roślinę czasami trzeba przyciąć ze względu na jej naturalne wzrastanie. Aby zioło krzewiło się, należy podcinać jego końce co kilka tygodni. Zimowanie ziół uprawianych na balkonie Wieloletnie zioła zimują na balkonie przez co należy je właściwe...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak