kobieta siedząca przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Co napisać w CV w punkcie cel zawodowy?

Cel zawodowy to miejsce, w którym można opisać swoją motywację do podjęcia pracy na wybranym stanowisku i określić swoje mocne strony. Wciąż niewiele osób umieszcza w swoim CV punkt opisujący cele zawodowe. A zwłaszcza w przypadku, gdy kandydaci aplikują do firm, które obecnie nie prowadzą rekrutacji, taki element CV jest przez rekruterów mile widziany.

Cel zawodowy to miejsce, w którym można opisać swoją motywację do podjęcia pracy na wybranym stanowisku i określić swoje mocne strony. Wciąż niewiele osób umieszcza w swoim CV punkt opisujący cele zawodowe. A zwłaszcza w przypadku, gdy kandydaci aplikują do firm, które obecnie nie prowadzą rekrutacji, taki element CV jest przez rekruterów mile widziany.

Cel dopasowany do konkretnej oferty

Cel zawodowy, podobnie jak całe CV i list motywacyjny, powinien być dopasowany do konkretnej branży i wybranego stanowiska. Zatem na przykład cel: „Chcę rozwijać się zawodowo” jest nie tylko niedopasowany, ale także niewiele mówi o kandydacie.

Elementy celu zawodowego

Cel zawodowy w CV to miejsce, w którym kandydat powinien krótko opisać swoją obecną sytuację, przedstawić swoją motywację i określić, do czego zmierza na wybranym stanowisku, a także jakie predyspozycje będą mu w tym pomocne.

Przykłady celów zawodowych

Cel zawodowy przy aplikowaniu na stanowisko sprzedażowe w banku może brzmieć następująco: „Wykorzystanie moich umiejętności, wieloletnich doświadczeń i wiedzy z zakresu sprzedaży i psychologii do profesjonalnej obsługi klienta i dalszy rozwój w branży sprzedaży produktów bankowych”.

 

Z kolei studenci bez doświadczenia zawodowego mogą napisać na przykład tak: „Obecnie jestem studentką III roku filologii angielskiej. Nauka i wykorzystywanie języków obcych to od 9 lat moja pasja, dlatego poszukuję pracy na stanowisku związanym z tłumaczeniami tekstów”.

 

Dobrze określony cel zawodowy (dopasowany do oferty, przedstawiający atuty autora dokumentów aplikacyjnych) wyróżnia CV kandydata, przyciąga uwagę rekrutera i pozwala mu ocenić, czy konkretne stanowisko będzie satysfakcjonujące dla kandydata.


kobieta nad książką z ołówkiem w ustach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie umiejętności wpisać w CV?
W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.

W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.   Umiejętności mogą dotyczyć każdej czynności, którą kandydat potrafi wykonać. Może to być powodem, dla którego często w CV pojawiają się informacje o kompetencjach nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy. A cała sztuka polega na tym, aby w tej części CV wpisać takie umiejętności, które wyróżnią kandydata i upewnią pracodawcę, że jest on właściwą osobą na określone stanowisko. Korzyści dla firmy Rekruter , czytając CV kandydata, prześwietla je pod kątem takich umiejętności, które przydatne będą z punktu widzenia pracodawcy. Dlatego w tym punkcie CV dobrze skoncentrować się na umiejętnościach dopasowanych do potrzeb stanowiska, na które odbywa się rekrutacja. Informacje na temat pożądanych cech można znaleźć już w ogłoszeniu. Można również zapoznać się ze szczegółowym opisem stanowiska , co też pomoże określić, jakie umiejętności są wskazane w wykonywaniu konkretnej pracy. Rodzaje umiejętności Richard Bolles, lider rynku doradztwa w zakresie rozwoju kariery zawodowej, proponuje wyróżnić takie umiejętności: artystyczne (np. wyrażanie uczuć i myśli przez malarstwo); logiczno-analityczne (np. rozwiązywanie problemów); manualne (np. precyzja ruchów); numeryczne (np. dokonywanie kalkulacji); przywódcze (np. inicjowanie nowych zadań); sensoryczne (np. uwrażliwienie na szczegóły); słowne (werbalne), np. przemawianie; społeczne (np. nawiązywanie kontaktu); związane z intuicją (np. szybka ocena sytuacji); związane z konsekwencją w działaniu (np. planowe działanie); związane z oryginalnością i kreatywnością (np. projektowanie) oraz sprawność fizyczna (np. koordynacja pracy mięśni).   Umiejętności mogą dotyczyć zarówno...

pisanie CV
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co napisać w CV, jeśli nie ma się jeszcze doświadczenia zawodowego
CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.

CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.   Są różne rodzaje CV . Najczęściej sugerowane wzory dotyczą życiorysu achronologicznego. Ale dla osób bez doświadczenia zawodowego lepszym wyjściem może okazać się CV funkcjonalne. Można w nim skoncentrować się na najistotniejszych osiągnięciach i umiejętnościach.   CV achronologiczne to takie, w którym wymieniamy doświadczenie zawodowe i wykształcenie od najnowszych do najstarszych wydarzeń . Jeśli jednak kandydat nie ma doświadczenia, układ achronologiczny może wyglądać ubogo i nie zachęcać rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną . Dane kontaktowe Dane kontaktowe to pierwsza okazja, aby pokazać profesjonalizm. Adres e-mail powinien zawierać imię i nazwisko, a nie pieszczotliwy pseudonim czy niewiele mówiący osobie postronnej zbiór cyfr i liter. Cel zawodowy Cel zawodowy to krótka informacja o kandydacie: kim jest, dokąd zmierza i które jego cechy lub umiejętności pomogą mu to osiągnąć. Na przykład „Jestem tegoroczną absolwentką pedagogiki. Organizowanie dzieciom czasu w sposób twórczy i aktywny to moja pasja, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku animatora czasu wolnego”. Umiejętności w CV Umiejętności mogą dotyczyć wielu obszarów: kompetencji społecznych, organizacyjnych, technicznych, językowych, artystycznych czy innych. Jest to świetny moment, aby na poparcie wykazanych w CV umiejętności, umieścić informacje o swoich sukcesach i osiągnięciach. I tak na przykład o umiejętnościach organizacyjnych może świadczyć nawet fakt, że kandydat z sukcesem zorganizował i zaplanował wyjazd dla grupy znajomych . Warto takie przedsięwzięcie opisać konkretnie i z użyciem liczb: Zadania podczas organizacji wyjazdu: zorganizowanie grupy 6 osób; zaplanowanie trasy przejazdu...

młody student
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacji w swoim CV może umieścić student?
Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.

Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.   Jesteś studentem i właśnie postanawiasz zrobić pierwsze kroki na rynku pracy, może nawet od razu w wymarzonym zawodzie. Zasiadasz do napisania CV i… nie masz pomysłu, co możesz w nim umieścić. Oto kilka propozycji. Określ gdzie jesteś obecnie i dokąd zmierzasz Napisz, czym zajmujesz się teraz i czym chcesz zajmować się w przyszłości, a także co pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel. Na przykład: „Jestem studentką III roku geografii. Lubię pracę z ludźmi, a wiedza na temat podróży jest moją pasją, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku doradcy klienta w biurze podróży”. Opisz swoje sukcesy Pochwal się osiągnięciami: wygranymi konkursami, zrealizowanymi projektami, wynikami w działalności sportowej, a także osiągnięciami w działalności pozaedukacyjnej. Opisz konkretnie i rzeczowo te ze swoich sukcesów, które będą istotne dla potencjalnego pracodawcy. Pochwal się działalnością w organizacjach studenckich Opisz zadania i obowiązki, które były Ci powierzone w ramach działalności w organizacji studenckiej. Posługuj się liczbami (liczba współorganizowanych konferencji, wystąpień publicznych, wysokość budżetu, jaki miałeś do dyspozycji itp.). Opisz również efekty swoich działań – sukcesy i osiągnięcia. Podziel się swoją pasją Wybierając konkretną ofertę pracy zastanów się, które z Twoich zainteresowań i pasji mogą być w tej dziedzinie przydatne . Może znasz tajniki określonego programu komputerowego, może znasz na pamięć wszystkie numery specjalistycznego czasopisma, a może hodujesz w terrarium rzadki okaz pająka – jeśli któreś z Twoich hobby pasują do wybranej oferty pracy – wspomnij o tym. Zdobądź referencje...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner