Niemowlak leży na plecach i uśmiecha się do rodzica
©Dmitry Naumov/Fotolia
Styl życia

Przyczyny dużego brzucha u dzieci przed 3. rokiem życia i starszych

Wystający brzuch u dziecka poniżej 3. roku życia jest stanem normalnym. U starszych może być objawem dolegliwości żołądkowych, takich jak: zaparcia, wzdęcia czy biegunka. Zapalenie wyrostka robaczkowego można podejrzewać, gdy brzuch dodatkowo robi się twardy, a dziecko gorączkuje (temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza).

Wystający brzuch u dziecka poniżej 3. roku życia jest stanem normalnym. U starszych może być objawem dolegliwości żołądkowych, takich jak: zaparcia, wzdęcia czy biegunka. Zapalenie wyrostka robaczkowego można podejrzewać, gdy brzuch dodatkowo robi się twardy, a dziecko gorączkuje (temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza).

 

Niemowlaki mają nieproporcjonalne główki i brzuszki w stosunku do całego ciała, ale to jest zupełnie normalne do 3 roku życia. Potem brzuch stopniowo „wyciąga się” i robi się płaski.

Przyczyny dużego brzuszka u dzieci poniżej 3. roku życia

U dzieci do 3 roku życia brzuszki są naturalnie wypukłe i nie jest to powód do niepokoju. Przez 2 pierwsze lata życia dziecka żołądek znajduje się w pozycji poziomej. Dopiero między 2 a 3 rokiem układa się pionowo (tak jak u dorosłego człowieka). Duży brzuch u dziecka spowodowany jest także zaokrąglonym dolnym odcinkiem kręgosłupa (u dorosłych jest on płaski).

Duży brzuch u dzieci po 3. roku życia, a problemy z układem pokarmowym

Wystający brzuszek u dziecka może być wynikiem dolegliwości układu pokarmowego. Do najczęstszych z nich należą:

Wystający brzuszek u dziecka po 3. roku życia a wady kręgosłupa

Duży brzuch u dzieci może być objawem zniekształcenia klatki piersiowej nazywanego klatką piersiową szewską lub lejkowatą. Jest to wada wrodzona, którą można zauważyć tuż po urodzeniu dziecka. Polega ona na zapadnięciu się dolnej części mostka. Krzywizna może być tak duża, że mostek będzie stykać się z kręgosłupem.

 

Inną wadą kręgosłupa uwydatniającą brzuch może być lordoza. Jest to wada kręgosłupa której przyczyną może być niedobór witaminy D3 i krzywica. Lordozę leczy się zwykle odpowiednią dietą, suplementacją, sportem a czasem również rehabilitacją.

dziecko z bolącym brzuchem
© maxximmm/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci: przyczyny stanu zapalnego
Zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje niedrożność jego światła spowodowana czynnikiem mechanicznym, np. zaleganiem kamienia kałowego na ściankach jelita. Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia i w najgorszym wypadku pęknięcia wyrostka.

Zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje niedrożność jego światła spowodowana czynnikiem mechanicznym, np. zaleganiem kamienia kałowego na ściankach jelita. Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia i w najgorszym wypadku pęknięcia wyrostka.   Wyrostek robaczkowy to około 13-centymetrowe uwypuklenie ściany jelita, na odcinku od kątnicy do miejsca łączenia okrężnicy z jelitem cienkim. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci często mylone jest z zakażeniem dróg moczowych. Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci spowodowane jest niedrożnością jego światła przez pasożyty, kamień kałowy, infekcje bakteryjne lub guz nowotworowy. Wewnątrz światła dochodzi do podwyższenia ciśnienia, co powoduje rozdęcie wyrostka i niedokrwienie. Pobudzone nerwy aferentne (czuciowe) dostają się do rdzenia kręgowego wywołując silny ból w okolicy nadbrzusza. Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny Przyczyną przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego są głównie bakterie. Pałeczka okrężnicy (bakteria Escherichia coli), obecna w wyrostku dostaje się do niedokrwionych ścianek nasilając stan zapalny. Finalnie dochodzi do przedziurawienia wyrostka, co wywołuje: zapalenie otrzewnej – stan bezpośredniego zagrożenia życia, wstrząs septyczny ( forma sepsy ) – reakcja zapalna organizmu na zakażenie, której towarzyszy spadek ciśnienia tętniczego, ropień –to najłagodniejszy skutek przewlekłego zapalenia wyrostka, bo nie zagraża życiu. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci rozpoznaje się po badaniu moczu (by wykluczyć zakażenie), RTG i USG jamy brzusznej oraz tomografii komputerowej (badanie radiologiczne za pomocą promieniowania rentgenowskiego) . Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci -...

leżące niemowlę
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia
Objawy pneumokoków u dzieci: gorączka, dreszcze i ciemne plamy na całym ciele
Pneumokoki wywołują zapalenie płuc, których objawem jest kaszel i uczucie zatkanego nosa. Objawami sepsy są ciemne wybroczyny na skórze oraz przyspieszenie akcji serca. Nieprzyjemny zapach z ust i kaszel mogą świadczyć o zapaleniu zatok wywołanym pneumokokami.

Pneumokoki wywołują zapalenie płuc, których objawem jest kaszel i uczucie zatkanego nosa. Objawami sepsy są ciemne wybroczyny na skórze oraz przyspieszenie akcji serca. Nieprzyjemny zapach z ust i kaszel mogą świadczyć o zapaleniu zatok wywołanym pneumokokami.   Pneumokoki to bakterie wywołujące zakażenia nieinwazyjne, np. zapalenie ucha środkowego, zatok oraz płuc. Są jednym z głównych czynników bakteryjnych zakażeń układu oddechowego. Najgroźniejszym rodzajem zachorowania na pneumokoki jest inwazyjna choroba pneumokokowa. Dochodzi wtedy do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsy. Objawy pneumokoków zależne od miejsca występowania zakażenia Objawy pneumokoków u dzieci rozpoznaje się w zależności od miejsca, w jakim wystąpiło zakażenie. Symptomem zapalenia płuc jest kaszel, a ucha - gorączka. Objawy zapalenia ucha środkowego a pneumokoki Zapalenie najczęściej pojawia się po przebytym przeziębieniu. Leczenie polega na podawaniu antybiotyku. Objawy zapalenia ucha środkowego to: ból ucha, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, płacz dziecka bez powodu, częste pocieranie ucha przez dziecko, zaburzenia słuchu, biegunka, nudności i wymioty. Objawy zapalenia zatok wywołanych pneumokokami Pierwszym symptomem zapalenia zatok u dziecka jest katar. Inne objawy pneumokoków w przypadku chorych zatok to: uczucie zatkania nosa (w tym pogorszenie węchu), mówienie przez nos, kaszel, bóle mięśni, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, zmniejszenie apetytu, ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust . Objawy zapalenia płuc spowodowanego pneumokokami Pneumokoki powodują ponad połowę wszystkich zachorowań na zapalenie płuc u dzieci. Początek choroby objawia się najczęściej wysoką gorączką powyżej 39...

Jednodniowa gorączka
© Ermolaev Alexandr/Fotolia.com
Styl życia
Jednodniowa gorączka u dziecka: przyczyny i postępowanie
Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.

Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.   Gorączka u dziecka jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. Najczęstsze choroby, których pierwszym objawem jest gorączka, to: odra , różyczka , świnka , ospa wietrzna i tzw. trzydniówka , inaczej rumień nagły. Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka do pierwszego roku życia Jednodniowa gorączka u niemowlaka (od urodzenia do pierwszego roku życia) występuje w czasie wyżynania się pierwszych zębów. Dziąsła podczas ząbkowania są zaczerwienione i bolą, dlatego dziecko płacze i marudzi. Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli wynosi około 38 stopni Celsjusza, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Podwyższona temperatura ciała zazwyczaj ustępuje następnego dnia, a gorączka przebiega bezobjawowo . Z kolei jeśli temperatura sięga ponad 38 stopni Celsjusza, a dziecko ma biegunkę, kaszel lub wymiotuje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka powyżej 1 roku życia U dzieci starszych np. około 10. roku życia, wysoka gorączka może być efektem udaru słonecznego . Przebywanie na słońcu bez okrycia głowy, gdy temperatura powietrza sięga ponad 25 stopni Celsjusza, może doprowadzić do przegrzania organizmu i wystąpienia jednodniowej gorączki . Zdarza się również, że podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza) może wystąpić po wzmożonym wysiłku fizycznym, np. po 90 minutach biegania po boisku piłkarskim. Jednodniowa gorączka u dziecka – postępowanie Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli poniżej...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner