Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
mężczyzna trzymający się za brzuch
©Monet/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie trzustki?

Choroba trzustki może mieć formę przewlekłą i przez wiele lat ukrywać się pod postacią objawów charakterystycznych dla niestrawności bądź zatrucia pokarmowego. Podczas gdy chory nie zdaje sobie sprawy, że dolega mu przewlekłe zapalenie trzustki, w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Kiedy pojawiają się poważniejsze objawy, jak cukrzyca czy stolce tłuszczowe, trzustka nie spełnia już 90% swoich funkcji.

Choroba trzustki może mieć formę przewlekłą i przez wiele lat ukrywać się pod postacią objawów charakterystycznych dla niestrawności bądź zatrucia pokarmowego. Podczas gdy chory nie zdaje sobie sprawy, że dolega mu przewlekłe zapalenie trzustki, w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Kiedy pojawiają się poważniejsze objawy, jak cukrzyca czy stolce tłuszczowe, trzustka nie spełnia już 90% swoich funkcji.

Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) dotyka najczęściej osób, które regularnie piją alkohol. Wystarczy 50 ml wódki lub 500 ml piwa dziennie, by spowodować nieodwracalne zmiany w jednym z najważniejszych gruczołów, który odpowiada zarówno za proces trawienia, jak i za produkcję niezbędnych hormonów. Ryzyko choroby znacznie wzrasta, jeśli picie alkoholu współwystępuje z wysokotłuszczową lub wysokobiałkową dietą. Najbardziej szkodliwe są tłusty nabiał, tłuste mięso, potrawy smażone i tłuste, zawiesiste sosy. Do przewlekłego zapalenia trzustki mogą doprowadzić też:

  • urazy, stany zapalne, nowotwory i wady rozwojowe trzustki,
  • nadczynność przytarczyc,
  • uchyłki dwunastnicy,
  • kamica żółciowa,
  • wrzody żołądka,
  • hiperlipidemia,
  • niedożywienie.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia trzustki są nawracające bóle w śródbrzuszu lub nadbrzuszu (promieniujące do pleców), które pojawiają się zwykle tuż po spożyciu obfitego posiłku lub na kilka godzin po wypiciu alkoholu. Towarzyszą im objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia, biegunki czy gazy. Stolce są pieniste, cuchnące i tłuste. Ponieważ dolegliwości te sugerują zwykłe zatrucie pokarmowe lub niestrawność, napady mogą pojawiać się nawet przez kilka lat, zanim zostanie rozpoznana ich prawdziwa przyczyna. Chory na PZT w miarę postępowania choroby chudnie i traci apetyt. Gdy zniszczeniu ulegnie większa część trzustki, pojawia się cukrzyca, która wymaga przyjmowania insuliny. U niektórych może też wystąpić lekka żółtaczka.


mężczyzna trzymający się za lewy bok
© staras/Fotolia.com
Styl życia
Główne przyczyny bólu trzustki: przejedzenie, zapalenie, torbiel i nowotwór
Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.

Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.   Bez trzustki niemożliwe byłoby trawienie pokarmów oraz regulacja poziomu cukrów we krwi. Jej uszkodzenia wynikają z jedzenia niezdrowych, tłustych pokarmów, przejadania się, stresu, nadużywania alkoholu oraz w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Czym jest trzustka? Trzustka jest narządem położonym w górnej części brzucha, czyli w tzw. nadbrzuszu. Organ znajduje się między kręgosłupem a żołądkiem, niedaleko śledziony i dwunastnicy. Trzustka spełnia istotną rolę w organizmie, ponieważ wydziela hormony: glukagon i insulinę. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Drugą funkcją tego narządu jest wspieranie procesu trawienia pożywienia (czyli białek, tłuszczów i węglowodanów). Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które trafiają do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się rozkład pożywienia. Zaburzenie pracy tego organu może skutkować przewlekłymi problemami ze zdrowiem, np. zapaleniami lub nowotworami. Jakie są przyczyny bólu trzustki? Niepokój powinny wzbudzić zarówno bóle przewlekłe (trwające kilka tygodni) lub ostre (bardzo intensywne i dokuczliwe, trwające kilka dni). W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. Czasem może się okazać, że ból nie dotyczy trzustki, lecz promieniuje z innego, uszkodzonego narządu. Ból trzustki najczęściej bywa wynikiem następujących przyczyn: Przejedzenie – jest to najczęstsza i najłatwiejsza do pokonania przyczyna bólu trzustki. Dominuje wówczas delikatne,...

Objawy raka trzustki
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Najczęstsze objawy raka trzustki – bóle brzucha, żółtaczka, biegunki
Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.

Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.   Trzustka jest niewielkim narządem, który odpowiada za trawienie pokarmów i regulowanie poziomu cukru we krwi. Nowotwór nie musi dawać żadnych objawów, dlatego trudno go zdiagnozować.   Czym jest rak trzustki?   Nowotwór trzustki należy do jednej z najtrudniejszych do wyleczenia chorób. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów w Europie .  Śmiertelność osób chorych na raka trzustki sięga aż 95%. Dzieje się tak głównie z powodu późnej wykrywalności choroby. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów każdego roku na świecie diagnozuje się blisko 200 tysięcy nowych przypadków raka tego narządu. Nowotwór trzustki leczy się przy pomocy leków, a także poprzez wycięcie narządu. Jakie są symptomy raka trzustki? Rak trzustki nie musi dawać żadnych objawów . Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i trudna do wyleczenia.   Warto udać się do lekarza, gdy wystąpią następujące dolegliwości: przewlekłe i przeszywające bóle brzucha (szczególnie kłucie i ucisk w jego górnej części lub promieniujące na inne narządy), bóle kręgosłupa i pleców, nagłe pojawienie się cukrzycy , nieprawidłowa tolerancja glukozy, nudności i wymioty (szczególnie krwawe), utratę masy ciała, częste biegunki tłuszczowe, czarne stolce (świadczą o obecności krwi) , zaparcia, wzdęcia, bezbólowa żółtaczka, utrata apetytu, świąd skóry (spowodowany dużym stężeniem kwasów żółciowych we krwi), zaburzenia trawienia, bóle głowy, zaburzenia depresyjne i lękowe , złe samopoczucie,...

kobieta trzymająca się za bolącą trzustkę
© staras/Fotolia.com
Styl życia
Kłucie, biegunki, spadek masy ciała – najczęstsze objawy chorej trzustki
Ból trzustki może się objawiać kłuciem i promieniować na inne narządy. Towarzyszą mu też gorączka, zbyt duży apetyt na słodycze, biegunki tłuszczowe oraz częstoskurcze.

Ból trzustki może się objawiać kłuciem i promieniować na inne narządy. Towarzyszą mu też gorączka, zbyt duży apetyt na słodycze, biegunki tłuszczowe oraz częstoskurcze.   Trzustka bierze udział w trawieniu pokarmów. Chorą trzustkę należy odciążyć lekkostrawną dietą, a problem zgłosić lekarzowi. Przyczynami bólu mogą być stany zapalne, a nawet nowotwór. Dlaczego boli trzustka Trzustka odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi oraz trawienie pokarmów. Narząd ten musi codziennie bardzo intensywnie pracować, by cały organizm funkcjonował prawidłowo. Organ ten doświadcza poważnych uszkodzeń, często w wyniku niezdrowego stylu życia. Trzustkę najbardziej niszczy przejadanie się (zarówno sporadyczne, jak i codzienne jedzenie do syta), picie nadmiernych ilości alkoholu, jadłospis bogaty w potrawy tłuste, słone i słodkie, przyjmowanie leków, a także przewlekły stres. Wynikiem takich działań są stany zapalne trzustki, torbiele, a także nowotwory. Czasami wina leży po stronie genetyki.   Ból trzustki pojawia się w górnych partiach brzucha, za żołądkiem, po lewej stronie. Ból jest palący i zlokalizowany pod żebrami. Może nawracać i nasilać się tuż po posiłku oraz podczas leżenia na wznak (trzustka jest wtedy ściśnięta). Najczęstsze objawy chorej trzustki Gdy trzustka zaczyna chorować, daje o sobie znać całemu organizmowi. Oprócz bólu pojawia się też wiele innych objawów. Kłucie – chory odczuwa w jamie brzusznej nieprzyjemne kłucie o umiarkowanym natężeniu. Gorączka – podwyższona temperatura pojawia się, gdy dochodzi do stanu zapalnego trzustki. Stan zapalny może być ostry lub przewlekły. Ból głowy – kiedy szwankuje trzustka, mogą pojawić się złe samopoczucie, zmęczenie oraz ból głowy....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner