Drewniane ręcznie robione wiszące ozdoby
©poplasen/Fotolia
Styl życia

Drewniane ozdoby na święta: malowane figury ze sklejki, świecznik oraz miska ozdobiona techniką decoupage

Ozdoby świąteczne z drewna są tanie, trwałe i szybkie w wykonaniu. Mają naturalny wygląd i łatwo można je wykończyć innymi materiałami, na przykład farbą, papierem, tkaniną lub klejem. Na świątecznym stole możesz postawić pomalowane anioły ze sklejki, świecznik na krążku drewna lub drewnianą miskę ozdobioną techniką decoupage.

Ozdoby świąteczne z drewna są tanie, trwałe i szybkie w wykonaniu. Mają naturalny wygląd i łatwo można je wykończyć innymi materiałami, na przykład farbą, papierem, tkaniną lub klejem. Na świątecznym stole możesz postawić pomalowane anioły ze sklejki, świecznik na krążku drewna lub drewnianą miskę ozdobioną techniką decoupage.

 

Drewniane dekoracje wykonaj w domu wraz z dzieckiem. Wspólna praca rozwinie umiejętności manualne malucha, poprawi jego samoocenę i pozwoli pożytecznie spędzić czas.

Własnoręcznie malowane figury ze sklejki drewnianej

Figury ze sklejki drewnianej możesz własnoręcznie pomalować, a następnie przyczepić do ściany, postawić na stole lub podarować bliskiej osobie. Sylwetki aniołów świetnie sprawdzą się na Boże Narodzenie. Płaskie figurki ze sklejki drewnianej kupisz za kilka złotych na aukcjach internetowych lub w sklepach z artykułami do dekoracji.

 

Potrzebne materiały:

 • figurka anioła ze sklejki,
 • papier ścierny,
 • suche, czyste pędzle (różne rozmiary),
 • farby do drewna,
 • lakier do drewna.

Stopień trudności: łatwy

Sposób przygotowania:

 • Zaprojektuj, w jaki sposób pomalujesz anioła.
 • Figurę przetrzyj papierem ściernym, a następnie oczyść ją suchym pędzlem.
 • Sklejkę pokryj lakierem.
 • Gdy figura wyschnie, pomaluj ją wybranymi kolorami.
 • Na suchą figurę nałóż kolejną warstwę farby.
 • Gotowego anioła ponownie pokryj lakierem.

 

Gotowe!

Świecznik bożonarodzeniowy na krążku drewna

Świąteczny świecznik na krążku drewna jest bardzo szybki i łatwy w przygotowaniu. Ozdoba sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.

 

Potrzebne materiały:

 • krążek z pnia drzewa dowolnego gatunku (zobacz, jak zrobić go samodzielnie),
 • 4 białe świece o różnej wielkości,
 • 4 czerwone wstążki,
 • 5 małych bombek choinkowych (złotych lub srebrnych),
 • parę orzechów włoskich w łupinach,
 • kilka szyszek,
 • gałązki świerkowe,
 • złoty lub srebrny spray,
 • papier ścierny.

Stopień trudności: łatwe

Sposób przygotowania:

 • Orzechy i szyszki pofarbuj sprayem i pozostaw do wyschnięcia.
 • Wierzch drewna przetrzyj papierem ściernym, by pozbyć się nierówności i sęków.
 • Stop odrobinę wosku i polej nim drewno. Przyklej świece, a na każdej zawiąż wstążkę.
 • Wokół świec rozłóż gałązki świerkowe, orzechy, szyszki i bombki.
 • Ozdobę połóż na stole i zapal świeczki.

 

Gotowe!

Drewniana miska ozdobiona metodą decoupage

Decoupage - technika zdobienia przedmiotów, polega na oklejaniu powierzchni ozdobnym papierem lub serwetkami. Na Boże Narodzenie możesz przygotować i ozdobić tą metodą np. drewnianą miskę.

 

Potrzebne materiały:

 • drewniana miska,
 • klej do drewna,
 • farba do drewna,
 • lakier do drewna,
 • kilka papierowych serwetek ze świątecznymi motywami,
 • 3 czyste i suche pędzle (do kleju, farby i lakieru),
 • papier ścierny,
 • nożyczki.

Stopień trudności: łatwe

Sposób przygotowania:

 • Miskę przetrzyj papierem ściernym. Pomaluj ją farbą i pozostaw do wyschnięcia.
 • Z serwetek wytnij wybrane motywy. Papier podziel na warstwy tak, by została tylko jedna, z najbardziej wyraźnym wzorem.
 • Fragment miski posmaruj klejem. Następnie przyłóż w to miejsce motyw wycięty z serwetki, wygładź i ponownie zamaluj klejem. Zrób tak z kolejnymi fragmentami naczynia, aż uzyskasz pożądany efekt (zobacz).
 • Miskę pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia.
 • Naczynie polakieruj. Gdy obeschnie, postaw je na stole i wypełnij owocami, cukierkami lub bombkami.

 

Gotowe!


szkatułka zdobiona decoupage
Flickr/gianni del bufalo/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Jak ozdobić szkatułkę techniką decoupage?
Przedmioty, które ozdabia się techniką decoupage, stanowią dekorację. Można tą metodą przygotować prezent dla bliskiej osoby. Decoupage nie jest trudne, a przybory potrzebne do ozdobienia przedmiotów znajdują się w każdym domu.

Przedmioty, które ozdabia się techniką decoupage, stanowią dekorację. Można tą metodą przygotować prezent dla bliskiej osoby. Decoupage nie jest trudne, a przybory potrzebne do ozdobienia przedmiotów znajdują się w każdym domu. Co to jest decoupage? Słowo „decoupage” pochodzi od „decouper”, co znaczy „wycinać”. Decoupage jest techniką zdobniczą, która polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Wzorki można przyklejać na niemal każdą powierzchnię, m. in.: plastikową, szklaną, metalową. Decoupage wykonuje się również na ceramice i tkaninach. Przybory do decoupage’u Do decoupage’u wykorzystuje się materiały i przedmioty, które zazwyczaj są w każdym domu. Ozdabia się tą techniką pudełka, ramki na zdjęcia, doniczki. Motywy do przyklejania często pochodzą z gazet, serwetek papierowych lub są w tym celu drukowane. Do wykonania decoupage’u potrzebne są nożyczki, pędzel, płatki i patyczki kosmetyczne. Do przyklejenia wzoru na wybrany przedmiot przyda się białko jaja lub klej. Dodatkowo do zabarwienia i utrwalenia wzoru na przedmiocie używa się farb i lakieru. Na rynku są dostępne specjalnie przygotowane zestawy przyborów do decoupage’u. Jak ozdobić szkatułkę techniką decoupage krok po kroku? Przybory: nożyczki, nożyk do papieru, papier ścierny, serwetka z motywem kwiatowym, klej i lakier do decoupage’u, pędzel do kleju, farba i pędzel do pomalowania szkatułki, gąbka. Krok 1: Szkatułkę z surowego drewna trzeba przetrzeć papierem ściernym , a następnie należy ją pomalować na kolor, który będzie pasować do wybranej kolorystyki motywu kwiatów. Po pomalowaniu przedmiot trzeba odstawić do wyschnięcia. Krok 2: Z serwetki należy wyciąć...

Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia
Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki
Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.   Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic . Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki . Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel. Przygotowanie mebla do bielenia Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego . Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem. Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla , wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.   Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby , pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne. Bielenie drewna Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków. Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz. Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości,...

Mężczyzna maluje bombkę pędzlem.
©Alextype/Fotolia.com
Styl życia
Bombka świąteczna wykonana metodą decoupage z ciekawym wzorem, dekorowana brokatem i sztucznym śniegiem
Ozdoby bożonarodzeniowe wykonane za pomocą techniki decoupage to ciekawy sposób na dekorację świątecznego drzewka. Aby ją zrobić, potrzebujesz styropianowej bombki, kleju, brokatu, sztucznego śniegu i lakieru.

Ozdoby bożonarodzeniowe wykonane za pomocą techniki decoupage to ciekawy sposób na dekorację świątecznego drzewka. Aby ją zrobić, potrzebujesz styropianowej bombki, kleju, brokatu, sztucznego śniegu i lakieru.   Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejeniu motywu z serwetki i pokryciu lakierem. Ten sposób zdobienia można wykorzystać do wykonania ozdoby bożonarodzeniowej , jaką jest bombka. Aby efekt był zadowalający, wymaga staranności i czasu. Co jest potrzebne do wykonania bombki metodą decoupage? Do zrobienia bombki metodą decoupage przygotuj: bombkę ze styropianu , patyczek do szaszłyków, drobnoziarnisty papier ścierny, klej Wikol lub klej do decoupage, białą farbę akrylową , drobnoziarnistą pastę strukturalną, pędzelki, serwetkę z wzorem, sypki brokat, lakier. Wykonanie bombki świątecznej metodą decoupage krok po kroku Bombkę ze styropianu metodą decoupage zrobisz w następujący sposób: Wybierz bombkę styropianową o odpowiadającej ci wielkości. Jeśli nie jest gładka, przetrzyj ją delikatnie papierem ściernym. Najlepiej spełni tę funkcję papier o ziarnistości 300-400. Oczyść bombkę ze spiłowanego styropianu. Pomaluj ją białą akrylową farbą. Aby szybciej wyschła, możesz użyć suszarki do włosów. Weź serwetkę i oddziel z niej jedną, wierzchnią warstwę (zazwyczaj serwetki mają 3 warstwy). Wytnij wzór. Przygotuj klej Wikol (lub klej do decoupage'u). Rozcieńcz go w proporcjach 1:1 z wodą. Za pomocą pędzelka nanieś na bombkę dwie warstwy kleju. Pierwsza warstwa powinna dobrze wyschnąć, zanim naniesiesz drugą. Nałóż wyciętą część serwetkę (tę z wzorem) na bombkę. Aby pod papierem nie powstały pęcherze lub wybrzuszenia, możesz lekko wygładzić powierzchnię styropianu niewielką gąbką bądź...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner