pisanie maila na komputerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Mail z CV do pracodawcy – jak go napisać?

Aby napisać maila z CV do pracodawcy, wystarczy kilka informacji: nazwa stanowiska, jedno zdanie na swój temat i informacja o załączonych dokumentach.

Aby napisać maila z CV do pracodawcy, wystarczy kilka informacji: nazwa stanowiska, jedno zdanie na swój temat i informacja o załączonych dokumentach.

 

Kandydaci często proszeni są o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych drogą mailową. Oprócz dobrze przygotowanego CV i listu motywacyjnego ważna jest w tej sytuacji również treść maila, która będzie pierwszym kontaktem pomiędzy kandydatem a osobą rekrutującą.

Tytuł maila

Jeśli w ogłoszeniu określona jest treść, która powinna pojawić się w tytule maila, takie właśnie oznaczenie należy wpisać. Jest to ułatwienie dla osób rekrutujących i pomaga odnaleźć w skrzynce mailowej dokumenty aplikacyjne na konkretne stanowisko. Jeśli nie ma wymogów co do tytułu maila, kandydat może napisać w nim swoje imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska. Jeśli w ogłoszeniu o pracę wystąpił numer referencyjny, powinien on znaleźć się w temacie maila.

Forma grzecznościowa

Na początku maila stosuje się zwrot grzecznościowy do konkretnej osoby: „Szanowna Pani/Szanowny Panie (…)”. Jeśli nie wiadomo, kto jest adresatem maila, można użyć formy: „Szanowni Państwo”.

Informacja o stanowisku

W kolejnym zdaniu można nawiązywać do ogłoszenia (jeśli mail jest na nie odpowiedzią) i wspomnieć nazwę stanowiska, na które się aplikuje. Jeśli dokumenty aplikacyjne wysyłane są bez wcześniejszego ogłoszenia, można napisać na przykład: „Z uwagi na prowadzoną przez Państwa Firmę działalność w obszarze (…) chciałabym zaprezentować Państwu moją aplikację na stanowisko (…)”.

Krótka autoreklama

Kandydat już w treści maila może napisać jedno lub dwa zdania, które wyróżnią go na tle pozostałych ofert i zachęcą pracodawcę do przyjrzenia się dokumentom aplikacyjnym.

Informacja o załączniku i chęci spotkania

Wystarczy zdanie „W załączniku przesyłam wymagane przez Państwa dokumenty aplikacyjne. Na wszelkie pytania chętnie odpowiem podczas rozmowy rekrutacyjnej”.

Oficjalne zakończenie

Na końcu można podziękować, za czas poświęcony na zapoznanie się z dokumentami oraz uwieńczyć maila oficjalnym „Z wyrazami szacunku, Jan Kowalski”.

Dbałość o szczegóły

Istotne, aby przed wysłaniem wiadomości sprawdzić, czy w adresie, tytule czy treści maila nie ma błędów. Jest to często pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą i należy zaprezentować się profesjonalnie już na samym początku.


kobieta nad książką z ołówkiem w ustach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie umiejętności wpisać w CV?
W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.

W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.   Umiejętności mogą dotyczyć każdej czynności, którą kandydat potrafi wykonać. Może to być powodem, dla którego często w CV pojawiają się informacje o kompetencjach nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy. A cała sztuka polega na tym, aby w tej części CV wpisać takie umiejętności, które wyróżnią kandydata i upewnią pracodawcę, że jest on właściwą osobą na określone stanowisko. Korzyści dla firmy Rekruter , czytając CV kandydata, prześwietla je pod kątem takich umiejętności, które przydatne będą z punktu widzenia pracodawcy. Dlatego w tym punkcie CV dobrze skoncentrować się na umiejętnościach dopasowanych do potrzeb stanowiska, na które odbywa się rekrutacja. Informacje na temat pożądanych cech można znaleźć już w ogłoszeniu. Można również zapoznać się ze szczegółowym opisem stanowiska , co też pomoże określić, jakie umiejętności są wskazane w wykonywaniu konkretnej pracy. Rodzaje umiejętności Richard Bolles, lider rynku doradztwa w zakresie rozwoju kariery zawodowej, proponuje wyróżnić takie umiejętności: artystyczne (np. wyrażanie uczuć i myśli przez malarstwo); logiczno-analityczne (np. rozwiązywanie problemów); manualne (np. precyzja ruchów); numeryczne (np. dokonywanie kalkulacji); przywódcze (np. inicjowanie nowych zadań); sensoryczne (np. uwrażliwienie na szczegóły); słowne (werbalne), np. przemawianie; społeczne (np. nawiązywanie kontaktu); związane z intuicją (np. szybka ocena sytuacji); związane z konsekwencją w działaniu (np. planowe działanie); związane z oryginalnością i kreatywnością (np. projektowanie) oraz sprawność fizyczna (np. koordynacja pracy mięśni).   Umiejętności mogą dotyczyć zarówno...

mężczyzna pisze CV przed komputerem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Twoja wizytówka – curriculum vitae
Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Pisanie CV – dane personalne Podając swoje dane personalne, należy podać przede wszystkim informacje, która umożliwiają nawiązanie kontaktu. Niezbędne są: Imię i nazwisko – nie używaj zdrobnień, tylko podaj pełną formę imienia i nazwiska, Numer telefonu – upewnij się, że jest prawidłowy. Zdarzają się tutaj błahe pomyłki, których konsekwencją jest uniemożliwienie kontaktu, Adres e-mail – załóż maila, który brzmi profesjonalnie. Najlepiej, by było w nim nazwisko. Unikaj zdrobnień, np. Grzesio, Misia czy Ewelajna. Nie używaj też adresów mało poważnych, np. jan.kowalski@buziaczek.pl. Przydatnymi informacjami są : Adres zamieszkania – nie musi być to adres zameldowania, a po prostu miejsce, w którym aktualnie mieszkasz. Data urodzenia – ta informacja może być przydatna dla pracodawcy, ale nie powinien się jej domagać, ponieważ mógłby zostać oskarżony o dyskryminację z powodu wieku. Zdjęcie – nie jest konieczne, choć w Polsce umieszcza się je prawie zawsze. Pamiętaj, by było to zdjęcie raczej formalne – zdjęcia z wakacji, całej sylwetki, zdjęcia ze znajomymi są absolutnie nie na miejscu. Niektórzy umieszczają zdjęcia z dyplomu (zazwyczaj są i oficjalne, i ładne), inni legitymacyjne lub z dowodu (choć nowy wzór zdjęcia dowodowego nie jest zbyt atrakcyjny), a jeszcze inni idą do fotografa , by zrobić zdjęcie specjalnie na tę okazję. CV nie wymaga ujawniania informacji na temat : stanu cywilnego, liczby dzieci, orientacji seksualnej i in. Pisanie CV – wykształcenie, doświadczenie, umiejętności… Wykształcenie i...

brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nie zapomnij o tym pisząc CV!
Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane.

Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane. Klauzula w CV – dlaczego jest taka ważna? W świetle polskiego prawa tylko CV z poprawnie napisaną klauzulą o ochronie danych osobowych upoważnia firmę do wykorzystywania tych danych w trakcie aktualnej i następnych rekrutacji. Teoretycznie więc CV bez niej nie powinno być rozpatrywane. Jak wygląda praktyka? Bardzo różnie. Czasami pracodawcy w ogóle nie zwracają na nią uwagi, czasami sprawdzają ją pobieżnie, a czasami… przyglądają się jej bardzo wnikliwie. Zdarza się, że faktycznie niewłaściwa klauzula lub jej brak dyskwalifikuje kandydata. Bardziej rygorystycznie podchodzą do tego instytucje publiczne i duże firmy , mniej – osoby prowadzący małe firmy . Jednak na wszelki wypadek lepiej więc zawsze ją umieszczać i, o czym często zapominają poszukujący pracy, podpisać. Niepodpisana klauzula w CV jest nieważna. Aktualna treść klauzuli do CV Obowiązująca klauzula do CV ma następującą treść: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.” Nie trzeba jej specjalnie eksponować, ponieważ jej umieszczenie to formalność. Może być więc napisana mniejszymi literami czy umieszczona w stopce. Bezwzględnie należy ją też podpisać. Jeśli przygotowujesz do CV także list motywacyjny, pamiętaj, że do niego także należy dołączyć klauzulę. Nietypowe klauzule do CV Czasami zdarza się, że firma życzy sobie zamieszczenia w dokumentach aplikacyjnych klauzuli, która w treści ma nazwę instytucji, dane adresowe lub inne elementy. Zawsze...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner