Łódź
©Federico Rostagno/Fotolia
Styl życia

Choroba morska: nudności na statku lub łodzi

Choroba morska to dolegliwość osób, które przebywając na statku lub nawet małej łodzi doświadczają nudności czy zawrotów głowy. To jedna z chorób lokomocyjnych. Wiele osób ratuje się przyjmując od razu (albo jeszcze przed podróżą) tabletki na objawy choroby morskiej, jednak można je zwalczyć... siłą woli.

Choroba morska to dolegliwość osób, które przebywając na statku lub nawet małej łodzi doświadczają nudności czy zawrotów głowy. To jedna z chorób lokomocyjnych. Wiele osób ratuje się przyjmując od razu (albo jeszcze przed podróżą) tabletki na objawy choroby morskiej, jednak można je zwalczyć... siłą woli.

 

Choroba morska to jednostka chorobowa, która należy do kręgu chorób lokomocyjnych. Polega na odczuwaniu dolegliwości, spowodowanych przemieszczaniem się środkiem transportu:

  • samochodem (choroba lokomocyjna),
  • samolotem (choroba powietrzna),
  • statkiem lub łodzią (choroba morska).

Choroba morska: przyczyny

Przyczyną choroby morskiej jest reakcja mózgu na przebywanie na niepewnym, poruszającym się gruncie. Kołysanie się statku wywołać może brak integracji pomiędzy zmysłem wzroku, błędnikiem, a odbiorem bodźców z zewnątrz. Nie widzimy, że się poruszamy, co sprawia, że mózg nie wie, co się dzieje z ciałem. Objawy choroby morskiej wzmacniać będą bodźce z zewnątrz – w tym przypadku kołysanie.

Choroba morska: objawy

Człowiek, który odczuwa skutki choroby morskiej, najczęściej:

  • wymiotuje,
  • ma zawroty głowy (ma widoczne problemy z poruszaniem się),
  • ma obniżony nastrój,
  • ma obniżone możliwości fizyczne,
  • nadmiernie się poci,
  • mdleje, jest mu słabo.

 

W najgorszym przypadku może ogarnąć go paniczny strach, może stracić przytomność i mieć problemy z oddychaniem. Jest to bardzo rzadkie, jednak zdarza się nawet u marynarzy – osób przygotowanych do pracy na statku.

Choroba morska: leczenie

W leczeniu objawów choroby morskiej można pójść dwiema drogami. Pierwsza jest o wiele łatwiejsza – sięgnąć po tabletki zwalczające nudności, poczucie dyskomfortu czy nadmiernego pocenia się. Są dostępne w aptece bez recepty, jednak ich działanie może okazać się silnie otumaniające. Skutkiem ubocznym zażycia leków jest brak koncentracji, senność lub spowolnienie reakcji. Będąc pasażerem na statku możesz przenieść się na pokład statku, poproś kogoś o rozmowę, oddychaj głęboko lub obserwuj linię horyzontu, aby uspokoić błędnik widokiem stałego punktu. To odciągnie uwagę od objawów. Możesz również dodać do herbaty odrobinę imbiru, który wyhamuje dolegliwości choroby morskiej.

 

Układ trawienny
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.

Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.   Rak jelita grubego jest nowotworem złośliwym, który plasuje się na drugim miejscu pod względem zachorowalności w Europie. Każdego roku stwierdza się jego rozwój u ponad 400 tysięcy Europejczyków. Ponieważ tylko wczesne wykrycie choroby daje szansę na wyleczenie, aż połowa osób z tej grupy umiera ze względu na późno postawioną diagnozę. Jakie objawy daje rak jelita grubego? Rak jelita grubego to choroba, która przez długi czas może się ukrywać i nie dawać objawów. Pojawiają się one dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to: zaobserwowanie obecności krwi w stolcu, co oznacza pozytywny wynik tekstu na krew utajoną. Poza tym może pojawić się krwawienie z odbytu.   Sygnałem jest także nagła, trudna do wytłumaczenia zmiana rytmu wypróżnień , na przykład niespodziewana biegunka z jednoczesnym odchodzeniem gazów. Objawem raka mogą być też zaparcia, które spowodowane są zwężeniem jelita. Jeśli rak wejście w zaawansowane stadium, tkanka nowotworowa może doprowadzić do niedrożności jelita grubego. Podejrzenie raka może nasuwać także zmiana kształtu stolca.   Innym objawem raka jelita grubego jest ogólna zła kondycja fizyczna człowieka . Cierpi on na gorączkę, jest osłabiony i bardziej podatny na zmęczenie. Ponadto diagnozuje się u niego anemię, zauważalne jest też chudnięcie . Mogą mu również doskwierać dolegliwości w dolnej części brzucha, a także nudności i wymioty. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z przełykaniem. Rak jelita grubego należy do najgroźniejszych. Jedną z przyczyn nowotworu jelita grubego są nałogi.  Wczesne stadium raka jelita grubego przebiega łagodnie. Po...

dziecko i zupa
©mbt_studio/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać celiakię?
Celiakia ze względu na rodzaj i stopień nasilenia objawów dzieli się na odmianę klasyczną, niemą i ukrytą. Teoretycznie najłatwiej rozpoznać celiakię klasyczną, bo daje ona najliczniejsze dolegliwości, w praktyce jednak może się zdarzyć, że ta postać choroby będzie atypowa. Najczęściej występuje postać niema, w którą z czasem przekształcić się może celiakia ukryta. Oprócz tej kwalifikacji przy rozpoznawaniu objawów trzeba wziąć pod uwagę wiek chorego.

Celiakia ze względu na rodzaj i stopień nasilenia objawów dzieli się na odmianę klasyczną, niemą i ukrytą. Teoretycznie najłatwiej rozpoznać celiakię klasyczną, bo daje ona najliczniejsze dolegliwości, w praktyce jednak może się zdarzyć, że ta postać choroby będzie atypowa. Najczęściej występuje postać niema, w którą z czasem przekształcić się może celiakia ukryta. Oprócz tej kwalifikacji przy rozpoznawaniu objawów trzeba wziąć pod uwagę wiek chorego. Objawy celiakii klasycznej Celiakia klasyczna, zwana też aktywną lub jawną, daje najbardziej odczuwalne dolegliwości. Ze względu na ilość towarzyszących jej objawów dzieli się na celiakię: pełnoobjawową, niepełnoobjawową i atypową. Występuje zwykle u dzieci, osób starszych i kobiet ciężarnych. Oprócz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takich jak biegunki tłuszczowe lub wodniste, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu i spadek masy ciała, wywołuje też zaburzenia psychiczne, np. nastroje depresyjne. Do innych mało charakterystycznych objawów celiakii klasycznej należą: wysypki skórne, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, chroniczne zmęczenie, bóle kostne, obrzęki mięśniowe. Celiakia klasyczna może stać się przyczyną szeregu chorób towarzyszących, takich jak: hipowitaminoza, krzywica, niedokrwistość megaloblastyczna, nietolerancja na inne substancje, np. laktozę lub dwucukry. Objawy celiakii niemej Celiakia niema, czyli bezobjawowa albo ubogoobjawowa, jest możliwa do zdiagnozowania tylko po próbnym wprowadzeniu diety bezglutenowej. Tę postać choroby rozpoznaje się zwykle u starszych dzieci oraz u osób pomiędzy 35. a 50. rokiem życia. Szacuje się, że jest 7 razy częstsza od celiakii klasycznej. Ciężko jednak potwierdzić tę tezę, bo wielu cierpiących na celiakię niemą nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby . Jeżeli pojawiają się u nich...

kobieta z bolącymi plecami
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia
Zwyrodnienia kręgosłupa - objawy choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat. Bóle głowy, drętwienie kończyn, przykurcz szyi – objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego Prawidłowo działający kręgosłup szyjny to właściwie działający wzrok, słuch oraz narząd równowagi. Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej kręgów szyjnych należą: drętwienie – przede wszystkim ramion, rąk, karku; ból głowy, podobny do migrenowego , nasilający się przy wykonywaniu ruchów w przód i w tył, promieniujący na barki i na całą twarz, powodujący drętwienie skroni i policzków, może też być odczuwalne uczucie dławienia w gardle; ból karku, który może prowadzić do krótkotrwałych paraliżów, powodujących całkowite zesztywnienie i przykurcz szyi. W ten sposób organizm broni się przed ponownym drażnieniem receptorów bólowych , co w konsekwencji prowadzi do długotrwałych napięć mięśniowych i przeciążania pozostałych struktur kręgosłupa. W przypadku przykurczu szyi (np. głowa jest skierowana w jedną stronę po wstaniu z łóżka) nie należy na siłę go odprowadzać; omdlenia, zawroty głowy – powoduje to niewłaściwy przepływ krwi przez tętnice szyjne; wymioty; tzw. poranna sztywność szyi; osłabiona ruchomość kończyn górnych a nawet dolnych; gorsza zdolność do chwytania, problem z zaciśnięciem dłoni w pięść, obniżona sprawność precyzyjnych ruchów palców; nietrzymanie moczu , drżenie kończyn i ogólne osłabienie organizmu pojawia się w skrajnych przypadkach (jest spowodowane melopatią szyjną), wówczas choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.   Objawy zwyrodnienia...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner