Fajka wodna
©nikolaydonetsk/Fotolia
Styl życia

Fajka wodna a zdrowie: czy shisha może być groźniejsza od papierosa?

Palenie fajki wodnej jest szkodliwe – naukowcy przestrzegają, że może być wielokrotnie bardziej niebezpieczne dla organizmu niż papieros.

Palenie fajki wodnej jest szkodliwe – naukowcy przestrzegają, że może być wielokrotnie bardziej niebezpieczne dla organizmu niż papieros.

 

Fajka wodna (jej oryginalna nazwa brzmi: shisha) to przyrząd służący do wdychania dymu tytoniowego przepuszczonego przez filtr wodny. Rytuał ten pochodzi z Indii, jednak popularność zdobył dopiero w krajach arabskich, a stamtąd przybył do Europy.

 

Fajka wodna to najzwyczajniej w świecie szklana misa, w której znajduje się woda (czasami wódka lub mleko). Na jej górze umiejscowiony jest tytoń, a pod misą podgrzewacz. To, co wdychamy gumową rurką do płuc to właśnie para wodną połączona z aromatyzowanym tytoniem.

Fajka wodna: rytuał, który stał się rozrywką

W Europie (choć można powiedzieć, że w tym momencie na całym świecie) palenie fajki wodnej stało się ciekawą rozrywką podczas spotkań ze znajomymi. Nie jest to traktowane jak rytuał, którym pierwotnie było w Indiach. Stał na straży jedności społecznej i oznaczał poczucie bliskości z innymi (fajkę wodną może palić wiele osób).

Fajka wodna: czy jest szkodliwa?

Na początku mylnie uważano, że shisha jest nieszkodliwa dla organizmu. Opierano się na teorii, iż wszelkie substancje miały być rozpuszczane w wodzie, a przez to nie wchłania ich organizm. Niestety wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że palenie fajki wodnej jest bardziej szkodliwe niż palenie papierosów, a wdychanie tlenku węgla może sprawiać większe szkody w postaci raka płuc, krtani czy chorób sercowo-naczyniowych.

 

Palenie fajki wodnej usypia czujność, ponieważ para wodna sprawia, że dym tytoniowy jest mniej drażniący. A jest równie szkodliwa jak papieros, a może nawet bardziej, ponieważ palenie shishy trwa o wiele dłużej. Wypalenie papierosa to mniej więcej 5-10 minut. Fajkę wodną pali się przeciętnie przez godzinę.

 

palące towarzystwo
Flickr/Alessandra/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Twój nałóg szkodzi też innym! Poznaj 7 nieoczywistych skutków ubocznych palenia
Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?   Wszyscy wiemy, że „palenie jest złe”. Lekarze nieustannie nas przestrzegają przed konsekwencjami. Jeśli względy zdrowotne nie są w stanie nas przekonać, może zrobią to inne skutki uboczne?   Koszt – palenie nie jest tanią rozrywką, niezależnie od tego, jaki rodzaj papierosów jest naszym ulubionym. Paczka papierosów to wydatek rzędu 14 złotych. Jeśli ktoś wypala jedną paczkę dziennie, oznacza to, że w ciągu roku wydaje ponad 5 000 złotych na nikotynę . Mamy do czynienia jeszcze z ukrytymi kosztami palenia – oprócz ceny, jaką płaci się za same papierosy, musimy liczyć się z licznymi konsekwencjami wywołanymi samym przyjmowaniem nikotyny – wzrostem ceny ubezpieczenia zdrowotnego, kosztami za leczenie, zmniejszenie wartości domu i samochodu (ze względu na zapach).   Negatywny wpływ na urodę i zdrowie – palacze mają statystycznie więcej problemów ze zdrowiem niż osoby niepalące. Nikotyna wywołuje między innymi nowotwory i problemy z krążeniem . Dodatkowo odkryto wpływ palenia papierosów na mutację DNA. Do tego dochodzą problemy czysto estetyczne – łamliwe paznokcie, matowe włosy, szara cera, nieświeży oddech i żółte zęby. Domowe sposoby na rozjaśnianie zębów, a nawet profesjonalne wybielanie u dentysty działają tylko chwilowo, gdy od razu po wyjściu z gabinetu wracamy do starych przyzwyczajeń.   Bierne palenie – jest jeszcze bardziej szkodliwe! Osoby dorosłe przebywające w towarzystwie palaczy także są bardziej narażone na nowotwory płuc, choroby serca i problemy z krążeniem. U dzieci dym tytoniowy wzmaga ataki astmy, wywołuje infekcje uszu, wywołuje problemy z układem oddechowym, zwiększa także ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.   Wpływ na zwierzęta – właściciel...

kobieta pali papierosa
Flickr/Chuck Grimmett/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Kaszel palacza, czyli z czym musisz się zmagać w nałogu tytoniowym
Papierosy powodują uporczywy kaszel. Towarzyszy on palaczom przez długi czas, dlatego usypia ich czujność. Tymczasem kaszel palacza nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może być oznaką gruźlicy, stanów zapalnych lub nowotworowych.

Papierosy powodują uporczywy kaszel. Towarzyszy on palaczom przez długi czas, dlatego usypia ich czujność. Tymczasem kaszel palacza nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może być oznaką gruźlicy, stanów zapalnych lub nowotworowych. Jak wygląda kaszel palacza? Kaszel u osoby palącej papierosy nasila się wraz z trwaniem nałogu. Im dłużej palimy papierosy, tym kaszel staje się bardziej dokuczliwy. W początkowym etapie nałogu ropna wydzielina daje się łatwo wykrztusić, ale z czasem jest to coraz trudniejsze. Najsilniejszy kaszel pojawia się rano, tuż po wyjściu z łóżka. Napady kaszlu pojawiają się nagle, a wraz z nimi odruch odpluwania gęstej śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny (niekiedy może ona przybierać barwę krwi). Oderwanie śluzu wymaga dużego wysiłku mięśni oddechowych. Skutki kaszlu palacza Długotrwały kaszel palacza oraz zmiany w oskrzelach i płucach, powodowane nałogiem, są przyczyną pękania przegród pomiędzy pęcherzykami płucnymi. Zmniejsza się wówczas powierzchnia wymiany gazowej, ponieważ powstają duże pęcherze rozedmowe. Zaczynają pojawiać się ataki duszności, początkowo tylko przy aktywności wymagającej dużego wysiłku, a potem nawet przy zwykłych, codziennych czynnościach.   Uporczywy kaszel wpływa niekorzystnie na układ krążenia. Powoduje wysokie ciśnienie w klatce piersiowej. Utrudnia odpływ krwi z żył do serca i zmniejsza przepływ krwi przez mózg. Może to doprowadzić do krótkotrwałej utraty przytomności. Jak zapobiegać kaszlowi palacza? Najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest zerwanie z nałogiem tytoniowym. Mimo, że w praktyce nie jest to łatwe do wykonania, każda próba rzucenia palenia zbliża do sukcesu i daje szansę na pozbycie się go. Nawet jeśli walka ostatecznie nie zostanie wygrana, ilość trującej substancji wprowadzanej do organizmu zostanie...

Kobieta siedzi w towarzystwie palaczy
©Picture Factory/Fotolia
Styl życia
Bierne palenie jest bardzo szkodliwe
Palenie bierne polega na wdychaniu dymu tytoniowego, zarówno tego, który pochodzi z palącego się papierosa (tzw. dym poboczny) oraz tego który jest wydychany przez osoby palące w otoczeniu (tzw. dym główny).

Palenie bierne polega na wdychaniu dymu tytoniowego, zarówno tego, który pochodzi z palącego się papierosa (tzw. dym poboczny) oraz tego który jest wydychany przez osoby palące w otoczeniu (tzw. dym główny). Dym tytoniowy – zabójcza chemiczna mieszanina W dymie tytoniowym znajduje się około 4 tysięcy związków, wśród których znajdują się toksyny oraz ponad 40 związków rakotwórczych. Z powodu tylko samego jego wdychania w Polsce rocznie umiera około 2 tysięcy osób. Najbardziej szkodliwy jest tzw. dym boczny, który wydobywa się z palącego się papierosa. Szkodliwość tego dymu jest kilkakrotnie razy wyższa niż tego, który jest wydychany przez palacza ponieważ nie jest przepuszczony przez filtr papierosowy. Zawiera on aż pięciokrotnie więcej tlenku węgla, czterokrotnie więcej nikotyny i około cztery razy więcej substancji rakotwórczych niż w dymie głównym (powstającym podczas zaciągania).Wdychanie dymu z kopcącego się papierosa jest dużo bardziej szkodliwe niż jego wypalenie. Szkodliwość biernego palenia W wyniku wieloletnich badań nad szkodliwością palenia tytoniu udowodniono, że osoby długotrwale wdychające dym papierosowy są narażone na raka płuc , astmę czy choroby układu krążenia w takim samym stopniu co palacze. Ponadto dym tytoniowy jest szczególnie groźny dla niemowląt i dzieci. Palenie przy dzieciach może skutkować zwiększeniem ryzyka wywołania zespołu nagłej śmierci niemowląt (śmierć łóżeczkowa), alergii, chorób dróg oddechowych, zaburzeń zachowania a nawet trudności w nauce.   Dym tytoniowy to alergen, przez co przede wszystkim alergikom podczas nawet krótkotrwałego kontaktu z nim mogą dokuczać objawy takie jak: cieknący nos, załzawione oczy, kichanie, kaszel oraz uczucie duszności. Osoby, które nie są na nic uczulone również mogą odczuwać krótkotrwałe skutki wdychania tej toksyny, takie jak nudności, bóle głowy...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner