Choinka wykonana z bibuły
©BigKnell/Fotolia
Styl życia

Ozdoby świąteczne - choinka z bibuły: instruktaż

Prostą dekoracją na Boże Narodzenie jest choinka z bibuły. Ozdoby świąteczne można przygotować samemu – będą wtedy oryginalne i dopasowane do wnętrz.

Prostą dekoracją na Boże Narodzenie jest choinka z bibuły. Ozdoby świąteczne można przygotować samemu – będą wtedy oryginalne i dopasowane do wnętrz.

 

Przy zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia w sklepach pojawia się coraz więcej ozdób i bibelotów – ręcznie malowane bombki, długie, kolorowe łańcuchy i świąteczne lampki. Najważniejszym atrybutem grudniowych świąt jest jednak choinka.

 

W marketach i szkółkach leśnych wybór choinek jest ogromny. Zamiast jednak kupować wielką, gubiącą igły żywą choinkę, można ją zastąpić mniejszą, lecz równie atrakcyjną – choinką z bibuły.

 

Do przygotowania choinki z bibuły potrzebne będą:

  • kartka papieru A4, biała lub zielona;
  • zielona bibuła karbowana;
  • klej w płynie albo w sztyfcie;
  • nożyczki;
  • ewentualnie taśma samoprzylepna.

 

Z kartki papieru należy zrobić podstawę choinki. Trzeba odrysować na niej koło, następnie to koło wyciąć, zrobić nacięcie w kole i uformować z niego stożek. Brzegi stożka można skleić taśmą samoprzylepną. Kiedy podstawa jest już gotowa, trzeba przygotować bibułę. Bibułę należy pociąć na małe kwadraty. Małe kwadraty następnie trzeba złożyć dwa razy na pół, a potem od zgiętej strony zakręcić bibułę jak cukierka. Z bibuły powstanie wtedy małe piórko. Trzeba zrobić tyle piórek, żeby wystarczyło na oklejenie całej podstawy choinki.

 

Igły choinki za pomocą bibuły można zrobić w jeszcze inny sposób – można ją pociąć na długie i szerokie na około 5 cm paseczki, a następnie te paseczki naciąć. Dalej trzeba okleić bibułę wokół podstawy tak, aby paski bibuły schodziły rzędami. Wszystkie nacięcia powinny być widoczne, bo imitują tutaj gałęzie choinki.

 

Można zastosować także inną podstawę do choinki. Zamiast kartki można użyć drucika albo długiego patyczka do szaszłyków. Wtedy z bibuły należy wyciąć różnego rozmiaru kółka, a następnie „nadziewać” je od największego do najmniejszego na drucik/patyczek. Taka choinka nie będzie stała samodzielnie – trzeba ją włożyć do jakiegoś pojemnika, np. do doniczki z kwiatem.


kobieta tworząca dekoracje z butelek
©Robert Przybysz/Fotolia
Styl życia
Choinka z butelek: zrób to sam
Wykonanie choinki z wykorzystaniem nietuzinkowych materiałów z pewnością zaskoczy najbliższych. Choinka z butelek jest co prawda czasochłonna, wymaga także cierpliwości, jednak efekt końcowy jest tego wart.

Wykonanie choinki z wykorzystaniem nietuzinkowych materiałów z pewnością zaskoczy najbliższych. Choinka z butelek jest co prawda czasochłonna, wymaga także cierpliwości, jednak efekt końcowy jest tego wart. Choinka z butelek szklanych: jak zrobić Choinka z butelek szklanych jest chętnie wykonywana przez studentów – używają oni butelek po piwie. Do utworzenia takiej choinki potrzebne są oczywiście szklane butelki, kilka kół wyciętych z tektury o różnej średnicy oraz klej na gorąco, folia albo taśma.   Na początku należy odpowiednio przygotować butelki – trzeba je dokładnie umyć oraz pozbawić etykiet . Choinka będzie się lepiej prezentować, jeśli butelki będą zielone. Na podstawę choinki należy wybrać największe koło z tektury. Na tej podstawie należy ustawić butelki i następnie je skleić za pomocą przygotowanych przyborów. Na pierwszym rzędzie butelek należy położyć następne, mniejsze koło z tektury i znowu ustawić butelki. Taką czynność powtarzać aż do ostatniego wyciętego koła. Butelkowa choinka może być ozdobiona lampkami albo wstążką – wszystko zależy od kreatywności twórcy. Choinka z butelek plastikowych: jak zrobić Choinka z butelek plastikowych ucieszy wszystkich, którzy dbają o środowisko . Bezużyteczne już plastikowe butelki można zamienić w piękną i niespotykaną choinkę.   Do wykonania choinki z butelek plastikowych potrzeba: kartki zielonego papieru A4, kawałka taśmy samoprzylepnej, kleju na gorąco, dwóch butelek plastikowych po 0,5 l albo jednej 1,5 l lub 2 l, zielonego sprayu, różnych kolorów lakierów do paznokci.   Z butelek należy odciąć spód oraz górę – szyjkę z korkiem. Następnie z pozostałego plastiku należy wyciąć paski o szerokości mniej...

Choinka z papieru
©vergor/Fotolia
Styl życia
Sposoby na domowe ozdoby świąteczne - choinki z papieru
Choinka z papieru może być wykonana na różne sposoby. Można użyć papieru kolorowego, ozdobnego czy nawet zużytych zeszytów albo starych książek. Własnoręcznie zrobiona choinka będzie cieszyła oko bardziej niż ta, którą można kupić w sklepie.

Choinka z papieru może być wykonana na różne sposoby. Można użyć papieru kolorowego, ozdobnego czy nawet zużytych zeszytów albo starych książek. Własnoręcznie zrobiona choinka będzie cieszyła oko bardziej niż ta, którą można kupić w sklepie. Choinka z papieru: stary, niepotrzebny zeszyt Do wykonania papierowej choinki potrzebny będzie stary zeszyt, nożyczki, klej, kawałek tektury oraz drewniany patyczek do szaszłyka. Dobrze by było, gdyby zeszyt miał dwustronnie zapisane kartki.   Kartki zeszytu trzeba pociąć na kwadraty w różnych rozmiarach. Największe kwadraty powinny mieć boki 8x8 cm, a następne wymiary kwadratów należy zmniejszać o 1 cm, dotąd, aż najmniejsze będą miały 2x2 cm. Trzeba przygotować po 20 kwadratów z każdego wymiaru. Łączna liczba wszystkich wyciętych kwadratów powinna wynosić 140.   Następnie trzeba przygotować szkielet choinki. W tym przypadku będzie nim patyczek do szaszłyka. Aby patyczek był stabilny i aby choinka się nie przewróciła, należy zabezpieczyć szkielet, np. za pomocą stojaka na choinkę wykonanego z plasteliny. Wystarczy uformować kulkę z plasteliny, a następnie nadziać na nią patyczek i przycisnąć do podłoża, na którym ma stać choinka.   Kiedy szkielet jest już stabilny, należy nabić na patyczek przygotowane kwadraty, zaczynając od największych i kończąc na najmniejszych. Każdy kwadrat należy obracać, tak aby rogi kwadratów się nie nakładały. Po każdej warstwie kwadratów danego rozmiaru należy nadziać na szkielet mały kwadracik wycięty z tektury. Dzięki temu choinka będzie stabilniejsza. Kiedy wszystkie wycięte kwadraty zostaną użyte, choinka jest gotowa.   Tak przygotowana choinka może stać na komodzie albo nawet wigilijnym stole . Należy jednak pamiętać, aby choinka nie była postawiona...

Płyty CD do zrobienia choinki
©uthenism/Fotolia
Styl życia
Błyszcząca choinka – dekoracja świąteczna z płyt CD. Recyklingowe DIY
Świąteczna choinka migocząca w świetle, to dekoracja, którą wykonasz ze zużytych płyt CD, kawałka tektury i kleju. Ozdoba tego typu znakomicie współgra z nowoczesnymi dodatkami w minimalistycznych wnętrzach.

Świąteczna choinka migocząca w świetle, to dekoracja, którą wykonasz ze zużytych płyt CD, kawałka tektury i kleju. Ozdoba tego typu znakomicie współgra z nowoczesnymi dodatkami w minimalistycznych wnętrzach.   Wykorzystując płyty CD do ozdabiania przedmiotów najlepiej je najpierw rozwarstwić . Za pomocą ostrego i płaskiego narzędzia, np. noża introligatorskiego. Podważ nim brzeg płyty i unieś górną warstwę do góry. Płyta bez problemu dzieli się na dwa krążki: błyszczący i przezroczysty. Choinka z płyt CD na tekturowym stelażu W zależności od liczby posiadanych płyt możesz dowolnie modyfikować wielkość choinki. Tego typu, nowoczesna dekoracja może z powodzeniem zastąpić tradycyjne drzewko . Doskonale nadaje się również jako ozdoba np. biurka w pracy czy okna w kuchni.   Będą ci potrzebne: około 100 płyt CD – na choinkę wysoką na mniej więcej 50 cm, tektura lub brystol o wymiarach: 70 x 80 cm, klej do papieru, nożyk introligatorski, nożyczki, klej na ciepło w pistolecie. Sposób wykonania: Z brystolu lub tektury zrób stożek , składając go w trąbkę o ostrym czubku. Sklej i wyrównaj nożyczkami lub nożykiem podstawę. Przetnij promieniście (w taki sposób, w jaki kroi się pizzę) na 4 części 2 płyty – posłużą do oklejenia czubka choinki na końcu. Przetnij 5 płyt, każdą na 2 równe części. Zacznij od nich oklejanie choinki. Mocuj płyty prostym brzegiem do dołu, gorącym klejem. Oklejaj od podstawy do czubka - płyty powinny tworzyć strukturę rybiej łuski lub dachówki. Przyklejaj kolejne płyty w taki sposób, by zachodziły na poprzednie . Najlepiej przyklejać je pasmami dookoła. Oklej wierzchołek wyciętymi wcześniej trójkątami i choinka z płyt CD gotowa....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner