Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Cydr
©SBH/Fotolia
Styl życia

Czym jest cydr, czyli jabłecznik? Zdrowszy od piwa i wina i mniej kaloryczny alkohol z jabłek

Cydr jest lepszym wyborem niż piwo czy wino, zawiera mniej alkoholu i kalorii. Jest zdrowszy dla trzustki, bezpieczny dla bezglutenowców, posiada antyoksydanty, a także kwasy antygrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Cydr jest lepszym wyborem niż piwo czy wino, zawiera mniej alkoholu i kalorii. Jest zdrowszy dla trzustki, bezpieczny dla bezglutenowców, posiada antyoksydanty, a także kwasy antygrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Co to jest cydr

Cydr to przefermentowany sok z dojrzałych jabłek o zawartości alkoholu od 2 do nawet 8%. Tradycyjni producenci określają tą nazwą produkt bez żadnych dodatków, powstały wskutek fermentacji moszczu jabłkowego, natomiast produkcja przemysłowa ulepsza go konserwantami, aromatami i barwnikami. W Wielkiej Brytanii działa nawet specjalna grupa APPLE, wyznaczająca prawdziwemu cydrowi kryteria do spełnienia i dysponująca krajową listą oferujących go pubów.

 

Jabłecznik nie jest winem, które ma wyższą zawartość alkoholu (9-18%) i produkowane jest ze słodkich jabłek deserowych, ani piwem, które bazuje na słodzie jęczmiennym, chmielu, wodzie i drożdżach. Kanadyjski ice cider to natomiast bardziej wino, gdyż zawiera od 9 do 13% alkoholu i pochodzi z już przemarzniętych styczniowych jabłek. Perry to gruszkowy odpowiednik cydru ze specjalnie w tym celu uprawianych gruszek, robiony tradycyjnymi metodami, pear cider jedynie doprawia się gruszkowym koncentratem.

 

Cydr pije się schłodzony, podawany w wysokich szklankach do piwa z dodatkiem kostek lodu. Butelkowany cydr o pojemności 330 ml kosztuje zazwyczaj do 7 zł, w specjalistycznych sklepach można nabyć również cydr z nalewaka.

Właściwości cydru

Mała, 200-mililitrowa, szklanka cydru zawiera 70-80 kalorii (w zależności od poziomu jego wytrawności). Cydr ma niski indeks glikemiczny, co oznacza małe wahania glukozy we krwi po jego spożyciu i większe bezpieczeństwo dla trzustki. Po jabłeczniku nie będziemy więc tak senni, jak po piwie i apetyt nie zostanie pobudzony. Cydr jest doskonałym trunkiem dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu. Skutecznie ochładza w upalne dni, będąc w porównaniu z winem dwukrotnie mniej kalorycznym i będąc dwa razy słabszym drinkiem. Co ciekawe, także posiada antyoksydanty, zwalczające odpowiedzialne za starzenie się i procesy zapalne wolne rodniki (pół litra cydru odpowiada pod tym względem kieliszkowi wina). Cydr zawiera ponadto antybakteryjne i przeciwgrzybiczne kwasy.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
lampka wina czerwonego i białego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile kalorii mają wina i czy są tuczące?
Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina. Kaloryczność różnych rodzajów wina Z zasady wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a wina słodkie mają kalorii więcej niż te wytrawne. Kaloryczność zależy także od jakości produktu, im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane . Wtedy zawartość cukru w winie zależeć będzie od zawartości cukru w gronach, z których wino zostało wyprodukowane. Kieliszek wina białego słodkiego może mieć od 111 do 213 kcal, wina białego wytrawnego od 107 kcal do 173 kcal, wina musujące do 150 kcal, słodkie wino deserowe od 189 kcal do 275 kcal, natomiast czerwone wina wytrawne zawierają od 135 kcal do 195 kcal. Wpływ wina na odchudzanie Alkohole, w tym także wina, to produkty z wysoką zawartością kalorii. Porcja alkoholu to zatem spora dawka kalorii, ale niestety tzw. Pustych kalorii czyli bez wartości odżywczych. Organizm, który poświęca czas na trawienie alkoholu, spowalnia trawienie przyswojonych tłuszczów i cukrów, zatem metabolizm jest spowolniony, a substancje gromadzone są w tkance tłuszczowej. Dlatego też w wytycznych większości diet wyklucza się z jadłospisu nie tylko słodycze czy tłuste, smażone produkty, ale również alkohol . Alkohol raczej nie idzie w parze z realizacją planu zrzucenia zbędnych kilogramów. Badania dotyczące wpływu alkoholu na apetyt Badania przeprowadzone w Holandii, a opublikowane w The American Journal of Clinic Nutrition pozwoliły sprawdzić, jaki apetyt miały osoby pijące przed posiłkiem wodę, soki owocowe i drinki z wysoką zawartością alkoholu. Wyniki badań wskazują, że osoby, które wybierały drinki, podczas posiłku jadły mniej i wolniej od osób, które wybierały wodę lub sok. Zatem alkohol zmniejsza łaknienie, gdyż...

lampka wina czerwonego i białego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile kalorii mają wina i czy są tuczące?
Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina. Kaloryczność różnych rodzajów wina Z zasady wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a wina słodkie mają kalorii więcej niż te wytrawne. Kaloryczność zależy także od jakości produktu,  im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane . Wtedy zawartość cukru w winie zależeć będzie od zawartości cukru w gronach, z których wino zostało wyprodukowane.  Kieliszek wina białego  słodkiego może mieć od 111 do 213 kcal, wina białego wytrawnego od 107 kcal do 173 kcal, wina musujące do 150 kcal, słodkie wino deserowe od 189 kcal do 275 kcal, natomiast czerwone wina wytrawne zawierają od 135 kcal do 195 kcal. Wpływ wina na odchudzanie Alkohole, w tym także wina, to produkty z wysoką zawartością kalorii. Porcja alkoholu to zatem spora dawka kalorii, ale niestety tzw. Pustych kalorii czyli bez wartości odżywczych. Organizm, który poświęca czas na trawienie alkoholu, spowalnia  trawienie przyswojonych tłuszczów  i cukrów, zatem  metabolizm  jest spowolniony, a substancje gromadzone są w tkance tłuszczowej. Dlatego też w wytycznych większości diet  wyklucza się z jadłospisu nie tylko słodycze czy tłuste, smażone produkty, ale również alkohol . Alkohol raczej nie idzie w parze z realizacją planu zrzucenia zbędnych kilogramów. Badania dotyczące wpływu alkoholu na apetyt Badania przeprowadzone w Holandii, a opublikowane w The American Journal of Clinic Nutrition pozwoliły sprawdzić, jaki apetyt miały osoby pijące przed posiłkiem wodę, soki owocowe i drinki z wysoką zawartością alkoholu. Wyniki badań wskazują, że osoby, które wybierały drinki, podczas posiłku jadły mniej i...

Kieliszki alkoholu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wino czy wódka: jaki alkohol jest najmniej kaloryczny?
Kaloryczność alkoholu powoduje, że osoby będące na diecie często odmawiają sobie picia trunków wysokoprocentowych. Możemy jednak od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina albo szampana, która zawiera najmniejszą liczbę kalorii w alkoholu.

Kaloryczność alkoholu powoduje, że osoby będące na diecie często odmawiają sobie picia trunków wysokoprocentowych. Możemy jednak od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina albo szampana, która zawiera najmniejszą liczbę kalorii w alkoholu.   Najmniej kaloryczny alkohol to ten, który jest wypijany w trakcie lekkostrawnej kolacji. Sam alkoholowy trunek nie zawiera tłuszczów czy węglowodanów , jednak powoduje, że są one magazynowane w organizmie w trakcie łączenia go z posiłkiem. A że alkohol wzmaga apetyt – stwarza idealną okazję, aby nie tylko się napić, ale i najeść. Który alkohol ma najmniej kalorii? Najważniejsze w piciu alkoholu jest umiarkowanie. Dla przykładu: lampka wina ma ok. 150 kalorii, lampka szampana ma ok . 70 kalorii, kieliszek wódki ma ok. 50 kalorii, martini ze spritem ma ok. 150 kalorii .   Po tym zestawieniu można stwierdzić, że wódka to najmniej kaloryczny alkohol. Jednak podczas jednej imprezy często wypija się więcej niż jeden kieliszek, dlatego bardziej praktyczne (i zdrowsze) będzie sięgnięcie po lampkę wina. Jest większe prawdopodobieństwo, że wino zamówisz raz podczas całego spotkania. Kalorie: alkohol, po który możesz sięgnąć podczas diety Kaloryczność alkoholu to nie tylko kalorie z samego alkoholu, ale również produktów, które z nim łączymy. Dlatego osoby starające się utrzymać dietę powinny sięgnąć po lampkę wytrawnego wina, która nie zawiera tłuszczu, niezdrowego cholesterolu i ma mniejszą zawartość cukrów niż w winach półsłodkich i słodkich. Na imprezie sylwestrowej sięgnij tylko po lampkę szampana. Nie powinno się sięgać po piwo, ponieważ nie dość, że jest jednym z najbardziej kalorycznych trunków (jedno piwo to aż ok. 250 kalorii), bardzo wzmaga apetyt, to dodatkowo powoduje duży skok poziomu glikemicznego w organizmie. Wystrzegaj się...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner