kobieta siedząca przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Co napisać w CV w punkcie cel zawodowy?

Cel zawodowy to miejsce, w którym można opisać swoją motywację do podjęcia pracy na wybranym stanowisku i określić swoje mocne strony. Wciąż niewiele osób umieszcza w swoim CV punkt opisujący cele zawodowe. A zwłaszcza w przypadku, gdy kandydaci aplikują do firm, które obecnie nie prowadzą rekrutacji, taki element CV jest przez rekruterów mile widziany.

Cel zawodowy to miejsce, w którym można opisać swoją motywację do podjęcia pracy na wybranym stanowisku i określić swoje mocne strony. Wciąż niewiele osób umieszcza w swoim CV punkt opisujący cele zawodowe. A zwłaszcza w przypadku, gdy kandydaci aplikują do firm, które obecnie nie prowadzą rekrutacji, taki element CV jest przez rekruterów mile widziany.

Cel dopasowany do konkretnej oferty

Cel zawodowy, podobnie jak całe CV i list motywacyjny, powinien być dopasowany do konkretnej branży i wybranego stanowiska. Zatem na przykład cel: „Chcę rozwijać się zawodowo” jest nie tylko niedopasowany, ale także niewiele mówi o kandydacie.

Elementy celu zawodowego

Cel zawodowy w CV to miejsce, w którym kandydat powinien krótko opisać swoją obecną sytuację, przedstawić swoją motywację i określić, do czego zmierza na wybranym stanowisku, a także jakie predyspozycje będą mu w tym pomocne.

Kasia gotuje z Polki.pl: roladki z łososiem

Przykłady celów zawodowych

Cel zawodowy przy aplikowaniu na stanowisko sprzedażowe w banku może brzmieć następująco: „Wykorzystanie moich umiejętności, wieloletnich doświadczeń i wiedzy z zakresu sprzedaży i psychologii do profesjonalnej obsługi klienta i dalszy rozwój w branży sprzedaży produktów bankowych”.

 

Z kolei studenci bez doświadczenia zawodowego mogą napisać na przykład tak: „Obecnie jestem studentką III roku filologii angielskiej. Nauka i wykorzystywanie języków obcych to od 9 lat moja pasja, dlatego poszukuję pracy na stanowisku związanym z tłumaczeniami tekstów”.

 

Dobrze określony cel zawodowy (dopasowany do oferty, przedstawiający atuty autora dokumentów aplikacyjnych) wyróżnia CV kandydata, przyciąga uwagę rekrutera i pozwala mu ocenić, czy konkretne stanowisko będzie satysfakcjonujące dla kandydata.


kobieta nad książką z ołówkiem w ustach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie umiejętności wpisać w CV?
W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.

W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.   Umiejętności mogą dotyczyć każdej czynności, którą kandydat potrafi wykonać. Może to być powodem, dla którego często w CV pojawiają się informacje o kompetencjach nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy. A cała sztuka polega na tym, aby w tej części CV wpisać takie umiejętności, które wyróżnią kandydata i upewnią pracodawcę, że jest on właściwą osobą na określone stanowisko. Korzyści dla firmy Rekruter , czytając CV kandydata, prześwietla je pod kątem takich umiejętności, które przydatne będą z punktu widzenia pracodawcy. Dlatego w tym punkcie CV dobrze skoncentrować się na umiejętnościach dopasowanych do potrzeb stanowiska, na które odbywa się rekrutacja. Informacje na temat pożądanych cech można znaleźć już w ogłoszeniu. Można również zapoznać się ze szczegółowym opisem stanowiska , co też pomoże określić, jakie umiejętności są wskazane w wykonywaniu konkretnej pracy. Rodzaje umiejętności Richard Bolles, lider rynku doradztwa w zakresie rozwoju kariery zawodowej, proponuje wyróżnić takie umiejętności: artystyczne (np. wyrażanie uczuć i myśli przez malarstwo); logiczno-analityczne (np. rozwiązywanie problemów); manualne (np. precyzja ruchów); numeryczne (np. dokonywanie kalkulacji); przywódcze (np. inicjowanie nowych zadań); sensoryczne (np. uwrażliwienie na szczegóły); słowne (werbalne), np. przemawianie; społeczne (np. nawiązywanie kontaktu); związane z intuicją (np. szybka ocena sytuacji); związane z konsekwencją w działaniu (np. planowe działanie); związane z oryginalnością i kreatywnością (np. projektowanie) oraz sprawność fizyczna (np. koordynacja pracy mięśni).   Umiejętności mogą dotyczyć zarówno...

pisanie CV
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co napisać w CV, jeśli nie ma się jeszcze doświadczenia zawodowego
CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.

CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.   Są różne rodzaje CV . Najczęściej sugerowane wzory dotyczą życiorysu achronologicznego. Ale dla osób bez doświadczenia zawodowego lepszym wyjściem może okazać się CV funkcjonalne. Można w nim skoncentrować się na najistotniejszych osiągnięciach i umiejętnościach.   CV achronologiczne to takie, w którym wymieniamy doświadczenie zawodowe i wykształcenie od najnowszych do najstarszych wydarzeń . Jeśli jednak kandydat nie ma doświadczenia, układ achronologiczny może wyglądać ubogo i nie zachęcać rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną . Dane kontaktowe Dane kontaktowe to pierwsza okazja, aby pokazać profesjonalizm. Adres e-mail powinien zawierać imię i nazwisko, a nie pieszczotliwy pseudonim czy niewiele mówiący osobie postronnej zbiór cyfr i liter. Cel zawodowy Cel zawodowy to krótka informacja o kandydacie: kim jest, dokąd zmierza i które jego cechy lub umiejętności pomogą mu to osiągnąć. Na przykład „Jestem tegoroczną absolwentką pedagogiki. Organizowanie dzieciom czasu w sposób twórczy i aktywny to moja pasja, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku animatora czasu wolnego”. Umiejętności w CV Umiejętności mogą dotyczyć wielu obszarów: kompetencji społecznych, organizacyjnych, technicznych, językowych, artystycznych czy innych. Jest to świetny moment, aby na poparcie wykazanych w CV umiejętności, umieścić informacje o swoich sukcesach i osiągnięciach. I tak na przykład o umiejętnościach organizacyjnych może świadczyć nawet fakt, że kandydat z sukcesem zorganizował i zaplanował wyjazd dla grupy znajomych . Warto takie przedsięwzięcie opisać konkretnie i z użyciem liczb: Zadania podczas organizacji wyjazdu: zorganizowanie grupy 6 osób; zaplanowanie trasy przejazdu...

młody student
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacji w swoim CV może umieścić student?
Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.

Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.   Jesteś studentem i właśnie postanawiasz zrobić pierwsze kroki na rynku pracy, może nawet od razu w wymarzonym zawodzie. Zasiadasz do napisania CV i… nie masz pomysłu, co możesz w nim umieścić. Oto kilka propozycji. Określ gdzie jesteś obecnie i dokąd zmierzasz Napisz, czym zajmujesz się teraz i czym chcesz zajmować się w przyszłości, a także co pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel. Na przykład: „Jestem studentką III roku geografii. Lubię pracę z ludźmi, a wiedza na temat podróży jest moją pasją, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku doradcy klienta w biurze podróży”. Opisz swoje sukcesy Pochwal się osiągnięciami: wygranymi konkursami, zrealizowanymi projektami, wynikami w działalności sportowej, a także osiągnięciami w działalności pozaedukacyjnej. Opisz konkretnie i rzeczowo te ze swoich sukcesów, które będą istotne dla potencjalnego pracodawcy. Pochwal się działalnością w organizacjach studenckich Opisz zadania i obowiązki, które były Ci powierzone w ramach działalności w organizacji studenckiej. Posługuj się liczbami (liczba współorganizowanych konferencji, wystąpień publicznych, wysokość budżetu, jaki miałeś do dyspozycji itp.). Opisz również efekty swoich działań – sukcesy i osiągnięcia. Podziel się swoją pasją Wybierając konkretną ofertę pracy zastanów się, które z Twoich zainteresowań i pasji mogą być w tej dziedzinie przydatne . Może znasz tajniki określonego programu komputerowego, może znasz na pamięć wszystkie numery specjalistycznego czasopisma, a może hodujesz w terrarium rzadki okaz pająka – jeśli któreś z Twoich hobby pasują do wybranej oferty pracy – wspomnij o tym. Zdobądź referencje...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik