Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Niedobór androgenów
© Igor Mojzes/Fotolia.com
Styl życia

Niski poziom androgenów zaburza sprawność seksualną, powoduje zmęczenie i przyspiesza starzenie

Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.

Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.

 

Androgeny to tak zwane męskie hormony, do których zalicza się głównie testosteron, ale też dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). W dużo mniejszym stężeniu występują one również u kobiet. Badanie testosteronu polega na określeniu stężenia tego hormonu we krwi. U mężczyzn prawidłowy poziom tego hormonu powinien wynosić od 2,2 do 9,8 nanogramów na mililitr, u kobiet 0,69-2,77 ng/ml.

Co to jest andropauza, czyli męska menopauza

Stężenie testosteronu u mężczyzn zależy od stanu zdrowia i kondycji psychicznej. Jednak z wiekiem, mniej więcej od 30. roku życia, poziom testosteronu zaczyna się powoli obniżać. Do momentu osiągnięcia 80 lat może spaść nawet o połowę. Proces ten i jego skutki dla organizmu można porównać do menopauzy u kobiet, z tym że u mężczyzn następuje bardziej stopniowo. Skutki andropauzy to między innymi spadek sprawności seksualnej, wzrost masy tłuszczowej kosztem mięśniowej, zmęczenie, osłabienie, utrata elastyczności skóry. Podobnie jak u kobiet, w celu złagodzenia objawów andropauzy można zastosować terapię hormonalną w postaci tabletek, zastrzyków i plastrów.

Zespół niedoboru testosteronu: objawy

U mężczyzn po 50. roku życia znaczny spadek testosteronu jest całkowicie naturalny. U młodszych mężczyzn może być wynikiem zaburzeń funkcji jąder, podwzgórza lub przysadki mózgowej.

 

Objawy zespołu niedoboru testosteronu to między innymi:

  • Zaburzenia funkcji seksualnych: spadek libido, zaburzenia erekcji, zmniejszona aktywność seksualna, ograniczenie porannych i nocnych wzwodów
  • Przerzedzenie owłosienia.
  • Powiększenie gruczołów piersiowych i bóle w ich okolicach.
  • Tycie, zwłaszcza w okolicy brzucha.
  • Uderzenia gorąca, zwiększona potliwość.
  • Obniżenie nastroju i brak energii życiowej.
  • Spadek koncentracji i problemy z pamięcią.
  • Zaburzenia snu.

Niedobór androgenów u kobiet: spadek libido i wahania nastroju

Kobiety również mogą odczuwać skutki niedoboru androgenów w organizmie. Powodem obniżenia poziomu tych hormonów mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu podwzgórza i przysadki mózgowej, uszkodzenie nadnerczy, usunięcie jajników. Może to również być skutek przyjmowania glikokortykosterydów, leków na padaczkę i tabletek antykoncepcyjnych. U kobiet niedobór androgenów skutkuje spadkiem libido, ciągłym zmęczeniem, złym samopoczuciem i wahaniami nastroju.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Bezpłodność
© Paolese/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność przysadki mózgowej powoduje hipoglikemię, niewydolność tarczycy i zanik laktacji
Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.

Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.   Niedoczynność przysadki mózgowej może wywołać niepłodność . Choroby jajników w wyniku niedoboru hormonu folikulotropowego mogą prowadzić do zaniku owłosienia płciowego. Za co odpowiada przysadka mózgowa Przysadka mózgowa to gruczoł wydzielania wewnętrznego produkujący hormony odpowiedzialne za pracę: nerek, wątroby, tarczycy i gruczołu płciowego . Zaburzenia pracy przysadki określa się mianem niedoczynności i nadczynności przysadki mózgowej , w zależności od tego, czy spowodowana jest niedoborem, czy nadmierną produkcją hormonów. Niedoczynność przysadki mózgowej – hormony przysadki Niewydolność przysadki mózgowej związana jest z brakiem lub niedoborem hormonów tego gruczołu. Budowa przysadki składa się z przedniego i tylnego płata przysadki.   Hormony przedniego płata przysadki mózgowej to: hormon wzrostu – wpływa na pracę wątroby, prolaktyna – odpowiedzialna za pracę gruczołów sutkowych, hormon luteinizujący – wpływa na gonady, hormon folikulotropowy – oddziałuje na jajniki i jądra , hormon adrenokortykotropowy – wpływa na nadnercza, hormon tyreotropowy – wpływający na pracę tarczycy .   Hormon przysadki tylnego płata przysadki mózgowej: wazopresyna – wpływa na pracę nerek. Funkcje przysadki mózgowej a niedoczynność przysadki Przysadka mózgowa pobudza syntezę hormonów tarczycy. Efektem braku tego hormonu jest wtórna niedoczynność tarczycy . Przysadka wpływa również na pracę nadnerczy przez co...

Kobieta trzyma lusterko w dłoni
©oreans/Fotoli
Styl życia
Objawy zaburzeń hormonalnych: wahania wagi, sucha skóra, brak miesiączki i spadek libido
Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.

Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.   Zaburzenia hormonalne dotyczą głównie kobiet. Wywierają one wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Mogą także utrudniać zajście w ciążę. Objawy zaburzeń hormonalnych: co powinno zwrócić twoją uwagę? Zachwiana równowaga hormonalna może objawiać się na różne sposoby, ale najczęstszymi symptomami świadczącymi o nieprawidłowej pracy hormonów są:   tycie lub utrata wagi, problemy skórne: suchość, przebarwienia, trądzik, wysypka, obniżone samopoczucie i wahania nastroju, wypadanie włosów , spadek libido , problemy ze wzrokiem, brak miesiączki lub obfite krwawienia, bóle w dolnej części brzucha, krwawienia mimo braku miesiączki.   Jeśli te objawy występują u ciebie, możesz cierpieć na zaburzenia hormonalne, takie jak nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi i wysuszenie skóry Jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych to niedoczynność tarczycy . Kiedy gruczoł tarczycy wytwarza zbyt małe ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, zostaje zaburzony metabolizm. Prowadzi to w pierwszej kolejności do przyrostu masy ciała. Twoją uwagę powinna także zwrócić sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach. Nadczynność tarczycy skutkuje spadkiem wagi i nadmierną potliwością Przeciwieństwem niedoczynności tarczycy jest jej nadczynność . Nadmierne wytwarzanie...

leczenie niedoczynności kory nadnerczy
©designer491/Fotolia
Styl życia
Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie glikokortykosteroidami, androgenami i dietą
Niedoczynność kory nadnerczy, inaczej zmęczenie nadnerczy lub leniwość nadnerczy polega na zaburzeniu wydzielania hormonów takich, jak kortyzol (tzw. hormon stresu). Leczenie niedoczynności kory nadnerczy polega na podawaniu doustnie lub domięśniowo leków: glikokortykosteroidów, androgenów oraz zmianie nawyków żywieniowych.

Niedoczynność kory nadnerczy, inaczej zmęczenie nadnerczy lub leniwość nadnerczy polega na zaburzeniu wydzielania hormonów takich, jak kortyzol (tzw. hormon stresu). Leczenie niedoczynności kory nadnerczy polega na podawaniu doustnie lub domięśniowo leków: glikokortykosteroidów, androgenów oraz zmianie nawyków żywieniowych. Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie glikokortykosteroidami Glikokortykosteroidy to jedne z najsilniejszych leków – hamują proces zapalny i usuwają objawy choroby. Najczęściej stosowanym glikokortykosteroidem podawanym przy niedoczynności kory nadnerczy jest hydrokortyzon (hormon kory nadnerczy pozyskiwany syntetycznie). Lek przyjmuje się doustnie, zazwyczaj 2-3 razy dziennie. Medykamentu nie należy zażywać późnym wieczorem (po godzinie 18). Dawkę leku ustala się z lekarzem, który przy podjęciu decyzji uwzględnia takie czynniki, jak: przyczyna niedoczynności kory nadnerczy, przebyte i aktualne choroby, rodzaj pracy zawodowej. Dawkę leku zmienia się w trakcie leczenia (zwykle po 2-4 tygodniach) w zależności od samopoczucia chorego i wyników badań, zwłaszcza stężenia glukozy, potasu i sodu. Większą porcję leku przyjmuje się przy urazach, grypie, długotrwałym wysiłku fizycznym. Jeżeli lek zostanie przedawkowany, może skutkować pojawieniem się nadciśnienia tętniczego, otyłości, rozstępów, trądziku, a w przypadku kobiet – dodatkowo zaburzeniami miesiączkowania . Jeżeli chorobie towarzyszą nudności i biegunka, lek podaje się domięśniowo. Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie androgenami Androgeny (hormony płciowe) należy zażywać rano po posiłku. Decyzję o leczeniu androgenami podejmuje lekarz – nie w każdym przypadku jest ono konieczne. Preparat zaleca się m.in. młodym kobietom, które skarżą się na spadek formy, złe samopoczucie , brak...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner