Mężczyzna pisze list na komputerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Skuteczny list motywacyjny – jak go napisać?

List motywacyjny jest miejscem na dokładniejsze opisanie osiągnięć, kompetencji, uzasadnienie decyzji o aplikacji na stanowisko. W nim można też pokazać pracodawcy, jaka jest motywacja do podjęcia tej pracy. Oprócz tego, niezależnie czy napiszemy go sami czy skorzystamy ze wzoru listu motywacyjnego, to pierwszy kontakt z pracodawcą – przygotuj to dobrze, żeby wywołać pozytywne pierwsze wrażenie.

List motywacyjny jest miejscem na dokładniejsze opisanie osiągnięć, kompetencji, uzasadnienie decyzji o aplikacji na stanowisko. W nim można też pokazać pracodawcy, jaka jest motywacja do podjęcia tej pracy. Oprócz tego, niezależnie czy napiszemy go sami czy skorzystamy ze wzoru listu motywacyjnego, to pierwszy kontakt z pracodawcą – przygotuj to dobrze, żeby wywołać pozytywne pierwsze wrażenie.

List motywacyjny – porady

Nie powtarzaj w liście motywacyjnym informacji, które są już ujęte w CV. Możesz podkreślić te rzeczy, które są ważne w kontekście danego stanowiska, ale nie dubluj informacji. Przegadany list jest nużący. Na przykład nie streszczaj całego doświadczenia zawodowego, tylko napisz, czego cię nauczyły i co może się przydać w nowej pracy.

 

Skoncentruj się na ostatnich trzech latach – z punktu widzenia osoby rekrutującej, ostatni okres jest najistotniejszy.

 

Bądź przekonujący – podkreślaj swoją pewność. Zamiast pisać „wydaje mi się, że sprawdzę się jako lider zespołu” napisz „potrafię sprostać obowiązkom lidera zespołu”.

 

Podkreślaj konkrety i to, jak mogą pozytywnie wpłynąć na twoją pracę, np. „w ciągu ostatniego roku przeprowadziłem 200 godzin szkoleń” zamiast „mam doświadczenie w branży szkoleniowej”.

 

Postaw na oryginalność i unikaj oklepanych tekstów, na przykład – „tak znana i renomowana firma jak Państwa…”. Jeśli chcesz zapunktować u ewentualnego przyszłego pracodawcy, pokaż mu, że wiesz coś więcej o firmie, np. „interesuje mnie praca w tak przyjaznej środowisku firmie….”.

 

Reklamuj się, pokaż korzyści – przekonaj pracodawcę, że zatrudnienie ciebie przyniesie mu same korzyści.

 

Nie pisz tylko, że jesteś osobą komunikatywną – dodaj, że twoja komunikatywność pozwoli na budowanie długotrwałych i satysfakcjonujących relacji z klientami firmy.

List motywacyjny – nasza tarcza!

Czasami w CV pojawiają się słabe punkty, które nie wyglądają dobrze bez dodatkowego komentarza. W takim przypadku możesz wykorzystać do obrony list motywacyjny, choć z tym też ostrożnie – może się okazać, że pewne elementy zostaną w ogóle przeoczone, ponieważ są mało istotne. Jeśli jednak:

  • masz przerwy w życiorysie – możesz wytłumaczyć, że to był czas, w którym na pierwszym planie było przekwalifikowanie. Albo pobyt za granicą, podczas którego można było podszlifować angielski. Albo zatrudnienie było nieformalne, ale cechuje cię lojalność i nie chcesz z tego powodu ujawniać pracodawcy.
  • nie awansowałeś w ostatniej firmie – ktoś może pomyśleć, że nie interesuje cię kariera i ambitne zadania. Czasami jest tak, że nazwa stanowiska to jedno, a wykonywane obowiązki to drugie. Wymień jakie samodzielne i odpowiedzialne zadania zlecali ci szefowie.

Anty-list motywacyjny – tego nie rób!

Nie przesadzaj z ozdobnikami listu – znaki wodne czy kolorowy papier mogą się sprawdzić, gdy aplikujesz na stanowisko designerskie, a nie np. urzędnicze.

 

Nie pisz listu na 5 stron, nawet jeśli w zeszłym roku przyznano ci Nagrodę Nobla!

 

Nie pomyl się w nazwie firmy- niby mały błąd, a może skutkować urażoną dumą HR-owca i brakiem zaproszenia na rozmowę.

 

Nie wysyłaj tego samego listu do różnych miejsc, a już absolutnie nie kseruj listu!

 

Nie kopiuj listu motywacyjnego z poradników, bo może się okazać, że 10 innych osób aplikujących na to stanowisko czytało tę samą książkę.

 

Nie przesadzaj w żadną stronę – ani zbytnia skromność, ani ubarwianie rzeczywistości nie zdaje egzaminu.


Powodzenia!


 

klawiatura laptopa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Początek listu motywacyjnego w sytuacji, gdy nie jest on odpowiedzią na ogłoszenie
List motywacyjny jest formą reklamy. Już w pierwszym zdaniu przekonaj pracodawcę, że odniesie korzyść zatrudniając Ciebie, także gdy nie odpowiadasz na ogłoszenie.

List motywacyjny jest formą reklamy. Już w pierwszym zdaniu przekonaj pracodawcę, że odniesie korzyść zatrudniając Ciebie, także gdy nie odpowiadasz na ogłoszenie.   Istnieją przynajmniej dwie sytuacje, gdy wysyłamy dokumenty aplikacyjne na stanowisko, na które nie było ogłoszenia. Pierwsza, w której zależy nam na pracy i chcemy zgłosić gotowość do jej podjęcia, pomimo iż pracodawca nie rozpoczął rekrutacji. Druga sytuacja występuje wtedy, gdy firma prowadzi tzw. rekrutację z polecenia. Jak zacząć list motywacyjny w sytuacji, gdy nie jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie? Adresowanie listu motywacyjnego Początek listu musi mieć adresata. Jeśli znasz dane przedstawiciela firmy, do którego kierujesz list, te dane wykorzystaj w adresie oraz zwrocie grzecznościowym , rozpoczynającym list: „Szanowny Panie Iksiński”. Jeśli nie wiesz do kogo konkretnie kierujesz słowa, możesz rozpocząć od „Szanowni Państwo”, a w stopce adresowej umieścić nazwę firmy i działu, do którego aplikujesz. List motywacyjny to forma komunikacji marketingowej Używaj języka korzyści, podobnego do tego, którym posługują się reklamodawcy. Ważne, aby były to korzyści, które pracodawca odniesie wybierając właśnie Ciebie, a nie te, które Ty uzyskasz dzięki otrzymaniu pracy. Początek listu motywacyjnego zaważy na tym, czy pracodawca zdecyduje się przeczytać całość. Jak więc zacząć? Określ, które z Twoich umiejętności będą przydatne na wybranym stanowisku i zacznij na przykład tak: „Chciałabym przedstawić 3 pomysły na to, co mogę zaoferować Państwa Firmie”. Powołaj się na swoje osiągnięcia (do ich opisu najlepiej użyj liczb) i określ w jaki sposób możesz owe doświadczenia wykorzystać na nowym stanowisku. Nawiązanie do konkretnej firmy i stanowiska Ważne, aby list motywacyjny był odpowiedzią na zapotrzebowanie firmy i stanowiska, dlatego...

mężczyzna tłumaczy jak napisać list motywacyjny
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak napisać list motywacyjny?
List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.

List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.   List motywacyjny powinien dostarczyć potencjalnemu pracodawcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ubiegasz się akurat o to stanowisko. Należy też przekonać pracodawcę, że będziesz dobrym pracownikiem. List motywacyjny – niezbędne dane Jest to formalny dokument, dlatego powinny w nim być zachowane zasady oficjalnej korespondencji. List motywacyjny zawsze powinien zawierać: Dane osobowe – imię i nazwisko, adres i numer telefonu, Datę , Dane adresata – imię, nazwisko i tytuł osoby oraz nazwę firmy, do której aplikacja jest wysyłana, Zwrot grzecznościowy – „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, Zakończenie – „Z poważaniem…” i własnoręczny podpis, Podpisaną klauzulę o ochronie danych osobowych:  „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.).” List motywacyjny – treść List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Powinien być krótki i konkretny. Zazwyczaj stosuje się standardową, czytelną czcionkę na białej kartce A4. Treść listu powinna być napisana zrozumiałym językiem, bez błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy gramatycznych. Jeśli masz wątpliwości, poproś kogoś o pomoc. W liście należy odpowiedzieć na następujące pytania: na jakie stanowisko kandydujesz i skąd wiesz o wolnym miejscu pracy, dlaczego ta praca jest dla ciebie ciekawa, czy masz odpowiednie umiejętności i kompetencje potrzebne na tym stanowisku,...

dokumenty na biurku z telefonem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podanie o pracę – nie pomyl go z listem motywacyjnym
Mimo że list motywacyjny i podanie o pracę wyglądają podobnie, nie jest to ten sam dokument. Różni się okolicznościami w jakich się go składa. Ma także nieco inną formę i treść.

Mimo że list motywacyjny i podanie o pracę wyglądają podobnie, nie jest to ten sam dokument. Różni się okolicznościami w jakich się go składa. Ma także nieco inną formę i treść. List motywacyjny a podanie o pracę List motywacyjny powinien być pisany jedynie w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy, którą zaproponował pracodawca. Natomiast podanie o pracę pisane jest z własnej inicjatywy – jest więc pisane wtedy, kiedy pracodawca nie wystawia ogłoszenia, ale bardzo nas interesuje praca w danej firmie . Jest także inna sytuacja, kiedy stosuje się podanie o pracę zamiast listu motywacyjnego – kiedy zostały uwzględnione już wstępne formalności z przyszłym pracodawcą , natomiast trzeba spełnić formalności i uzupełnić oficjalną dokumentację.   W porównaniu do podania, list motywacyjny powinien być zdecydowanie dłuższy, ponieważ jest to miejsce, w którym możemy rozwinąć informacje, o które pracodawca prosił w ogłoszeniu. Podanie o pracę z kolei ogranicza się do zadeklarowania chęci podjęcia pracy w danej firmie. Jak wygląda podanie o pracę? W podaniu o pracę należy napisać na jakim stanowisku chcemy pracować. Należy także krótko opisać, dlaczego powinniśmy otrzymać to stanowisko . Pismo to, podobnie jak list motywacyjny, powinno być estetyczne, wolne od błędów ortograficznych, językowych i interpunkcyjnych. Układ podania o pracę Podanie o pracę powinno zawierać elementy typowe dla wszystkich oficjalnych dokumentów oraz charakterystyczne jedynie dla dokumentów aplikacyjnych, czyli: datę i miejscowość, imię, nazwisko i tytuł zawodowy, nagłówek (czyli „Podanie”), treść (czyli rzeczowa prośba o zatrudnienie i jej uzasadnienie), podpis (koniecznie odręczny!), informacja o załączonych dokumentach. Przykład podania o pracę Tarnów, 19.10.2015 mgr Justyna Dąbrowska Ul....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner