mężczyzna pisze CV przed komputerem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Twoja wizytówka – curriculum vitae

Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Pisanie CV – dane personalne

Podając swoje dane personalne, należy podać przede wszystkim informacje, która umożliwiają nawiązanie kontaktu.

Niezbędne są:

  • Imię i nazwisko – nie używaj zdrobnień, tylko podaj pełną formę imienia i nazwiska,
  • Numer telefonu – upewnij się, że jest prawidłowy. Zdarzają się tutaj błahe pomyłki, których konsekwencją jest uniemożliwienie kontaktu,
  • Adres e-mail – załóż maila, który brzmi profesjonalnie. Najlepiej, by było w nim nazwisko. Unikaj zdrobnień, np. Grzesio, Misia czy Ewelajna. Nie używaj też adresów mało poważnych, np. jan.kowalski@buziaczek.pl.

Przydatnymi informacjami są:

  • Adres zamieszkania – nie musi być to adres zameldowania, a po prostu miejsce, w którym aktualnie mieszkasz.
  • Data urodzenia – ta informacja może być przydatna dla pracodawcy, ale nie powinien się jej domagać, ponieważ mógłby zostać oskarżony o dyskryminację z powodu wieku.
  • Zdjęcie – nie jest konieczne, choć w Polsce umieszcza się je prawie zawsze. Pamiętaj, by było to zdjęcie raczej formalne – zdjęcia z wakacji, całej sylwetki, zdjęcia ze znajomymi są absolutnie nie na miejscu. Niektórzy umieszczają zdjęcia z dyplomu (zazwyczaj są i oficjalne, i ładne), inni legitymacyjne lub z dowodu (choć nowy wzór zdjęcia dowodowego nie jest zbyt atrakcyjny), a jeszcze inni idą do fotografa, by zrobić zdjęcie specjalnie na tę okazję.

CV nie wymaga ujawniania informacji na temat:

  • stanu cywilnego,
  • liczby dzieci,
  • orientacji seksualnej i in.

Pisanie CV – wykształcenie, doświadczenie, umiejętności…

Wykształcenie i doświadczenie generalnie opisuje się w CV w odwrotnym porządku chronologicznym, czyli najpierw podaje się szkołę, którą się ukończyło ostatnio, a następnie wcześniejsze.

 

Opisując wykształcenie uwzględnij: czas trwania nauki, nazwę szkoły, uzyskany tytuł, zawód lub specjalność. Nie wypisuj wszystkich szkół – po ukończeniu studiów wyższych nie ma potrzeby wpisywania liceum, a tym bardziej gimnazjum czy szkoły podstawowej! Jeśli możesz pochwalić się wysoką oceną na dyplomie – zrób to. Jeśli praca licencjacka czy magisterska dotyczyła wiedzy, która może się przydać w miejscu pracy, na które aplikujesz, zawrzyj w CV jej tytuł.

 

Wypisując doświadczenie uwzględnij – okres zatrudnienia, nazwę firmy, zajmowane stanowisko i podstawowy zakres obowiązków. Te same stanowiska nie zawsze mają ten sam zakres obowiązków. Jeśli masz bogate i różnorodne doświadczenia, uwzględnij te, które są najbardziej zbieżne z ofertą pracy. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, podaj praktyki, staże lub wyeksponuj inne części CV, np. osiągnięcia.

 

Wymień również umiejętności, zwłaszcza te związane z obsługą komputera (wymień, jakie obsługujesz programy), znajomością języków obcych (określ poziom) i posiadaniem prawa jazdy (jakiej kategorii).

Klauzula w CV

Koniecznie zamieść w CV klauzulę o ochronie danych osobowych. Jej brak może spowodować, że nie weźmiesz udziału w procesie rekrutacji. Klauzulę koniecznie podpisz.


pisanie CV
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co napisać w CV, jeśli nie ma się jeszcze doświadczenia zawodowego
CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.

CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.   Są różne rodzaje CV . Najczęściej sugerowane wzory dotyczą życiorysu achronologicznego. Ale dla osób bez doświadczenia zawodowego lepszym wyjściem może okazać się CV funkcjonalne. Można w nim skoncentrować się na najistotniejszych osiągnięciach i umiejętnościach.   CV achronologiczne to takie, w którym wymieniamy doświadczenie zawodowe i wykształcenie od najnowszych do najstarszych wydarzeń . Jeśli jednak kandydat nie ma doświadczenia, układ achronologiczny może wyglądać ubogo i nie zachęcać rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną . Dane kontaktowe Dane kontaktowe to pierwsza okazja, aby pokazać profesjonalizm. Adres e-mail powinien zawierać imię i nazwisko, a nie pieszczotliwy pseudonim czy niewiele mówiący osobie postronnej zbiór cyfr i liter. Cel zawodowy Cel zawodowy to krótka informacja o kandydacie: kim jest, dokąd zmierza i które jego cechy lub umiejętności pomogą mu to osiągnąć. Na przykład „Jestem tegoroczną absolwentką pedagogiki. Organizowanie dzieciom czasu w sposób twórczy i aktywny to moja pasja, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku animatora czasu wolnego”. Umiejętności w CV Umiejętności mogą dotyczyć wielu obszarów: kompetencji społecznych, organizacyjnych, technicznych, językowych, artystycznych czy innych. Jest to świetny moment, aby na poparcie wykazanych w CV umiejętności, umieścić informacje o swoich sukcesach i osiągnięciach. I tak na przykład o umiejętnościach organizacyjnych może świadczyć nawet fakt, że kandydat z sukcesem zorganizował i zaplanował wyjazd dla grupy znajomych . Warto takie przedsięwzięcie opisać konkretnie i z użyciem liczb: Zadania podczas organizacji wyjazdu: zorganizowanie grupy 6 osób; zaplanowanie trasy przejazdu...

Kartki i przybory do pisania
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podanie o staż w firmie – wzór
Podanie o staż to dokument, który należy dołączyć do swojego CV, aby móc odbyć staż u wybranego pracodawcy. Zanim zaczniesz pisać podanie, sprawdź, czy instytucja, w której masz go odbyć, nie określiła standardów, według których należy je przygotować, albo czy na stronie internetowej nie zamieściła wzoru takiego podania. Jeśli nie określono, jak ma wyglądać podanie, możesz skorzystać z pokazanego poniżej wzoru.

Podanie o staż to dokument, który należy dołączyć do swojego CV, aby móc odbyć staż u wybranego pracodawcy. Zanim zaczniesz pisać podanie, sprawdź, czy instytucja, w której masz go odbyć, nie określiła standardów, według których należy je przygotować, albo czy na stronie internetowej nie zamieściła wzoru takiego podania. Jeśli nie określono, jak ma wyglądać podanie, możesz skorzystać z pokazanego poniżej wzoru.       Miejscowość i data   Dane osoby ubiegającej się o staż: Imię i nazwisko Adres zamieszkania Numer telefonu E-mail     Jeśli zwracasz się do konkretnej osoby, np. przełożonego danego działu firmy lub prowadzącego rekrutację specjalisty ds. HR, podaj tutaj jego imię i nazwisko oraz nazwę jego stanowiska   Nazwa i adres firmy, w której ma odbyć się staż       Zwrot do adresata , np. „Szanowni Państwo”.   Określenie przedmiotu podania, np. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o umożliwienie mi odbycia stażu  w firmie [nazwa firmy] na stanowisku [nazwa stanowiska].   Uzasadnienie swojej prośby, np. wskazanie swoich umiejętności, zdolności, zainteresowań, uprawnień, wiedzy i doświadczenia, które będą atutem na danym stanowisku.   Wskazanie preferowanego sposobu kontaktu w sytuacji, kiedy podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, np. „Jeśli są Państwo zainteresowani moją kandydaturą, proszę o kontakt telefoniczny. Jestem gotowy/gotowa spotkać się na rozmowie rekrutacyjnej w wyznaczonym przez Państwa terminie”.   Z poważaniem   [podpis osoby ubiegającej się o staż]

kwestionariusz osobowy i stetoskop
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przykład kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
Kwestionariusz osobowy to miejsce na dane kontaktowe oraz informacje na temat wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego.

Kwestionariusz osobowy to miejsce na dane kontaktowe oraz informacje na temat wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego.   Pracodawca, w celu kompletowania dokumentacji kadrowej, ma prawo wymagać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie wypełnienia kwestionariusza osobowego. Jest to dokument, który zawiera podstawowe dane osobowe.   Przykład danych w kwestionariuszu osobowym imię (imiona) i nazwisko: Anna Iksińska imiona rodziców, nazwisko rodowe matki: Adam, Ewa (Kowalska) data i miejsce urodzenia: 01.01.1990 r. obywatelstwo: polskie miejsce zamieszkania (adres do korespondencji): 01-001 Miasto, ul. Główna 01/02 wykształcenie (nazwa szkoły i rok jej ukończenia oraz zawód, specjalność, stopień naukowy, tytuł zawodowy lub naukowy): Centrum Kształcenia Ustawicznego – 2008 r., technik administracji wykształcenie uzupełniające (kursy, studia podyplomowe, data ukończenia lub rozpoczęcia nauki w przypadku jej trwania): Kurs Pierwszej Pomocy – 2007 r. przebieg dotychczasowego zatrudnienia (z podaniem okresów zatrudnienia u kolejnych pracodawców oraz zajmowane stanowiska pracy): 01.10.2009-31.07.2010 – Firma Usługowo-Handlowa, pracownik administracyjny dodatkowe (uprawnienia, umiejętności, zainteresowania – na przykład stopień znajomości języków obcych, prawo jazdy, obsługa komputera): obsługa pakietu MS Office Dodatkowe informacje, o które może ubiegać się pracodawca Pracodawca ma prawo również w kwestionariuszu dla pracownika wymagać podania innych danych, na przykład numeru PESEL lub imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci. Jeśli pracownik może korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy , zobowiązany jest wypełnić również te dane w kwestionariuszu osobowym. Obowiązek poinformowania urzędu pracy Jeśli o zatrudnienie ubiega się osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak