©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Choroba afektywna dwubiegunowa: fazy i objawy ChAD

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest ciężkim schorzeniem, na które składają się trzy epizody. W trakcie fazy depresyjnej pacjent nie ma chęci do życia. Fazy hipomanii i manii charakteryzuje ogromny napływ energii, a czasem zachowań agresywnych.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest ciężkim schorzeniem, na które składają się trzy epizody. W trakcie fazy depresyjnej pacjent nie ma chęci do życia. Fazy hipomanii i manii charakteryzuje ogromny napływ energii, a czasem zachowań agresywnych.

 

Na chorobę dwubiegunową zapadają zwykle młodzi ludzie, do 35. roku życia. ChAD jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ nasilenie objawów u każdego pacjenta jest inne. Pomiędzy epizodami występują okresy z trudnymi do zauważenia objawami lub ich brakiem.

Faza depresyjna ChAD

Epizod depresyjny w chorobie dwubiegunowej charakteryzuje się obniżeniem nastroju. Chory nie ma chęci do życia. Zmniejsza się jego poczucie własnej wartości. Odczuwa ciągłe zmęczenie i stres oraz niechęć do zdobywania nowych doświadczeń. Nie ma motywacji do pracy, ani nauki. Traci zainteresowanie dotychczasowym hobby i przestaje spotykać się ze znajomymi.

Chory w trakcie epizodu depresyjnego może wykonywać swoje obowiązki, np. zawodowe. Natomiast po pracy nie ma siły na inne czynności. Robi tylko niezbędne rzeczy, a i to przychodzi mu z trudem.

W czasie fazy depresyjnej ChAD pojawiają się też objawy somatyczne. Pacjent ma problemy ze snem, budzi się w nocy lub nad ranem i nie może ponownie zasnąć. Nie ma apetytu lub wręcz przeciwnie – objada się podczas bezsennych nocy.

Faza hipomaniakalna ChAD

Po epizodzie depresyjnym może wystąpić od razu faza manii lub pośrednia faza – hipomanii. Pacjent w stanie hipomanii ma niespodziewanie dużo energii, jest radosny. Dobrze czuje się między ludźmi. Mówi szybciej niż zwykle, często nie dopuszczając innych do głosu.

Często chory w fazie hipomanii jest rozrzutny. Ten epizod charakteryzuje też duża kreatywność i większa sprawność intelektualna.

Pacjent śpi kilka godzin, a nawet mniej i nie odczuwa zmęczenia.

Faza hipomaniakalna zwykle nie wpływa znacząco na życie chorego i jego otoczenia. Zarówno on, jak i jego bliscy nie widzą, że nagły dopływ energii może być objawem choroby.

Faza manii w ChAD

Faza maniakalna choroby afektywnej dwubiegunowej następuje po fazie hipomaniakalnej. Często trudno jest zauważyć moment, w którym kończy się hipomania, a zaczyna mania.

W fazie manii chory staje się lekkomyślny i przekonany o własnej nieomylności. Przestaje też racjonalnie myśleć. Może rzucić pracę lub wydać wszystkie pieniądze na coś, co mu się nie przyda. Uważa, że inni ludzie powinni się mu podporządkować. Bywa agresywny, jeśli ktoś mu się przeciwstawi.

Człowiek w fazie manii miewa większy popęd seksualny niż zazwyczaj i podejmuje przypadkowe kontakty seksualne. Może zbyt szybko jeździć samochodem, wdawać się w bójki lub nadużywać narkotyków czy alkoholu.

Podobnie jak w hipomanii, w fazie manii chory je mało lub wcale. Zdarza się, że nie przyjmuje odpowiedniej ilości płynów.

Epizod mieszany w ChAD

W chorobie dwubiegunowej mogą występować też epizody mieszane, które zawierają objawy depresji i hipomanii lub manii.

Zwiększona aktywność może występować równocześnie z utratą sensu życia i smutkiem. Chory może ruszać się wolniej, a jednocześnie odczuwać gonitwę myśli i ciągły niepokój.

W fazie mieszanej pojawia się większe ryzyko skłonności samobójczych. Pacjent powinien znajdować się wtedy pod szczególną obserwacją.

Okres remisji w ChAD

Choroba dwubiegunowa ma też okresy remisji, czyli braku objawów bądź występowania objawów o niewielkim nasileniu. W czasie remisji pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne do psychiatry prowadzącego. Nie powinien też rezygnować z przyjmowania leków, aby nie doszło do nawrotu choroby.


©Dodoardo/Fotolia
Styl życia
Przyczyny choroby dwubiegunowej: czynniki biologiczne, społeczne oraz środowiskowe
ChAD może występować zarówno pod postacią depresji, jak też manii. Chorobę dwubiegunową często diagnozuje się w rodzinach, w których cierpią na nią matka lub ojciec.

ChAD może występować zarówno pod postacią depresji, jak też manii. Chorobę dwubiegunową często diagnozuje się w rodzinach, w których cierpią na nią matka lub ojciec.   Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić u młodych ludzi, dezorganizując im plany życiowe, np. dotyczące samorozwoju. Czym jest choroba dwubiegunowa? Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to występujące naprzemiennie epizody depresyjne i maniakalne oraz połączenie objawów charakteryzujących te epizody. Faza depresyjna obejmuje okresy obniżonego nastroju . Faza maniakalna to zwiększenie energii u chorego i planowanie różnych działań. Fazy te mogą też przenikać się nawzajem. Chory zachowuje się wtedy bardzo niestabilnie . Szybko zmienia nastroje i nastawienie do podejmowanych czynności. Choroba afektywna dwubiegunowa zawiera okresy remisji, kiedy objawy nie występują. Remisja może trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Choroba dwubiegunowa zazwyczaj pojawia się przed 35. rokiem życia. Bardzo mocno wpływa na wszelkie dziedziny życia chorego. Cierpią na tym zarówno relacje zawodowe, jak i osobiste. Przyczyny choroby dwubiegunowej Istnieje wiele czynników, które wpływają na pojawienie się choroby dwubiegunowej. Przyczyny jej są różne: od genetycznych, przez biologiczne, aż do społecznych i środowiskowych. Czynniki biologiczne, wpływające na pojawienie się choroby dwubiegunowej, to m.in. specyficzna konfiguracja genów . Istniejące choroby somatyczne np. niedoczynność tarczycy, a także zaburzenia w równowadze neuroprzekaźników mózgowych, które mogą prowadzić do ChAD. W rodzinach, w których jedno lub dwoje rodziców cierpiało na chorobę dwubiegunową, jest większe prawdopodobieństwo zachorowania dziecka. Choroba występująca u matki i ojca zwiększa ryzyko u potomka o...

©Sondem/Fotolia
Styl życia
Choroba dwubiegunowa i jej leczenie: farmakoterapia, psychoedukacja i psychoterapia
Leczenie afektywnej choroby dwubiegunowej (ChAD) obejmuje farmakoterapię, psychoedukację i czasem psychoterapię. Terapia ChAD powinna doprowadzić do fazy remisji, czyli całkowitego braku lub złagodzenia objawów choroby.

Leczenie afektywnej choroby dwubiegunowej (ChAD) obejmuje farmakoterapię, psychoedukację i czasem psychoterapię. Terapia ChAD powinna doprowadzić do fazy remisji, czyli całkowitego braku lub złagodzenia objawów choroby.   ChAD to choroba przewlekła, dlatego jej leczenie trwa długo: nawet kilka lub kilkanaście lat. Zdarza się, że pacjent musi przyjmować leki do końca życia. W ciężkich przypadkach, np. popełniania czynów agresywnych lub występowania myśli samobójczych, może być konieczna hospitalizacja. Choroba dwubiegunowa – leczenie farmakologiczne Chorobę afektywną dwubiegunową leczy się od wystąpienia pierwszego epizodu. Leki są podawane w przypadku nawrotów choroby, a także podtrzymująco w okresie remisji. Ilość leków zależy od częstotliwości i nasilenia epizodów choroby dwubiegunowej. Leczenie może obejmować podawanie jednego, dwóch, a nawet większej liczby preparatów. W terapii podtrzymującej stosuje się środki stabilizujące nastrój, np. sole litu, karbamazepinę, kwas walproinowy oraz jego pochodne. Podawane są też atypowe leki przeciwpsychotyczne, takie jak olanzapina, aripiprazol lub kwetiapina. Podczas epizodów depresyjnych chory przyjmuje leki przeciwdepresyjne. Ostre epizody lękowe lub te z silnym pobudzeniem wymagają zastosowania benzodiazepin. Pacjent uspokaja się też po podaniu klasycznych leków przeciwpsychotycznych, np. zuklopentiksolu lub haloperidolu. Leki na ChAD wprowadza się stopniowo, do uzyskania dawki, która ustabilizuje stan pacjenta. Przez ten czas należy oznaczać stężenie podawanych preparatów przez badanie krwi. W czasie farmakoterapii powinno się monitorować funkcje wątroby, nerek i tarczycy . Ważne jest też wykonywanie kontrolnych badań stężenia glukozy, morfologii i cholesterolu. Hospitalizacja pacjenta może być...

nerka w układzie dokrewnym
© krishnacreations/Fotolia.com
Styl życia
Układ dokrewny – przysadka, szyszynka, tarczyca, grasica, nadnercza, trzustka, jajniki
Układ dokrewny składa się z gruczołów wewnątrzwydzielniczych, zwanych też hormonalnymi. Gruczoły dokrewne znajdują się prawie we wszystkich częściach naszego ciała. Mają różny kształt, budowę i rozmiar.

Układ dokrewny składa się z gruczołów wewnątrzwydzielniczych, zwanych też hormonalnymi. Gruczoły dokrewne znajdują się prawie we wszystkich częściach naszego ciała. Mają różny kształt, budowę i rozmiar.   Układ dokrewny jest drugim układem, zaraz po nerwowym, który reguluje czynności naszego ciała. Wydziela on hormony, które są odpowiedzialne za rozmnażanie, metabolizm i rozwój organizmu. Układ dokrewny – z czego się składa? Układ hormonalny składa się przede wszystkim z: przysadki mózgowej, szyszynki, tarczycy, przytarczycy, grasicy, nadnerczy, trzustki, jajników/jąder.   Szyszynka jednym z pierwszych narządów układu dokrewnego. Znajduje się z tyłu III komory mózgowia. Zbudowana jest z tkanki glejowej i pinakocytów. Szyszynka wydziela hormony : noradrenalinę, serotoninę, melatoninę, hormony hamujące wydzielanie gonadotropin.   Przysadka mózgowa składa się z płata przedniego i tylnego. Umiejscowiona jest w dolnej części międzymózgowia. Wydziela: prolaktynę, hormony wzrostu, hormony tropowe, wazopresynę, oksytocynę.   Gruczoł tarczycy znajduje się obok chrząstki tarczycowej w okolicach II i IV chrząstki tchawicy. Zbudowana jest z dwóch płatów połączonych węziną. Wydziela tyroksynę, regulującą tempo przemiany materii i kalcytoninę, utrzymującą odpowiedni poziom wapnia we krwi .   Gruczoły przytarczycy są niewielkie, łącznie ważą około 100 miligramów. Umiejscowione są pod dolnymi i górnymi biegunami tarczycy. Wydzielają parathormon, mający za zadanie regulację poziomu wapnia we krwi i płynie tkankowym.   Grasica znajduje się tuż za mostkiem w śródpiersiu. Składa się na nią kora podzielona na zraziki przegrodami łącznotkankowymi. Grasica produkuje hormony: tymozynę, THF, tymulinę,...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik