mężczyzna tłumaczy jak napisać list motywacyjny
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.

List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.

 

List motywacyjny powinien dostarczyć potencjalnemu pracodawcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ubiegasz się akurat o to stanowisko. Należy też przekonać pracodawcę, że będziesz dobrym pracownikiem.

List motywacyjny – niezbędne dane

Jest to formalny dokument, dlatego powinny w nim być zachowane zasady oficjalnej korespondencji. List motywacyjny zawsze powinien zawierać:

  • Dane osobowe – imię i nazwisko, adres i numer telefonu,
  • Datę,
  • Dane adresata – imię, nazwisko i tytuł osoby oraz nazwę firmy, do której aplikacja jest wysyłana,
  • Zwrot grzecznościowy – „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”,
  • Zakończenie – „Z poważaniem…” i własnoręczny podpis,
  • Podpisaną klauzulę o ochronie danych osobowych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.).”

List motywacyjny – treść

List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Powinien być krótki i konkretny. Zazwyczaj stosuje się standardową, czytelną czcionkę na białej kartce A4. Treść listu powinna być napisana zrozumiałym językiem, bez błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy gramatycznych. Jeśli masz wątpliwości, poproś kogoś o pomoc. W liście należy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • na jakie stanowisko kandydujesz i skąd wiesz o wolnym miejscu pracy,
  • dlaczego ta praca jest dla ciebie ciekawa,
  • czy masz odpowiednie umiejętności i kompetencje potrzebne na tym stanowisku,
  • jakie twoje cechy mogą się przydać w firmie.

Podkreśl, że wykształcenie, które posiadasz, zgadza się z oczekiwaniami pracodawcy. Jeśli tak nie jest zadeklaruj chęć zdobycia tych umiejętności, uzupełnienia wiedzy i wykształcenia. W dobrym tonie jest pokazać, że wiesz czym się zajmuje firma i że twoja aplikacja nie jest przypadkowa, tylko wybór był świadomy. Opisz dlaczego chcesz swoją karierę wiązać akurat z danym miejscem.

klawiatura laptopa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Początek listu motywacyjnego w sytuacji, gdy nie jest on odpowiedzią na ogłoszenie
List motywacyjny jest formą reklamy. Już w pierwszym zdaniu przekonaj pracodawcę, że odniesie korzyść zatrudniając Ciebie, także gdy nie odpowiadasz na ogłoszenie.

List motywacyjny jest formą reklamy. Już w pierwszym zdaniu przekonaj pracodawcę, że odniesie korzyść zatrudniając Ciebie, także gdy nie odpowiadasz na ogłoszenie.   Istnieją przynajmniej dwie sytuacje, gdy wysyłamy dokumenty aplikacyjne na stanowisko, na które nie było ogłoszenia. Pierwsza, w której zależy nam na pracy i chcemy zgłosić gotowość do jej podjęcia, pomimo iż pracodawca nie rozpoczął rekrutacji. Druga sytuacja występuje wtedy, gdy firma prowadzi tzw. rekrutację z polecenia. Jak zacząć list motywacyjny w sytuacji, gdy nie jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie? Adresowanie listu motywacyjnego Początek listu musi mieć adresata. Jeśli znasz dane przedstawiciela firmy, do którego kierujesz list, te dane wykorzystaj w adresie oraz zwrocie grzecznościowym , rozpoczynającym list: „Szanowny Panie Iksiński”. Jeśli nie wiesz do kogo konkretnie kierujesz słowa, możesz rozpocząć od „Szanowni Państwo”, a w stopce adresowej umieścić nazwę firmy i działu, do którego aplikujesz. List motywacyjny to forma komunikacji marketingowej Używaj języka korzyści, podobnego do tego, którym posługują się reklamodawcy. Ważne, aby były to korzyści, które pracodawca odniesie wybierając właśnie Ciebie, a nie te, które Ty uzyskasz dzięki otrzymaniu pracy. Początek listu motywacyjnego zaważy na tym, czy pracodawca zdecyduje się przeczytać całość. Jak więc zacząć? Określ, które z Twoich umiejętności będą przydatne na wybranym stanowisku i zacznij na przykład tak: „Chciałabym przedstawić 3 pomysły na to, co mogę zaoferować Państwa Firmie”. Powołaj się na swoje osiągnięcia (do ich opisu najlepiej użyj liczb) i określ w jaki sposób możesz owe doświadczenia wykorzystać na nowym stanowisku. Nawiązanie do konkretnej firmy i stanowiska Ważne, aby list motywacyjny był odpowiedzią na zapotrzebowanie firmy i stanowiska, dlatego...

dokumenty na biurku z telefonem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podanie o pracę – nie pomyl go z listem motywacyjnym
Mimo że list motywacyjny i podanie o pracę wyglądają podobnie, nie jest to ten sam dokument. Różni się okolicznościami w jakich się go składa. Ma także nieco inną formę i treść.

Mimo że list motywacyjny i podanie o pracę wyglądają podobnie, nie jest to ten sam dokument. Różni się okolicznościami w jakich się go składa. Ma także nieco inną formę i treść. List motywacyjny a podanie o pracę List motywacyjny powinien być pisany jedynie w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy, którą zaproponował pracodawca. Natomiast podanie o pracę pisane jest z własnej inicjatywy – jest więc pisane wtedy, kiedy pracodawca nie wystawia ogłoszenia, ale bardzo nas interesuje praca w danej firmie . Jest także inna sytuacja, kiedy stosuje się podanie o pracę zamiast listu motywacyjnego – kiedy zostały uwzględnione już wstępne formalności z przyszłym pracodawcą , natomiast trzeba spełnić formalności i uzupełnić oficjalną dokumentację.   W porównaniu do podania, list motywacyjny powinien być zdecydowanie dłuższy, ponieważ jest to miejsce, w którym możemy rozwinąć informacje, o które pracodawca prosił w ogłoszeniu. Podanie o pracę z kolei ogranicza się do zadeklarowania chęci podjęcia pracy w danej firmie. Jak wygląda podanie o pracę? W podaniu o pracę należy napisać na jakim stanowisku chcemy pracować. Należy także krótko opisać, dlaczego powinniśmy otrzymać to stanowisko . Pismo to, podobnie jak list motywacyjny, powinno być estetyczne, wolne od błędów ortograficznych, językowych i interpunkcyjnych. Układ podania o pracę Podanie o pracę powinno zawierać elementy typowe dla wszystkich oficjalnych dokumentów oraz charakterystyczne jedynie dla dokumentów aplikacyjnych, czyli: datę i miejscowość, imię, nazwisko i tytuł zawodowy, nagłówek (czyli „Podanie”), treść (czyli rzeczowa prośba o zatrudnienie i jej uzasadnienie), podpis (koniecznie odręczny!), informacja o załączonych dokumentach. Przykład podania o pracę Tarnów, 19.10.2015 mgr Justyna Dąbrowska Ul....

brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nie zapomnij o tym pisząc CV!
Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane.

Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane. Klauzula w CV – dlaczego jest taka ważna? W świetle polskiego prawa tylko CV z poprawnie napisaną klauzulą o ochronie danych osobowych upoważnia firmę do wykorzystywania tych danych w trakcie aktualnej i następnych rekrutacji. Teoretycznie więc CV bez niej nie powinno być rozpatrywane. Jak wygląda praktyka? Bardzo różnie. Czasami pracodawcy w ogóle nie zwracają na nią uwagi, czasami sprawdzają ją pobieżnie, a czasami… przyglądają się jej bardzo wnikliwie. Zdarza się, że faktycznie niewłaściwa klauzula lub jej brak dyskwalifikuje kandydata. Bardziej rygorystycznie podchodzą do tego instytucje publiczne i duże firmy , mniej – osoby prowadzący małe firmy . Jednak na wszelki wypadek lepiej więc zawsze ją umieszczać i, o czym często zapominają poszukujący pracy, podpisać. Niepodpisana klauzula w CV jest nieważna. Aktualna treść klauzuli do CV Obowiązująca klauzula do CV ma następującą treść: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.” Nie trzeba jej specjalnie eksponować, ponieważ jej umieszczenie to formalność. Może być więc napisana mniejszymi literami czy umieszczona w stopce. Bezwzględnie należy ją też podpisać. Jeśli przygotowujesz do CV także list motywacyjny, pamiętaj, że do niego także należy dołączyć klauzulę. Nietypowe klauzule do CV Czasami zdarza się, że firma życzy sobie zamieszczenia w dokumentach aplikacyjnych klauzuli, która w treści ma nazwę instytucji, dane adresowe lub inne elementy. Zawsze...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner