Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
młody mężczyzna trzyma się za bolący brzuch
©BlueSkyImages/fotolia
Styl życia

Czy można wyleczyć zespół jelita drażliwego?

Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

 

Nie można trwale wyleczyć drażliwego jelita, jednak stosuje się szereg sposobów, by złagodzić jego przebieg.

Dieta w zespole jelita drażliwego

Podczas leczenia jelita drażliwego należy przede wszystkim wystrzegać się produktów, które mogą wywoływać lub nasilać objawy chorobowe. Dieta powinna jednak być dobierana indywidualnie, ponieważ u jednych pacjentów posiłki z wysoką zawartością błonnika mogą pomóc łagodzić objawy, a u innych wręcz przeciwnie. Ogólnie produkty wysokobłonnikowe (warzywa, kasze, owoce), powodując wypełnienie jelit, pomagają zatrzymywać wodę w organizmie i zmniejszyć skurcze jelit, co z kolei ułatwia wypróżnianie. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny zrezygnować m.in. z roślin strączkowych i produktów wysokowęglowodanowych.

Jelito drażliwe – leczenie farmakologiczne

W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki przeciwzaparciowe, przeciwbiegunkowe i rozkurczowe. Czasami pacjenci obserwują poprawę przy wprowadzeniu do leczenia probiotyków, czyli korzystnych dla zdrowia kultur bakteryjnych lub drożdży.

Psychoterapia w leczeniu jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego nie zagraża zdrowiu i na dłuższą metę życiu, jednak potrafi skutecznie zdezorganizować zarówno życie prywatne, jak i zawodowe osoby, która cierpi na to schorzenie. W tym kontekście bardzo korzystne jest korzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, którzy pomogą w uregulowaniu trybu życia. Niekiedy pacjenci zauważają poprawę przy stosowaniu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych – warto więc rozważyć również wizytę u psychiatry. Jako leczenie alternatywne stosuje się także jogę i medytację, służące zmniejszeniu poziomu stresu.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Zbliżenie na jelita
© Spectral-Design/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczyć chorobę uchyłkową jelita grubego?
Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety.

Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety. Rozpoznanie choroby uchyłkowej jelita grubego Lekarz wykonuje ultrasonografię jamy brzusznej , która może potwierdzić obecność uchyłków w jelicie grubym oraz stwierdzić zapalenie uchyłków oraz ewentualnych powikłań, na przykład ropnia czy przedziurawienia jelita.   Wykonuje się także dokładniejsze badania, takie jak tomografia komputerowa brzucha i miednicy mniejszej. Przeprowadza się kolonoskopię , która nie jest wskazana dla osób z zapaleniem uchyłków. O takim zapaleniu można dowiedzieć się, wykonując badanie krwi – świadczy o nim przyspieszone OB, zwiększenie liczby białych krwinek i stężenia CRP . Jakie są sposoby leczenia choroby uchyłkowej jelita grubego? Chorobę uchyłkową bez powikłań leczy się ambulatoryjnie z wykorzystaniem otrąb przyjmowanych każdego dnia po 2-3 łyżki. Stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Z kolei zapalenie uchyłków jest leczone w szpitalu, stosuje się ścisłą dietę i antybiotyki podawane doustnie lub dożylnie przez około tydzień.   Inne powikłania, takie jak ropień, przedziurawienie jelita, wymagają leczenia operacyjnego. Do przeprowadzenia operacji predysponuje także nawracające zapalenie uchyłków bez dodatkowych powikłań. Ten sposób leczenia stosuje się jednak rzadko.   W 80% przypadków krwawienie z uchyłków samoistnie ustępuje. U wielu pacjentów konieczne jest przetoczenie krwi, kolonoskopia z tamowaniem krwawienia.   Zachowawcze leczenie nie spowoduje usunięcia...

Jelita - prześwietlenie
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak objawia się choroba uchyłkowa jelita grubego?
Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego.

Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Diagnostyka choroby uchyłkowej jelita grubego Uchyłki to woreczki o cienkich ścianach o średnicy 1 centymetra. Zazwyczaj nie dają objawów. W większości przypadków wykrywa się je przypadkowo w czasie kolonoskopii i na zdjęciu z wlewu doodbytniczego. Wówczas tę postać choroby nazywa się uchyłkowatością. Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego U niewielkiego odsetka pacjentów z chorobą uchyłkową jelita grubego można zaobserwować następujące objawy: nudności i wymioty oraz zaburzenia rytmu wypróżnień. Pojawia się biegunka lub zaparcia stolca. Czasami występuje zatrzymanie stolca lub gazów na krótki czas. Ponadto pojawiają się dolegliwości bólowe w dolnych częściach jamy brzusznej. Temperatura ciała jest podwyższona. W czasie palpacji (badania poprzez uciskanie brzucha dłonią) w lewym podbrzuszu odczuwany jest ból. Diagnozuje się także podwyższone tętno (tachykardia >100/minutę). W laboratoryjnym badaniu krwi stwierdza się podwyższoną (>10000) liczbę leukocytów.   Inne objawy związane z chorobą uchyłkową jelita grubego to ropień wewnątrzbrzuszny, przedziurawienie jelita grubego i pełna niedrożność jelitowa . Kolejnym objawem, który nie jest związane z zapaleniem, jest krwawienie z uchyłków. Objawia się ono wypróżnieniami z domieszką krwi w stolcu lub samą krwią i skrzepami. Choroba jelit są chorobami cywilizacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie to  przyczyna choroby uchyłkowej jelita grubego .  Leki przeciwbólowe i rozkurczowe są niezbędne w ...

sałatka
Flickr/with wind/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Ogranicz produkty źle tolerowane
Zespół jelita drażliwego (ZJN) to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest przewlekła i charakteryzuje się dyskomfortem spowodowanym zmianami w funkcjonowaniu jelit (np. nawracające bóle brzucha), nieprawidłowością wypróżnień oraz wzdęciami. Na zaburzenie czynnościowe jelit kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni.

Zespół jelita drażliwego (ZJN) to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest przewlekła i charakteryzuje się dyskomfortem spowodowanym zmianami w funkcjonowaniu jelit (np. nawracające bóle brzucha), nieprawidłowością wypróżnień oraz wzdęciami. Na zaburzenie czynnościowe jelit kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni. Zespół jelita nadwrażliwego – co można jeść? Nie istnieje żadna specjalna ani uniwersalna dieta. Żywienie w zespole jelita drażliwego jest bardzo zindywidualizowane. Z pomocą lekarza i dietetyka należy ułożyć jadłospis, który nie będzie zawierał produktów nasilających dolegliwości. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu oraz zjadanie małych, częstych posiłków, ponieważ spożywanie obfitych porcji może przyczyniać się do nasilenia bólów oraz biegunek lub zaparć. Szczególnie przy biegunkach warto stosować probiotyki. Wpływają one korzystnie na florę bakteryjną w jelitach, przyczyniając się do złagodzenia dokuczliwych objawów zespołu jelita drażliwego. Eliminacja produktów przy zespole jelita drażliwego W zespole jelita drażliwego dolegliwości intensyfikują się w sytuacjach stresogennych , wówczas z jadłospisu należy wykluczyć wszystko, co wzmaga dyskomfort i ból. Najczęściej są to: potrawy smażone, zamiast tego zalecane jest gotowanie na parze, pieczenie; mleko oraz produkty mleczne niefermentowane – szczególnie w przypadku ZJN połączonego z nietolerancją laktozy – pozostałe osoby mogą sprawdzić jak reagują na mleko – i jeżeli nie szkodzi – może zostać włączone do diety; produkty, które wzmagają zatrzymywanie gazów, tj. fasola, groch, kapusta, cebula, czosnek, białe pieczywo; duże ilości warzyw i owoców – w niektórych...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner