Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
mężczyzna trzymający się za lewy bok
© staras/Fotolia.com
Styl życia

Główne przyczyny bólu trzustki: przejedzenie, zapalenie, torbiel i nowotwór

Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.

Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.

 

Bez trzustki niemożliwe byłoby trawienie pokarmów oraz regulacja poziomu cukrów we krwi. Jej uszkodzenia wynikają z jedzenia niezdrowych, tłustych pokarmów, przejadania się, stresu, nadużywania alkoholu oraz w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków.

Czym jest trzustka?

Trzustka jest narządem położonym w górnej części brzucha, czyli w tzw. nadbrzuszu. Organ znajduje się między kręgosłupem a żołądkiem, niedaleko śledziony i dwunastnicy. Trzustka spełnia istotną rolę w organizmie, ponieważ wydziela hormony: glukagon i insulinę. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Drugą funkcją tego narządu jest wspieranie procesu trawienia pożywienia (czyli białek, tłuszczów i węglowodanów). Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które trafiają do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się rozkład pożywienia. Zaburzenie pracy tego organu może skutkować przewlekłymi problemami ze zdrowiem, np. zapaleniami lub nowotworami.

Jakie są przyczyny bólu trzustki?

Niepokój powinny wzbudzić zarówno bóle przewlekłe (trwające kilka tygodni) lub ostre (bardzo intensywne i dokuczliwe, trwające kilka dni). W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. Czasem może się okazać, że ból nie dotyczy trzustki, lecz promieniuje z innego, uszkodzonego narządu. Ból trzustki najczęściej bywa wynikiem następujących przyczyn:

  • Przejedzenie – jest to najczęstsza i najłatwiejsza do pokonania przyczyna bólu trzustki. Dominuje wówczas delikatne, lecz dokuczliwe kłucie w okolicach narządu. Dzieje się tak, gdyż organ jest podrażniony dużą ilością tłuszczów, cukrów, alkoholu lub soli. Zalecany jest odpoczynek, dieta lekkostrawna, a także picie dużej ilości wody oraz herbat ziołowych.
  • Ostre zapalenie trzustki – chory czuje ostry, bardzo dokuczliwy ból, który może promieniować do pleców. Dolegliwość utrzymuje się przez kilka dni, może niespodziewanie nawracać. Przyczyną ostrego zapalenia jest samotrawienie się przez trzustkę. Dzieje się tak z powodu złogów w przewodach żółciowych.
  • Przewlekłe zapalenie trzustki – objawia się podobnie, jak ostre zapalenie, z tym, że ból początkowo jest mniejszy. Z tego powodu chory może zignorować dolegliwości. Wraz z rozwojem choroby ból staje się nie do wytrzymania, a narząd zaczyna obumierać. Pęcherzyki i kanaliki trzustkowe rozszerzają się i zwapniają. Główną przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.
  • Torbiel trzustki – pojawiają się na skutek urazów brzucha. Ból jest silny i przewlekły.

Nowotwór trzustki – jest bardzo trudny do wyleczenia, a w trakcie postępowania choroby, bóle nasilają się. Nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami żołądkowymi lub niestrawnością. Przyczyną choroby może być długotrwały stres, nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz obciążenie genetyczne.


kobieta u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Życie bez trzustki – przyczyny usunięcia, leki i dieta
Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.

Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.   Żaden narząd nie jest w stanie zastąpić trzustki. Decyzję o jej usunięciu podejmuje się w przypadku poważnych uszkodzeń lub chorób. Osoby, które nie mają trzustki muszą do końca życia zażywać leki i przejść na lekkostrawną dietę . Za co odpowiada trzustka? Trzustka jest położona w górnej części brzucha, nieopodal dwunastnicy, pełni funkcję gruczołu trawiennego. Produkuje wiele hormonów i enzymów, bez których niemożliwe by było prawidłowe funkcjonowanie, m.in. rozkład pokarmów lub cukrów we krwi. Z tego powodu usunięcie tego organu jest dla osoby chorej ostatecznością. Komórki trzustkowe wytwarzają następujące substancje: komórki beta - produkują insulinę, która pozwala wykorzystać węglowodany przez komórki i magazynować ich nadmiar w wątrobie , komórki alfa – produkują glukagon, który podnosi poziom cukru we krwi, komórki delta – produkują somatostatynę, hamującą uwalnianie hormonów, gastryna – wspiera wydzielanie soku żołądkowego, enzymy – umożliwiają trawienie białek i kolagenu, a także rozkładają kwasy nukleinowe. Kiedy należy usunąć trzustkę? Życie bez trzustki wiąże się z wieloma trudnościami, dlatego organ można usunąć jedynie w poważnych sytuacjach, takich jak: poważny uraz trzustki – jeśli narząd został przebity, zmiażdżony lub poważnie obity, co uniemożliwia jego regenerację i dalsze funkcjonowanie, nowotwór trzustki – jest to jeden z trudniejszych do wyleczenia rodzajów raka, dlatego często usuwa się komórki nowotworowe wraz z całym narządem,...

kobieta trzymająca się za bolącą trzustkę
© staras/Fotolia.com
Styl życia
Kłucie, biegunki, spadek masy ciała – najczęstsze objawy chorej trzustki
Ból trzustki może się objawiać kłuciem i promieniować na inne narządy. Towarzyszą mu też gorączka, zbyt duży apetyt na słodycze, biegunki tłuszczowe oraz częstoskurcze.

Ból trzustki może się objawiać kłuciem i promieniować na inne narządy. Towarzyszą mu też gorączka, zbyt duży apetyt na słodycze, biegunki tłuszczowe oraz częstoskurcze.   Trzustka bierze udział w trawieniu pokarmów. Chorą trzustkę należy odciążyć lekkostrawną dietą, a problem zgłosić lekarzowi. Przyczynami bólu mogą być stany zapalne, a nawet nowotwór. Dlaczego boli trzustka Trzustka odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi oraz trawienie pokarmów. Narząd ten musi codziennie bardzo intensywnie pracować, by cały organizm funkcjonował prawidłowo. Organ ten doświadcza poważnych uszkodzeń, często w wyniku niezdrowego stylu życia. Trzustkę najbardziej niszczy przejadanie się (zarówno sporadyczne, jak i codzienne jedzenie do syta), picie nadmiernych ilości alkoholu, jadłospis bogaty w potrawy tłuste, słone i słodkie, przyjmowanie leków, a także przewlekły stres. Wynikiem takich działań są stany zapalne trzustki, torbiele, a także nowotwory. Czasami wina leży po stronie genetyki.   Ból trzustki pojawia się w górnych partiach brzucha, za żołądkiem, po lewej stronie. Ból jest palący i zlokalizowany pod żebrami. Może nawracać i nasilać się tuż po posiłku oraz podczas leżenia na wznak (trzustka jest wtedy ściśnięta). Najczęstsze objawy chorej trzustki Gdy trzustka zaczyna chorować, daje o sobie znać całemu organizmowi. Oprócz bólu pojawia się też wiele innych objawów. Kłucie – chory odczuwa w jamie brzusznej nieprzyjemne kłucie o umiarkowanym natężeniu. Gorączka – podwyższona temperatura pojawia się, gdy dochodzi do stanu zapalnego trzustki. Stan zapalny może być ostry lub przewlekły. Ból głowy – kiedy szwankuje trzustka, mogą pojawić się złe samopoczucie, zmęczenie oraz ból głowy....

Zdrowa dieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie chorób trzustki dietą oraz lekami
Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.

Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.   Trzustka jest niewielkim narządem, lecz spełnia dwie ważne funkcje w organizmie. Dzięki niej możliwe jest trawienie i regulacja cukrów. Choroby narządu są wyjątkowo bolesne, niektóre z nich należy leczyć w szpitalu, inne przy pomocy głodówki. By uniknąć nieprzyjemnej terapii, warto zawczasu zadbać o trzustkę. Trzustka – czym jest, jakie są jej najczęstsze choroby Trzustka to narząd zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej, blisko dwunastnicy i śledziony. Odpowiada za wytwarzanie enzymów trawiennych, dzięki czemu możliwy jest rozkład białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym trzustka produkuje hormony, które pozwalają regulować poziom cukrów we krwi. Nieodpowiedni tryb życia (głównie zła dieta), permanentny stres oraz uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do schorzeń tego organu. Najczęściej występującymi chorobami trzustki są zapalenia (ostre i przewlekłe), torbiele i nowotwory. Co szkodzi trzustce? Trzustce najbardziej szkodzą: Przejadanie się – szczególnie tłustymi i bogatymi w konserwanty potrawami. Jedzenie do syta - spożywanie każdego dnia obfitych posiłków. Picie dużych ilości alkoholu. Nadmierny i stały stres – a także brak odpoczynku i niedosypianie. Uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie wystąpiły nowotwory. Leczenie dolegliwości trzustki Zwykłe przejedzenia, i związane z tym bóle trzustki, należy leczyć nawadnianiem i lekkostrawną dietą. W przypadku nowotworów lekarz zaleci indywidualną terapię. Natomiast gdy dojdzie do zapalenia, nie obejdzie się bez hospitalizacji.   W takiej...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner