dziecko na sali gimnastycznej
Pixabay/MaThoPa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Lordoza i skolioza: wady kręgosłupa, które dokuczają od dziecka

Lordoza – wklęsłe plecy i skolioza – krzywe plecy. To wady postawy, które dotyczą kręgosłupa, a 80% dzieci ma z nim problemy.

Lordoza – wklęsłe plecy i skolioza – krzywe plecy. To wady postawy, które dotyczą kręgosłupa, a 80% dzieci ma z nim problemy.

 

Kręgosłup jest podporą naszego całego ciała, a prawie w ogóle o niego nie dbamy. Przypominamy sobie o nim, kiedy zaczyna nam dokuczać ból.

Czym jest lordoza, a czym skolioza?

Lordoza to wygięcie kręgosłupa do przodu, w stronę jamy brzusznej, skolioza natomiast to boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza pojawia się w momencie, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki i trwa do 12-14 roku życia. Bardzo często nasila się na etapie dojrzewania dziecka, w czasie, gdy zaczyna ono rosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mięśnie nie mogą nadążyć za rozwojem kośćca, a wtedy nie pełnią odpowiedniego oparcia dla kręgosłupa. Częściej ofiarami skoliozy są dziewczynki, niż chłopcy, a im wcześniej mamy z nią do czynienia, tym konsekwencje są poważniejsze. Z kolei lordoza może spowodować poważne powikłania, np. artretyzm czy przewlekłe bóle pleców. Kręgosłup naturalnie skrzywia się do przodu w obrzeżach szyjnych i lędźwiowych, a do tyłu w części piersiowej i krzyżowej. Dzięki temu ciężar głowy utrzymuje się, a ruchy są absorbowane.

Przyczyny lordozy i skoliozy

Przyczyną lordozy jest utrzymywanie niewłaściwej pozycji ciała, brak ruchu, otyłość, a także wady wrodzone. Konsekwencją choroby są także takie schorzenia jak: krzywica, gruźlica, osteoporoza, zanik mięśni, czy choroba zwyrodnieniowych kręgosłupa. Przyczyny skoliozy nie są znane do tej pory. Wiadomo, że postawa siedząca i brak ruchu wpływają na rozwój niedyspozycji.

Objawy lordozy i skoliozy

Osoba mająca do czynienia z lordozą wygląda, jakby się przesadnie prostowała, a u osoby chorej na skoliozę występują dosyć charakterystyczne, wystające łopatki. W wypadku lordozy między środkową częścią kręgosłupa, a pośladkami występuje postawa przypominająca literę C. Ponadto, plecy są wklęsłe, brzuch wypięty do przodu, a pośladki są o wiele bardziej odstające. Natomiast osoba chorująca na skoliozę ma widoczny garb z jednej strony pleców, tzw. garb żebrowy. Jeśli chodzi o lordozę do typowych objawów zalicza się kurczenie mięśni, drętwienie lub mrowienie kończyn dolnych a także kłopoty z oddawaniem moczu i stolca. Osoba chora na skoliozę posiada zaburzenie czucia głębokiego z wiązadeł mięśni i stawów oraz różną długość nóg.

Leczenie lordozy i skoliozy

W obu przypadkach specjalista może zlecić fizykoterapię, dzięki której mięśnie tułowia ulegną wzmocnieniu. Zalecana jest gimnastyka korekcyjna, szczególnie ćwiczenia na basenie, ponadto należy grać w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną. Nie można podnosić ciężarów i uprawiać gimnastyki przyrządowej. Niektórzy noszą gorsety ortopedyczne, które naciskają na kręgosłup, a tym samym powodują jego właściwe ułożenie. W najgorszym przypadku dochodzi do operacji, podczas której zostaje wszczepiony metalowy implant. Zabieg nie jest w stanie przywrócić pełnej formy.

chłopiec chory na skoliozę
©jeffy1139/Fotolia.com
Styl życia
Wady postawy – skolioza, lordoza, kifoza – charakterystyka i przyczyny
W przypadku skoliozy kręgosłup układa się w literę S. Najczęstszym rodzajem schorzenia jest skolioza piersiowa lub krzyżowa. Lordoza to przesadne wygięcie pleców w odcinku lędźwiowym do przodu. To zaburzenie jest skutkiem innych chorób, takich jak krzywica, zanik mięśni czy karłowatość. Kifoza natomiast polega na wygięciu odcinka piersiowego do tyłu. Schorzenie powstaje na skutek osteoporozy, artretyzmu czy dystrofii mięśniowej.

W przypadku skoliozy kręgosłup układa się w literę S. Najczęstszym rodzajem schorzenia jest skolioza piersiowa lub krzyżowa. Lordoza to przesadne wygięcie pleców w odcinku lędźwiowym do przodu. To zaburzenie jest skutkiem innych chorób, takich jak krzywica, zanik mięśni czy karłowatość. Kifoza natomiast polega na wygięciu odcinka piersiowego do tyłu. Schorzenie powstaje na skutek osteoporozy, artretyzmu czy dystrofii mięśniowej. W związku z siedzącym trybem życia i brakiem aktywności rozwijają się wady postawy. Popularne schorzenia kręgosłupa to dyskopatia, kifoza, lordoza, kręgozmyk czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) Czym jest skolioza? Skolioza to skrzywienie trójpłaszczyznowe pleców. Podobnie jak dyskopatia, jest to stan zwyrodnieniowy kręgosłupa . Skolioza występuje w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poziomej. Osoba z tym schorzeniem ma kręgosłup w kształcie litery S. Choroba dzieli się na skoliozę lewostronną i prawostronną. W najczęstszym przypadku schorzenie rozwija się w środkowej i górnej części pleców. Skolioza objawia się: wystającymi łopatkami, garbem znajdującym się w jednej części pleców, nierówną wysokością bioder, zaburzoną równowagą w napięciu mięśni, niesymetrycznością wcięcia talii. Jak powstaje skolioza? W młodym wieku w kręgosłupie dziecka może powstać wygięcie boczne (pierwotne), którego pochodzenie nie jest określone. Gdy osoba nie wykonuje regularnych ćwiczeń i niewłaściwie siedzi, to prowadzi to do zwyrodnienia stawów międzykręgowych, które skutkują bólami kręgosłupa i powikłaniami neurologicznymi. W niektórych przypadkach powstawanie skoliozy jest skutkiem przebytych chorób (np. polio) lub urazów pleców. Czym jest lordoza?...

lekarz badający dziecko
©Dan Race/Fotolia
Styl życia
Postawa skoliotyczna u dzieci – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa
Postawa skoliotyczna w 80% przypadków ma nieznaną etiologię, pozostałe 20% wynika z wad wrodzonych lub zmian w obrębie układu kostnego, mięśniowego, asymetrii kończyn, itp. Postawa skoliotyczna jest wstępnym stadium skrzywienia kręgosłupa i często jest ona w pełni uleczalna.

Postawa skoliotyczna w 80% przypadków ma nieznaną etiologię, pozostałe 20% wynika z wad wrodzonych lub zmian w obrębie układu kostnego, mięśniowego, asymetrii kończyn, itp. Postawa skoliotyczna jest wstępnym stadium skrzywienia kręgosłupa i często jest ona w pełni uleczalna. Postawa skoliotyczna u dzieci – co to jest? Skolioza u dzieci, jak i w późniejszym wieku, jest wadą ogólnoustrojową, ponieważ niewłaściwe ułożenie kręgosłupa wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Skolioza występuje zarówno u chłopców jak i u dziewcząt, jednak dziewczynki są bardziej narażone na rozwój schorzenia. Postawa skoliotyczna to początkowe stadium wady kręgosłupa. Charakteryzuje się asymetrią barków i łopatek, niesymetrycznymi trójkątami talii oraz nieznacznym bocznym skrzywieniem kręgosłupa . Odpowiednimi ćwiczeniami czasem można uzyskać całkowitą korekcję postawy skoliotycznej u dzieci. Postawa skoliotyczna u dzieci – diagnoza skoliozy u dzieci Rozwój każdego dziecka przebiega według ukierunkowanego genetycznie i dziedzicznie programu, na który wpływają w dużej mierze czynniki środowiskowe, np. choroby, żywienie czy aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie ewentualnych wad postawy i podjęcie właściwego leczenia. W tym celu wykorzystuje się przesiewowe badania, a systematyczna ocena i zalecenia lekarza mogą pomóc rodzicom w dbaniu o utrzymanie prawidłowej postawy dzieci. Postawa skoliotyczna u dzieci – leczenie – ćwiczenia korekcyjne Poprzez ćwiczenia korekcyjne wytwarza się nawyk prawidłowej postawy ciała, co skutecznie może zapobiec dalszemu rozwojowi skoliozy. Skoliozę w początkowym stadium można leczyć za pomocą korygowania postawy ciała dziecka podczas codziennych czynności oraz za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Do aktywności wpływających pozytywnie na postawę ciała u dzieci należą: jazda na nartach i...

Kręgosłup dziecka.
©Köpenicker/fotolia
Styl życia
Wady postawy u dzieci występujące najczęściej dotyczą kręgosłupa
Najczęstszymi wadami postawy u dzieci są te związane z kręgosłupem, klatką piersiową i plecami oraz nogami, w tym płaskostopie.

Najczęściej wady postawy u dzieci dotyczą kręgosłupa, klatki piersiowej i pleców, a także nóg. Częstość występowania wad zależy od wieku dzieci. Wady mogą być wrodzone lub nabyte. Nawet po przeprowadzeniu badań nie wiadomo, czy wpływ na powstawanie wad postawy ma środowisko.   Najczęstsze wady postawy u dzieci w wieku do 6 lat Wady postawy to grupy błędów postawy, takich jak nieprawidłowe ustawienie barków, nieprawidłowy kształt brzucha , koślawość stawów kolanowych czy przykurcze mięśni. W przedziale wiekowym 3-6 lat najczęściej wady postawy stwierdza się u sześciolatków i przeważnie są to nieprawidłowy kształt klatki piersiowej oraz postawa skoliotyczna. Zazwyczaj wady postawy u dzieci sześcioletnich są skutkiem zmiany trybu życia z dnia na dzień – w szkole muszą więcej czasu niż wcześniej spędzać w ławkach, na siedząco. Wedle przeprowadzonych badań wady postawy u dzieci w tym wieku mogą wynikać bezpośrednio z niewłaściwej masy ciała. Najczęstszą wadą postawy u sześciolatków jest klatka piersiowa kurza , czyli grzebieniowate wypuklenie mostka. Druga pod względem częstotliwości występowania jest postawa skoliotyczna, wstępna forma skoliozy. Charakteryzuje się asymetrią barków, łopatek oraz trójkątów talii, a skrzywienie kręgosłupa na tym etapie jest jeszcze niewielkie. Wady kończyn dolnych występują najczęściej u dzieci w wieku od 7 do 12 lat Wśród osób w wieku szkolnym najczęściej wady postawy u dzieci stwierdza się u dziesięciolatków . Przeważnie są to wady związane z nogami – kolana koślawe bądź szpotawe, płaskostopie, stopa szpotawa, wydrążona i płasko-koślawa. Drugą najczęstszą wadą postawy jest postawa skoliotyczna (a także skolioza). Mają ją przeważnie dziewczynki. Także w przedziale wiekowym 7-12 lat wpływ na wady...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner